gap başlık

logo

KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…


ESRA TEKELİ
esra.eg0694@gmail.com

Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları…

İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım.

Ankara’da bulunduğum süre içinde alanımla ilgili çeşitli seminerlere katılarak alanımda kendimi geliştirdim. 2017 yılında evlendim ve eşimin görevi nedeniyle Batman’da yaşamaya başladım. 2017 yılından 2019 yılına kadar özel bir kolejde görevime devam ettim.

Eğitimde yenilikçi bir strateji izleyerek Batman’da ve yakın illerde çocuk gelişimi ile ilgili olan seminerleri takip ederek katılım sağladım. 2019 Mart ayından itibaren ise sorumlu müdürlüğünü üstlendiğim Kalsiyum Çocuk Atölyesinde Eğitim Koordinatörüyüm.

Gerek kurumumuzda gerek dışarıda ebeveynlerin çocukları ile yaşadığı sorunları çözmeye çalışarak onları doğru iletişime yönlendiriyorum. Çocuk gelişimi ve çocukla iletişim konularıyla ilgili yazdığım makaleleri siz değerli okurlarımızla paylaşmak istiyorum. Yazmamı istediğiniz ya da danışmak istediğiniz bir konu olursa: Esra.eg0694@gmail.com adresine mail atarak veya instagram esraatekeli hesabına yazarak bana ulaşabilirsiniz.

Bu kısa tanıtımımdan sonra, bugünkü işlemek istediğim “ Korona günlerinde çocuklarla sağlıklı iletişim…”  konuya başlamak istiyorum.

Okulların, parkların, bahçelerin kısacası çocukların zaman geçirip enerji atabileceği alanların kapatılmasına hazırlıksız yakalanan ebeveynler, virüs endişesi ile birlikte çocuklara nasıl yaklaşacağını bilemez durumdalar. Peki neler yapmalıyız.?

Öncelikle her zaman söylediğimiz gibi kaygılarınızı çocuklarınıza yansıtmamanız, çocuklarınıza daha huzurlu bir ev ortamı sağlayacaktır. Çocuklarınız sizin kaygılarınızı hissedip daha yoğun bir kaygı yaşayacaktır. Kaygılı çocuklarınıza ise, böyle bir virüsün olduğunu fakat önlem aldığınız ve kişisel temizliğinize dikkat ettiğiniz sürece sizlere bulaşmayacağını anlatmalısınız.

Hayatın devam ettiğini unutmayıp, çocuklarınıza bunu rol model olarak göstermelisiniz. Çünkü çocuklarımız iyi birer gözlemci ve uygulayıcıdır.

Çocuklarınıza karşı daha sabırlı olmaya çalışmanız size ve onlara iyi geleceği gibi, karantina sürecinde daha etkili bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmeye çalışın, tüm gün sizlerin evde sıkıldığı gibi onlarında kat kat fazlaca sıkıldığını hatırlayın. Süreçte sıkılan çocuklarımız olumsuz davranışlar sergileyip doğal olarak bitmek tükenmek bilmeyen sorularla sizinle iletişim kurmaya çalışacak ve ilginizi üzerlerine çekeceklerdir.

Bu olumsuz davranış ve soruların normal bir süreç olduğunu bilerek, olumsuz davranışların yanlış olduğunu anlattıktan sonra tekrar edilen olumsuz davranışları görmezden gelmeniz doğru bir yöntem olacaktır. Unutmayın ki çocuklarınızı olumsuz davranışlar konusunda sık sık uyarmanız onların olumsuz davranışlarını tekrarlamalarına sebep olacaktır. 

Sorulan sık sorularda ise okulöncesi yaş grubunda bir çocuğunuza açık, net, kısa ve somut cümlelerle cevap vermeniz hem sizi yormayacak, hem çocuklarınızın kolayca anlayıp ikna olmasını sağlayacaktır. Açıklama yaparken sakin bir ses tonu kullanmanız, beden diliniz jest ve mimiklerinizin çocuğunuzla iletişimin bütünü olduğunu unutmamalısınız.

Çocuklarınızı bu karantina günlerinde 3 T (Televizyon, Telefon, Tablet) den uzak tutarak,

Bol bol duyusal çalışmalar

Kitap okuma saatleri

Akıl oyunları

Mandala çalışmaları yapmak

Birlikte resim yapmak

Çocukların gelişimlerine uygun ve katkı sağlayacak kısa animasyonlar izlemek

Mutfakta küçük sorumluluklar vermek vb gibi etkinlikler yaparak hem kaliteli zaman geçirmiş olursunuz, hem çocuklarınız sıkılmadığı için davranış olarak daha sakin olurlar.

Zamanlarını dolu dolu geçirdiklerinde sizden istekleri daha az, sizlerin de çocuklarınıza karşı sabrınız daha çok olacaktır.

