gap başlık

logo

KORONA GÜNLERİNDE KURBAN BAYRAMI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Bilindiği üzere yaklaşık beş aydır ülkemizde ve dünyada geniş bir alana yayılan covid-19 ile yaşamaktayız.

Covid-19 virüsünden korunmak, toplumda yayılmasını azaltmak ve böylece bulaş olacak kişi sayısını asgari seviyede tutmak için genel çapta kişisel koruyucu önlemlerin artırılması gerekiyor. Mart ayında başlayan ve yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirler vaka oranlarının yönetilebilir bir oranda seyreltmesine yardımcı oluyordu.

Yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirlerin akabinde 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecine geçildi.

Okulların kapanması, seyahat kısıtlamasının kaldırılması, Ramazan Bayramı ve yaz tatili hareketliliği nedeniyle sosyal ortamlar daha da kalabalık hale gelmeye başladı.

Sağlık Bakanlığı resmi verilerine göre güncel vaka sayısının mayıs ayı ortalarındaki değerlere dönmüş olmasına üzülerek tanıklık ediyoruz.

Batman özelinde Haziran ve temmuz aylarında pozitif vaka sayılarımız hızla artmış, artan vaka sayımız ülke gündemine oturmuş ve birçok vatandaşımızın covid-19 test sonucunun pozitif olduğu görülmüştür.

İlimizde covid-19 vakasının artış gösterdiği bir dönemde insana insan olduğunu anımsatan, tebessümün, duanın, kardeşliğin, hatırlamanın ve paylaşmanın doruklara ulaştığı bir Kurban Bayramı’na daha heyecanla giriyoruz.

Bayramlar, ibadetlerin karşılığının fazlasıyla verildiği, ahlaki davranışların ödüllendirildiği, toplumların bir disiplinle motive edilerek mutlulukların yaşandığı en güzel ve en müstesna günlerdir.

Dolayısıyla kurban keserek dini vecibeyi yerine getirecekler için en önemli yaklaşım konuya doğru odaklanmak ve İbrahim (as) in ilahi aşkını anlayarak ve adadığı kurbana gösterdiği özene aynı yaklaşımla icabet ederek ibadetini yerine getirmek olmalıdır.

Neredeyse her yıl televizyon ekranlarında izlediğimiz ve üzülerek takip ettiğimiz kesim işkencelerinin bu bayramda kurbanlık hayvanlara yapılmasını engellemek için ilimizde bir ekip kurulması ve kasap olmayanların kesim yapmasına izin vermeyerek muhtemel hayvan işkencelerinin önüne geçilmesi sağlanmalıdır.

Bir yaklaşım ve paylaşım festivali olması gereken Kurban Bayramı’nı dini vecibelerden uzak bir anlayışa mahkûm etmek, dağıtım yaparken hakkaniyet ölçüsünden uzak kalarak gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmamak bayramı ziyanda geçirmekle eş değer olarak görülmektedir.

Geçen yıldakilerine oranla oldukça farklı yaşadığımız bir Ramazan Bayramından sonra bu sene idrak edeceğimiz Kurban Bayramı’nı da diğer bayramlara göre biraz daha buruk yaşayacağımızı biliyoruz.

Sağlık bakanlığı verilerinden anlaşılacağı üzere covid-19 virüs tehlikesi henüz geçmiş değildir. Bu nedenle idrak edeceğimiz Kurban Bayramı süresince çok daha dikkatli olmamız gerekiyor.

Bayramlaşma ziyaretleri, Kurban kesim etkinlikleri ve etlerin dağıtımı sırasında sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyenin ihmal edilmesi halinde birbirimize virüs bulaştırma ihtimalimizin artacağını unutmayalım.

Sağlık bakanlığı tarafından tavsiye edilen tedbirlerin ihmal edilmesi durumunda başta ihmal eden kişinin sonrasında ise yakın çevresinin bulaşa yakalanma riskinin artacağını unutmamak gerekir.

