gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

MİLLİ EĞİTİMDE ÜST KADEME YÖNETİCİLER KOLTUKLARINDA KALMALI MI?


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

2018/2019 eğitim ve öğretim dönemi başlarken ve geçmişi bugünle kıyaslarken ortadan kaldırılmış bunca devasa sorunlara rağmen Batman’ın ülke sıralamasında arzu edilen başarıya ulaşamamış olmasının verdiği can sıkıntısını dile getiren bir makale yazmıştım.

Her yıl yapılan liseye geçiş ve üniversite yerleştirme sınavlarında ortaya çıkan sonuçlar da iller arasındaki başarımızda büyük problemlerin devam ettiğini ve il milli eğitim müdürlüğünün masa başında ortaya koyduğu hedeflerin sahadaki performansla boy ölçüşemediğini ifade etmiştim.

LGS Sınav sonuçları geçen hafta açıklandıktan sonra ilimizin birçok hanesinde geçmiş yıllarda olduğu gibi yine hüzün ve gözyaşının hâkim olduğu bir döneme hep birlikte şahitlik ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, öğrencileri nadide bir çiçeğe benzetip onların ruhuna ve kalbine dokunulması gerektiğini ve başarıya bu tanımla birlikte ulaşmanın mümkün olabileceği konusunda güzel bir yaklaşımda bulunmuştu.

LGS sınav sonuçları açıklandıktan sonra Batman’da anneler, babalar ve nadide çiçeği çocuklarımız kaybettikleri emekleri için veryansın ederken, aileler çocuklarının nasıl bir maceraya sürüklenecekleri konusundaki endişelerini dile getiriyorlar.

İller arasındaki başarısızlığımızın alışkanlık haline getirilmesini sadece öğretmenlere ve öğrencilere yüklemek elbette ki hakkaniyet ölçüsünden uzak bir davranıştır. Zira ailelerinde bu konuda kendilerini sorgulamaları gerekmektedir.

Ancak ilimiz eğitim sisteminde yaşanan başarısızlıkların hesabını vermesi gerekenlerin, siyaseten korunması, buna mukabil il milli eğitim müdürlüğündeki yöneticilerin, koltuklarını öğrencilerimizin geleceğinden daha kıymetli gördükleri kanaatini oluşturmaktadır.

Ülke sıralamasında görüleceği gibi eğitim ve öğretimde yaşanan başarısızlıklar Batman Milli Eğitim Müdürlüğünün ciddi bir yenilenmeye girmesi gerektiğini göstermektedir; işin ilginç tarafı ise kendilerini yenilemesi gerekenler, hatta istifa etmesi gerekenler büyük çöküşü görmek yerine pembe tablolar çizerek genelde toplumun özelde ise öğrencilerimizin beklentilerini karşılamaktan uzaklaşmaktadırlar.

LGS sınavında küme düşme potasında yani 72.sırada bulunan Batman’ın kangren halini almış bu önemli ve büyük yarasının koltuk ve makam peşinde koşan eğitimciler ile onları koruyan siyasilerle çözemeyeceğimiz artık gün gibi ortadadır.

Önümüzdeki yıl aynı başarısızlıkları yaşamak istemiyorsak Batman Eğitim Camiasını ideolojik getirimlerden ve makam hırslarından kurtarmalı, okulların gerçek birer eğitim yuvasına dönüşmesini sağlamalı ve eğitim camiasının özüne dönmesini sağlayarak saygınlığını alacağı başarılı yöneticilere teslim etmeliyiz.

Ülke genelinde ve iller arası LGS sınavında Batman 72.sıraya gerilemişse, siyasetle atanan Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere üst kademe eğitim kadrosunun görevde kalıp kalmaması üzerinde düşünülmesi gerekmektedir.

Bu minvalde eğitim altyapısının iyileştirilmesi ve önümüzdeki yıldan başlamak üzere eğitimdeki başarı ortalamasının yükseltilmesi için vatandaşlarımızın sayın valimize talebini iletmek isteriz.

Sayın Valim,

Nadide çiçeklerimiz sınav sonrası hem mağdur hem de hüzünlü…

Sınavda yaşadıkları başarısızlık nedeniyle çocuklarımız gözlerimizin önünde solmak üzere…

O çocuklarla birlikte Batman olarak biz de soluyoruz.

