gap başlık

logo

NERDEN BAŞLASAK?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Üniversite mezunu kardeşim iş bulamazken, asgari ücretli kardeşim kira derdindeyken, emekli vatandaş masraf olmasın diye alışveriş merkezlerinden uzak dururken, seçtikleri vekiller devlet hazinesini diledikleri gibi kullanmaktadırlar.

2020 lira olan asgari ücrete yapılacak zam tartışılırken, vatandaşın ‘Vekil’ seçtiğinin maaşına en az bir asgari ücretli maaşı kadar zam yapılmaktadır. Asgari ücrete, çalışana, emekliye verilecek 3-5 kuruşluk zammın ekonomiyi olumsuz etkileyeceği söylenirken, hiçbir vekil kendilerine tanınan ayrıcalıklara ve hak etmedikleri yüksek ücretlere itiraz etmemektedir.

Methettiğiniz Avrupa ülkelerinde bir vekil ortalama olarak 3-4 asgari ücretli kadar maaş alırken; 23500 lira maaş ve yılda 6 maaş kadar da ikramiye alan vekil 22 asgari ücretli kadar maaş almaktadır.

Üniversite mezunu kardeşim asgari ücretle iş bulamazken, Vekil efendi ‘danışman’ sıfatıyla ve yüksek ücretle 3 hizmetli alabilmektedir. Bakanları anlayabiliriz de, vekiller danışmana ne yaparlar? Eğer kendi işlerini veya talip oldukları Meclisteki işlerini yapabilecek kapasitede değillerse, neden bu göreve talip oluyorlar?

Yok, eğer akıl ve güçleri yerindeyse, neden kendi işleri için milletin yükünü ağırlaştırıyorlar?

Sağlık sektöründeki onca iyileştirmeye rağmen, ağzında diş kalmayan bir emekli bir ‘İmplant’ yaptıramazken, seçtiği vekil 8 implant yaptırma hakkına sahip. Sadece bu da değil, bir defa vekil seçilen beyefendi istediği yerde tedavi olabiliyor, kendisinin ve ailesinin bütün sağlık giderleri ömür boyu devletçe karşılanıyor.

Erken emeklilik, emeklilikte de yüksek maaşlar, devletin sosyal tesislerinden yararlanma hakları, Do-ku-nul-maz-lıklar… Ve sorsan, adamlar geçinemiyorlar. Asgari ücretle iş bulamayan, geçim sıkıntısı çeken milyonların izlediği ekranlarda, adeta milletle alay edercesine “Giderlerinin fazla oluşundan, kira ödediklerinden” yakınıyorlar.

Ayrıcalıkları yetmemiş olacak ki, ağız birliğiyle ‘çakar’ haklarını Meclisten geçirdiler. Vekillere yazılan trafik cezaları zaten meclis kanalıyla siliniyordu. Ama bundan böyle geçiş üstünlükleri resmileşecek ve hiçbir ceza alamayacaklar. Ve merak ediyorum! Kırmızı ışıkta geçerek kendileri için Yeşil ışık yanan sürücü ve yayalara çarptıklarında suçlu kim olacak? Vekil dokunulmazlığı olduğu ve geçiş hakları olduğu için, her halükarda vatandaş mı suçlu tutulacak? Trafik ihlali yapan Vekilin çarptığı ve zarar verdiği vatandaş, eğer ölmese mahkemelerle mi cezalandırılacak? Ha bir de Yargıyı yanlarına çekmek için Yargı mensuplarını da bu işe ortak etmişler. Ve bütün partiler çıkarları söz konusu olduğunda kanka olabilmektedirler. Eğer bu memlekette Adalet ve eşitlik varsa, Devlet başkanının bu tür ayrıcalıkları ‘VETO’ etmesi gerekir ve vatandaş olarak bunu bekliyoruz.

