gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

MURSİ İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILDIRILDI

Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin şehid olması nedeniyle Batman’da gıyabi cenaze namazı kılınıp İslami STK’larca kitlesel basın açıklaması düzenlendi.

Batman İl Müftülüğü tarafından 2013 yılından bu yana zindanda bulunan Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkeme salonunda şehid olması nedeniyle öğle namazından sonra Merkez Ulu Cami’de gıyabi cenaze namazı kılındı. Cenaze namazından önce Mursi başta olmak üzere İslam davası uğruna şehid olan şahsiyetler için Kur’an-ı Kerim okundu. Ardından İl Müftüsü Turgut Erhan burada yaptığı kısa konuşmasında, “Şüphesiz Hazreti Adem’in çocukları tarafından hak ve hakikat mücadelesi başlamış ve kıyamete kadar sürecektir. Habil ve Kabil davası dün olduğu gibi bugünde, yarında olacaktır. Önemli olan Kabillerin karşısında Habillerin yanında yer almak, önemli olan Firavunların karşısında duran Musaların yanında yer alabilmek, önemli olan Sisi zalimlerinin karşısında dimdik Müslümanca duruş sergileyen Mursilerin yanında olabilmektir.” dedi. Müftü Erhan tarafından kıldırılan cenaze namazında İslam ülkesinde emperyalistlerin zulmü altındaki Müslümanların kurtuluşu için dualar edildi. Gıyabi cenaze namazının ardından burada Batman’daki İslami STK’lar tarafından kitlesel basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına; siyasi parti başkanları da hazır bulundu.

mursi (3)

BASIN AÇIKLAMASINDA SIK SIK TEKBİRLER GETİRİLİP SLOGANLAR ATILDI

STK’lar adına basın açıklamasını Şehmus Temiz okudu. Temiz, Mısır’ın ilk ve tek meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, kendisine yapılan sistematik işkence ve ihmallerin ardından dün şehit olduğunu söyledi. Mursi’nin ölüme mahkûm edildiğini vurgulayan Temiz, “Şehit Mursi, yıllardır böbrek, karaciğer ve şeker hastalıklarından mustarip olduğu halde, tedavileri keyfi biçimde engellenmiş, olumsuz hapishane koşullarında durumunun kötüleşmesi beklenmiştir. Günün 23 saatini tek başına hücre hapsinde geçiren Mursi, hayatının ciddi tehdit altında olduğunu daha bir kaç ay önce bizzat kendisi mahkemede açıklamıştı. Şehit Mursi’yi idam cezasıyla yargılayan Mısır cuntası, karar çıksa bile bir cumhurbaşkanını idam etmenin siyasi sonuçlarına katlanamayacağını bildiği için onu yavaş bir süreçte öldürmeyi tercih etmiştir.” dedi.

mursi (1)

mursi (2)

Share
363 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