gap başlık

logo

KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…


ESRA TEKELİ
esra.eg0694@gmail.com

Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları…

İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım.

Ankara’da bulunduğum süre içinde alanımla ilgili çeşitli seminerlere katılarak alanımda kendimi geliştirdim. 2017 yılında evlendim ve eşimin görevi nedeniyle Batman’da yaşamaya başladım. 2017 yılından 2019 yılına kadar özel bir kolejde görevime devam ettim.

Eğitimde yenilikçi bir strateji izleyerek Batman’da ve yakın illerde çocuk gelişimi ile ilgili olan seminerleri takip ederek katılım sağladım. 2019 Mart ayından itibaren ise sorumlu müdürlüğünü üstlendiğim Kalsiyum Çocuk Atölyesinde Eğitim Koordinatörüyüm.

Gerek kurumumuzda gerek dışarıda ebeveynlerin çocukları ile yaşadığı sorunları çözmeye çalışarak onları doğru iletişime yönlendiriyorum. Çocuk gelişimi ve çocukla iletişim konularıyla ilgili yazdığım makaleleri siz değerli okurlarımızla paylaşmak istiyorum. Yazmamı istediğiniz ya da danışmak istediğiniz bir konu olursa: Esra.eg0694@gmail.com adresine mail atarak veya instagram esraatekeli hesabına yazarak bana ulaşabilirsiniz.

Bu kısa tanıtımımdan sonra, bugünkü işlemek istediğim “ Korona günlerinde çocuklarla sağlıklı iletişim…”  konuya başlamak istiyorum.

Okulların, parkların, bahçelerin kısacası çocukların zaman geçirip enerji atabileceği alanların kapatılmasına hazırlıksız yakalanan ebeveynler, virüs endişesi ile birlikte çocuklara nasıl yaklaşacağını bilemez durumdalar. Peki neler yapmalıyız.?

Öncelikle her zaman söylediğimiz gibi kaygılarınızı çocuklarınıza yansıtmamanız, çocuklarınıza daha huzurlu bir ev ortamı sağlayacaktır. Çocuklarınız sizin kaygılarınızı hissedip daha yoğun bir kaygı yaşayacaktır. Kaygılı çocuklarınıza ise, böyle bir virüsün olduğunu fakat önlem aldığınız ve kişisel temizliğinize dikkat ettiğiniz sürece sizlere bulaşmayacağını anlatmalısınız.

Hayatın devam ettiğini unutmayıp, çocuklarınıza bunu rol model olarak göstermelisiniz. Çünkü çocuklarımız iyi birer gözlemci ve uygulayıcıdır.

Çocuklarınıza karşı daha sabırlı olmaya çalışmanız size ve onlara iyi geleceği gibi, karantina sürecinde daha etkili bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmeye çalışın, tüm gün sizlerin evde sıkıldığı gibi onlarında kat kat fazlaca sıkıldığını hatırlayın. Süreçte sıkılan çocuklarımız olumsuz davranışlar sergileyip doğal olarak bitmek tükenmek bilmeyen sorularla sizinle iletişim kurmaya çalışacak ve ilginizi üzerlerine çekeceklerdir.

Bu olumsuz davranış ve soruların normal bir süreç olduğunu bilerek, olumsuz davranışların yanlış olduğunu anlattıktan sonra tekrar edilen olumsuz davranışları görmezden gelmeniz doğru bir yöntem olacaktır. Unutmayın ki çocuklarınızı olumsuz davranışlar konusunda sık sık uyarmanız onların olumsuz davranışlarını tekrarlamalarına sebep olacaktır. 

Sorulan sık sorularda ise okulöncesi yaş grubunda bir çocuğunuza açık, net, kısa ve somut cümlelerle cevap vermeniz hem sizi yormayacak, hem çocuklarınızın kolayca anlayıp ikna olmasını sağlayacaktır. Açıklama yaparken sakin bir ses tonu kullanmanız, beden diliniz jest ve mimiklerinizin çocuğunuzla iletişimin bütünü olduğunu unutmamalısınız.

Çocuklarınızı bu karantina günlerinde 3 T (Televizyon, Telefon, Tablet) den uzak tutarak,

Bol bol duyusal çalışmalar

Kitap okuma saatleri

Akıl oyunları

Mandala çalışmaları yapmak

Birlikte resim yapmak

Çocukların gelişimlerine uygun ve katkı sağlayacak kısa animasyonlar izlemek

Mutfakta küçük sorumluluklar vermek vb gibi etkinlikler yaparak hem kaliteli zaman geçirmiş olursunuz, hem çocuklarınız sıkılmadığı için davranış olarak daha sakin olurlar.

Zamanlarını dolu dolu geçirdiklerinde sizden istekleri daha az, sizlerin de çocuklarınıza karşı sabrınız daha çok olacaktır.

Hayatımızın devam ettiğini unutmadan çocuklarınıza kaygıyı yansıtmadan, virüse yakalanmama konusunda konuşmalar yapabilirsiniz.

Çocuklarınız bu konuda soru sormadıkça fazla bilgi yüklemesi yapmayın. Çocuklarınızın yanında onlara olumsuz yansıyacak tv programları izlemekten ve olumsuz konuşmaktan kaçının.

Virüs konusunda kaygılarla ilgili konu açılırsa dışarı çıkarken maske takmanın, dışarıdaki insanlara çok fazla yaklaşmamanın, her yere dokunmamanın ve geldikten sonra ellerinizi istenildiği gibi yıkamanın,  korunmak için yeterli olacağını anlatmanızın çocukların kaygılarını azaltacağını tekrar hatırlatarak, karantina günlerinde çocuğunuzla iletişiminiz bozulmasın diyor ve yazımı tamamlıyorum.

Herkese sağlıklı haftalar diliyorum.

Share
1192 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…” için 2 Yorum

 1. İbrahim Dağ : diyor ki:

  Bravo kaleminize sağlık hocam

 2. Duygu : diyor ki:

  Çok güzel anlatmışsınız hocam kaleminize saglik #Batman çok şanslı sizin gibi bir öğretmene sahip olduğu için

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HAYATI HİSSETMEK…

  01 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Günümüzde pek çoğumuzun hayatı koşuşturma ve mücadele ile devam etmekte, hayatımızın amacı ya da anlamı mutlu olmaktan çok uzaklarda, kendimize yaşadığımız çağın bize dayattığı maddi hedefler belirlemişiz ve pek çoğumuz o maddi hedefler için yaşamakta ve onlar için çalışmaktayız. Acaba hiç hayatımızı, yaşadıklarımızı, hedeflerimizi, gözden geçiriyor muyuz? Kendimize hedef diye adlandırdığımız şeyleri hiç sorguluyor muyuz ve bu hedeflerimize ulaşınca. Örneğin; birkaç yıldır hayalini kurduğumuz arabayı alınca, neler hissediyoruz? Bizim k...
 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...