gap başlık

logo

MÜJDECİ “ESNAF SAHİPSİZ BIRAKILDI”

MÜJDECİ “ESNAF SAHİPSİZ BIRAKILDI”

DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci, beraberindeki heyetle Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı ziyaret ederek başkan Mehmet Salih Kaplan ile görüştü.

Görüşme ile ilgili değerlendirmelerde bulunan DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci “Batman’da ekonominin temelini oluşturan esnaflar ve sanatkarlar, pandemi süreci ile birlikte son yılların en kötü dönemini geçiriyor.

Esnafların durumunun kötüleşmesi tüm şehrin ekonomik durumunun da gittikçe daha karanlık bir tabloya dönüşmesine sebep oluyor. Türkiye’de işsizlik oranı en yüksek şehirlerarasında yer alan Batman’da esnafın desteklenmesi ve güçlendirilmesi özellikle istihdamı artırmak için en önemli kozlarımız arasında bulunuyor. Ancak son yıllarda şehrimizde dükkan kiralarının hızla arttığını gözlemliyoruz. Esnafımız kiraya ödediği tutar kadar gelir elde edemiyor.

Haliyle yeni istihdam yapamıyor, işletmesini büyütemiyor, müşterilerine daha kaliteli hizmet sunamıyor. Üstelik pandemi ile birlikte sayısız esnaf kepenk kapatmışken, “müjde” olarak lanse edilerek verilen bin liralık kira desteğinin de hiçbir yaraya merhem olmadığı çok açık. Son birkaç yıl içerisinde elektriğe, suya, doğalgaza ve esnaf için önemli bir gider kalemi olan akaryakıta gelen fahiş zamlar da esnafın boğazından kısmasına neden oluyor. Esnafın tamamen yalnız bırakıldığı bir dönemi geçirirken, esnafın kredi sicilinin de büyük oranda bozulduğunu ve kredi sicil affı konusunda mutlaka bir adım atılması gerektiğini belirtmek gerekiyor.

Ayrıca esnafımız hemen hemen her köşe başında açılan zincir marketler karşısında hiçbir varlık gösteremiyor. Esnafa rekabet şansı vermeyen zincir marketlerin haftada bir gün kapalı olması ve bazı stratejik ürünleri satmaması için düzenlemelere ihtiyaç bulunuyor. Aksi durumda birkaç yıl içerisinde tek konuştuğumuz şey kepenk kapatan esnaflar olacak” dedi.

Share
196 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