gap başlık

logo

ILISUDA 4 MİLYAR METREKÜP SU DEPOLANDI

ILISUDA 4 MİLYAR METREKÜP SU DEPOLANDI

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yapılan Ilısu Barajı Hidroelektrik Santrali’nde (HES) biriken su miktarı 4 milyar metreküpe, su seviyesi ise 93 metreye ulaştı.

Ilısu Barajı Hidroelektrik Santrali’nin (HES) enerji üretimine başlanmasına az kaldı. Ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu barajlar kategorisinde, gövde hacmi ve kret uzunluğu bakımından Atatürk Barajı’ndan sonraki ikinci büyük konumundaki Ilısu Barajı’nda su tutma çalışmaları kontrollü şekilde sürüyor. Ağustos ayı itibarıyla su tutulmaya başlanmasıyla baraj gölünde su seviyesi 93 metreyi aşarken, depolanan su miktarı ise 4 milyar milyon metreküpe ulaştı. 10,5 milyar metreküp suyun depolanacağı barajda enerji üretimine başlama hazırlıkları yapılıyor. 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahip baraj, ülke ekonomisine yıllık 2,5 milyar lira katkı sunacak.

DÜNYADA 1. SIRADA YER ALIYOR

Başta Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illeri olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tamamının kalkınmasına katkı sağlayacak olan Ilısu Barajı, 1 200 MW kurulu gücü ve yılda üreteceği yaklaşık 4.12 milyar kWh enerji ile kurulu güç bakımından Atatürk, Karakaya ve Keban Barajlarından sonra ülkemizin en büyük 4. barajı ve dolgu hacmi bakımından Türkiye’nin 2. büyük barajı olma özelliği taşıyor. Ayrıca, Ilısu Barajı Önyüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu Baraj tipinde dolgu hacmi bakımından Dünyada 1. sırada yer alıyor.

Share
891 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