gap başlık

logo

KADINA SAYGI!


Tahir Miroğlu
tahirmiroglu@gmail.com

Kadının değeri, kişiliği ve kimliği toplumların tarihinde neredeyse hep aynı olmuştur.

Ancak bir toplum da ve inanışta kadın değer olarak görülmüştür.

Toplumların tarihi boyunca kadın hep ikinci sınıf konumunda yer almıştır.

Böylece erkeğin hegemonyası altında ezilmiştir.

Hindistan toplumun da kadın; ataerkil anlayışın hakim olduğu bu toplumda kadın bir cinsel obje ve meta olarak görülmüş, doğumu itibariyle köle sıfatı almış, öyle ki drahoma geleneği ile tanrının cezası olarak da görülmüştür.

Brahmalılar 20. Yüzyılda elli milyon kız çocuğunu katletmiştir.

Sati geleneği ile dul kadın uğursuzluk, fakirlik, kötü şans getirdiği ve bu sebeple günahkar olduğu gerekçesiyle kocası ölen kadının yakılması öngörülmüştür.

Çin ve Japonya’da kadın; Hindistan toplumun da olduğu gibi kadın bu toplumlarda da köle muamelesi görmüş, cinsel obje olarak askerlerin toplu tecavüzlerine maruz bırakılmıştır.

Çin’de Komünizm anlayışı hakim olduğu için kadınlar da erkekler gibi en ağır işlerde çalıştırılarak ağır eziyetlere mahkum edilmiştir.

Erkek çocuk doğurmayan kadınları ve altmış milyon kız çocuğunu çeşitli yollarla katletmişlerdir.

Çin kaynaklarında “kadın kocasının kölesidir” diye yazılmaktadır.

Yunan, Roma ve Avrupa’da kadın; Antik Yunan toplumunda kadın eve hapsedilirdi.

Pandora’nın bir kadın olması ve bu kadınında yer yüzüne hastalık ve kötülük yaydığı düşüncesi hakimdi.

Kadın, kız çocuğu doğurduğunda elinden alınır ve bir su çukuruna atılırdı.

Bu toplumda “kadın ruhsuz ve yarım bir varlıktır” düşüncesi yaygındı, vatandaş dahi sayılmazdı.

Roma da ise kadın kocasının egemenliği altına girdiği için bütün hak ehliyetini kaybederdi.

Antik Yunanla benzer durumlar gösteren bu toplumda kürtaja sık sık başvurulmuş ve kadınlar kısırlaştırılmıştı. İlkel doğum yöntemleri ve özel durumları sebebiyle kadınların yaşamlarına erken yaşta son verirlerdi. (20-30 yaş gibi)

Avrupa toplumunda ise kadın bir şeytan olarak görülmüş ve cadı avı ile bir sürü kadına ağır işkenceler yapılmış ve yakılarak hayatına son verilirdi. Ağır şekilde psikolojik ve fiziksel baskı ile kadın köleleştirilmiş, ruhsuz varlık olarak görülmeye devam edilmişti. Antik Yunan ve Roma’da kadına yapılan şiddet ve eziyet Orta çağ Avrupa’sında devam etmiştir.

Arap toplumunda da benzer durumlar mevcuttu. Kadın bir mal gibi alınır ve satılırdı.

Hiçbir yasal statüye sahip değillerdi. Kız çocuklarını diri diri gömen bir zihniyet vardı.

İslam dinin de ve Türk toplumunda kadın; İslam diniyle yapılan reformlar ile kadına evlilik, boşanma, miras, eğitim, sağlık, iş vb. birçok konuda hak tanınarak, yenilik getirilmiş, gerçek kimliğine kavuşmasına ve tam kişiliğinin oluşmasına olanak sağlanmıştır.

Peygamber efendimiz; “kadınlar size yüce Allah’ın emanetidir, onlara iyi bakın” sözüyle kadının ne kadar değerli olduğunu vurgulamıştır.

Türk toplumunda ise kadına “anne” gözüyle bakıldığı için, ailenin temelini oluşturması sebebiyle kutsal kabul edilmiş ve bu nedenle Türk erkeği kadınına değer verip onu yüceltmiştir.

Günümüz de kadın; 21.Yüzyıl modern çağ, ileri teknoloji ve medeni toplum anlayışıyla hareket edildiği ancak kadına sahte bir hürriyet vaad ederek sosyal, hukuki, demokratik hakları ve fiziksel benliğini esaret altına almak suretiyle modern köle modeli yaratılmıştır.

Erkek hegemonyası altında kadın kapitalist sistemin kölesi haline getirilerek bir cinsel obje, anlık zevkler ve beğeniler sunarak pazarlanmaktadır.

Medya aracılığıyla kadına çeşitli roller atfedilmiştir. Dizilerde, haber programlarında, filimler de fuarlarda, genelevlerde, barlarda ve daha birçok alanda ataerkil dünyanın zevk u sefasına malzeme olmuş, kadınları bir meta olarak sunmuş, bir eğlence ve cinsel obje olarak köleleşmesine neden olmuştur.

Kadına zulmün had safhasını yaşatan batı dünyasının sahte hürriyet fikirleri kadına şiddeti, aldatmayı, cinsel taciz ve tecavüzü, dul ve yardıma muhtaç modeli yaratmış, köle sıfatına maruz bırakmış, kadına verilen değeri ayaklar altına alarak ahlakını bozmuştur.

Günümüz dünyasında kadın birçok kez tecavüze uğramış, eşinden, eril karakterden hunharca bir hisle şiddet ve eziyet görmüş, başı ezilerek, yakılarak, üstüne beton dökülerek katledilmiş, itilmiş, kakılmış, sokakta yapayalnız biçare bırakılmıştır. Kadına özgürlük adı altında zulmü reva gören bir sistem geliştirilmiştir. Bu beşeri sistem kadına eziyettir.

