gap başlık

logo

KIŞ MEVSİMİNDE COVİD19 VE BATMAN…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Kasım ayının başlamasıyla birlikte ülkenin genelinde olduğu gibi Batman’da COVİD19 vakalarının arttığına üzülerek şahit oluyoruz.

Kış aylarında virüsün etkisini büyük bir saldırıyla gerçekleştirme olasılığını uzun bir zamandır dile getiren bilim insanlarının bütün uyarılarına rağmen, bu uyarılara olması gerektiği gibi kulak vermememiz sebebiyle hastalığın yayıldığını üzülerek takip ediyoruz.

İklim koşullarının normalin altında seyretmesi ve valilik koordinasyonun disiplinli bir şekilde sürdürülmesi nedeniyle ilimiz özelinde vaka sayıları şimdilik kontrol altında.

Ancak, hava şartları sertleştikçe virüsün bulaşma hızının ve yayılımının daha sert olacağına dikkat çekmek ve bu minvalde Sağlık Bakanlığının uyarılarını/tavsiyelerini daha disiplinli bir şekilde uygulamak hepimiz için büyük önem arz etmektedir.

Bu kapsamda ülke genelinde uygulanmak üzere alınan dışarı çıkma kısıtlaması dahil diğer ilave önlemlerle birlikte, başta hijyen olmak üzere maske ve mesafe kurallarına riayet ederek amaçlanan tedbirlere daha fazla yardımcı olmak mecburiyetindeyiz.

Özellikle gençlerimizden bu tedbirlerin uygulanmasında her zaman olduğu gibi yine örnek davranışlar sergilemelerini, daha dikkatli ve daha temkinli olmalarını beklemekteyiz. Zira, taşıyıcı konumda bulunan gençler hiç arzu edilmeyen sonuçların ortaya çıkmasını engelleme konusunda sigorta vazifesi görebilirler.

Dışarı çıkma kısıtlamasıyla birlikte sosyal hayatımızın belirteci olan konfor alanlarından olabildiğince vazgeçmemiz hem kendimizi hem de ailelerimizi covid19 virüsünden uzak tutacaktır.

Edinilen bilgilere göre Batman hastaneleri mevcut durumda covid19 hasta yoğunluğunu kontrol edebilecek düzeyde bulunuyor. Buna ilaveten Tilmerç’te bulunan Sağlıklı Hayat Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezi, 100 yatak kapasitesiyle yine covid19 vakaları için hazır bir durumda bekletiliyor.

Batman’da her ne kadar hasta yoğunluğu şu an için kontrol edilebilir düzeyde olsa bile uygulanması gereken tedbirleri kış mevsiminin şiddetini de dikkate alarak daha disiplinli bir şekilde sürdüremezsek; başta yoğun bakım üniteleri olmak üzere diğer kapasitelerin yetersiz kalabileceğini hafızalarımızdan çıkarmamalıyız.

Ailelerimizin, sevdiklerimizin ve şehrimizin sağlığını koruyabilmek ve virüs yayılımını kontrol altında tutabilmek için başta sağlık mensuplarımıza, filyasyon ekiplerine ve bu virüsle gece gündüz demeden savaşan tüm yetkililerimize lütfen yardımcı olalım.

En küçük ihmalin büyük pişmanlıklar yaşatabileceğini unutmamanız dileğiyle.

Kalın sağlıcakla…

Share
1108 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MASKELİ YÜZLER

  01 Aralık 2020 Yazar Makaleleri

  Merhaba, Bütün dünya genelinde ve ülkemizde ciddi bir virüsle mücadele etmek durumundayız. Çocuklar, yetişkinler ve yaşlıların kullanmak zorunda olduğu maskeler girdi hayatımıza bir anda. Ve bir anda alışık olmadığımız bir hayatın içinde bulduk kendimizi. Daha önce bilmediğimiz ve ezberleri bozan bir hayat stiliyle yaşamaya çalışıyoruz. Maskeler, sosyal mesafeler ve sokağa çıkma kısıtlamaları… Ne kadar bilindik gelmese de alışmaya başladık bu şekilde yaşamaya. İnsanoğlu her şeye alışır mı? Yoksa sürekli tekrar ettikçe bazı davranışl...
 • CORONAVİRÜS ÇILGINLIĞI VE YAPTIRIMLAR…

  30 Kasım 2020 Yazar Makaleleri

  Covid-19 Tıp dilindeki ismi 2019-ncov Akut Solunum Yolu Hastalığı olan ve Çin Devletinin Hube-i eyaletine bağlı Wuhan şehrindeki hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşındaki kadında görülen ilk vaka ile ortaya çıkmıştır. Tüm ülkelere yayılan bu salgın ölümlere neden olup yaşamı ciddi anlamda etkilemiştir. Bu illete yakalanma yaşın ortalaması 59’dur ve genellikle erkekler etkilenmiştir. Kişi hasta ise yani virüse yakalanmışsa yakın temas halinde yüzüne hapşırması, öksürmesi veya solunum yolu ile bulaşma riski gerçekleşir. Neredeyse bütün...
 • BÜLENT BEY UYUYOR MU, UYUTUYOR MU?  

  28 Kasım 2020 Yazar Makaleleri

  Geçen haftanın gündemi İyi Partinin etkin isimlerinden Ümit Özdağ’ın iddialarıydı. Önce İyi Parti içinde Fetöcü olduğundan söz etti. Daha sonra CHP, SP ve İyi Partinin HDP ile gizli görüşmelerle Anayasa Taslağı hazırladıklarını söyledi. HDP bunu reddetmedi. Ama Kılıçdaroğlu, Akşener ve Temel bey, böyle bir şeyin olmadığını söylediler. Parti içinden birilerinin itirafı ve geçmişteki bazı açıklamaları bunu teyit edince, üç parti başkanı da inkâr ettiklerini açıklamakta sıkıntıya girdiler. İşte tam da bu esnada Bay Bülent, yaptığı açıklamalarıyla ...
 • KATKI OLSUN…

  28 Kasım 2020 Yazar Makaleleri

  Hiç tanıyamadılar. Anlasınlar istedin, o kadar çok kendini ifade etmeye, haklı çıkmaya adadın ki kendini, şu an yaşadığın zihin yorgunluğunun ve önündeki boşluğun sebebini ararken buldun kendini. Kağıttan kaleler yapıyorsun ve bu sefer acaba kim gelip yıkacak diye bekliyorsun. İçten içe gelip yıksınlar istiyorsun. Suçlayacak birilerine ihtiyacın var. Haklı çıkmalısın. Bu gece, haklı olduğunu hissetmeden uyumak istemiyorsun. Bu sefer beklemeyeceksin, bu sefer zihnine yenilmeyeceksin. Haklı çıkma dürtüsü ile gelip hayallerini yıksınlar diye on...