gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

06 Mayıs 2018

İkinci Baskın Seçime Hazır Olun…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

24 Haziran genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için zaman daraldıkça, hem heyecan artıyor, hem de seçmen kitlesi de yavaş yavaş kime oy vermek isteyeceği netleşmeye başladı.

Bana göre de son derece zor ve çetin bir yarış olacak 24 Haziran seçimleri…

Özellikle Cumhurbaşkanlığı adaylığı için çok güçlü isimlerin yarışacağını kabul etmeliyiz.

Ak Parti, MHP ve BBP’nin desteklediği Recep Tayyip Erdoğan,

CHP tabanının benimsediği ve büyük oranda destek verdiği Muharrem İnce,

Ceza evinde olmasına rağmen HDP tabanının en çok sevdiği ve liderlik vasfı taşıyan Selahattin Demirtaş,

Henüz oy olarak ne alacağı belli olmayan ama arkasında iyi bir rüzgar estiren İYİ partinin adayı Meral Akşener,

Ve özellikle muhafazakar tabanın hiç beklemediği kadar sert ve cesur açıklamalarıyla muhalefet yapan Saadet Partisinin adayı Temel Karamollaoğlu…

Her bir isim de gerçekten toplumda karşılığı olan güçlü isimler. Ancak gerçekçi olmak gerekirse geçmiş verilere baktığımızda da bu isimler arasında en şanslı isim Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Cumhur ittifakının destek verdiği Sayın Erdoğan, 50+1 ilk turda alır mı henüz net bir şey diyemem ama kişisel kanaatim bu orana ulaşması o kadar da kolay olmayacak…

Çünkü az önce de değindiğim gibi bu seçimin belki de en bilinmeyen denklemi, İYİ Partinin ne yapacağı ve yüzde kaç oy alabileceğidir. Yani İYİ Parti % 5 mi, 10, 15 mi alır kimse kestiremiyor…

İlk kez bir seçime girecek olan yeni bir partinin alacağı oy gerçekten hem parlamentoda ki dengeleri değiştirebilir, hem de Cumhurbaşkanının ilk turda seçilememesini belirleyebilir.

Tabi bu adayların mitinglerde kullanacakları dil, söylem ve sunacakları gerçekçi ve anlaşılabilir projelerde kimin daha fazla etkili olacağını, önümüzdeki seçim sürecinde hep birlikte göreceğiz.

Bence bu seçimin en büyük belirleyicisi yeni oy kullanacak gençler, kadınlar ve kararsız yada kızgın seçmenin kimi tercih edeceğidir…

Partiler arasında ki oy geçişgenliği de sonucu etkileyecektir diye düşünüyorum.

Tabi bu seçimde HDP’ye oy veren seçmenlerin haricinde diğer siyasi partilere oy veren Kürt seçmenin bu seçimde kime destek vereceği de en çok merak edilen soruların başında geliyor.

Bence HDP, Selahattin Demirtaş’ı aday olarak göstermekle baraj sorununu aştığını, hatta ciddi bir oy oranına ulaşabileceğini düşünüyorum.

Keza Saadet Partisinin eski dava arkadaşları ve çıkış tabanından olan Ak Partiye karşı ortaya koyduğu sert muhalefet, kemik oy dediğimiz SP oylarında ciddi bir artış sağlayacak ve Millet ittifakında olması hesabıyla baraj sorunu yaşamayacağı için de parlamentoda yer alacaktır.

Seçmenlere şu hatırlatmayı yapmakta yarar görüyorum; 24 Haziran seçimlerinde meclise 600 milletvekili seçilecek. Bu kesin ve net. Bunun ikinci turu yok.

Eğer cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda %50+1 çıkmazsa, 15 gün sonra en çok oy olan 2 aday ikinci turda yarışacak ve en çok oyu alan, yeni cumhurbaşkanı olacak.

