gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

MİLLİ EĞİTİMDE ÜST KADEME YÖNETİCİLER KOLTUKLARINDA KALMALI MI?


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

2018/2019 eğitim ve öğretim dönemi başlarken ve geçmişi bugünle kıyaslarken ortadan kaldırılmış bunca devasa sorunlara rağmen Batman’ın ülke sıralamasında arzu edilen başarıya ulaşamamış olmasının verdiği can sıkıntısını dile getiren bir makale yazmıştım.

Her yıl yapılan liseye geçiş ve üniversite yerleştirme sınavlarında ortaya çıkan sonuçlar da iller arasındaki başarımızda büyük problemlerin devam ettiğini ve il milli eğitim müdürlüğünün masa başında ortaya koyduğu hedeflerin sahadaki performansla boy ölçüşemediğini ifade etmiştim.

LGS Sınav sonuçları geçen hafta açıklandıktan sonra ilimizin birçok hanesinde geçmiş yıllarda olduğu gibi yine hüzün ve gözyaşının hâkim olduğu bir döneme hep birlikte şahitlik ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, öğrencileri nadide bir çiçeğe benzetip onların ruhuna ve kalbine dokunulması gerektiğini ve başarıya bu tanımla birlikte ulaşmanın mümkün olabileceği konusunda güzel bir yaklaşımda bulunmuştu.

LGS sınav sonuçları açıklandıktan sonra Batman’da anneler, babalar ve nadide çiçeği çocuklarımız kaybettikleri emekleri için veryansın ederken, aileler çocuklarının nasıl bir maceraya sürüklenecekleri konusundaki endişelerini dile getiriyorlar.

İller arasındaki başarısızlığımızın alışkanlık haline getirilmesini sadece öğretmenlere ve öğrencilere yüklemek elbette ki hakkaniyet ölçüsünden uzak bir davranıştır. Zira ailelerinde bu konuda kendilerini sorgulamaları gerekmektedir.

Ancak ilimiz eğitim sisteminde yaşanan başarısızlıkların hesabını vermesi gerekenlerin, siyaseten korunması, buna mukabil il milli eğitim müdürlüğündeki yöneticilerin, koltuklarını öğrencilerimizin geleceğinden daha kıymetli gördükleri kanaatini oluşturmaktadır.

Ülke sıralamasında görüleceği gibi eğitim ve öğretimde yaşanan başarısızlıklar Batman Milli Eğitim Müdürlüğünün ciddi bir yenilenmeye girmesi gerektiğini göstermektedir; işin ilginç tarafı ise kendilerini yenilemesi gerekenler, hatta istifa etmesi gerekenler büyük çöküşü görmek yerine pembe tablolar çizerek genelde toplumun özelde ise öğrencilerimizin beklentilerini karşılamaktan uzaklaşmaktadırlar.

LGS sınavında küme düşme potasında yani 72.sırada bulunan Batman’ın kangren halini almış bu önemli ve büyük yarasının koltuk ve makam peşinde koşan eğitimciler ile onları koruyan siyasilerle çözemeyeceğimiz artık gün gibi ortadadır.

Önümüzdeki yıl aynı başarısızlıkları yaşamak istemiyorsak Batman Eğitim Camiasını ideolojik getirimlerden ve makam hırslarından kurtarmalı, okulların gerçek birer eğitim yuvasına dönüşmesini sağlamalı ve eğitim camiasının özüne dönmesini sağlayarak saygınlığını alacağı başarılı yöneticilere teslim etmeliyiz.

Ülke genelinde ve iller arası LGS sınavında Batman 72.sıraya gerilemişse, siyasetle atanan Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere üst kademe eğitim kadrosunun görevde kalıp kalmaması üzerinde düşünülmesi gerekmektedir.

Bu minvalde eğitim altyapısının iyileştirilmesi ve önümüzdeki yıldan başlamak üzere eğitimdeki başarı ortalamasının yükseltilmesi için vatandaşlarımızın sayın valimize talebini iletmek isteriz.