Ne yazık ki halk ve Adalet için bizden oy isteyen vekiller, seçildikten sonra kavuştukları lüks yaşamla vatandaşın geçim sıkıntısını unutmakta ve kendi çıkarlarını öncelemektedirler. Vatandaşa hizmet için seçilen vekiller, halkın sırtından ağalık yapmaktadırlar. Bütün vatandaşların ortak sermayesi olan Devlet Hazinesini kendi sermayeleri gibi görmektedirler. Ve her şeyine muhalefet ettikleri iktidarla, çıkarları söz konusu olduğunda işbirliği yapmaktadırlar.

‘Adalet Mülkün Temelidir’ diyoruz, Vekillere tanınan bütün bu ayrıcalıklar, Adaletin altına dinamit koymaktır; halkı siyasilerden ve devletten soğutmaktır. Bu ayrıcalıklar Anayasada var olan Eşitlik İlkesine aykırıdır. Öncelikle Cumhurun Vekili olan ve Anayasayı korumakla görevli Devlet Başkanının bu yasayı ‘VETO’ etmesini bekliyoruz. Yargıçların, verilen ‘Sus Payına’ aldanmadan, yasalara aykırı olan bu tür ayrıcalıklara karşı çıkmalarını istiyoruz.

Share
5294 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SAĞLIKTA ÇÖZÜM ÜRETMEK ŞART…

  04 Ağustos 2020 Yazar Makaleleri

  Covid 19 salgını maalesef her geçen gün can almaya ve yeni kişilere bulaşmaya devam ediyor… Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre özellikle bölgemizde ve ilimizde vaka sayılarının korkunç derecede artması ve ölüm oranının oldukça yükselmesi,  hem bireysel olarak bizleri, hem de kamusal olarak sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıları da gözler önüne sermiş oldu. Öncelikle bireysel olarak kendi özeleştirimizi yapmak gerekirse; bu salgını maalesef herkes çok basite alıyor ve bilim kurulu başta olmak üzere il yöneticilerinin açıklamış old...
 • KORONA GÜNLERİNDE KURBAN BAYRAMI…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere yaklaşık beş aydır ülkemizde ve dünyada geniş bir alana yayılan covid-19 ile yaşamaktayız. Covid-19 virüsünden korunmak, toplumda yayılmasını azaltmak ve böylece bulaş olacak kişi sayısını asgari seviyede tutmak için genel çapta kişisel koruyucu önlemlerin artırılması gerekiyor. Mart ayında başlayan ve yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirler vaka oranlarının yönetilebilir bir oranda seyreltmesine yardımcı oluyordu. Yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirlerin akabinde 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecin...
 • ADALETİN BU MU DÜNYA? EVET…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Güvenemem servetime malıma, Ümidim yok bugün ile yarına, Toprak beni de basacak bağrına, Adaletin bu mu dünya? Ne yar verdin ne mal dünya, Kötülerinsin sen dünya, İyileri öldüren dünya… Ne insanlar gelip geçti kapından, Memnun gelip giden var mı yolundan? Kimi fakir, kim ayrılmış yârinden… Kimi Mecnun gibi dağda dolaşır, Kimisi de ölüm yokmuş gibi çalışır… Kimi meteliksiz, kimi milyona karışır… Üstad Ali Ercan’ın bu şiiri ve bu şiirdeki anlam ve öneme vurgu yapmak istiyorum. Evet, dinimizde son derece önemli bir yere sahip...
 • DEVA PARTİSİ SEÇMENDEN NASİBİNİ DE, RIZKINI DA ALIR…

  19 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Genel başkanlığını eski başbakan yardımcılarından Ali Babacan’ın yaptığı, kısa adı DEVA olan Demokrasi ve Atılım Partisinin çiçeği burnunda Batman kurucu il başkanı Avukat Melik Müjdeci, kurucu heyetinde yer alan iş insanı Sedat Erpolat, avukat Ferda Ayış, iş insanı Turan Songur ve yine iş insanı olarak tanıdığımız Veysel Tekin ile birlikte basınımızla bir araya gelerek hedeflerini, projelerini ve partisinin ülke siyasetinde izleyeceği yol haritasını kısa başlıklar halinde bizlerle paylaştı. Öncelikle siyasi arenada genç, dinamik ve heyecanl...