Netice itibariyle kadın insanlığı dünyaya getiren, toplumlaşmayı oluşturan yegane varlıktır. Medeniyetlerin yeni nesillere nakşedilmesinin en önemli unsurlarıdır. Toplumun ab-ı hayatıdır.

Doğaları gereği merhametlidirler. Barış insanıdır, hümanist ve yufka yüreklidirler. Kadın kutsaldır.

Çünkü annedir, eştir, kardeştir, evlattır.

Düşünsenize bir kadın bir insanı aylarca karnında taşıyarak onunla hayatını idame eder.

Bütün gıdasını ve duygularını onunla paylaşır.

Ölüm derecesine gelircesine onu hayata getirir ve bununla kalmaz yine gecesini gündüzüne katarak bireyi belli bir yaşa getirene kadar uğraş verir ve hayatını ona vakfeder.

Bu nedenle kadın insanlık tarihi boyunca en değerli ve kutsal varlık olarak kabul edilmeli.

Bana göre bu gezegen de yaratılan en özel varlık kadındır.

Bir kadına iyilikle, merhametle ve şefkatle yaklaşmak, insanı yüce Allah’a yakınlaştırmasına vesile olur. Yüce Allah’ın emanetine hıyanet etmeyerek sahip çıkmak ibadettir.

Zira yüce Allah kendi hakkından sonra önce anne sonra baba hakkının gözetilmesini buyurmuştur.

Kadının değeri her yerde anlatılmalı, tüm eğitim kurumlarında dillendirilmelidir.

Eğer ahlaklı ve gelişmiş bir toplum istiyor isek eğitimli kadınlar yetiştirmeliyiz.

Kendini bilen her kadına saygı duymak ve değer vermek mecburiyetindeyiz.

Ne diyordu Nazım Hikmet;

Kimi der ki kadın; uzun kış gecelerinde yatmak içindir.

Kimi der ki kadın; yeşil harman yerinde, dokuz zilli köçek oynatmak içindir.

Kimi der ki hayalimdir. Boynumda taşıdığım vebalimdir.

Kimi der ki hamur yoğuran, kimi der ki çocuk doğuran…

Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal…

O benim kollarım, bacaklarım, başım, yavrum, annem, kız kardeşim, hayat arkadaşım.

Share
1246 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RAMAZAN’DA ‘VİCDAN’ MUHASEBESİNE HAZIR MISINIZ?

  11 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  İslam dinimizde 11 ayın sultanı olarak bilinen mübarek Ramazan ayına girmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bizleri bu mübarek aya kavuşturan yüce rabbimize hamd ediyorum. Özelikle bu ayda; rahmet ve bereket yağmurları var… Ramazan ayında; Yardımlaşma, Dayanışma, Kaynaşma ve güç birliği var… Bu ayda; manevi anlamda arınma var, tövbe var, ibadet var, kendimizi her alanda gözden geçirme var… Bu mübarek ayda; yardıma muhtaçlara el uzatma var, yetimleri sevindirme var… Kısacası maddi ve manevi anlamda birbirimize destek var ve hepsinden...
 • BÖLGESEL AMATÖR LİG (B.A.L.) BAŞLIYOR, BAL TADINDA BİTER İNŞALLAH

  07 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  BÖLGESEL AMATÖR LİG (B.A.L.) BAŞLIYOR, BAL TADINDA BİTER İNŞALLAH Günümüz pandemi koşullarına rağmen birazda mecburiyetten, Bölgesel Amatör Ligler yakın bir zamanda başlayacak. İlimizi bu liglerde temsil edecek 2 takımımız var, 1955 Batman Belediye Spor ve 72 Batman Spor. Her iki takımımıza da ilimizi temsil etmek adına çıktıkları bu yolda başarılar dilerim. Bu takımlar bu saatten sonra şahıslar veya kurumların değil tüm Batman halkının takımıdır. Şahsımın nazarında birinin ötekinden farkı yoktur ve desteklenmeleri ilimiz sporu ve genç...
 • BELEDİYEDEN GELECEĞE ATILAN KARARLI İMZA…

  04 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  Bundan yaklaşık bir yıl önce hukuki nedenlerle görevden el çektirilen seçilmiş Batman Belediye Başkanının yerine atanan Vali Hulusi Şahin, Değişime Atılan Kararlı İmza ilkesiyle son bir yılda ilimizde yapılan ve yapılması planlanan projeleri kamuoyuyla paylaştı. Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısında aynı zamanda önümüzdeki otuz yılın planları ve projeleri anlatıldı. Batman Belediyesine kayyum olarak atandıktan sonra devasa projelerle ilimize hizmet etmeye gayret eden Vali/Kayyum Hulusi Ş...
 • BAŞKAN VEKİLİNİN 1 YILLIK İCRAATLARI; 1 NİSAN ŞAKASI DEĞİL GERÇEK…

  01 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  Dünya genelinde her yıl 1 Nisanda şakalar yapılır… Ülkemizde de vatandaşlar kendi aralarında bugünün anısına kendi aralarında sıkı şakalaşmalar yaptıklarını biliyor yada duyuyoruz… Batman belediyesine yaklaşık 1 yıldır Kayyum olarak atanan vali Sayın Hulusi Şahin, bu günü bilerek mi seçti bilemiyorum ama 1 yıllık icraatlarını, 1 Nisanda geniş katılımlı bir programla kamuoyuna tek tek anlattı… Programa Batman basınımızın yan ısıra, il dışından gelen çok sayıda basın mensubu, haber ajansları, STK başkanları ve muhtarlar katıldı. Tanıt...