logo

İş Adamları: “Hükümetin Vize Kararını Destekliyoruz”

Türkiye’nin ABD’ye uyguladığı vize kararını desteklediklerini belirten iş adamları, bu kararın sonuna kadar devam etmesi ve İncirlik Hava Üssü’nün de kapatılmasının gündemde olması gerektiğini belirttiler.

Vize kriziyle ilgili açıklamalarda bulunan Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD) Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz ile Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Batman Şube Başkanı Kamil Biçici, vize konusunda hükümetin geri adım atmamasını, Amerika ve diğer emperyalist devletlerle ilişkilerin en alt seviyeye çekilmesi gerektiğini kaydettiler.

Hükümetin ABD’ye karşı aldığı vize kararının yerinde bir karar olduğunu vurgulayan Çetiz, konuşmasını şöyle sürdürdü: ” Hükümetin ve yetkililerin almış oldukları karar ve gösterdikleri tavır yerinde bir tavır olduğunu düşünüyor ve destekliyoruz. Bu duruşun sonuna kadar devam etmesi ve atılacak başka adımlarla desteklenmesi gerekir. Başta İncirlik olmak üzere ABD ve müttefiklerinin üslerinden kalkacak uçaklara hava sahamızı kapatma gündemde olmalıdır.”

“Kararın arkasında olduğumuzu beyan ediyoruz” diyen TÜMSİAD Şube Başkanı Kamil Biçici de hükümetin vize kararını desteklediklerini kaydetti.

ABD’nin Türkiye’den vize hizmetini askıya almasının müttefikliğe ve hukuka aykırı bir durum olduğunu söyleyen Biçici, “Bu kararın 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturmaların ABD Büyükelçiliğinin çalışanlarına yaklaşınca ABD ülkemize bir gözdağı vermek amacıyla bu kararı almıştır. Devletimizin karar açıklandıktan sonra buna mukabil ABD ile vize hizmetlerini askıya alması çok doğru ve haklı bir karardır.” dedi.

ABD’nin, her ülkenin kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesini istediğini aktaran Biçici, “ABD şunu bilmelidir ki, dünya eski dünya değildir. Türkiye eski Türkiye değildir. Türkiye’yi yönetenler eski yönetenler değildir. Türkiye artık ekonomisiyle, savunmasıyla diğer alanlardaki çalışmalarıyla çok güçlü bir ülkedir, gelişen ülkeler arasında yer almaktadır. ABD; her yaptığı işe ‘evet’ diyen, onun çıkarları doğrultusunda hareket eden bir ülke istiyor, ama Türkiye Cumhuriyeti artık ABD’nin veyahut başka ülkelerin kirli siyasetlerine alet olacak bir ülke değildir. Türkiye bir hukuk devletidir. Kendine göre kanunları vardır. Bu kanunlara bütün ülkelerin ve büyükelçiliklerin uymak zorunluluğu vardır. Devletimizin ABD’nin kararına karşılık dik duruşunu destekliyor ve sonuna kadar arkasında olduğumuzu beyan ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Share
164 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