logo

Kilo Vermenin Pratik Yolları

Özel Batman Yaşam Hastanesi  Diyetisyeni Dilan TARHAN’dan ” kilo verenin pratik yolları ” tavsiyeleri.

Baharın gelmesi ile  beraber kış aylarında aldığımız kilolar için strese girmiş olabiliriz. Fazlalıklardan kurtulmak için çok geç değil. Günlük hayatımızda küçük değişikliklerle büyük değişimler yakalayabiliriz. İşte yapmanız gereken pratik öneriler ;

1- Kahvaltı edin.
Hiçbir zaman kahvaltıları atlamayın. Pratik olsun isterseniz  yağsız yoğurdun içine muzu dilimleyin. Pişmiş yulafın içine kuru üzüm koyup yemeyi deneyin.

2- Yiyeceklerinizin miktarını azaltın.
Her zaman yediğiniz miktarı indirin. Hala istediğiniz şeyi yiyor olacaksınız. Büyük bir ihtimalle kendinizi aç hissetmeyeceksiniz ve her gün esaslı bir şekilde kalori tasarrufu ettiğinizi göreceksiniz.

3- En kalorili yiyeceği unutun.
Sık yediğiniz, yağ oranı yüksek bir yiyeceği seçin ve onu 1 ay için tamamen unutun. Bu süre sonunda o yiyeceğin tadı ağzınızdan silinecektir. Tükettiğiniz gıdalarda ölçüyü kaçırmayın.

4- Daha çok su ,maden suyu ve yeşil çay

Cilt, vücut sağlığı ve kilo vermek için en büyük yardımcınız sudur. Günde ortalama 8-10 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Su; hem vücuttaki yağların yakılmasını sağlar hem de iç organların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Gazlı içecekler yerine maden suyu ve yeşil çay içmeye özen gösterin. Metabolizmanızın daha çok çalıştığını göreceksiniz.

5 – Aynı tadı verenler arasında her zaman daha düşük kalorilisini seçin.
Örnek: Portakal suyu (l fincan 110 kalori) yerine domates suyu (l fincan 45 kalori) için. Yarım bardak vişne suyunu yarım bardak soda ile karıştırdığınızda kalorisi yüzde 50 düşer.

6 – İçtiğiniz süte dikkat edin.
Eğer her gün süt içme huyunuz varsa, perhiz yapanlar için piyasadaki yağsız sütleri tercih edin. Her gün l fincan yağlı süt yerine, içeceğiniz l fincan yağsız süt, haftada 32 gr yağ almayı engeller.

7 – Buzdolabınıza baskın yapın.
Bu baskın her zamanki gibi, bir şeyler atıştırmak için olmasın. Buzdolabının kıyısında köşesinde kalmış bol kalorili yiyecekleri atın. Mutfak dolabınızdaki yağlı cipsleri, mısır gevreklerini ve kuru yemişleri atın. Mutfağınızda sizin için kötü olan bütün yiyecekleri, önümüzdeki 30 gün için, belki de ebediyen yasaklayın.

8 – Vücudunuzu lifle doldurun.
Aç kalmaktan kaçının. Çok lifli besinler midenize dolgunluk hissi verir. Böylece mideniz kazınmayacak ve açlık hissetmeyeceksiniz. Sağlığınız için günde en az 5 çeşit sebze ve meyve yemeniz gerekir. Bunu gerçekten deneyin. Şişkinlik hissetmeden nasıl tok durduğunuza şaşıracaksınız. Böylece doygunluk hissi veren yağsız, bol lifli bu yiyecekler, yememeniz gerekenlere midenizde çok az yer bırakır.

9- Bütün dikkatinizi yiyeceğinizde toplayın ve yavaş yemek yemeye özen gösterin
Arabanın içinde atıştırıyor musunuz? Telefonla konuşurken bir şeyler yiyor musunuz? Vazgeçin. Fazla kilolular, hızlı yemek yiyenlerdir. Arkadaşlarınızla veya ailenizle ne zaman yemek yerseniz yiyin, yemeği en son bitiren kişi siz olun.

10- Spor yapın.
Çabuk kilo vermenin yolları denince kalori yakmak hemen akla gelmelidir. Sağlıklı, ufak bir öğünden  sonra spor ayakkabılarınızı giyin, arkadaşınızla buluşun ve bir yerlere gidin. Hızlı bir yürüyüşe çıkın veya mevsimine göre yüzmeye ya da bir aerobik sınıfına katılın.

Asansöre binmeyin.
Önünüze gelen her merdiveni egzersiz yapacağınız bir fırsat olarak düşünün, istediğiniz kiloya gelinceye kadar asansöre binmeyi aklınıza bile getirmeyin.

 

Share
681 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