logo

06 Mayıs 2018

İkinci Baskın Seçime Hazır Olun…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

24 Haziran genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için zaman daraldıkça, hem heyecan artıyor, hem de seçmen kitlesi de yavaş yavaş kime oy vermek isteyeceği netleşmeye başladı.

Bana göre de son derece zor ve çetin bir yarış olacak 24 Haziran seçimleri…

Özellikle Cumhurbaşkanlığı adaylığı için çok güçlü isimlerin yarışacağını kabul etmeliyiz.

Ak Parti, MHP ve BBP’nin desteklediği Recep Tayyip Erdoğan,

CHP tabanının benimsediği ve büyük oranda destek verdiği Muharrem İnce,

Ceza evinde olmasına rağmen HDP tabanının en çok sevdiği ve liderlik vasfı taşıyan Selahattin Demirtaş,

Henüz oy olarak ne alacağı belli olmayan ama arkasında iyi bir rüzgar estiren İYİ partinin adayı Meral Akşener,

Ve özellikle muhafazakar tabanın hiç beklemediği kadar sert ve cesur açıklamalarıyla muhalefet yapan Saadet Partisinin adayı Temel Karamollaoğlu…

Her bir isim de gerçekten toplumda karşılığı olan güçlü isimler. Ancak gerçekçi olmak gerekirse geçmiş verilere baktığımızda da bu isimler arasında en şanslı isim Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Cumhur ittifakının destek verdiği Sayın Erdoğan, 50+1 ilk turda alır mı henüz net bir şey diyemem ama kişisel kanaatim bu orana ulaşması o kadar da kolay olmayacak…

Çünkü az önce de değindiğim gibi bu seçimin belki de en bilinmeyen denklemi, İYİ Partinin ne yapacağı ve yüzde kaç oy alabileceğidir. Yani İYİ Parti % 5 mi, 10, 15 mi alır kimse kestiremiyor…

İlk kez bir seçime girecek olan yeni bir partinin alacağı oy gerçekten hem parlamentoda ki dengeleri değiştirebilir, hem de Cumhurbaşkanının ilk turda seçilememesini belirleyebilir.

Tabi bu adayların mitinglerde kullanacakları dil, söylem ve sunacakları gerçekçi ve anlaşılabilir projelerde kimin daha fazla etkili olacağını, önümüzdeki seçim sürecinde hep birlikte göreceğiz.

Bence bu seçimin en büyük belirleyicisi yeni oy kullanacak gençler, kadınlar ve kararsız yada kızgın seçmenin kimi tercih edeceğidir…

Partiler arasında ki oy geçişgenliği de sonucu etkileyecektir diye düşünüyorum.

Tabi bu seçimde HDP’ye oy veren seçmenlerin haricinde diğer siyasi partilere oy veren Kürt seçmenin bu seçimde kime destek vereceği de en çok merak edilen soruların başında geliyor.

Bence HDP, Selahattin Demirtaş’ı aday olarak göstermekle baraj sorununu aştığını, hatta ciddi bir oy oranına ulaşabileceğini düşünüyorum.

Keza Saadet Partisinin eski dava arkadaşları ve çıkış tabanından olan Ak Partiye karşı ortaya koyduğu sert muhalefet, kemik oy dediğimiz SP oylarında ciddi bir artış sağlayacak ve Millet ittifakında olması hesabıyla baraj sorunu yaşamayacağı için de parlamentoda yer alacaktır.

Seçmenlere şu hatırlatmayı yapmakta yarar görüyorum; 24 Haziran seçimlerinde meclise 600 milletvekili seçilecek. Bu kesin ve net. Bunun ikinci turu yok.

Eğer cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda %50+1 çıkmazsa, 15 gün sonra en çok oy olan 2 aday ikinci turda yarışacak ve en çok oyu alan, yeni cumhurbaşkanı olacak.

Benim dikkatini çekmek istediğim esas konu ve iddiam şu; diyelim ki 24 Haziranda Sayın Erdoğan ilk turda 50+1 aldı ama Parlamentoda, yani 301 milletvekilini sağlayamadı. İşte o zaman bizi yeni bir erken seçiminin daha beklediğini tahmin ve iddia ediyorum.

