gap başlık

logo

MİLLİ EĞİTİMDE ÜST KADEME YÖNETİCİLER KOLTUKLARINDA KALMALI MI?


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

2018/2019 eğitim ve öğretim dönemi başlarken ve geçmişi bugünle kıyaslarken ortadan kaldırılmış bunca devasa sorunlara rağmen Batman’ın ülke sıralamasında arzu edilen başarıya ulaşamamış olmasının verdiği can sıkıntısını dile getiren bir makale yazmıştım.

Her yıl yapılan liseye geçiş ve üniversite yerleştirme sınavlarında ortaya çıkan sonuçlar da iller arasındaki başarımızda büyük problemlerin devam ettiğini ve il milli eğitim müdürlüğünün masa başında ortaya koyduğu hedeflerin sahadaki performansla boy ölçüşemediğini ifade etmiştim.

LGS Sınav sonuçları geçen hafta açıklandıktan sonra ilimizin birçok hanesinde geçmiş yıllarda olduğu gibi yine hüzün ve gözyaşının hâkim olduğu bir döneme hep birlikte şahitlik ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, öğrencileri nadide bir çiçeğe benzetip onların ruhuna ve kalbine dokunulması gerektiğini ve başarıya bu tanımla birlikte ulaşmanın mümkün olabileceği konusunda güzel bir yaklaşımda bulunmuştu.

LGS sınav sonuçları açıklandıktan sonra Batman’da anneler, babalar ve nadide çiçeği çocuklarımız kaybettikleri emekleri için veryansın ederken, aileler çocuklarının nasıl bir maceraya sürüklenecekleri konusundaki endişelerini dile getiriyorlar.

İller arasındaki başarısızlığımızın alışkanlık haline getirilmesini sadece öğretmenlere ve öğrencilere yüklemek elbette ki hakkaniyet ölçüsünden uzak bir davranıştır. Zira ailelerinde bu konuda kendilerini sorgulamaları gerekmektedir.

Ancak ilimiz eğitim sisteminde yaşanan başarısızlıkların hesabını vermesi gerekenlerin, siyaseten korunması, buna mukabil il milli eğitim müdürlüğündeki yöneticilerin, koltuklarını öğrencilerimizin geleceğinden daha kıymetli gördükleri kanaatini oluşturmaktadır.

Ülke sıralamasında görüleceği gibi eğitim ve öğretimde yaşanan başarısızlıklar Batman Milli Eğitim Müdürlüğünün ciddi bir yenilenmeye girmesi gerektiğini göstermektedir; işin ilginç tarafı ise kendilerini yenilemesi gerekenler, hatta istifa etmesi gerekenler büyük çöküşü görmek yerine pembe tablolar çizerek genelde toplumun özelde ise öğrencilerimizin beklentilerini karşılamaktan uzaklaşmaktadırlar.

LGS sınavında küme düşme potasında yani 72.sırada bulunan Batman’ın kangren halini almış bu önemli ve büyük yarasının koltuk ve makam peşinde koşan eğitimciler ile onları koruyan siyasilerle çözemeyeceğimiz artık gün gibi ortadadır.

Önümüzdeki yıl aynı başarısızlıkları yaşamak istemiyorsak Batman Eğitim Camiasını ideolojik getirimlerden ve makam hırslarından kurtarmalı, okulların gerçek birer eğitim yuvasına dönüşmesini sağlamalı ve eğitim camiasının özüne dönmesini sağlayarak saygınlığını alacağı başarılı yöneticilere teslim etmeliyiz.

Ülke genelinde ve iller arası LGS sınavında Batman 72.sıraya gerilemişse, siyasetle atanan Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere üst kademe eğitim kadrosunun görevde kalıp kalmaması üzerinde düşünülmesi gerekmektedir.

Bu minvalde eğitim altyapısının iyileştirilmesi ve önümüzdeki yıldan başlamak üzere eğitimdeki başarı ortalamasının yükseltilmesi için vatandaşlarımızın sayın valimize talebini iletmek isteriz.

Sayın Valim,

Nadide çiçeklerimiz sınav sonrası hem mağdur hem de hüzünlü…

Sınavda yaşadıkları başarısızlık nedeniyle çocuklarımız gözlerimizin önünde solmak üzere…

O çocuklarla birlikte Batman olarak biz de soluyoruz.

Devletimiz, çocuklarımız solmasın diye ilimizde fiziki yetersizliğin yerini modern okullar ve akıllı sınıflar ile donatmışken, öğretmen yetersizliğinde ise büyük bir eğitim kadrosunu ilimize göndermişken… Son yıllarda bitmeyen bir başarısızlık kervanına kaptırmışız ilimizi.

Nadide çiçeklerimizle birlikte bir ilin geleceğinin solmasına lütfen izin vermeyiniz.

Önümüzdeki yıl sınava girecek nadide çiçeklerimiz için şimdiden can suyunun verilmesini sağlayınız.

Ve lütfen, öğretmenlerin şefkatli ellerinde büyüyen ve şekillenen çocuklarımızın geleceğinin hiçbir ideolojiye, makama ve ihtirasa kurban edilmesine izin vermeyiniz.

Kalın sağlıcakla…

Share
1133 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HAYATI HİSSETMEK…

  01 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Günümüzde pek çoğumuzun hayatı koşuşturma ve mücadele ile devam etmekte, hayatımızın amacı ya da anlamı mutlu olmaktan çok uzaklarda, kendimize yaşadığımız çağın bize dayattığı maddi hedefler belirlemişiz ve pek çoğumuz o maddi hedefler için yaşamakta ve onlar için çalışmaktayız. Acaba hiç hayatımızı, yaşadıklarımızı, hedeflerimizi, gözden geçiriyor muyuz? Kendimize hedef diye adlandırdığımız şeyleri hiç sorguluyor muyuz ve bu hedeflerimize ulaşınca. Örneğin; birkaç yıldır hayalini kurduğumuz arabayı alınca, neler hissediyoruz? Bizim k...
 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...