gap başlık

logo

KORONA GÜNLERİNDE KURBAN BAYRAMI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Bilindiği üzere yaklaşık beş aydır ülkemizde ve dünyada geniş bir alana yayılan covid-19 ile yaşamaktayız.

Covid-19 virüsünden korunmak, toplumda yayılmasını azaltmak ve böylece bulaş olacak kişi sayısını asgari seviyede tutmak için genel çapta kişisel koruyucu önlemlerin artırılması gerekiyor. Mart ayında başlayan ve yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirler vaka oranlarının yönetilebilir bir oranda seyreltmesine yardımcı oluyordu.

Yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirlerin akabinde 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecine geçildi.

Okulların kapanması, seyahat kısıtlamasının kaldırılması, Ramazan Bayramı ve yaz tatili hareketliliği nedeniyle sosyal ortamlar daha da kalabalık hale gelmeye başladı.

Sağlık Bakanlığı resmi verilerine göre güncel vaka sayısının mayıs ayı ortalarındaki değerlere dönmüş olmasına üzülerek tanıklık ediyoruz.

Batman özelinde Haziran ve temmuz aylarında pozitif vaka sayılarımız hızla artmış, artan vaka sayımız ülke gündemine oturmuş ve birçok vatandaşımızın covid-19 test sonucunun pozitif olduğu görülmüştür.

İlimizde covid-19 vakasının artış gösterdiği bir dönemde insana insan olduğunu anımsatan, tebessümün, duanın, kardeşliğin, hatırlamanın ve paylaşmanın doruklara ulaştığı bir Kurban Bayramı’na daha heyecanla giriyoruz.

Bayramlar, ibadetlerin karşılığının fazlasıyla verildiği, ahlaki davranışların ödüllendirildiği, toplumların bir disiplinle motive edilerek mutlulukların yaşandığı en güzel ve en müstesna günlerdir.

Dolayısıyla kurban keserek dini vecibeyi yerine getirecekler için en önemli yaklaşım konuya doğru odaklanmak ve İbrahim (as) in ilahi aşkını anlayarak ve adadığı kurbana gösterdiği özene aynı yaklaşımla icabet ederek ibadetini yerine getirmek olmalıdır.

Neredeyse her yıl televizyon ekranlarında izlediğimiz ve üzülerek takip ettiğimiz kesim işkencelerinin bu bayramda kurbanlık hayvanlara yapılmasını engellemek için ilimizde bir ekip kurulması ve kasap olmayanların kesim yapmasına izin vermeyerek muhtemel hayvan işkencelerinin önüne geçilmesi sağlanmalıdır.

Bir yaklaşım ve paylaşım festivali olması gereken Kurban Bayramı’nı dini vecibelerden uzak bir anlayışa mahkûm etmek, dağıtım yaparken hakkaniyet ölçüsünden uzak kalarak gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmamak bayramı ziyanda geçirmekle eş değer olarak görülmektedir.

Geçen yıldakilerine oranla oldukça farklı yaşadığımız bir Ramazan Bayramından sonra bu sene idrak edeceğimiz Kurban Bayramı’nı da diğer bayramlara göre biraz daha buruk yaşayacağımızı biliyoruz.

Sağlık bakanlığı verilerinden anlaşılacağı üzere covid-19 virüs tehlikesi henüz geçmiş değildir. Bu nedenle idrak edeceğimiz Kurban Bayramı süresince çok daha dikkatli olmamız gerekiyor.

Bayramlaşma ziyaretleri, Kurban kesim etkinlikleri ve etlerin dağıtımı sırasında sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyenin ihmal edilmesi halinde birbirimize virüs bulaştırma ihtimalimizin artacağını unutmayalım.

Sağlık bakanlığı tarafından tavsiye edilen tedbirlerin ihmal edilmesi durumunda başta ihmal eden kişinin sonrasında ise yakın çevresinin bulaşa yakalanma riskinin artacağını unutmamak gerekir.

Bulaşa yakalanmış ve karantinada bulunan kişilerin bayram kutlamasına geleceklerin ziyaretlerine engel olması ve süreci kontrollü olarak yönetmesi gerekmektedir. Buna ilaveten yakınları bulaşa yakalanmış hastaları ziyaret etmemek bugüne kadar alınmış tedbirlerin disiplinli bir şekilde devamına katkı sunacaktır.

