gap başlık

logo

İŞ ADAMLARINDAN “ASGARİ ÜCRET” AÇIKLAMASI

İŞ ADAMLARINDAN “ASGARİ ÜCRET” AÇIKLAMASI

Asgari ücret zammı ile ilgili açıklamalarda bulunan Batmanlı iş adamları, belirlenen asgari ücretin işçiler açısından olumlu, ancak ülke ekonomisi göz önünde bulundurulduğunda iş verenler açısından sıkıntılara sebep olacağını savundular.

TÜMSİAD Batman Şube Başkanı Kamil Biçici ve HAKSİAD Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, 2 bin 20 TL olarak belirlenen asgari ücret zammına ilişkin yazılı bir değerlendirmede bulundu.

Asgari ücretin işçiler açısından olumlu, ancak ülke ekonomisi göz önünde bulundurulduğunda iş verenler açısından bunun sıkıntılara sebep olacağını savunan iş adamları, hükümetten beklentilerini sıraladılar.

TÜMSİAD Batman Şube Başkanı Kamil Biçici, asgari ücret zammı ile alakalı yaptığı açıklamada, yeni rakamın Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi. Biçici, “7 milyon çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücret net 2 bin 20 lira olarak belirlendi. Asgari ücrete 2019 yılı için 417 liralık zam yapıldı, bu rakam ekonomimizin içinde bulunduğu durum göz önüne alındığı zaman işçilerimiz için olumlu bir rakamdır. Ancak ülkenin ekonomik durumu, işletmelere olan etkisi ve ülkemizin rekabet gücü dikkate alındığında iş verenlerin bu durumda ciddi sıkıntılar yaşayacağını belirtmek isteriz.” ifadelerini kullandı.

HAKSİAD Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz, asgari ücretin işçiler açısından kısmen olumlu, iş verenler açısından bakıldığında büyük sıkıntılara sebep olacağını vurguladı.

“YÜZDE 26,5 ARTIŞ ÜRETİMİN DÜŞMESİNE, İŞSİZLİĞİN ARTMASINA SEBEP OLACAKTIR”

Çetiz, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılan dördüncü toplantıda asgari ücretin net 2 bin 20 TL olmasına karar verildi. Ülkedeki ekonomik kriz ve enflasyondaki aşırı artış göz önünde bulundurulduğunda işçiler açısından kısmen olumlu olmakla beraber, iş verenler açısından bakıldığında büyük sıkıntılara sebep olacaktır. Elektrik, doğalgaz vb. girdilerde meydana gelen artışlardan sonra hizmet kaleminde yapılan yüzde 26,5 artış üretimin düşmesine, işsizliğin artmasına sebep olacaktır.” diye konuştu.

İş adamlarından “asgari ücret” açıklaması

Share
5368 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