gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

KİM HAKLI, KİM HAKSIZ?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Seçim yapıldı ama kavgalar bitmedi. Adaletin olmadığı yerlerde de kavga ve sürtüşmeler hiç bitmez.

Televizyonlarda izlediğimiz siyasetçiler ise moralimizi, psikolojimizi bozuyor; yarınlara dair umutlarımızı söndürüyorlar.

Ortada bir vakıa var ama ekranlara çıkan siyasetçi, gazeteci ve bazı akademisyenler, var olan gerçekler üzerinden hakikate ulaşmaya gayret edeceklerine, tarafgirlik içgidüsüyle olayları farklı değerlendirerek muhaliflerinin aleyhine kullanmaya çalışıyorlar.

‘Adalet’ mülkün temeli ve fert olarak da her insanın mutlaka riayet etmesi gereken görevi ve şahsiyetin temelidir. Adaletli davranmayan bir insanda şahsiyet de bulunmaz. Adalet, her şeyi yerli yerine koymak; her hak sahibine hakkını vermektir. Ama maalesef birçok siyasetçinin nazarında ve beşeri ideolojilerde; güç, makam, yalan, iftira ve algı operasyonlarıyla kim ne yapabildi ve kim ne koparabildiyse…

Partici değilim, şahıslara takılmam; İnanç, ırk ve iradem hiç kimsenin tekelinde değil. Doğru bildiğime sahip çıkar, yanlış bulduğumu usulünce eleştiririm. Uzun yıllar oy kullanmadım, CHP ve benzeri parti ve örgütlere oy vermedim; ben veya onlar değişmedikçe de destekleyeceğimi sanmıyorum. Ama bunlar içinde kendi deyimleriyle Demokrat, İnanç ve insan haklarına gerçekten saygılı olanları da takdir eder, savunurum.

Ekrem İmamoğlu, klasik CHP anlayışından farklı bir üslupla takdir kazandı ve seçimi kazanamasa bile, oy oranını epey yükselterek gelecek için umut oldu. Demokrasi dedikleri, herkesin seçim sonuçlarına hile katmadan çıkan sonuçlara saygı göstermesini gerektir. Ancak tarafgirliğin esir aldığı siyasetçiler, gazeteciler, bazı akademisyenler ve insanlarımız hak hukuktan ziyade, iyi ve faydalı gördükleri her şeyi kendilerine çekiyor; kötü ve zararlı bildiği her şeyi de muhaliflerinin kucağına atıyorlar.

Televizyon ekranlarında tartışan siyasetçi ve taraf gazeteciler, meselelere tek taraflı bakıyorlar. Hakikatleri dillendireceklerine, kelimelerle oynayarak laf cambazlığı yapıyorlar. Karşı çıktıkları bir kaide veya hakaret derecesinde karaladıkları biri, kendi lehlerinde olunca baş tacı ediyorlar. Kendi lehlerindeki karar ve karar sahibi yargıçları, hak ve adalet diye pazarlarken; kendi aleyhlerinde karar veren yargıçları ‘çete’ olarak suçlayabilmektedirler.

Seçimin de, toplumun da, geleceğimizin de düzelmesi ve adaletin gerçekleşmesi için başta idareciler, siyasetçiler, gazeteciler ve akademisyenler dürüst ve adil olmak zorundadırlar.

1 – Her seçimde yapılan hilelerden söz edilir ve ben bir kesimin yalnız seçimlerde değil, bulunduğu her yerde muhaliflerini devreden çıkarmak için her türlü hile, yalan, iftira ve karalamalara giriştiğine inanıyor ve defalarca buna şahit olmuşuzdur. Ancak bu kez üst akıl tarafından bütün muhaliflerin bir araya getirilerek daha kapsamlı ve organizeli bir çalışma yaptıkları anlaşılıyor. Ben bunun İstanbul ile sınırlı olduğunu da sanmıyorum.

2 – Her kim ki Ekrem İmamoğlunun hakkını yediyse, çocuklarının pisliğini yesin ve Allah, hakkını bırakmasın. Ama her kim ki seçime hile kattıysa ve Binali Yıldırım’ın hakkını gasp ettiyse de, aynı akıbete uğrasın.

3 – İtirazlardan sonra toplam oyların % ‘10’nun sayılmasıyla, aradaki farkın 13729’a kadar düşmesi; Binali beye 0 veya düşük oy gösterilen sandıklardaki oyların tekrar sayılmasıyla gerçek rakamın 100 – 200 arasında tespit edilmesi, Binali beyin oylarının bir şekilde çalındığını göstermektedir. Ve bu gerçek, İmamoğlu ve diğer muhalifler tarafından bile kabul edilmesi gerekir.

4 – Seçimin sonucunu rahatlıkla değiştirebilecek ‘300 binden fazla şüpheli oy’ tespiti, muhaliflerce bile görülmeli ve kabul edilmelidir.