Sağlık bakanlığı tarafından tavsiye edilen önlemlerin toplumun sağlığını korumak amacıyla devreye alındığını hatırlamak gerekir. Kurban Bayramı’nda tavsiye edilen önlemleri uygulamayı ihmal edenleri uyarmak, uyarılara karşı kulaklarını kapayanlara karşı ısrarcı davranmak hepimizin ortak sorumluluğudur.

Bundan sonraki bayramlarda sevdiklerimizle kucaklaşmak fırsatına ulaşmak istiyorsak, bildirilen tedbirlere ve uygulanan yasaklara dikkatle uymak ve katkı sunmak hepimizin ortak sorumluluk vazifesidir.

Bu vesileyle ağızların tatlandığı, yüzlerin güldüğü, acıların ve virüslerin yüreğimizden, ülkemizden, coğrafyamızdan ve dünyamızdan uzaklaştığı nice bayramlar diliyorum.

Ömrünüz ve yaşadıklarınız her daim bayram olsun.

Kalın sağlıcakla…

Share
1573 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SAĞLIKTA ÇÖZÜM ÜRETMEK ŞART…

  04 Ağustos 2020 Yazar Makaleleri

  Covid 19 salgını maalesef her geçen gün can almaya ve yeni kişilere bulaşmaya devam ediyor… Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre özellikle bölgemizde ve ilimizde vaka sayılarının korkunç derecede artması ve ölüm oranının oldukça yükselmesi,  hem bireysel olarak bizleri, hem de kamusal olarak sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıları da gözler önüne sermiş oldu. Öncelikle bireysel olarak kendi özeleştirimizi yapmak gerekirse; bu salgını maalesef herkes çok basite alıyor ve bilim kurulu başta olmak üzere il yöneticilerinin açıklamış old...
 • KORONA GÜNLERİNDE KURBAN BAYRAMI…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere yaklaşık beş aydır ülkemizde ve dünyada geniş bir alana yayılan covid-19 ile yaşamaktayız. Covid-19 virüsünden korunmak, toplumda yayılmasını azaltmak ve böylece bulaş olacak kişi sayısını asgari seviyede tutmak için genel çapta kişisel koruyucu önlemlerin artırılması gerekiyor. Mart ayında başlayan ve yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirler vaka oranlarının yönetilebilir bir oranda seyreltmesine yardımcı oluyordu. Yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirlerin akabinde 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecin...
 • ADALETİN BU MU DÜNYA? EVET…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Güvenemem servetime malıma, Ümidim yok bugün ile yarına, Toprak beni de basacak bağrına, Adaletin bu mu dünya? Ne yar verdin ne mal dünya, Kötülerinsin sen dünya, İyileri öldüren dünya… Ne insanlar gelip geçti kapından, Memnun gelip giden var mı yolundan? Kimi fakir, kim ayrılmış yârinden… Kimi Mecnun gibi dağda dolaşır, Kimisi de ölüm yokmuş gibi çalışır… Kimi meteliksiz, kimi milyona karışır… Üstad Ali Ercan’ın bu şiiri ve bu şiirdeki anlam ve öneme vurgu yapmak istiyorum. Evet, dinimizde son derece önemli bir yere sahip...
 • DEVA PARTİSİ SEÇMENDEN NASİBİNİ DE, RIZKINI DA ALIR…

  19 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Genel başkanlığını eski başbakan yardımcılarından Ali Babacan’ın yaptığı, kısa adı DEVA olan Demokrasi ve Atılım Partisinin çiçeği burnunda Batman kurucu il başkanı Avukat Melik Müjdeci, kurucu heyetinde yer alan iş insanı Sedat Erpolat, avukat Ferda Ayış, iş insanı Turan Songur ve yine iş insanı olarak tanıdığımız Veysel Tekin ile birlikte basınımızla bir araya gelerek hedeflerini, projelerini ve partisinin ülke siyasetinde izleyeceği yol haritasını kısa başlıklar halinde bizlerle paylaştı. Öncelikle siyasi arenada genç, dinamik ve heyecanl...