gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

KİM HAKLI, KİM HAKSIZ?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Seçim yapıldı ama kavgalar bitmedi. Adaletin olmadığı yerlerde de kavga ve sürtüşmeler hiç bitmez.

Televizyonlarda izlediğimiz siyasetçiler ise moralimizi, psikolojimizi bozuyor; yarınlara dair umutlarımızı söndürüyorlar.

Ortada bir vakıa var ama ekranlara çıkan siyasetçi, gazeteci ve bazı akademisyenler, var olan gerçekler üzerinden hakikate ulaşmaya gayret edeceklerine, tarafgirlik içgidüsüyle olayları farklı değerlendirerek muhaliflerinin aleyhine kullanmaya çalışıyorlar.

‘Adalet’ mülkün temeli ve fert olarak da her insanın mutlaka riayet etmesi gereken görevi ve şahsiyetin temelidir. Adaletli davranmayan bir insanda şahsiyet de bulunmaz. Adalet, her şeyi yerli yerine koymak; her hak sahibine hakkını vermektir. Ama maalesef birçok siyasetçinin nazarında ve beşeri ideolojilerde; güç, makam, yalan, iftira ve algı operasyonlarıyla kim ne yapabildi ve kim ne koparabildiyse…

Partici değilim, şahıslara takılmam; İnanç, ırk ve iradem hiç kimsenin tekelinde değil. Doğru bildiğime sahip çıkar, yanlış bulduğumu usulünce eleştiririm. Uzun yıllar oy kullanmadım, CHP ve benzeri parti ve örgütlere oy vermedim; ben veya onlar değişmedikçe de destekleyeceğimi sanmıyorum. Ama bunlar içinde kendi deyimleriyle Demokrat, İnanç ve insan haklarına gerçekten saygılı olanları da takdir eder, savunurum.

Ekrem İmamoğlu, klasik CHP anlayışından farklı bir üslupla takdir kazandı ve seçimi kazanamasa bile, oy oranını epey yükselterek gelecek için umut oldu. Demokrasi dedikleri, herkesin seçim sonuçlarına hile katmadan çıkan sonuçlara saygı göstermesini gerektir. Ancak tarafgirliğin esir aldığı siyasetçiler, gazeteciler, bazı akademisyenler ve insanlarımız hak hukuktan ziyade, iyi ve faydalı gördükleri her şeyi kendilerine çekiyor; kötü ve zararlı bildiği her şeyi de muhaliflerinin kucağına atıyorlar.

Televizyon ekranlarında tartışan siyasetçi ve taraf gazeteciler, meselelere tek taraflı bakıyorlar. Hakikatleri dillendireceklerine, kelimelerle oynayarak laf cambazlığı yapıyorlar. Karşı çıktıkları bir kaide veya hakaret derecesinde karaladıkları biri, kendi lehlerinde olunca baş tacı ediyorlar. Kendi lehlerindeki karar ve karar sahibi yargıçları, hak ve adalet diye pazarlarken; kendi aleyhlerinde karar veren yargıçları ‘çete’ olarak suçlayabilmektedirler.

Seçimin de, toplumun da, geleceğimizin de düzelmesi ve adaletin gerçekleşmesi için başta idareciler, siyasetçiler, gazeteciler ve akademisyenler dürüst ve adil olmak zorundadırlar.

1 – Her seçimde yapılan hilelerden söz edilir ve ben bir kesimin yalnız seçimlerde değil, bulunduğu her yerde muhaliflerini devreden çıkarmak için her türlü hile, yalan, iftira ve karalamalara giriştiğine inanıyor ve defalarca buna şahit olmuşuzdur. Ancak bu kez üst akıl tarafından bütün muhaliflerin bir araya getirilerek daha kapsamlı ve organizeli bir çalışma yaptıkları anlaşılıyor. Ben bunun İstanbul ile sınırlı olduğunu da sanmıyorum.

2 – Her kim ki Ekrem İmamoğlunun hakkını yediyse, çocuklarının pisliğini yesin ve Allah, hakkını bırakmasın. Ama her kim ki seçime hile kattıysa ve Binali Yıldırım’ın hakkını gasp ettiyse de, aynı akıbete uğrasın.

3 – İtirazlardan sonra toplam oyların % ‘10’nun sayılmasıyla, aradaki farkın 13729’a kadar düşmesi; Binali beye 0 veya düşük oy gösterilen sandıklardaki oyların tekrar sayılmasıyla gerçek rakamın 100 – 200 arasında tespit edilmesi, Binali beyin oylarının bir şekilde çalındığını göstermektedir. Ve bu gerçek, İmamoğlu ve diğer muhalifler tarafından bile kabul edilmesi gerekir.

