gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

NERDEN BAŞLASAK?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Üniversite mezunu kardeşim iş bulamazken, asgari ücretli kardeşim kira derdindeyken, emekli vatandaş masraf olmasın diye alışveriş merkezlerinden uzak dururken, seçtikleri vekiller devlet hazinesini diledikleri gibi kullanmaktadırlar.

2020 lira olan asgari ücrete yapılacak zam tartışılırken, vatandaşın ‘Vekil’ seçtiğinin maaşına en az bir asgari ücretli maaşı kadar zam yapılmaktadır. Asgari ücrete, çalışana, emekliye verilecek 3-5 kuruşluk zammın ekonomiyi olumsuz etkileyeceği söylenirken, hiçbir vekil kendilerine tanınan ayrıcalıklara ve hak etmedikleri yüksek ücretlere itiraz etmemektedir.

Methettiğiniz Avrupa ülkelerinde bir vekil ortalama olarak 3-4 asgari ücretli kadar maaş alırken; 23500 lira maaş ve yılda 6 maaş kadar da ikramiye alan vekil 22 asgari ücretli kadar maaş almaktadır.

Üniversite mezunu kardeşim asgari ücretle iş bulamazken, Vekil efendi ‘danışman’ sıfatıyla ve yüksek ücretle 3 hizmetli alabilmektedir. Bakanları anlayabiliriz de, vekiller danışmana ne yaparlar? Eğer kendi işlerini veya talip oldukları Meclisteki işlerini yapabilecek kapasitede değillerse, neden bu göreve talip oluyorlar?

Yok, eğer akıl ve güçleri yerindeyse, neden kendi işleri için milletin yükünü ağırlaştırıyorlar?

Sağlık sektöründeki onca iyileştirmeye rağmen, ağzında diş kalmayan bir emekli bir ‘İmplant’ yaptıramazken, seçtiği vekil 8 implant yaptırma hakkına sahip. Sadece bu da değil, bir defa vekil seçilen beyefendi istediği yerde tedavi olabiliyor, kendisinin ve ailesinin bütün sağlık giderleri ömür boyu devletçe karşılanıyor.

Erken emeklilik, emeklilikte de yüksek maaşlar, devletin sosyal tesislerinden yararlanma hakları, Do-ku-nul-maz-lıklar… Ve sorsan, adamlar geçinemiyorlar. Asgari ücretle iş bulamayan, geçim sıkıntısı çeken milyonların izlediği ekranlarda, adeta milletle alay edercesine “Giderlerinin fazla oluşundan, kira ödediklerinden” yakınıyorlar.

Ayrıcalıkları yetmemiş olacak ki, ağız birliğiyle ‘çakar’ haklarını Meclisten geçirdiler. Vekillere yazılan trafik cezaları zaten meclis kanalıyla siliniyordu. Ama bundan böyle geçiş üstünlükleri resmileşecek ve hiçbir ceza alamayacaklar. Ve merak ediyorum! Kırmızı ışıkta geçerek kendileri için Yeşil ışık yanan sürücü ve yayalara çarptıklarında suçlu kim olacak? Vekil dokunulmazlığı olduğu ve geçiş hakları olduğu için, her halükarda vatandaş mı suçlu tutulacak? Trafik ihlali yapan Vekilin çarptığı ve zarar verdiği vatandaş, eğer ölmese mahkemelerle mi cezalandırılacak? Ha bir de Yargıyı yanlarına çekmek için Yargı mensuplarını da bu işe ortak etmişler. Ve bütün partiler çıkarları söz konusu olduğunda kanka olabilmektedirler. Eğer bu memlekette Adalet ve eşitlik varsa, Devlet başkanının bu tür ayrıcalıkları ‘VETO’ etmesi gerekir ve vatandaş olarak bunu bekliyoruz.

Ne yazık ki halk ve Adalet için bizden oy isteyen vekiller, seçildikten sonra kavuştukları lüks yaşamla vatandaşın geçim sıkıntısını unutmakta ve kendi çıkarlarını öncelemektedirler. Vatandaşa hizmet için seçilen vekiller, halkın sırtından ağalık yapmaktadırlar. Bütün vatandaşların ortak sermayesi olan Devlet Hazinesini kendi sermayeleri gibi görmektedirler. Ve her şeyine muhalefet ettikleri iktidarla, çıkarları söz konusu olduğunda işbirliği yapmaktadırlar.

