gap başlık

logo

İş’sizlik…!


Asiye Toparlı
asiye7272@outloock.com

Hızla yenilenen ve gelişen modelin zamana ayak uyduramayan tek sorunumuz iş’sizlik.

Beklide, milyonlar bu konuda mağdur dersek abartmış olmayız.

Kimi asgari ücret kimide onun altında aldığı maaştan, kimi emeğinin hakkını alamadığından yakınırken, çoğunluk ise iş bulamadığından şikâyetçi.

Yani bu, şu demek oluyor ki hakikaten iş’sizlik gençlerimiz için bu modern çağın aşamadı en büyük sorunlardan biri.

Gazetemizi ziyaret edip iş talebinde bulunan genç kardeşimizin sorununu ele alalım.

Ofiste otururken kapı çaldı düzgün giyimli hoş genç bir kardeşimiz geldi.

Ailesinin sıkıntılarını, çektikleri zorlukları anlatıp iş talebinde bulundu.

Genç kızın babası ceza evinde, anne hasta, 8 tane de okuyan kardeş, kardeşlerin biri de üniversitede okuyor.

Baba ceza evinde, 8 okuyan çocuk ve hasta bir anne, günümüz şartların da geçimin ve de geçinmenin ne kadar zor olduğu gözler önündeyken bu aile geçimini nasıl sağlasın.

Genç kızın tek isteği ailesine ve üniversite de okuyan kardeşine destek olabilmek için uygun maaşla düzgün bir iş bulabilmek sadece.

Yakın çevreden tanıdığım üzülerek şahit olduğum, bir aile daha, 4 çocuklu,  bu çocukların 4’ü de okuyor.

Anne, baba iş’siz arada bir çıkan iş-kur’la ya da baba ayakkabı boyacılığı yaparak geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar.

Bu sıraladığımız örnekler çevrede bilmediğimiz, görmediğimiz zor durumda olan birçok ailelerden birkaç tane örnek sadece.

Lise diploması ve ya herhangi bir belgesi olmayan birçok insan abuk subuk nedenlerden dolayı iş’siz.

Bu nedensiz nedenlere bir ara sosyal medyadaki iş ilanları adlı sayfa da denk geldiğim küçük bir örnekle göstermek istiyorum.

Komik ama bir o kadar da saçma bir iş ilanı ( ofiste temizlik, çay ve kahve işlerine bakacak en az lise mezunu düzgün giyimli bayan eleman aranıyor gibi )

Allah için ofiste çay, kahve ya da temizlik işçisinden neden diploma istenir ki, bir anlam veremiyorum, anlamakta istemiyorum.

Bu tür saçma ilanlarla iş imkânları adeta kısıtlanıyor, ilkokulu bile okuyamayan ama kendini geliştirmiş o kadar çok insan var ki kim bilir belki de işverene verimi ve katkısı daha çok olabilecek.

Belgesiz iş’sizlerin yanı sıra yüz binlerce okumuş üniversite mezunu, lisans almış, atanamamış, belgeleriyle iş’siz kalmış sayısız gençlerimiz var.

Yıllarca oku çalış mesleğini belirle ve o mesleğe dayalı onca ihtiyaca rağmen iş’siz kal, ne kamuda atanamama nede özel sektörde istihdam fırsatı bulma..

Genç kardeşlerimizi okutup onların üzerine hayal kuran, çocuğunun geleceği için kendinden ödün veren ailelerin, mesleği başında göremedikleri, mesleği olduğu halde açıkta kalan onca genç kardeşlerimiz.

Bu saydığımız örnekler gibi on binlerle beklide yüz binlerle ifade edilen iş’sizlik mağduru, emek vererek ekmek isteyen onca insan iş’siz ne yazık ki.

Çevreden gördüğüm ve bizzat kendimin de şahit olduğu gibi, işverenlerin büyük bir kısmı akraba, yakın çevre ya da tanıdıklarına öncelik veriyor.

Durum böyle olunca da gerçek ihtiyaç sahibi insanlar maalesef iş’siz.

Bir başka söylemle, ya atanacak kadar okuyacak bu millet, ya babadan kalma zengin olacak, ya da eskilerin dediği gibi iş bulabilmen için ‘’arkanda dayın olacak’’

İş imkânları neredeyse yok denecek kadar az.

Gençlerimiz ya iş’siz, ya da düşük maaşla mağdur ediliyor.

Bu konudaki mağduriyeti gidermek için mutlaka birilerinin bir şeyler yapması gerekli.

 

Asiye TOPARLI

Share
1321 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN: ŞEHRİN %40’I ASBESTLİ BORULARDAN SU İÇİYOR…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Ülke genelinde korona virüsle yapılan mücadeleye rağmen son günlerde Batman’da artan vaka sayısını azaltmaya yönelik il hıfzıssıhha kurulu tarafından alınan tedbirler olumlu sonuç vermeye başladı. Alınan tedbirlerin başarıyla devam etmesi için halkımızın rehavete kapılmadan alınan kararları desteklemesi ve bayram sonrasında normalleşmeye katkı sunması gerekiyor. Hem Batman Valiliği görevini hem de Batman Belediye Başkan vekilliği görevini birlikte yürüten Hulusi Şahin, 15 Mayıs 2020’de facebook’ta Mansur Obut’un canlı yayın konuğu olarak ili...