Diğer bir olasılıkta Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilk turda seçilemezse, ikinci turda oldukça zorlanacağı yönündedir. Zira ilk turda Cumhur ittifakına gitmesi gereken ve alması gereken bütün oylar belli olacak.

Eğer Sayın Erdoğan, ilk turda seçilemezse ve diğer partilerin de ikinci olan aday üzerinde karar verdiğini düşünürsek, ikinci turun çok daha çetin geçeceğini düşünüyorum.

Bakalım zaman benim bu iddia mı ve tahmini mi haklı çıkaracak mı?

Mansur OBUT

Share
1156 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hac Üzerine Birkaç Söz…

  15 Ağustos 2018 Yazar Makaleleri

  Allah (cc) Kâbe için şöyle buyurmaktadır: “"Orada apaçık ayetler/nişaneler (ve) İbrahim'in makamı vardır. Kim oraya girerse emniyette olur. Yoluna gücü yeten kimsenin, beyti/Kâbe’yi haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerindeki bir hakkı/ farzıdır. Kim de inkâr ederse, şüphesiz Allah, âlemlere karşı muhtaç olmayandır." (Al-i İmran, 97) Ayetten de anlaşılacağı gibi âlemlerin rabbi olan Allah’ın bizim ibadetlerimize hiçbir ihtiyacı yoktur. Bütün ibadetlerin bize faydaları vardır. Yine çok önemli bir farz olan namaz için buyurulduğu gibi: “ Kitapta ...
 • ABD’ye DELİ Yönümüzü Gösterelim…

  11 Ağustos 2018 Yazar Makaleleri

  Şimdi ABD bize ekonomik savaş açtı, değil mi? Parasıyla bizi terbiye etmeye çalışıyor, değil mi? Ve bunları yaparken de hala Türkiye olarak biz ABD’ye müttefik ve dost diyeceğiz, öyle mi? Peki bizim, yani TÜRKİYE olarak, ABD’ye karşı hiç mi yaptırım gücümüz yok? Elimiz kolumuz bağlı, dakika başı fakirleşmemizi izleyeceğiz ve hiç bir şey yapmayacağız, öyle mi? CESARET, bana göre sözde değil icraatla olmalı... En azından devlet olarak, şunu yapamaz mıyız? ABD büyükelçisine 24 saat içinde ülkemizi terk etmesini emretsek... ...
 • Ekonomide Çözüm Önerilerim…

  09 Ağustos 2018 Yazar Makaleleri

  Ülkemizde özellikle ekonomide son dönemlerde çok ciddi sıkıntılar yaşandığı görünen ve bilinen bir gerçek… Dolar, Türk Lirası karşısında son 6 ayda %40 gibi korkunç bir artış gösterdi ve Türk liramız dolar karşısında maalesef her geçen gün biraz daha eriyor… Büyük yatırımcıdan tutun da, en küçük esnafa varıncaya kadar kiminle görüşsem, bir tedirginlik, bir belirsizlik ve umutsuzluk hakim… Doğrusunu söylemek gerekirse, gelecek kaygısını ortadan kaldırmak için, başkanlığa bağlı bazı bakanların yada parti sözcülerinin ekonomiyle alakalı y...
 • Uygarlık Açısından Felsefenin İşlevi..

  08 Ağustos 2018 Yazar Makaleleri

  Uygarlık ile felsefe birbirine dayanan, dahası birbirine içeren iki oluşumdur. Öyle ki, felsefeye yabancı bir uygarlıktan kolayca söz edilemeyeceği gibi, genel etkinlik alanında uygarlık, değer ve sorunlarına doğrudan ya da dolaylı yer vermeyen bir felsefe de düşünülmez. Bunun tarihteki Grek dönemi ile Rönesans sonrası batı dünyasında bulmaktayız. Bu bildirinin amacı uygarlaşma sürecinde felsefenin önemini belirtmek, özellikle eğim bağlamında yüklenmesi gereken işlevine açıklık getirmektir. Ama konuya girmeden önce uygarlıktan ne an...