5 – Sayım cetvellerinin bulunmadığı 18 ve imzasız olan 90 sandığın seçim sonucunu etkileyebilecek 30281 oyun hesabı yapılmalıdır. Sehven ve yanılarak yapılan yanlışlar düzeltilmeli ama eğer birileri bilerek ve planlı bir şekilde bu hileleri yaptılarsa mutlaka ortaya çıkarılmalıdırlar.

6 – Yasal zorunluluğa rağmen Sandık Başkanlarının kamu görevlisi olmayanlardan seçilmesi, her ne kadar kelime oyunlarıyla seçim sonucuna tesir etmediği iddia ediliyorsa da; bu sayının 754 gibi yüksek bir rakam olması, ölmüş ve cezaevlerinde bulunan insanların yerine oy kullanılması, oy kaydırmaları… Gibi hileler bir arada düşünüldüğünde, planlı bir organizenin olduğu akla gelmektedir.

7 – Şüphelerin ortaya çıkmasıyla Ak partinin tüm oyların tekrar sayılmasını istemesi, tabii bir talep iken; C. Halk Partisinin bu talebe karşı çıkması şüpheleri daha da artırmıştır.

8 – Eğer bu şekilde hileler yapıldıysa, bunun üst sorumluları olan yargıçların mutlaka ortaya çıkarılıp terör veya darbe suçlamalarıyla cezalandırılmaları gerekir. Çünkü yargı düzelmeden hiçbir şey düzelmez.

Kim ne hileler yaptı bilemiyorum. Ama siyaset ve propagandayı çok iyi kullanan Sol kesimin, şartları kendi lehlerinde çok iyi kullandıkları görülmektedir.

NETİCE HERKES DÜRÜST VE ADİL OLMALIDIR VE HAK EDEN KAZANSIN…

Share
1023 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN HUZURA KİLİTLENDİ…

  19 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Malumunuz, geçen hafta ülkemiz üzücü bir terör saldırısına maruz kaldı. Özellikle sivil vatandaşların hedef alındığı böyle bir saldırının yüreklerde yarattığı sarsıntıyı anlatmanın imkânı bulunmamaktadır. Saldırı sonrasında toplumun algısını manipüle etmek isteyen bazı kesimlerin saldırıların amacı olan ülkede korku ve endişeleri yayma çabalarını hayretle izlemeye devam ediyoruz. Huzura karşıtlığı ile bilinen ve kirli akılların etkisinde kalan bazı kuruluş ile medyanın toplumun bilinçaltına yerleştirmeye çalıştığı korku imparatorluğuna...
 • KURUM MÜDÜRLERİ TEDİRGİN…

  11 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Son bir hafta içerisinde bazı bürokratlarımızı ziyaret edip, genel olarak yapılan çalışmalar, hizmetler ve bazı konular hakkında değerlendirmeler yaparak fikir alışverişinde bulundum. Öncelikle şunu ifade temek isterim ki, gerek bizzat ve gerekse telefonla görüştüğüm birçok bürokratımızda görevden alınıp alınmayacakları konusunda ciddi tedirginlik yaşadıklarını gözlemledim.   Son zamanlarda bazı kurumlarda değişiklik olacağı yönünde çıkan iddialar, Milletvekili Ziver Özdemir’in geçtiğimiz hafta düzenlemiş olduğu basın toplantısında söy...
 • EĞİTİMDE YAŞANAN BAŞARISIZLIKLARDAN DERS ALABİLDİK Mİ?

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Yıllar önce eğitimde yaşadığımız başarısızlıklar sorgulandığında okulların fiziki yapısından tutunda öğretmen yetersizliğine, derslik sayısının azlığından tutunda eğitimin ideolojik bir hale getirildiği gerçeğiyle ve haklı cevaplarıyla karşılaşır dururduk. Eğitim ve öğretimde yukarıda saydığımız sıkıntılar geçmişte yaşanmışken, bugün geçmişte yaşanan öğretmen yetersizliğinin giderildiğini, okullarımızın fiziki halinin iyileştiğini ve derslik sayısında bizleri hayretler içerisinde bırakacak kadar ciddi bir yükselişin varlığını müşahede ediyor...
 • BELEDİYEYE KAYYUM İDDİALARI…

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Belediye seçimlerini kazanan HDP’nin aday gösterdiği belediye başkanı Mehmet Demir ve eş başkan olarak tayin edilen Songül Korkmaz, göreve geldikten sonraki icraat, eylem ve söylemleri hepimizin en çok merak ettiği konuların başında yer alıyordu. Aradan geçen süre zarfında başta mali konular ve bazı personellerin durumu en çok merak edilen konuların arasında yer alıyordu... Bu konuda da belediye yönetimi açıklama yaptı ve belediyeyi toplam yaklaşık olarak 307 milyon lira borçla devir aldıklarını, şeffaf ve adil olacaklarını ve personelle...