gap başlık

logo

NERDEN BAŞLASAK?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Üniversite mezunu kardeşim iş bulamazken, asgari ücretli kardeşim kira derdindeyken, emekli vatandaş masraf olmasın diye alışveriş merkezlerinden uzak dururken, seçtikleri vekiller devlet hazinesini diledikleri gibi kullanmaktadırlar.

2020 lira olan asgari ücrete yapılacak zam tartışılırken, vatandaşın ‘Vekil’ seçtiğinin maaşına en az bir asgari ücretli maaşı kadar zam yapılmaktadır. Asgari ücrete, çalışana, emekliye verilecek 3-5 kuruşluk zammın ekonomiyi olumsuz etkileyeceği söylenirken, hiçbir vekil kendilerine tanınan ayrıcalıklara ve hak etmedikleri yüksek ücretlere itiraz etmemektedir.

Methettiğiniz Avrupa ülkelerinde bir vekil ortalama olarak 3-4 asgari ücretli kadar maaş alırken; 23500 lira maaş ve yılda 6 maaş kadar da ikramiye alan vekil 22 asgari ücretli kadar maaş almaktadır.

Üniversite mezunu kardeşim asgari ücretle iş bulamazken, Vekil efendi ‘danışman’ sıfatıyla ve yüksek ücretle 3 hizmetli alabilmektedir. Bakanları anlayabiliriz de, vekiller danışmana ne yaparlar? Eğer kendi işlerini veya talip oldukları Meclisteki işlerini yapabilecek kapasitede değillerse, neden bu göreve talip oluyorlar?

Yok, eğer akıl ve güçleri yerindeyse, neden kendi işleri için milletin yükünü ağırlaştırıyorlar?

Sağlık sektöründeki onca iyileştirmeye rağmen, ağzında diş kalmayan bir emekli bir ‘İmplant’ yaptıramazken, seçtiği vekil 8 implant yaptırma hakkına sahip. Sadece bu da değil, bir defa vekil seçilen beyefendi istediği yerde tedavi olabiliyor, kendisinin ve ailesinin bütün sağlık giderleri ömür boyu devletçe karşılanıyor.

Erken emeklilik, emeklilikte de yüksek maaşlar, devletin sosyal tesislerinden yararlanma hakları, Do-ku-nul-maz-lıklar… Ve sorsan, adamlar geçinemiyorlar. Asgari ücretle iş bulamayan, geçim sıkıntısı çeken milyonların izlediği ekranlarda, adeta milletle alay edercesine “Giderlerinin fazla oluşundan, kira ödediklerinden” yakınıyorlar.

Ayrıcalıkları yetmemiş olacak ki, ağız birliğiyle ‘çakar’ haklarını Meclisten geçirdiler. Vekillere yazılan trafik cezaları zaten meclis kanalıyla siliniyordu. Ama bundan böyle geçiş üstünlükleri resmileşecek ve hiçbir ceza alamayacaklar. Ve merak ediyorum! Kırmızı ışıkta geçerek kendileri için Yeşil ışık yanan sürücü ve yayalara çarptıklarında suçlu kim olacak? Vekil dokunulmazlığı olduğu ve geçiş hakları olduğu için, her halükarda vatandaş mı suçlu tutulacak? Trafik ihlali yapan Vekilin çarptığı ve zarar verdiği vatandaş, eğer ölmese mahkemelerle mi cezalandırılacak? Ha bir de Yargıyı yanlarına çekmek için Yargı mensuplarını da bu işe ortak etmişler. Ve bütün partiler çıkarları söz konusu olduğunda kanka olabilmektedirler. Eğer bu memlekette Adalet ve eşitlik varsa, Devlet başkanının bu tür ayrıcalıkları ‘VETO’ etmesi gerekir ve vatandaş olarak bunu bekliyoruz.

Ne yazık ki halk ve Adalet için bizden oy isteyen vekiller, seçildikten sonra kavuştukları lüks yaşamla vatandaşın geçim sıkıntısını unutmakta ve kendi çıkarlarını öncelemektedirler. Vatandaşa hizmet için seçilen vekiller, halkın sırtından ağalık yapmaktadırlar. Bütün vatandaşların ortak sermayesi olan Devlet Hazinesini kendi sermayeleri gibi görmektedirler. Ve her şeyine muhalefet ettikleri iktidarla, çıkarları söz konusu olduğunda işbirliği yapmaktadırlar.

‘Adalet Mülkün Temelidir’ diyoruz, Vekillere tanınan bütün bu ayrıcalıklar, Adaletin altına dinamit koymaktır; halkı siyasilerden ve devletten soğutmaktır. Bu ayrıcalıklar Anayasada var olan Eşitlik İlkesine aykırıdır. Öncelikle Cumhurun Vekili olan ve Anayasayı korumakla görevli Devlet Başkanının bu yasayı ‘VETO’ etmesini bekliyoruz. Yargıçların, verilen ‘Sus Payına’ aldanmadan, yasalara aykırı olan bu tür ayrıcalıklara karşı çıkmalarını istiyoruz.

Share
5507 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...
 • ÖN YARGIYI KIRAN İSİM; ALİ OSMAN BİLGİLİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Belediye Başkan yardımcısı Ali Osman Bilgili’yi sanırım birçoğumuz tanımayız, bilmeyiz… Tanıyan bilenlerde genelde kendisini; Son derece soğuk, Yüzü asık, Gülümsemeyen, Kimseyle görüşmeyen, Para konusunda son derece ketum ve cimri, Esnafa kar ettirmeyen, Ve Kayserili tüccarlar gibi (!) son derece pazarlık yapan ve kar ettirmeyen biri olarak anlatırlardı. Niye yalan söyleyeyim; doğrusunu söylemek gerekirse bende öyle biliyor, öyle görüyor ve söylenenlere bende kani oluyordum… Lakin kendisini tanıyıp biraz sohbet et...