Benim dikkatini çekmek istediğim esas konu ve iddiam şu; diyelim ki 24 Haziranda Sayın Erdoğan ilk turda 50+1 aldı ama Parlamentoda, yani 301 milletvekilini sağlayamadı. İşte o zaman bizi yeni bir erken seçiminin daha beklediğini tahmin ve iddia ediyorum.

Diğer bir olasılıkta Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilk turda seçilemezse, ikinci turda oldukça zorlanacağı yönündedir. Zira ilk turda Cumhur ittifakına gitmesi gereken ve alması gereken bütün oylar belli olacak.

Eğer Sayın Erdoğan, ilk turda seçilemezse ve diğer partilerin de ikinci olan aday üzerinde karar verdiğini düşünürsek, ikinci turun çok daha çetin geçeceğini düşünüyorum.

Bakalım zaman benim bu iddia mı ve tahmini mi haklı çıkaracak mı?

Mansur OBUT

Share
1197 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-1…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

    Batman’da 31 Mart 2019 seçim çalışmalarını daha önceki seçimlerle karşılaştırdığımızda seçime katılan partilerin ve açıklanan başkan adaylarının seçim çalışmalarının arzu edilen seviyede olmadığını hep birlikte müşahede ediyoruz.   İsterseniz partilerin ve adayların mevcut durumunu hep birlikte inceleyelim.   AK Parti ilimizde belediyeyi kazanmak istiyorsa söylemlerinde, yerel politikalarında ve saha çalışmalarında mutlaka ciddi değişiklikler yapması gerekiyor. Özellikle kendini ötekileştirmiş olarak gören sadık ...
 • EN HEYECANSIZ VE EN DÜŞÜK KATILIMLI SEÇİM OLACAK GİBİ…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel seçimlere kısa bir süre kalmasına rağmen, genel olarak ne partilerde, nede adaylarda net bir hareketlilik göremiyoruz. Bana göre önümüzdeki bu seçim, hem tarihin en düşük az katılımlı seçimini yaşayacak, hem de en heyecansız seçimi olarak tarihe geçecektir diye düşünüyorum. Çünkü HDP nasıl olsa ‘biz kazanacağız’ diye fazla yormayacak kendini, Ak Partide ‘ne yaparsak yapalım merkezde seçim almamız çok zor’ diye öyle ne bir heyecanı yok… Hüda Par’da aday göstermeyeceğini açıklamasıyla birlikte büyük bir olasılıkla seçmen ta...
 • GÜNÜMÜZÜ KUTLAYAN YÖNETİCİ VE SİYASİLERE SİTEMİMDİR…

  13 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Geçtiğimiz günlerde kutladığımız 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü dolaysıyla yüzlerce kutlama ve tebrik mesajları aldık. İlimizi yöneten il valisinden, siyasilerinden, bürokratlarından, okurlarımızdan ve takipçilerimizden gelen bu mesajlar, elbette güzeldi, biz gazetecilere moral vericiydi… Ammmaaaa… Doğrusunu söylemek gerekirse vali Hulusi Şahin’den, Yada belediye başkan vekili Ertuğ Şevket Aksoy’dan, Yada Ak Partinin çiçeği burnunda il başkanı Akif Gür’den, Yada HDP belediye başkan adayı Sabri Özdemir’den, Yada ilimizde...
 • DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK…

  08 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Batmanımız birçok alanda önemli isimler çıkarmayı başarmıştır… Sanatta, sporda, siyasette, bürokraside ve iş dünyasında da bu isimlerden bazılarını çok rahat sıralayabiliriz… Bugün iş dünyamızın yetiştirmiş olduğu çok önemli iki değerimizden söz etmek istiyorum. Yaklaşık bir yıl önce çok önemli iki iş adamımızın arka arkaya vefatları, başta şahsım olmak üzere birçok Batman halkını derinden üzmüştü… Bunlardan biri H. Ahmet Dinç, diğeri ise H. Necat Nasıroğlu’ydu… Bu iki önemli ve yatırımcı isimler gerçekten de Batmanımıza birçok ala...