logo

KAZANMA ODAKLI DÜŞÜNMEK…


Burhan İsen
burhanisen@hotmail.com

Yerel seçimlere doğru adım adım yaklaştığımız bu günlerde, siyasi partiler, adaylarını belirlemek için yoğun bir çalışma içerisine girerek, gerek temayül, gerekse kamuoyu araştırmaları yaptırarak, adaylarını seçmeye çalışıyorlar.

Bildiğiniz gibi, 31 Mart yerel seçimlerinin kazanılması veya kaybedilmesi iktidar partisi veya muhalefet partileri açısından çok önem taşımaktadır.

Ak Parti bu seçimlerde başarılı olup, yeni sistemi pekiştirme çabası içinde olacaktır.

Muhalefet partileri ise 24 Haziran seçimlerinde almış olduğu yenilgiyi bertaraf etme çabasına girip yerel seçimleri kazanmanın yollarını bulmak için son bir şans olarak değerlendirmek isteyeceklerdir.

Bu yüzden, siyasi partiler bazı bölgelerde ittifaklar/seçim işbirliklerine gereksinim duymaktalar.

Mümkün olduğunca her kesimden oy alabilecek adaylar ile seçime girmek istediklerini, liderlerin yapmış oldukları görüşmelerden de anlıyoruz.

Ülkemizin genelinde hal böyle iken,

Bölgemizde Batman ilimizi ele aldığımızda…

Belediye başkanlığını kazanmak için iki partinin yarışacağı şimdiden görmek mümkündür.

Bunlardan biri Ak Parti.

Diğeri HDP’dir.

HDP, daha önceki seçim dönemlerine göz attığımızda büyük farklarla seçimleri kazandığını görüyoruz.

Ak Parti ise ikinci parti olarak yerini korumuştur.

Peki,

Ak parti için bu yeterli mi?

Bana sorarsanız…

Siyaset, kazanmak için yapılmalı ve kazanmaya odaklanılmalıdır… derim.

Ak Parti ve bölgemizin siyaseti açısından düşündüğümüzde, mutlak kazanmanın yollarını aramak, kazanabilecek aday bulmak için yoğun bir çalışmanın yapılmasının gerekliliğine inanıyorum.

Toplumda karşılığı olan, her kesimle barışık, uzlaşmacı, kendini kanıtlamış, bilgili, deneyimli, hizmet ehli olan bir adayın bulunması ile… Kazanmanın imkânsız olmadığını, bilakis muhtemel olduğunun kanaatindeyim.

Kazanma ihtimali olmayan adaylar yerine, parti dışından da olabilecek/kazanabilecek, Partinin felsefesini benimsemiş, ilkelerine uygun bir değerin bulunması yararlı olacaktır.

Küçük olsun benim olsun mantığı ile değil,

Büyük olsun herkesin olsun/herkes kazansın demek lazım.

Bu düşünceyle hareket ederek kazanılırsa… Bölge siyasetinin mentalitesinin değişmesi ile birlikte normalleşmesinin yolunun da açılmasına vesile olacaktır.

Allah’a emanet olunuz…

Share
502 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GENÇLERİMİZİ KORUMAK İÇİN BATMAN VALİLİĞİYLE İŞBİRLİĞİ YAPILMALIDIR

  11 Aralık 2018 Yazar Makaleleri

  Teknoloji çağının hızla yayıldığı bir süreçle birlikte sosyal hayatta yaşanan değişimler ciddi bir hızla devam etmekte ve kendini iyice göstermektedir. Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması bilgilere kolayca ulaşabilme imkânı sağlarken gençlerimiz arasındaki iletişimi ortadan kaldırmakta ve bu şekliyle toplumsal denge üzerinde ciddi hasarlar oluşturabilmektedir. Ve yine gençlerimizin sosyal medya mecralarında bulaştığı bağımlılıklar ruhsal bozukluklara ve aile dramlarına yol açtığı gibi illegal örgütlerin normal dışı eğilimlerine ve tu...
 • TESİSLER SPORSEVERLERLE DOLUYOR

  11 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Batman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün açık ve kapalı spor tesislerinde oynanan müsabakalar sayesinde tesisler sporseverlerle dolup taşıyor. Batman Yeni Stadyumu başta olmak üzere, 19 Mayıs spor salonu, Atatürk Spor Salonu, 19 Mayıs Sentetik çim sahaları, Aydınkonak Semt Sahası, Beşiri, Kozluk ve Gercüş sentetik çim sahaları ve birçok alanda oynanan müsabakalara büyük ilgi gösteriliyor. Batmanlı sporseverler hafta sonlarını futbol, hentbol, basketbol, Voleybol, ampute futbolu, bayan futbolu ve daha birçok kategoride istediği branşı izleme fırsa...
 • JUDO TAKIMIMIZ 1.LİG’E YÜKSELDİ

  11 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Spor Toto Ümitler Judo Mix takımlar (karma) yükselme müsabakalarına katılan 1955 Batman Belediyespor Ümit Judo takımı, müsabakaları birincilikle bitirerek 1.Lig’e yükselme başarısı gösterdi. Türkiye Judo Federasyonunun Ankara’da bulunan tesislerdeki spor salonunda yapılan karşılaşmalarda 1955 Batman Belediyespor Ümit Judo takımı, final karşılaşmasında Galatasaray’ı yenerek birincilik kürsüsüne çıktı. Spor Toto Ümitler Judo Mix takımlar (karma) 1.Lig’e yükselme müsabakasındaki başarısıyla 2019 yılında 1.Lig ekipleri listesine adını yazdıran 1...
 • 12 YÜREKLİ ADAM LİDERLİK KOLTUĞUNA OTURDU

  10 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  2.Lig’de mücadele eden Tekerlekli Sandalye Basketbol takımı, deplasmanda oynadığı Amed Sportif Faaliyetler takımını 83-68 mağlup ederek maç fazlasıyla liderlik koltuğuna oturdu. Lig’de oynadığı 7 maç sonunda almış olduğu 6 galibiyet ve 1 mağlubiyetle lider durumda bulunan 1955 Batman Belediyespor Tekerlekli Sandalye Basketbol takımımız, baştan sona üstün oynadığı maçın ilk yarısını da 40-35 önde bitirdi. ...