logo

19 Haziran 2017

Kavuş “Çölleşmeye Karşı Mücadele Etmeliyiz”

Çölleşmeye karşı toplumsal duyarlılık çağrımızdır diyen Batman Çevre Gönüllüleri Derneği BaşkanıRecep Kavuş; “Batman Çevre Gönüllüleri Derneği olarak 2001 yılından bu yana doğaya, çevreye yönelik mesajlarla toplumumuzun karşısına çıkarken hep makul olanı savunduk, savunmaya da devam edeceğiz.

Aşırı ve bilinçsiz su tüketimi, hatalı sulama, yanlış tarım uygulamaları, çarpık kentleşme, toprakların, kaynakların aşırı ve amaç dışı kullanımı, ormansızlaşma, ormanların hoyratça talan edilmesi, dünyada yaşanan savaşlar vb. gibi çeşitli faktörler yüzünden dünyamız hızla çölleşmekte, dünya ile birlikte ülkemizin geleceğini de tehdit etmektedir. Yaşanan toprak erozyonu nedeniyle her yıl milyonlarca ton verimli toprağımızı kaybetmekteyiz. Batman Çevre Gönüllüleri Derneği olarak yıllardır toprak erozyonuna dikkat çekmekteyiz.

Sadece bu yıl Batman Çayı havzasında yüzlerce birinci sınıf tarım arazimizi yitirdiğimizi hatırlatmak isteriz. Bilinçsiz sulamadan kaynaklı olarak da verimli topraklarımız Dicle’ye akmaktadır. Topraklarımızı yitirmemek için etkin şekilde ağaçlandırma yapılmalı, barajların havza ağaçlandırma projeleri hayata geçirilmeli ve mevcut ormanlarımızın yangın başta olmak üzere her konuda korunması sağlanmalıdır.Toprak yaşamın vazgeçilmezidir. Toprakları çölleşen bir ülkeyi bekleyen en önemli ve kaçınılmaz tehlike, işsizlik, yoksulluk, susuzluk, açlık ve göçtür. Gelecek nesillere, çocuklarımıza çölleşmiş bir ülke bırakmak istemiyorsak, toplum olarak çölleşmeye karşı verilen mücadelede yerimizi almalıyız” dedi.

Share
134 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