Sayın Valim,

Nadide çiçeklerimiz sınav sonrası hem mağdur hem de hüzünlü…

Sınavda yaşadıkları başarısızlık nedeniyle çocuklarımız gözlerimizin önünde solmak üzere…

O çocuklarla birlikte Batman olarak biz de soluyoruz.

Devletimiz, çocuklarımız solmasın diye ilimizde fiziki yetersizliğin yerini modern okullar ve akıllı sınıflar ile donatmışken, öğretmen yetersizliğinde ise büyük bir eğitim kadrosunu ilimize göndermişken… Son yıllarda bitmeyen bir başarısızlık kervanına kaptırmışız ilimizi.

Nadide çiçeklerimizle birlikte bir ilin geleceğinin solmasına lütfen izin vermeyiniz.

Önümüzdeki yıl sınava girecek nadide çiçeklerimiz için şimdiden can suyunun verilmesini sağlayınız.

Ve lütfen, öğretmenlerin şefkatli ellerinde büyüyen ve şekillenen çocuklarımızın geleceğinin hiçbir ideolojiye, makama ve ihtirasa kurban edilmesine izin vermeyiniz.

Kalın sağlıcakla…

Share
927 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KURUM MÜDÜRLERİ TEDİRGİN…

  11 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Son bir hafta içerisinde bazı bürokratlarımızı ziyaret edip, genel olarak yapılan çalışmalar, hizmetler ve bazı konular hakkında değerlendirmeler yaparak fikir alışverişinde bulundum. Öncelikle şunu ifade temek isterim ki, gerek bizzat ve gerekse telefonla görüştüğüm birçok bürokratımızda görevden alınıp alınmayacakları konusunda ciddi tedirginlik yaşadıklarını gözlemledim.   Son zamanlarda bazı kurumlarda değişiklik olacağı yönünde çıkan iddialar, Milletvekili Ziver Özdemir’in geçtiğimiz hafta düzenlemiş olduğu basın toplantısında söy...
 • EĞİTİMDE YAŞANAN BAŞARISIZLIKLARDAN DERS ALABİLDİK Mİ?

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Yıllar önce eğitimde yaşadığımız başarısızlıklar sorgulandığında okulların fiziki yapısından tutunda öğretmen yetersizliğine, derslik sayısının azlığından tutunda eğitimin ideolojik bir hale getirildiği gerçeğiyle ve haklı cevaplarıyla karşılaşır dururduk. Eğitim ve öğretimde yukarıda saydığımız sıkıntılar geçmişte yaşanmışken, bugün geçmişte yaşanan öğretmen yetersizliğinin giderildiğini, okullarımızın fiziki halinin iyileştiğini ve derslik sayısında bizleri hayretler içerisinde bırakacak kadar ciddi bir yükselişin varlığını müşahede ediyor...
 • BELEDİYEYE KAYYUM İDDİALARI…

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Belediye seçimlerini kazanan HDP’nin aday gösterdiği belediye başkanı Mehmet Demir ve eş başkan olarak tayin edilen Songül Korkmaz, göreve geldikten sonraki icraat, eylem ve söylemleri hepimizin en çok merak ettiği konuların başında yer alıyordu. Aradan geçen süre zarfında başta mali konular ve bazı personellerin durumu en çok merak edilen konuların arasında yer alıyordu... Bu konuda da belediye yönetimi açıklama yaptı ve belediyeyi toplam yaklaşık olarak 307 milyon lira borçla devir aldıklarını, şeffaf ve adil olacaklarını ve personelle...
 • GÜNDEMDEKİ KONULAR HAKKINDA KISA KISA

  04 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Gerek yerelde ve gerekse ülke genelinde o kadar çok sıcak gelişmeler yaşanıyor ki, doğrusunu hangi konuyu ele alacağım konusunda güçlük çekiyorum. Bu kadar hızlı gelişme ve olayların değerlendirmelerini kısa kısa olarak başlıklar halinde kendi yorumlarımı siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum. Kan davası nedeniyle otogar cinayetinde görevi ihmal ettikleri gerekçesiyle açığa alınmalarını sağlayan vali Hulisi Şahin’i tebrik ediyorum. Orada bulunan vatandaşlarının da bu vahşice işlenen olaya seyirci kalmalarını da da en ağır şekilde e...