logo

06 Mayıs 2018

İkinci Baskın Seçime Hazır Olun…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

24 Haziran genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için zaman daraldıkça, hem heyecan artıyor, hem de seçmen kitlesi de yavaş yavaş kime oy vermek isteyeceği netleşmeye başladı.

Bana göre de son derece zor ve çetin bir yarış olacak 24 Haziran seçimleri…

Özellikle Cumhurbaşkanlığı adaylığı için çok güçlü isimlerin yarışacağını kabul etmeliyiz.

Ak Parti, MHP ve BBP’nin desteklediği Recep Tayyip Erdoğan,

CHP tabanının benimsediği ve büyük oranda destek verdiği Muharrem İnce,

Ceza evinde olmasına rağmen HDP tabanının en çok sevdiği ve liderlik vasfı taşıyan Selahattin Demirtaş,

Henüz oy olarak ne alacağı belli olmayan ama arkasında iyi bir rüzgar estiren İYİ partinin adayı Meral Akşener,

Ve özellikle muhafazakar tabanın hiç beklemediği kadar sert ve cesur açıklamalarıyla muhalefet yapan Saadet Partisinin adayı Temel Karamollaoğlu…

Her bir isim de gerçekten toplumda karşılığı olan güçlü isimler. Ancak gerçekçi olmak gerekirse geçmiş verilere baktığımızda da bu isimler arasında en şanslı isim Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Cumhur ittifakının destek verdiği Sayın Erdoğan, 50+1 ilk turda alır mı henüz net bir şey diyemem ama kişisel kanaatim bu orana ulaşması o kadar da kolay olmayacak…

Çünkü az önce de değindiğim gibi bu seçimin belki de en bilinmeyen denklemi, İYİ Partinin ne yapacağı ve yüzde kaç oy alabileceğidir. Yani İYİ Parti % 5 mi, 10, 15 mi alır kimse kestiremiyor…

İlk kez bir seçime girecek olan yeni bir partinin alacağı oy gerçekten hem parlamentoda ki dengeleri değiştirebilir, hem de Cumhurbaşkanının ilk turda seçilememesini belirleyebilir.

Tabi bu adayların mitinglerde kullanacakları dil, söylem ve sunacakları gerçekçi ve anlaşılabilir projelerde kimin daha fazla etkili olacağını, önümüzdeki seçim sürecinde hep birlikte göreceğiz.

Bence bu seçimin en büyük belirleyicisi yeni oy kullanacak gençler, kadınlar ve kararsız yada kızgın seçmenin kimi tercih edeceğidir…

Partiler arasında ki oy geçişgenliği de sonucu etkileyecektir diye düşünüyorum.

Tabi bu seçimde HDP’ye oy veren seçmenlerin haricinde diğer siyasi partilere oy veren Kürt seçmenin bu seçimde kime destek vereceği de en çok merak edilen soruların başında geliyor.

Bence HDP, Selahattin Demirtaş’ı aday olarak göstermekle baraj sorununu aştığını, hatta ciddi bir oy oranına ulaşabileceğini düşünüyorum.

Keza Saadet Partisinin eski dava arkadaşları ve çıkış tabanından olan Ak Partiye karşı ortaya koyduğu sert muhalefet, kemik oy dediğimiz SP oylarında ciddi bir artış sağlayacak ve Millet ittifakında olması hesabıyla baraj sorunu yaşamayacağı için de parlamentoda yer alacaktır.

Seçmenlere şu hatırlatmayı yapmakta yarar görüyorum; 24 Haziran seçimlerinde meclise 600 milletvekili seçilecek. Bu kesin ve net. Bunun ikinci turu yok.

Eğer cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda %50+1 çıkmazsa, 15 gün sonra en çok oy olan 2 aday ikinci turda yarışacak ve en çok oyu alan, yeni cumhurbaşkanı olacak.

Benim dikkatini çekmek istediğim esas konu ve iddiam şu; diyelim ki 24 Haziranda Sayın Erdoğan ilk turda 50+1 aldı ama Parlamentoda, yani 301 milletvekilini sağlayamadı. İşte o zaman bizi yeni bir erken seçiminin daha beklediğini tahmin ve iddia ediyorum.

