gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

NARSİSİZM ÇAĞINDA SOSYAL MEDYA


HALİME AYTAÇ ERDOĞAN
halimeaytacerdogan@hotmail.com

Narsisizm tabiri içerisinde kişinin kendi benliğine hayran olması, kendini aşırı önemsemesi, bunları yaparken çevresindeki ötekilerin ihtiyaçlarını görmezden gelmesi yata.

Narsist kişi, çevresindeki kişileri amacına ulamak için birer araç olarak kullanır ve amacına ulaştıktan sonra bu kişileri iç dünyasında değersizleştirir.

Dışarıdan aşırı özgüvenli, kimseye ihtiyacı yokmuş gibi görünse de özünde başkalarının takdir ve ilgisine bağımlı bir kişidir narsist.

Feridun Düzağaç’ın şarkısındaki gibi ilişkilerde “Bir adam bul kendine/Sana aynalar tutmasın/O kadar güzel yüzün içine bakmasın/Seni korkutmasın.” dizelerini söyletir ilişkide yıpratıp sonra da kenara attığı kişiye.

Narsist “aynalandığı” sürece, başka bir deyişle bir ötekinin nazarında görüldüğü, fark edildiği ve beğenildiği ölçüde var olduğunu hisseder. Eğer ona bu varoluşunu hissettiren bir öteki yoksa etrafta, bu sefer madde kullanımı, yoğun mastürbasyon, cinsellik, riskli-dürtüsel davranışlarla var olduğu kendine hatırlatması gerektiğini hisseder.

Öte yandan, bebekken anneyle bağlanma ve çocukluk dönemindeki aşırı ilgi veya aşırı yetersiz ilgi sarkacında bir tarafa fazla meyletmiş bir dönem geçirdiyse; romantik partnerlerine bağlanmakta da güçlük çekecektir “kahraman”ımız.

Şarkının dizelerine dönecek olursak, gözlerinin içine bakarak onu seven, ona ilgi gösteren partnerini de en sonunda terk etme eğiliminde olacağından, “o güzel yüzün içine bakmak” da onun bağlanma örüntülerini harekete geçirecek ve bu durum onu korkutacaktır.

Sosyal medyada ise bu süreçlerin daha genel bir perspektifte devam ettiğini görüyoruz. Twitter’da atılan tweet’lerin sonucunda gelen “fav”lara ve “retweet”lere bağımlı yaşayan, günlük yaşamının çoğunu sanal alemde yaşayarak gerek dünyayla olan bağını zayıflatan, buna karşılık daha fazla kullanıcı tarafından “görüldükçe”,”takip edildikçe”,tweet’lerine “yanıt aldıkça” varoluşundan emin olan “sosyal medya fenomenleri”nin sayısı artmaya devam ediyor.

Instagram veya Facebook’ta size kullanıcılar kendilerini en havalı şekilde gösteren bir fotoğrafı paylaşarak fotoğrafın altındaki “beğen” butonuna hücum edilmesini arzulamaktalar.

Artık izlenen bir film, yapılan ekstrem bir spor, gidilen yabancı bir ülke, yapılan güzel bir yemek, çocuğun ilk adımları, alınan ilk araba, sevgililer günüde eşe yapılan sürpriz, sevgilinin askerden dönmesi, mezuniyet, sevilenler ile geçirilen eğlenceli bir akşam…

Bütün bunlar ”Eğer sosyal medyada paylaşılmadıysa, belki de o anlar hiç yaşanmadı” noktasına geldi artık. “Görülüyorum, öyleyse varım.”

Yapılan reklamlar, sosyal medya, giderek artan birey kültür her bireyin narsistik örüntülerini biraz daha körükler vaziyette. Bu durum da, “sevdiği kişiyi kendi egosundan öncelikli kılmak” olarak özetlenebilecek aşkı, ilişkileri ve evlilikleri sekteye uğratıyor.

Belki de mevzubahsimiz “çağımızın vebası” denilebilecek boyutta önemli.

İyi ki psikiyatristler, psikologlar var diyelim.

Bu söylediğim kulağa “narsistik” mi geldi? Aslında bu çok da şaşırtıcı bir yorum değil. Çünkü çocukluktan itibaren her canlı beğenilmek, fark edilmek, özel hissetmek ister.

