gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

KAZANMA ODAKLI DÜŞÜNMEK…


Burhan İsen
burhanisen@hotmail.com

Yerel seçimlere doğru adım adım yaklaştığımız bu günlerde, siyasi partiler, adaylarını belirlemek için yoğun bir çalışma içerisine girerek, gerek temayül, gerekse kamuoyu araştırmaları yaptırarak, adaylarını seçmeye çalışıyorlar.

Bildiğiniz gibi, 31 Mart yerel seçimlerinin kazanılması veya kaybedilmesi iktidar partisi veya muhalefet partileri açısından çok önem taşımaktadır.

Ak Parti bu seçimlerde başarılı olup, yeni sistemi pekiştirme çabası içinde olacaktır.

Muhalefet partileri ise 24 Haziran seçimlerinde almış olduğu yenilgiyi bertaraf etme çabasına girip yerel seçimleri kazanmanın yollarını bulmak için son bir şans olarak değerlendirmek isteyeceklerdir.

Bu yüzden, siyasi partiler bazı bölgelerde ittifaklar/seçim işbirliklerine gereksinim duymaktalar.

Mümkün olduğunca her kesimden oy alabilecek adaylar ile seçime girmek istediklerini, liderlerin yapmış oldukları görüşmelerden de anlıyoruz.

Ülkemizin genelinde hal böyle iken,

Bölgemizde Batman ilimizi ele aldığımızda…

Belediye başkanlığını kazanmak için iki partinin yarışacağı şimdiden görmek mümkündür.

Bunlardan biri Ak Parti.

Diğeri HDP’dir.

HDP, daha önceki seçim dönemlerine göz attığımızda büyük farklarla seçimleri kazandığını görüyoruz.

Ak Parti ise ikinci parti olarak yerini korumuştur.

Peki,

Ak parti için bu yeterli mi?

Bana sorarsanız…

Siyaset, kazanmak için yapılmalı ve kazanmaya odaklanılmalıdır… derim.

Ak Parti ve bölgemizin siyaseti açısından düşündüğümüzde, mutlak kazanmanın yollarını aramak, kazanabilecek aday bulmak için yoğun bir çalışmanın yapılmasının gerekliliğine inanıyorum.

Toplumda karşılığı olan, her kesimle barışık, uzlaşmacı, kendini kanıtlamış, bilgili, deneyimli, hizmet ehli olan bir adayın bulunması ile… Kazanmanın imkânsız olmadığını, bilakis muhtemel olduğunun kanaatindeyim.

Kazanma ihtimali olmayan adaylar yerine, parti dışından da olabilecek/kazanabilecek, Partinin felsefesini benimsemiş, ilkelerine uygun bir değerin bulunması yararlı olacaktır.

Küçük olsun benim olsun mantığı ile değil,

Büyük olsun herkesin olsun/herkes kazansın demek lazım.

Bu düşünceyle hareket ederek kazanılırsa… Bölge siyasetinin mentalitesinin değişmesi ile birlikte normalleşmesinin yolunun da açılmasına vesile olacaktır.

Allah’a emanet olunuz…

Share
777 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İFTAR SOFRALARI SABOTE EDİLİYOR…  

  20 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  Gök sofralarının kurulduğuna inandığımız mübarek bir ramazan ayını hep birlikte bereketiyle, heyecanıyla ve muhabbetiyle yaşamaya devam ediyoruz. Yaşadığımız coğrafyalardan bağımsız olarak ümmet bilinciyle hareket eden biz Müslümanlar birbirimize dua ederek, duygularımızı hissettirerek, aynı düşünce ve aynı amaçla ibadet ederek bu mübarek ayı barındırdığı atmosferle yaşamaya gayret ediyoruz. Merhametin, şefkatin ve duaların zirve yaptığı bu kutsal ayda gazeteler ve sosyal medya üzerinden servis edilen şımarık iftar sofraları, ramazan ayın...
 • HER ŞEY GÜZEL OLACAK, DAHA İYİ OLACAK…

  19 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  İstanbul büyükşehir belediye başkanlığının yenilenmesi kararının ardından, CHP’nin başlattığı ‘Herşey güzel olacak’ sloganına, Ak Partide; ‘Herşey daha iyi olacak’ karşılığını verdi. Aslında her iki sloganda bence son derece güzel ve anlamlı ama benim bu sloganların gerçekleşmesi için kaygılarım var ve buna inanmak istiyorum. Kim istemez ki her şeyin güzel olmasını, hatta daha iyi olmasını… Bunu sadece İstanbul için değil, ülkemizin her yeri için yapmak lazım ama sözde değil, realitede uygulamak lazım diye düşünüyorum. Mesela; bu sl...
 • BU NE BİÇİM FUTBOL KARDEŞİM

  16 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOLUMUZUN KOVBOYLARI Rizespor - Galatasaray maçından sonra Rizespor kulübü başkanı Hasan Kartal bir TV programında canlı yayına katılıp Erman Toroğlu’na “Tabancam olsa hakemi vururdum” diyor. düşünebiliyor musunuz? Yüzbinleri temsil eden bir kulübün başkanı, vatanı kurtarmak için değil; amacı barışı, kardeşliği, dayanışmayı yaymak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek olan bir spor müsabakasını kazanamadığı için “silahımı çekerdim” şeklinde talihsiz cümleler kuruyor. Oyuncularınızı ve camianızı bir maçı kazanmaya yönelik “her ne pahasına ol...
 • CENTİLMENLİK GÜZELDİR, HADİ BİZE İKİ ÇAY SÖYLE

  09 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOL VE KABADAYILIK Daha önce de birçok olumsuz davranış sergileyen Fenerbahçe oyuncusu Volkan Demirel kaleci midir ? Yoksa badigart mıdır ? Hatırlayacağınız üzere Fenerbahçe'nin sahasında son dakika attığı golle berabere kaldığı Trabzonspor maçının ardından Volkan Demirel, Trabzonsporlu kondisyoner Gökhan Kandemir için "Özür dilesin. Yoksa otobüsten aldırır ben özür diletirim" beyanatında bulunmuştu. Volkan Demirel; Özünde iyi bir insan da olabilir fakat aldığı insani ve mesleki altyapı eğitiminin çok yetersiz olduğunu görebilmektey...