Devletimiz, çocuklarımız solmasın diye ilimizde fiziki yetersizliğin yerini modern okullar ve akıllı sınıflar ile donatmışken, öğretmen yetersizliğinde ise büyük bir eğitim kadrosunu ilimize göndermişken… Son yıllarda bitmeyen bir başarısızlık kervanına kaptırmışız ilimizi.

Nadide çiçeklerimizle birlikte bir ilin geleceğinin solmasına lütfen izin vermeyiniz.

Önümüzdeki yıl sınava girecek nadide çiçeklerimiz için şimdiden can suyunun verilmesini sağlayınız.

Ve lütfen, öğretmenlerin şefkatli ellerinde büyüyen ve şekillenen çocuklarımızın geleceğinin hiçbir ideolojiye, makama ve ihtirasa kurban edilmesine izin vermeyiniz.

Kalın sağlıcakla…

Share
713 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ZİLAN’IN GÖZYAŞLARI DİNDİ Mİ?

  15 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  Allah’ın kulları olan bütün insanların Allah’ın arzında, Adalet ve Barış içinde bir arada yaşamaları taraftarıyız. İnsanların konuşarak, uzlaşarak, adalet içinde sorunlarını çözmelerini isteriz. Ancak kendisini yaratan ve bunca nimetler veren Rabbine karşı nankörlük ve isyan eden insan, güç bulduğu zaman zayıf gördüğü insanlara neler yapmaz ki? Hakkın kontrolünden çıkan güç, azar ve çevresine zarar vermeye başlar. İstemediğimiz, onaylamadığımız halde haksızlıklar yapılıyor ve bunun neticesinde isyan ve kavgalar oluyor. Evet insanın olduğu yer...
 • SİZ KİMDEN YANASINIZ?

  08 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  Bu ne kinmiş arkadaş? Rahmetli Muhammed Mursi şehit edileli bir ayı geçti ama hala birileri sosyal medya üzerinden kinlerini kusuyorlar. Hiçbir ilişkileri olmadığı halde, insanlıktan nasipsiz bu vicdansızların kinlerinin sebebi ne olabilir? İslam ve insanlık düşmanları genellikle masum maskeler altında düşmanlıklarını yürütmektedirler. Size suni düşmanlar gösterirken, gizliden gizliye defterinizi dürtmektedirler. Savaş cephelerinde ve açık düşmanlıklarda ağır zayiatlar veren ve yenilen düşman, farklı hilelerle sizi içten çürüterek istedikleri...
 • MİLLİ EĞİTİMDE ÜST KADEME YÖNETİCİLER KOLTUKLARINDA KALMALI MI?

  04 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  2018/2019 eğitim ve öğretim dönemi başlarken ve geçmişi bugünle kıyaslarken ortadan kaldırılmış bunca devasa sorunlara rağmen Batman’ın ülke sıralamasında arzu edilen başarıya ulaşamamış olmasının verdiği can sıkıntısını dile getiren bir makale yazmıştım. Her yıl yapılan liseye geçiş ve üniversite yerleştirme sınavlarında ortaya çıkan sonuçlar da iller arasındaki başarımızda büyük problemlerin devam ettiğini ve il milli eğitim müdürlüğünün masa başında ortaya koyduğu hedeflerin sahadaki performansla boy ölçüşemediğini ifade etmiştim. LGS ...
 • CHP NASIL KAZANDI?

  02 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  CHP, daha önce kendisine kaybettiren nedenleri çantasına koyarak kazandı. CHP, alışageldiğimiz klasik ayrıştırıcı, kibirli, kavgacı, halka üstten bakıcı, halkın inanç ve değerleriyle kavgalı tavırları sergilemediği için halktan destek gördü. Ve dikkat ederseniz, bu gibi tavırlarıyla şovmenlik yapan vekil ve temsilciler seçim süreci boyunca pek ortalıkta görünmediler. Sanırım CHP stratejisini belirleyenler kadar Ekrem İmamoğlu’nun da bu yönde isteği olmuştur. Halkın inanç ve değerleriyle kavga etmek her zaman kaybettirir. Ekrem İmamoğlu, şahsı...