Hayatımızın devam ettiğini unutmadan çocuklarınıza kaygıyı yansıtmadan, virüse yakalanmama konusunda konuşmalar yapabilirsiniz.

Çocuklarınız bu konuda soru sormadıkça fazla bilgi yüklemesi yapmayın. Çocuklarınızın yanında onlara olumsuz yansıyacak tv programları izlemekten ve olumsuz konuşmaktan kaçının.

Virüs konusunda kaygılarla ilgili konu açılırsa dışarı çıkarken maske takmanın, dışarıdaki insanlara çok fazla yaklaşmamanın, her yere dokunmamanın ve geldikten sonra ellerinizi istenildiği gibi yıkamanın,  korunmak için yeterli olacağını anlatmanızın çocukların kaygılarını azaltacağını tekrar hatırlatarak, karantina günlerinde çocuğunuzla iletişiminiz bozulmasın diyor ve yazımı tamamlıyorum.

Herkese sağlıklı haftalar diliyorum.

Share
2328 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…” için 2 Yorum

 1. İbrahim Dağ : diyor ki:

  Bravo kaleminize sağlık hocam

 2. Duygu : diyor ki:

  Çok güzel anlatmışsınız hocam kaleminize saglik #Batman çok şanslı sizin gibi bir öğretmene sahip olduğu için

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MASKELİ YÜZLER

  01 Aralık 2020 Yazar Makaleleri

  Merhaba, Bütün dünya genelinde ve ülkemizde ciddi bir virüsle mücadele etmek durumundayız. Çocuklar, yetişkinler ve yaşlıların kullanmak zorunda olduğu maskeler girdi hayatımıza bir anda. Ve bir anda alışık olmadığımız bir hayatın içinde bulduk kendimizi. Daha önce bilmediğimiz ve ezberleri bozan bir hayat stiliyle yaşamaya çalışıyoruz. Maskeler, sosyal mesafeler ve sokağa çıkma kısıtlamaları… Ne kadar bilindik gelmese de alışmaya başladık bu şekilde yaşamaya. İnsanoğlu her şeye alışır mı? Yoksa sürekli tekrar ettikçe bazı davranışl...
 • CORONAVİRÜS ÇILGINLIĞI VE YAPTIRIMLAR…

  30 Kasım 2020 Yazar Makaleleri

  Covid-19 Tıp dilindeki ismi 2019-ncov Akut Solunum Yolu Hastalığı olan ve Çin Devletinin Hube-i eyaletine bağlı Wuhan şehrindeki hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşındaki kadında görülen ilk vaka ile ortaya çıkmıştır. Tüm ülkelere yayılan bu salgın ölümlere neden olup yaşamı ciddi anlamda etkilemiştir. Bu illete yakalanma yaşın ortalaması 59’dur ve genellikle erkekler etkilenmiştir. Kişi hasta ise yani virüse yakalanmışsa yakın temas halinde yüzüne hapşırması, öksürmesi veya solunum yolu ile bulaşma riski gerçekleşir. Neredeyse bütün...
 • BÜLENT BEY UYUYOR MU, UYUTUYOR MU?  

  28 Kasım 2020 Yazar Makaleleri

  Geçen haftanın gündemi İyi Partinin etkin isimlerinden Ümit Özdağ’ın iddialarıydı. Önce İyi Parti içinde Fetöcü olduğundan söz etti. Daha sonra CHP, SP ve İyi Partinin HDP ile gizli görüşmelerle Anayasa Taslağı hazırladıklarını söyledi. HDP bunu reddetmedi. Ama Kılıçdaroğlu, Akşener ve Temel bey, böyle bir şeyin olmadığını söylediler. Parti içinden birilerinin itirafı ve geçmişteki bazı açıklamaları bunu teyit edince, üç parti başkanı da inkâr ettiklerini açıklamakta sıkıntıya girdiler. İşte tam da bu esnada Bay Bülent, yaptığı açıklamalarıyla ...
 • KATKI OLSUN…

  28 Kasım 2020 Yazar Makaleleri

  Hiç tanıyamadılar. Anlasınlar istedin, o kadar çok kendini ifade etmeye, haklı çıkmaya adadın ki kendini, şu an yaşadığın zihin yorgunluğunun ve önündeki boşluğun sebebini ararken buldun kendini. Kağıttan kaleler yapıyorsun ve bu sefer acaba kim gelip yıkacak diye bekliyorsun. İçten içe gelip yıksınlar istiyorsun. Suçlayacak birilerine ihtiyacın var. Haklı çıkmalısın. Bu gece, haklı olduğunu hissetmeden uyumak istemiyorsun. Bu sefer beklemeyeceksin, bu sefer zihnine yenilmeyeceksin. Haklı çıkma dürtüsü ile gelip hayallerini yıksınlar diye on...