Diğer bir olasılıkta Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilk turda seçilemezse, ikinci turda oldukça zorlanacağı yönündedir. Zira ilk turda Cumhur ittifakına gitmesi gereken ve alması gereken bütün oylar belli olacak.

Eğer Sayın Erdoğan, ilk turda seçilemezse ve diğer partilerin de ikinci olan aday üzerinde karar verdiğini düşünürsek, ikinci turun çok daha çetin geçeceğini düşünüyorum.

Bakalım zaman benim bu iddia mı ve tahmini mi haklı çıkaracak mı?

Mansur OBUT

Share
1075 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Adaylar, Tahminler ve Yorumlar…

  21 Mayıs 2018 Yazar Makaleleri

  24 Haziran’da yapılacak olan milletvekili ve başkanlık seçimi için partilerin milletvekili adayları belli oldu. Bu heyecanlı bekleyişte gerçekten de sürpriz isimlere şans verildi. Parti, parti olarak milletvekili adaylarını değerlendirecek olursak, öncelikle HDP’nin adaylarıyla ilgili görüşlerimi siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum… Evet, HDP bir ideolojiyi savunan ve isimlerin de çokta önem ve anlam ifade etmediği bir siyasi hareket olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz. İlimizden aday gösterilen beş isimden dördünün her ne kadar Ba...
 • Batman’da Sanal Gayeler ve Siyasi Başarısızlık…

  20 Mayıs 2018 Yazar Makaleleri

   Kurumsal veya bireysel olarak ortaya koyduğunuz hedeflere yürüyebilmek için o konuda ki tutumunuzu belirleyen ciddi bir yol haritası belirlemeniz gerekmektedir. Ortaya konulan gayeye ulaşmak ne kadar meşakkatli olursa olsun aslolan gayeye ulaşmak ise bu tutumunuzda sizlere destek olması gereken tecrübeli yöneticilere ihtiyaç bulunmaktadır. Ve unutulmasın ki, Ortaya konulan hedeflere ulaşmakta ne kadar sorun yaşanırsa yaşansın, iyi bir yönetici ve doğru bir yol haritası, sizlere gayenize ulaşmanız için çok ciddi katkılar sunacaktır. Ve...
 • Batının Şeytani Oyunları ve Nekbe Katliamı Devam Ediyor…

  16 Mayıs 2018 Yazar Makaleleri

  Bugün Filistin’de kadın, çocuk, yaşlı, sivil… Ayırımı yapmadan insanları katleden Siyonist Yahudiler, belki de bu fitneleri yüzünden her taraftan kovuldular. M.Ö. 587’de Babiller (Pers) tarafından Kudüs ve Kutsal tapınak yerle bir edilerek Babil’e sürüldüler. - M.S. 70’de Musevi isyanlarını bastırmak için Romalılar, 2. Kez inşa edilmiş olan Süleyman Tapınağını yerle bir ettiler. Yahudilerin Kurban kesmeleri, Şabbatı tutmaları, Sünnet olmaları idam cezasıyla yasaklanıp, kutsal kitapları yakıldı. Museviler artık sadece Sion tepesine Hac ziyare...
 • Batman’a Nasıl Bir Milletvekili İstiyoruz…

  13 Mayıs 2018 Yazar Makaleleri

  Batman’a Nasıl bir Milletvekili İstiyorsunuz diyenlere verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır ancak biz önemli sayılabilecek bazı özellikleri maddeler şeklinde aşağıda sıralıyoruz. 1- Doğup büyüdüğü toprakları ve yöre insanını çok iyi tanımalı, onların derdiyle hemhâl olmalı, tepkilerini ve duygularını kontrol altında tutabilmeli, yaşadığı ve temsil ettiği şehri etkisi altında tutabilecek bir zihin mimarı olmalı... 2- Eğitimli, ehliyetli, liyakatli, adeta bir toplum mühendisi gibi yaşadığı şehrin sosyal dokusunu, tarihten gelen yapısını...