4 – Seçimin sonucunu rahatlıkla değiştirebilecek ‘300 binden fazla şüpheli oy’ tespiti, muhaliflerce bile görülmeli ve kabul edilmelidir.

5 – Sayım cetvellerinin bulunmadığı 18 ve imzasız olan 90 sandığın seçim sonucunu etkileyebilecek 30281 oyun hesabı yapılmalıdır. Sehven ve yanılarak yapılan yanlışlar düzeltilmeli ama eğer birileri bilerek ve planlı bir şekilde bu hileleri yaptılarsa mutlaka ortaya çıkarılmalıdırlar.

6 – Yasal zorunluluğa rağmen Sandık Başkanlarının kamu görevlisi olmayanlardan seçilmesi, her ne kadar kelime oyunlarıyla seçim sonucuna tesir etmediği iddia ediliyorsa da; bu sayının 754 gibi yüksek bir rakam olması, ölmüş ve cezaevlerinde bulunan insanların yerine oy kullanılması, oy kaydırmaları… Gibi hileler bir arada düşünüldüğünde, planlı bir organizenin olduğu akla gelmektedir.

7 – Şüphelerin ortaya çıkmasıyla Ak partinin tüm oyların tekrar sayılmasını istemesi, tabii bir talep iken; C. Halk Partisinin bu talebe karşı çıkması şüpheleri daha da artırmıştır.

8 – Eğer bu şekilde hileler yapıldıysa, bunun üst sorumluları olan yargıçların mutlaka ortaya çıkarılıp terör veya darbe suçlamalarıyla cezalandırılmaları gerekir. Çünkü yargı düzelmeden hiçbir şey düzelmez.

Kim ne hileler yaptı bilemiyorum. Ama siyaset ve propagandayı çok iyi kullanan Sol kesimin, şartları kendi lehlerinde çok iyi kullandıkları görülmektedir.

NETİCE HERKES DÜRÜST VE ADİL OLMALIDIR VE HAK EDEN KAZANSIN…

Share
829 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE 1.Sİ OLAN ÖĞRENCİ ÇİN’E GİDİYOR

  16 Haziran 2019 Eğitim, Sağlık, Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran uluslararası resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı konuk etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Okul Müdürü Veysi Aksoy ve Resim Öğretmeni refakatinde ziyarete gelen TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı makamında konuk etti. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen ‘Hayalimdeki Çin’ konulu resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Ümran Aydın’...
 • BATMAN KAMUOYUNDAN RİCAM VAR…

  16 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Değerli dostlarım, takipçilerim ve okurlarım… Yaklaşık 22 yıldan beri iyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla sizlere haberler yazıyor, makalelerimle gündemdeki konular hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum. Tabi beğeneniz olduğu kadar bu fikirlerime katılmayanlar da olacaktır. Buda son derece doğaldır. Saygı çerçevesinde de her görüş ve önerilere de açık olduğumu beni tanıyanlar bilir. Bugün sizlerle dertleşmek ve toplumumuzda yani halkımız arasında gördüğüm ve hiç tasvip etmediğim konularla alakalı acizane bazı öneri ve rica...
 • AK PARTİ BATMAN’DA KAYBETMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

  12 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel yönetim seçimlerinde yaşanan büyük kaybedişe rağmen AK Parti Batman il teşkilatının genel bir değerlendirme yapmak ve yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için her hangi bir çalışma içerisinde olmaması odak noktalarının farklılığı konusunda akıllarda soru işareti bırakmaktadır. AK Parti iktidarının ilimiz özelinde yapmış olduğu büyük icraat, hizmet ve yatırımlara rağmen sandıklardan alınan mağlubiyetin değerlendirmelerini sahada analiz etmek, seçmendeki yansımasını takip etmek ve yapılan hataları ayıklayarak bir sonraki seçimler...
 • GELİŞİME DOĞRU

  11 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı, insanların konuşma dışında duygu ve düşüncelerini anlatabilmek için başvurdukları, belli işaretler ve işaret sistemlerinden meydana gelmiş bir ifade vasıtasıdır. Yazı, insanoğlunun en önemli icatlarından biridir. Yazının icadı, bir kişi tarafından kısa bir zamanda olmamıştır. Yazı, insan topluluğunun ortak eseridir ve binlerce yıllık bir gelişme sonunda bugünkü şeklini almıştır. Yazı ihtiyacı, Yontma Taş Çağı insanlarından itibaren başlar. Bu çağda yaşayanlar da, başarılarını dile getirip yaşatmak, dini ya da sosyal ihtiyaçlarını belirt...