gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

“İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Artan zamlar, yükselen enflasyon karşısında aldıkları paranın büyük ölçüde eridiğini söyleyen asgari ücretliler, kendilerinin de insanca yaşamaya haklarının olduğunu belirterek yetkililerden ücretin makul bir seviyeye çıkarılmasını istediler.

Yaklaşık 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücret görüşmeleri başlıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını yarın yapacak. Bu yıl ilk kez asgari ücretli bir işçi de komisyonda yerini alacak.

Asgari ücretle ilgili görüşlerini İLKHA muhabiriyle paylaşan Batmanlı işçiler, günde on bir saatten fazla ağır koşullarda çalıştıklarını; ama aldıkları ücretin kendilerini geçindirmeye yetmediğini söylediler.

Hayat pahalılığından yakınan işçiler; başta su, elektrik ve doğal gaz olmak üzere her şeyde ciddi bir artışın olduğunu, aldıkları ücretin enflasyon karşısında en az yüzde elli eridiğini ifade ettiler. Asgari ücretin en az 2 bin 500 liraya çıkmasını talep eden işçiler, herkes gibi kendilerinin de insanca bir yaşam sürdürmek istediklerini belirttiler.

“HER ŞEY GİBİ ASGARİ ÜCRETİN DE ARTMASI LAZIM”

Emeklerinin karşılığını almak istediklerini ifade eden asgari ücretlilerden Fatih Aydın, “Sabahtan akşama kadar çalışıyoruz. Sonuçta bir emek veriyoruz. Bunun karşılığını almamız lazım. Şu anda asgari ücreti düşük görüyoruz. Bize göre çok düşüktür. Her şey artmış. Domatesi bile dolara bağlamışlar. Onun için asgari ücretin artmasını talep ediyoruz. Her şey giderek artıyor. Her şey arttığına göre asgari ücretin de artması lazım. Kısacası insanca yaşamak istiyoruz. Bizde hayat görelim, gençliğimizi yaşayalım. Hafta sonları bizimde cebimizde bir harçlığımız kalsın istiyoruz.” dedi.

“BİZ İŞÇİLER İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ; AMA OLMUYOR”

Asgari ücretin çok düşük olduğunu söyleyen Mehmet Selami Aydın, “İstediğimiz miktarın çok altındadır. O yüzden bir işçinin maaşı bu kadar olmamalıdır diye düşünüyorum. Çünkü bugün kiralar artıyor, dolar artıyor. Dolarla beraber her şey artıyor. Dolar düştüğü halde hiçbir şey düşmüyor. Bir insanın bin 600 TL ile çalışması çok tuhaf bir şeydir. Çünkü ev kirası, ev eşyası, yol parası, okul masrafı var. Bir insan hafta sonunda bir şey yapamaması çok zordur. Bir aile bir kişinin getirdiği maaşla yetinmek zorunda kalıyor. Bu da olmuyor. Ay sonu geldiği zaman hep borçlu kalıyor. Bu çok zor bir şeydir. Yetkililerden tek isteğimiz asgari ücreti biraz daha artırmalarıdır. Asgari ücret en az 2 bin 500 lira olması lazım. Biz işçiler insanca yaşamak istiyoruz; ama olmuyor.” diye konuştu.

“İnsanca yaşamak istiyoruz”

Share
646 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