gap başlık

logo

KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu.

Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz.

Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi geçen yıldakilerine oranla oldukça farklı bir şekilde geçirdik.

Ramazan Müslümanlara sunulmuş mükemmel bir imkân olup insana düşen, onun rahmet ikliminden istifade ederek kendisine tanınan bu imkanları doğru bir şekilde uygulamasıdır.

Müslümanların, Allah’a, kendisine ve başkalarına karşı sorumluluğunu sadece bu aya sığdırması beklenemez. Zira bu ayda olduğu gibi diğer aylarda da Allah’a, kendimize, yetimlere, öksüzlere, gariplere ve diğer dezavantajlı kesimde bulunan insanlara karşı sorumluluklar devam etmektedir.

Bu minvalde bayram alışverişine çıkan vatandaşların koronavirüs önlemleri kapsamında yine sosyal mesafe kurallarına uyması ve maske takması, sorumluluğunun gereklerini yerine getirmesidir.

Evet, bir Ramazan’a daha elveda diyeceğimiz son günlere geldik. Müslümanların ruhlarını beslemeye çalıştıkları bu kutsal günlerde yüzündeki, ruhundaki ve kalbindeki maskelerden arınarak kendiyle yüzleşenler enerji depolarını iyilikle, merhametle, sevapla ve tövbeyle doldurarak büyük kazanım elde ettiler.

Diğer taraftan dünyadan ve içindeki aldatıcı sahnelerden kopmak istemeyenler ise maskeleriyle yaşamaya devam ederek kendi dünyalarının peşinden koşmaya devam ettiler.

Nihayetinde hep birlikte korona günlerinde bir bayrama daha kavuşuyoruz…

Bayramlar, ibadetlerin karşılığının fazlasıyla verildiği, ahlaki davranışların ödüllendirildiği, toplumların bir disiplinle motive edilerek mutlulukların yaşandığı en güzel ve en müstesna günlerdir.

Geçen yıldakilerine oranla oldukça farklı yaşadığımız bir Ramazan ayından sonra bu bayramı diğer bayramlara göre biraz daha buruk yaşayacağımızı düşünebiliriz.

Evet, böylesine kıymetli bir ayın bayramını festival olarak düşünenler, insanları küçümseyip hoyratça hareket edenler, Ramazan Bayramı’nı yine bir festival şeklinde buruk olarak kutlayabilirler.

Ancak, yetimleri, öksüzleri ve ihtiyaç sahiplerini hatırlayarak bu kutsal ayın bereketinden ve manevi ikliminden istifade edenler ise bayramın lütfundan, güzelliklerinden ve yaptıkları ibadetlerin karşılığını almaktan ziyadesiyle mutlu olup bayramı sevinçle ve huzurla kutlayabilirler.

Bu bayramda 81 vilayette uygulanacak olan dışarı çıkma yasakları kapsamında tedbirlere uyarak diğer bayramlarda olduğu gibi büyüklerimizi, sevdiklerimizi ve dostlarımızı ziyaret edemeyeceğiz. Ancak iletişim olanaklarıyla bu imkanlardan ziyadesiyle faydalanabileceğiz.

Bundan sonraki bayramlarda sevdiklerimizle kucaklaşmak fırsatına ulaşmak istiyorsak, bildirilen tedbirlere ve uygulanan yasaklara dikkatle uymak ve katkı sunmak hepimizin ortak sorumluluk vazifesidir.

Bu vesileyle ağızların tatlandığı, yüzlerin güldüğü, acıların ve virüslerin ise yüreğimizden, ülkemizden ve coğrafyamızdan uzaklaştığı nice bayramlar diliyorum.

Ömrünüz ve yaşadıklarınız her daim bayram olsun.

Kalın sağlıcakla…

Share
1054 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HAYATI HİSSETMEK…

  01 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Günümüzde pek çoğumuzun hayatı koşuşturma ve mücadele ile devam etmekte, hayatımızın amacı ya da anlamı mutlu olmaktan çok uzaklarda, kendimize yaşadığımız çağın bize dayattığı maddi hedefler belirlemişiz ve pek çoğumuz o maddi hedefler için yaşamakta ve onlar için çalışmaktayız. Acaba hiç hayatımızı, yaşadıklarımızı, hedeflerimizi, gözden geçiriyor muyuz? Kendimize hedef diye adlandırdığımız şeyleri hiç sorguluyor muyuz ve bu hedeflerimize ulaşınca. Örneğin; birkaç yıldır hayalini kurduğumuz arabayı alınca, neler hissediyoruz? Bizim k...
 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...