‘Adalet Mülkün Temelidir’ diyoruz, Vekillere tanınan bütün bu ayrıcalıklar, Adaletin altına dinamit koymaktır; halkı siyasilerden ve devletten soğutmaktır. Bu ayrıcalıklar Anayasada var olan Eşitlik İlkesine aykırıdır. Öncelikle Cumhurun Vekili olan ve Anayasayı korumakla görevli Devlet Başkanının bu yasayı ‘VETO’ etmesini bekliyoruz. Yargıçların, verilen ‘Sus Payına’ aldanmadan, yasalara aykırı olan bu tür ayrıcalıklara karşı çıkmalarını istiyoruz.

Share
3789 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MAÇIN ADAMI 12 NUMARA

  16 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  Evimizde bizim gibi 3.ligin gediklilerinden olan Kocaeli ekibi Darıca Gençlerbirliği takımını ağırladık, ve sahadan 90+4 te yine rastgele bir duran top golü ile 1 puanı kurtararak ayrıldık. 2 puan kaybettik demiyorum 1 puan kurtardık diyorum çünkü sahadaki oyuncular bu oyunla rakiplerinden ancak puan kurtarır ve ne yazık ki rakiplerden söke söke puan alacak oyun oynamıyorlar. Bizim gibi ligden düşmemeye oynayan bir takım için bu durum çok vahim sonuçlar doğurur. Sahada ilk 5-10 dk. dışında elle tutulur bir oyun oynamadık, o oyunda yine...
 • ENGELSİZ YÜREKLER , DESTEK BEKLİYOR

  15 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  İlimizde çok özel bir takımımız var, Batman E.S.K. Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı. Peki kaçımız bu takımdan haberdarız… Çoğumuzun bu takımın varlığından haberi yok. Ama öyle bile olsa, böyle bir takımız var ve engel tanımadan başarıdan başarıya koşuyor. İlimizi Tekerlekli Sandalye  Basketbol 1.Liginde gururla temsil ediyorlar. Biz sporseverler , sporu sadece futboldan ibaret gördüğümüz için çoğu zaman bu takımımızı göz ardı ediyoruz , evet bu takımda ilimizin ismini ulusal düzeyde temsil ediyor ve herkesten çok desteğe ihtiyacı var ...
 • EMNİYET BİRİMLERİ TEYAKKUZDA PEKİ BİZ EBEVEYNLER…?

  11 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  Teknolojik gelişmelerin çağımıza kattığı sosyal değişimlerin yeni nesil üzerindeki olumsuz etkilerini her geçen gün daha fazla hissediyoruz. Gençlerimizde tüketim bilinçsizliği ve doyumsuzluk gibi hem yeni hem de tehlikeli davranışlara yol açan bu tür olumsuzluklar toplumumuzu yeni tip sosyal hastalık türleriyle karşı karşıya bırakmaya devam ediyor. Eldekilerle yetinmek yerine tüketim çılgınlığını normal bir davranış biçimi olarak görmeye başlayan gençlerimizin yaşamaya başladığı sanal hayat, kendilerini gerçek ihtiyaçları ile sahte ihtiy...
 • ZOR ANLAR..

  11 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  Hepimiz için kaçınılmaz anlar; acı ama gerçek!.. Hepimizin yaşamında zor anlarımız, zor zamanlarımız vardır. Bu konuda hiçbirimiz ayrıcalıklı değiliz; birbirimizden farklı nedenlerle ve farklı boyutlarda da olsa mutlaka bizi zorlayan, üzen, acı veren, korkutan, kaygılandıran olaylarla karşı karşıya kalırız. Ciddi hastalıklar, sevdiğimiz birini kaybetmek, sevdiğimiz birinden ayrılmak, ciddi bir tehlikeyle karşılaşmak, maddi kayıplar, başarısızlıklar ve bunun gibi zorlayıcı yaşam olayları bizim zor anlar yaşamamıza neden olurlar. Bu a...