gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

KAZANMA ODAKLI DÜŞÜNMEK…


Burhan İsen
burhanisen@hotmail.com

Yerel seçimlere doğru adım adım yaklaştığımız bu günlerde, siyasi partiler, adaylarını belirlemek için yoğun bir çalışma içerisine girerek, gerek temayül, gerekse kamuoyu araştırmaları yaptırarak, adaylarını seçmeye çalışıyorlar.

Bildiğiniz gibi, 31 Mart yerel seçimlerinin kazanılması veya kaybedilmesi iktidar partisi veya muhalefet partileri açısından çok önem taşımaktadır.

Ak Parti bu seçimlerde başarılı olup, yeni sistemi pekiştirme çabası içinde olacaktır.

Muhalefet partileri ise 24 Haziran seçimlerinde almış olduğu yenilgiyi bertaraf etme çabasına girip yerel seçimleri kazanmanın yollarını bulmak için son bir şans olarak değerlendirmek isteyeceklerdir.

Bu yüzden, siyasi partiler bazı bölgelerde ittifaklar/seçim işbirliklerine gereksinim duymaktalar.

Mümkün olduğunca her kesimden oy alabilecek adaylar ile seçime girmek istediklerini, liderlerin yapmış oldukları görüşmelerden de anlıyoruz.

Ülkemizin genelinde hal böyle iken,

Bölgemizde Batman ilimizi ele aldığımızda…

Belediye başkanlığını kazanmak için iki partinin yarışacağı şimdiden görmek mümkündür.

Bunlardan biri Ak Parti.

Diğeri HDP’dir.

HDP, daha önceki seçim dönemlerine göz attığımızda büyük farklarla seçimleri kazandığını görüyoruz.

Ak Parti ise ikinci parti olarak yerini korumuştur.

Peki,

Ak parti için bu yeterli mi?

Bana sorarsanız…

Siyaset, kazanmak için yapılmalı ve kazanmaya odaklanılmalıdır… derim.

Ak Parti ve bölgemizin siyaseti açısından düşündüğümüzde, mutlak kazanmanın yollarını aramak, kazanabilecek aday bulmak için yoğun bir çalışmanın yapılmasının gerekliliğine inanıyorum.

Toplumda karşılığı olan, her kesimle barışık, uzlaşmacı, kendini kanıtlamış, bilgili, deneyimli, hizmet ehli olan bir adayın bulunması ile… Kazanmanın imkânsız olmadığını, bilakis muhtemel olduğunun kanaatindeyim.

Kazanma ihtimali olmayan adaylar yerine, parti dışından da olabilecek/kazanabilecek, Partinin felsefesini benimsemiş, ilkelerine uygun bir değerin bulunması yararlı olacaktır.

Küçük olsun benim olsun mantığı ile değil,

Büyük olsun herkesin olsun/herkes kazansın demek lazım.

Bu düşünceyle hareket ederek kazanılırsa… Bölge siyasetinin mentalitesinin değişmesi ile birlikte normalleşmesinin yolunun da açılmasına vesile olacaktır.

Allah’a emanet olunuz…

Share
722 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SÖYLESEM FAYDASI YOK, SUSSAM GÖNLÜM RAZI DEĞİL

  21 Şubat 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İlk yazımızda Türkiye’nin futbol haritasını çıkarmış ve bölgeler arası geri kalmışlığı ve aralarındaki farkı ortaya koymuştuk. Bölgelere göre takım sayısı Güneydoğu (9) Doğu Anadolu (6) İki bölge takım sayısının toplamı (15) Marmara Bölgesi (35) Durum bu kadar açık bir şekilde ortadayken Özellikle İstanbul’da 3 büyük takımımızı göz önünde bulundurduğumuzda; Milyonlarca taraftarı olan BEŞİKTAŞ FENERBAHÇE GALATASARAY ve Süper ligde sezon boyunca maç başına taraftar ortalaması 3000 veya 5000’i geçemeyen BAŞAKŞEHİR KASIMPAŞA ve Bir...
 • AÇIK BİLİM – DAVRANIŞSAL EKONOMİ 2 – YEME ÇAPAYA GELMEYİN!

  21 Şubat 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı dizimin ilk yazısında iktisadın temel prensibi olan Homo economicus kavramının nasıl yıkıldığına, Kahneman ve Tversky’nin Beklenti Kuramı ve Çerçeveleme Etkisi katkılarıyla davranışsal ekonomiye giden yolu nasıl inşa ettiklerine değinmiştim. Yazı dizisi boyunca herhangi bir ürün ve hizmetin değerinin onu nasıl algıladığımızla ilgili olduğunu, ya da bir önceki yazıda verdiğim örnekle, 200 TL’nin her zaman aynı 200 TL olmadığını ortaya koymaya devam edeceğim. İşte şimdi herhangi bir ürünün ne kadar olması gerektiğini tayin ederken onun yara...
 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-3…

  20 Şubat 2019 Yazar Makaleleri

  Siyasetçiler ve mensubu oldukları siyasi partiler için bir ön gösterge niteliği taşıyan yerel yönetim seçimleri toplumun beklentilerinin ne derecede gerçekleştiğinin ölçülmesi açısından büyük önem taşımaktadır.   Yerel yönetimlerde yaşanan hizmet sorunlarının sandıklarda hezimet olabilecek siyasal sonuçlar doğurabildiği gerçeğinden yola çıkıldığında ve bir sonuç olarak yaşanabilecek hezimetlerin kök sebebi irdelendiğinde, siyasetçilerin toplumla ve seçmenle doğru temaslardan kaçındığı gerçeğini bir gösterge olarak karşımızda bulabili...
 • BATMAN ŞANSLI FAKAT SAHİPSİZ BİR İL

  14 Şubat 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Ülkemizde petrolün ilk bulunduğu il olma münasebetiyle Batman şanslı ve Türkiye’nin en büyük ve en önemli kuruluşlarına ev sahipliği yapmış bir il. Bunlardan sadece bir kaç tane birlikte sayalım…   1-Türkiye petrolleri Bölge Müd. 2-Tüpraş 3-Botaş 4-Petrolofisi 5-İpragaz 6-TEİAŞ bölge müdürlükleri gibi…   Şimdi siz değerli GAP Gazetesi okurlarına soruyorum? Ülkemizin kaç ilinde bu dev kuruluş var veya vardı ? Biz bu kuruluşları ne kadar sahiplenebildik ve Batman’ın yararına değerlendirebildik?...