Bu torbanın içine bütün insanlar giriyor nihayetinde. Öte yandan insanlık tarihi boyunca yapılan icatlar, bilimsel gelişmeler, harikulade sanat eserlerinin arkasında bir başka “öteki” tarafından görülme arzusu yok mudur aslında? Önemli olan görülme ihtiyacını yok etmek değil, bu ihtiyacı aile, iş, okul yaşamı ve sosyal ilişkiler içerisinde işlevsel bir boyuta çekmektir.

Bunun için de gerektiğinde kişinin klinisyenlerden yardım almasının, mevcut süreçlerin iyileşmesinde güçlendirici bir etki yaratacağı muhakkaktır

Share
391 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SÖYLESEM FAYDASI YOK, SUSSAM GÖNLÜM RAZI DEĞİL

  21 Şubat 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İlk yazımızda Türkiye’nin futbol haritasını çıkarmış ve bölgeler arası geri kalmışlığı ve aralarındaki farkı ortaya koymuştuk. Bölgelere göre takım sayısı Güneydoğu (9) Doğu Anadolu (6) İki bölge takım sayısının toplamı (15) Marmara Bölgesi (35) Durum bu kadar açık bir şekilde ortadayken Özellikle İstanbul’da 3 büyük takımımızı göz önünde bulundurduğumuzda; Milyonlarca taraftarı olan BEŞİKTAŞ FENERBAHÇE GALATASARAY ve Süper ligde sezon boyunca maç başına taraftar ortalaması 3000 veya 5000’i geçemeyen BAŞAKŞEHİR KASIMPAŞA ve Bir...
 • AÇIK BİLİM – DAVRANIŞSAL EKONOMİ 2 – YEME ÇAPAYA GELMEYİN!

  21 Şubat 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı dizimin ilk yazısında iktisadın temel prensibi olan Homo economicus kavramının nasıl yıkıldığına, Kahneman ve Tversky’nin Beklenti Kuramı ve Çerçeveleme Etkisi katkılarıyla davranışsal ekonomiye giden yolu nasıl inşa ettiklerine değinmiştim. Yazı dizisi boyunca herhangi bir ürün ve hizmetin değerinin onu nasıl algıladığımızla ilgili olduğunu, ya da bir önceki yazıda verdiğim örnekle, 200 TL’nin her zaman aynı 200 TL olmadığını ortaya koymaya devam edeceğim. İşte şimdi herhangi bir ürünün ne kadar olması gerektiğini tayin ederken onun yara...
 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-3…

  20 Şubat 2019 Yazar Makaleleri

  Siyasetçiler ve mensubu oldukları siyasi partiler için bir ön gösterge niteliği taşıyan yerel yönetim seçimleri toplumun beklentilerinin ne derecede gerçekleştiğinin ölçülmesi açısından büyük önem taşımaktadır.   Yerel yönetimlerde yaşanan hizmet sorunlarının sandıklarda hezimet olabilecek siyasal sonuçlar doğurabildiği gerçeğinden yola çıkıldığında ve bir sonuç olarak yaşanabilecek hezimetlerin kök sebebi irdelendiğinde, siyasetçilerin toplumla ve seçmenle doğru temaslardan kaçındığı gerçeğini bir gösterge olarak karşımızda bulabili...
 • BATMAN ŞANSLI FAKAT SAHİPSİZ BİR İL

  14 Şubat 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Ülkemizde petrolün ilk bulunduğu il olma münasebetiyle Batman şanslı ve Türkiye’nin en büyük ve en önemli kuruluşlarına ev sahipliği yapmış bir il. Bunlardan sadece bir kaç tane birlikte sayalım…   1-Türkiye petrolleri Bölge Müd. 2-Tüpraş 3-Botaş 4-Petrolofisi 5-İpragaz 6-TEİAŞ bölge müdürlükleri gibi…   Şimdi siz değerli GAP Gazetesi okurlarına soruyorum? Ülkemizin kaç ilinde bu dev kuruluş var veya vardı ? Biz bu kuruluşları ne kadar sahiplenebildik ve Batman’ın yararına değerlendirebildik?...