Bulaşa yakalanmış ve karantinada bulunan kişilerin bayram kutlamasına geleceklerin ziyaretlerine engel olması ve süreci kontrollü olarak yönetmesi gerekmektedir. Buna ilaveten yakınları bulaşa yakalanmış hastaları ziyaret etmemek bugüne kadar alınmış tedbirlerin disiplinli bir şekilde devamına katkı sunacaktır.

Sağlık bakanlığı tarafından tavsiye edilen önlemlerin toplumun sağlığını korumak amacıyla devreye alındığını hatırlamak gerekir. Kurban Bayramı’nda tavsiye edilen önlemleri uygulamayı ihmal edenleri uyarmak, uyarılara karşı kulaklarını kapayanlara karşı ısrarcı davranmak hepimizin ortak sorumluluğudur.

Bundan sonraki bayramlarda sevdiklerimizle kucaklaşmak fırsatına ulaşmak istiyorsak, bildirilen tedbirlere ve uygulanan yasaklara dikkatle uymak ve katkı sunmak hepimizin ortak sorumluluk vazifesidir.

Bu vesileyle ağızların tatlandığı, yüzlerin güldüğü, acıların ve virüslerin yüreğimizden, ülkemizden, coğrafyamızdan ve dünyamızdan uzaklaştığı nice bayramlar diliyorum.

Ömrünüz ve yaşadıklarınız her daim bayram olsun.

Kalın sağlıcakla…

Share
1870 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kaçakçılık operasyonu 64 gözaltı

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ayda yaptığı operasyonlarda çok sayıda kaçak ürün ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 şahıs hakkında ise adli işlem başlatıldı. 1 AYLIK ÇALIŞMA AÇIKLANDI Emniyet ekipleri, son bir ay içerisinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçlarda ve araştırmalar neticesinde elde edilen adreslerde yapılan aramalarda;  7 bin 470 paket sigara, 830 adet cep telefonu, 388 kilo nargile tütünü, 690 paket puro, 13 adet araç lastiği, 113 bin ...
 • Küçük Sanayi Sitesi’ne 300 işyeri yapılacak

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Vali Hulusi Şahin, Batman Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaklaşık 300 işyerinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Batman Gültepe Mahallesi Kozluk yolu üzerindeki küçük sanayi sitesinin bitişiğinde temelleri atılmaya başlanan işyerlerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Vali Şahin, site yönetiminden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Site yönetimini girişimlerinden dolayı tebrik eden Vali Şahin, Batman’da aşı ve ekmeği büyütme gayreti gösteren herkesi desteklemeye çalıştıklarını belirterek, sanayi sitesin...
 • Petrolsporda SMS Fiyaskosu…

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

   Aslında çok zorunlu olmadığı sürece kolay kolay spor konularına pek fazla girmeyi tercih etmiyorum. Çünkü içerisinde yıllarca bulunduğum bu camia, biliyorum ki her ne kadar sosyal ve tanıtım amacı gütse bile aslında çok zor, meşakkatli, tecrübe ve emek isteyen bir sektördür. Özellikle futbol sektöründe  büyük ve dev olarak bildiğimiz takımların hali ortada ve içler acısı hallerini, kapanma noktasına geldiklerini ve sahipsizliklerini maalesef görüyor, duyuyoruz... Türk futbolu maalesef işin ehli olmayan beceriksiz yöneticiler sayesinde...
 • YOK MU BU MEMLEKETİN SAHİBİ ?

  14 Ekim 2020 Yazar Makaleleri

  Şehrimiz bu güne kadar bir çok noktada olduğu gibi spor alanında da sahipsizleri oynamaya devam ediyor. 700.000 nüfuslu şehrimizde amatör sporlara olduğu gibi, şehrimizin tek profesyonel takımı olan Batman Petrolsporada birkaç girişimci iş insanı, BATSO ve Batman Valiliğinin desteği dışında ne yazıkki adam akıllı bir destek verilmemektedir. Her alanda olduğu gibi buradada herşeyi devletten beklemeye devam ediyoruz, elbette devlet halkın taleplerine göz yumacak değil elden geldiği kadar destek veriyor ama yetmiyor. Herşeyide devletten beklememek...