gap başlık

logo

KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu.

Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz.

Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi geçen yıldakilerine oranla oldukça farklı bir şekilde geçirdik.

Ramazan Müslümanlara sunulmuş mükemmel bir imkân olup insana düşen, onun rahmet ikliminden istifade ederek kendisine tanınan bu imkanları doğru bir şekilde uygulamasıdır.

Müslümanların, Allah’a, kendisine ve başkalarına karşı sorumluluğunu sadece bu aya sığdırması beklenemez. Zira bu ayda olduğu gibi diğer aylarda da Allah’a, kendimize, yetimlere, öksüzlere, gariplere ve diğer dezavantajlı kesimde bulunan insanlara karşı sorumluluklar devam etmektedir.

Bu minvalde bayram alışverişine çıkan vatandaşların koronavirüs önlemleri kapsamında yine sosyal mesafe kurallarına uyması ve maske takması, sorumluluğunun gereklerini yerine getirmesidir.

Evet, bir Ramazan’a daha elveda diyeceğimiz son günlere geldik. Müslümanların ruhlarını beslemeye çalıştıkları bu kutsal günlerde yüzündeki, ruhundaki ve kalbindeki maskelerden arınarak kendiyle yüzleşenler enerji depolarını iyilikle, merhametle, sevapla ve tövbeyle doldurarak büyük kazanım elde ettiler.

Diğer taraftan dünyadan ve içindeki aldatıcı sahnelerden kopmak istemeyenler ise maskeleriyle yaşamaya devam ederek kendi dünyalarının peşinden koşmaya devam ettiler.

Nihayetinde hep birlikte korona günlerinde bir bayrama daha kavuşuyoruz…

Bayramlar, ibadetlerin karşılığının fazlasıyla verildiği, ahlaki davranışların ödüllendirildiği, toplumların bir disiplinle motive edilerek mutlulukların yaşandığı en güzel ve en müstesna günlerdir.

Geçen yıldakilerine oranla oldukça farklı yaşadığımız bir Ramazan ayından sonra bu bayramı diğer bayramlara göre biraz daha buruk yaşayacağımızı düşünebiliriz.

Evet, böylesine kıymetli bir ayın bayramını festival olarak düşünenler, insanları küçümseyip hoyratça hareket edenler, Ramazan Bayramı’nı yine bir festival şeklinde buruk olarak kutlayabilirler.

Ancak, yetimleri, öksüzleri ve ihtiyaç sahiplerini hatırlayarak bu kutsal ayın bereketinden ve manevi ikliminden istifade edenler ise bayramın lütfundan, güzelliklerinden ve yaptıkları ibadetlerin karşılığını almaktan ziyadesiyle mutlu olup bayramı sevinçle ve huzurla kutlayabilirler.

Bu bayramda 81 vilayette uygulanacak olan dışarı çıkma yasakları kapsamında tedbirlere uyarak diğer bayramlarda olduğu gibi büyüklerimizi, sevdiklerimizi ve dostlarımızı ziyaret edemeyeceğiz. Ancak iletişim olanaklarıyla bu imkanlardan ziyadesiyle faydalanabileceğiz.

Bundan sonraki bayramlarda sevdiklerimizle kucaklaşmak fırsatına ulaşmak istiyorsak, bildirilen tedbirlere ve uygulanan yasaklara dikkatle uymak ve katkı sunmak hepimizin ortak sorumluluk vazifesidir.

Bu vesileyle ağızların tatlandığı, yüzlerin güldüğü, acıların ve virüslerin ise yüreğimizden, ülkemizden ve coğrafyamızdan uzaklaştığı nice bayramlar diliyorum.

Ömrünüz ve yaşadıklarınız her daim bayram olsun.

Kalın sağlıcakla…

Share
1273 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MASKELİ YÜZLER

  01 Aralık 2020 Yazar Makaleleri

  Merhaba, Bütün dünya genelinde ve ülkemizde ciddi bir virüsle mücadele etmek durumundayız. Çocuklar, yetişkinler ve yaşlıların kullanmak zorunda olduğu maskeler girdi hayatımıza bir anda. Ve bir anda alışık olmadığımız bir hayatın içinde bulduk kendimizi. Daha önce bilmediğimiz ve ezberleri bozan bir hayat stiliyle yaşamaya çalışıyoruz. Maskeler, sosyal mesafeler ve sokağa çıkma kısıtlamaları… Ne kadar bilindik gelmese de alışmaya başladık bu şekilde yaşamaya. İnsanoğlu her şeye alışır mı? Yoksa sürekli tekrar ettikçe bazı davranışl...
 • CORONAVİRÜS ÇILGINLIĞI VE YAPTIRIMLAR…

  30 Kasım 2020 Yazar Makaleleri

  Covid-19 Tıp dilindeki ismi 2019-ncov Akut Solunum Yolu Hastalığı olan ve Çin Devletinin Hube-i eyaletine bağlı Wuhan şehrindeki hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşındaki kadında görülen ilk vaka ile ortaya çıkmıştır. Tüm ülkelere yayılan bu salgın ölümlere neden olup yaşamı ciddi anlamda etkilemiştir. Bu illete yakalanma yaşın ortalaması 59’dur ve genellikle erkekler etkilenmiştir. Kişi hasta ise yani virüse yakalanmışsa yakın temas halinde yüzüne hapşırması, öksürmesi veya solunum yolu ile bulaşma riski gerçekleşir. Neredeyse bütün...
 • BÜLENT BEY UYUYOR MU, UYUTUYOR MU?  

  28 Kasım 2020 Yazar Makaleleri

  Geçen haftanın gündemi İyi Partinin etkin isimlerinden Ümit Özdağ’ın iddialarıydı. Önce İyi Parti içinde Fetöcü olduğundan söz etti. Daha sonra CHP, SP ve İyi Partinin HDP ile gizli görüşmelerle Anayasa Taslağı hazırladıklarını söyledi. HDP bunu reddetmedi. Ama Kılıçdaroğlu, Akşener ve Temel bey, böyle bir şeyin olmadığını söylediler. Parti içinden birilerinin itirafı ve geçmişteki bazı açıklamaları bunu teyit edince, üç parti başkanı da inkâr ettiklerini açıklamakta sıkıntıya girdiler. İşte tam da bu esnada Bay Bülent, yaptığı açıklamalarıyla ...
 • KATKI OLSUN…

  28 Kasım 2020 Yazar Makaleleri

  Hiç tanıyamadılar. Anlasınlar istedin, o kadar çok kendini ifade etmeye, haklı çıkmaya adadın ki kendini, şu an yaşadığın zihin yorgunluğunun ve önündeki boşluğun sebebini ararken buldun kendini. Kağıttan kaleler yapıyorsun ve bu sefer acaba kim gelip yıkacak diye bekliyorsun. İçten içe gelip yıksınlar istiyorsun. Suçlayacak birilerine ihtiyacın var. Haklı çıkmalısın. Bu gece, haklı olduğunu hissetmeden uyumak istemiyorsun. Bu sefer beklemeyeceksin, bu sefer zihnine yenilmeyeceksin. Haklı çıkma dürtüsü ile gelip hayallerini yıksınlar diye on...