Salı, 30 Temmuz 2013 12:52

BATMAN’IN GURURU TÜRKİYE’NİN ONURU Özel

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

 

 

 

Doç. Dr. Yusuf BARAN, Dünya Ekonomik Forumu tarafından “2013 Yılın Genç Bilim İnsanı” seçildi.

 

 

 

Hemşerimiz Doç. Dr. Yusuf Baran, Dünya Ekonomik Forumu tarafından "2013 Yılın Genç Bilim İnsanı" seçildi. Bu onur, her yıl tüm dünyadan "akademik mükemmeliyet, topluma hizmet ve dünyayı değiştirme potansiyeli" bulunan kırk yaş altındaki kırk genç bilim insanına veriliyor.

 

 

 

Dünya Ekonomik Forumu, her sene 90’dan fazla ülkeden devlet başkanları, bilim, sanayi, teknoloji, çevre, ekonomi bakanları, dünya devi şirketlerin yöneticileri, dünyanın geleceğine yön veren bilim insanlarından oluşan 1500 dünya liderine ev sahipliği yapmaktadır.

 

Bu kapsamda, hemşerimiz Doç. Dr. Yusuf Baran 11-13 Eylül 2013 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti, Dalyan’da yapılacak olan Küresel Genç Liderler ve Şampiyonların Senelik Genel Kurulu Toplantısı’na katılacak.

 

 

 

Doç. Dr. Doç. Yusuf BARAN kimdir.

 

Doç. Dr. Yusuf BARAN ilk, orta ve lise öğrenimini ilimiz Beşiri ilçesinde
tamamladı. Akademik hayatına 2000 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak başladı.

 

2000-2002 yılları arasında yüksek lisans programını başarıyla bitirdikten sonra aynı bölümde doktora programına başladı.

 

Doktora çalışmaları esnasında Kuzey Atlantik Savunma Paktı’ndan (NATO) almaya hak kazandığı NATO-A2 burs ödülü ile Amerika Birleşik Devletleri, Medical University of South Carolina, Kanser Merkezi’nde 2005-2006 yılları arasında misafir araştırmacı olarak çalıştı.

 

2009 tarihinde ise Doçent Doktor unvanını alarak ülkemizin en genç doçentlerinden biri olmaya hak kazandı.

 

Doç. Dr. Yusuf Baran, dünya çapında prestiji yüksek olan bu ödüle ek olarak ellinin üzerinde ulusal ve uluslararası ödül almıştır. Bu ödüllerden bazıları, 2013 Küresel Genç Akademi Üyeliği, 2012 yılında “Yılın Kanser Araştırmacısı Ödülü”, Kocaeli Üniversitesi’nden “Bilim Teşvik Ödülü”, 2010 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nden “Yılın Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü”, Moleküler Kanser Araştırma Derneği’nden “Moleküler Kanser Araştırma Derneği Özel Ödülü”, Gönüllü Eğitimciler Derneği’nden “Bilim Ödülü”, 2007 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden “Yılın Tezi Ödülü”, Türk Hematoloji Derneği’nden “Novartis Onkoloji Endüstri Ödülü”dür.

 

İYTE, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi olan Doç. Dr. Yusuf Baran aynı zamanda Dünya Bilimler Akademisi’nin genç yapısı olan Küresel Genç Akademi üyesi; Türkiye Bilimler Akademisi, Yılın Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Programı üyesi; TÜBİTAK, Temel Bilimler Araştırma Grubu,  Bilimsel Danışma Kurulu üyesi; İYTE Biyoteknoloji ve Biyomühendislik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Direktörüdür.

 

Türkiye'nin son dönemde bilimsel ve teknolojik anlamda küresel bir güç olma yolunda ilerlediğini, bu anlamda sağlanan imkanların da eskiye göre çok daha iyi durumda olduğuna dikkat çeken Baran, "Ülkemin bilim ve teknoloji alanında, bölgesinde ve dünyada lider, yol gösteren, lokomotif bir güç olmasını istiyorum.  Bilim ve teknoloji politikalarının bu hedefe yönelik olarak geliştirilmesi öncelikli hedeflerim arasında" diye konuştu.

 

Batman’ımızı bu denli gurur verici ve onure edici temsil ettiği için tüm Batman’lılar adına kendisini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

 

 

 

 

 

Yorum Ekle