logo

06 Mayıs 2018

İkinci Baskın Seçime Hazır Olun…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

24 Haziran genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için zaman daraldıkça, hem heyecan artıyor, hem de seçmen kitlesi de yavaş yavaş kime oy vermek isteyeceği netleşmeye başladı.

Bana göre de son derece zor ve çetin bir yarış olacak 24 Haziran seçimleri…

Özellikle Cumhurbaşkanlığı adaylığı için çok güçlü isimlerin yarışacağını kabul etmeliyiz.

Ak Parti, MHP ve BBP’nin desteklediği Recep Tayyip Erdoğan,

CHP tabanının benimsediği ve büyük oranda destek verdiği Muharrem İnce,

Ceza evinde olmasına rağmen HDP tabanının en çok sevdiği ve liderlik vasfı taşıyan Selahattin Demirtaş,

Henüz oy olarak ne alacağı belli olmayan ama arkasında iyi bir rüzgar estiren İYİ partinin adayı Meral Akşener,

Ve özellikle muhafazakar tabanın hiç beklemediği kadar sert ve cesur açıklamalarıyla muhalefet yapan Saadet Partisinin adayı Temel Karamollaoğlu…

Her bir isim de gerçekten toplumda karşılığı olan güçlü isimler. Ancak gerçekçi olmak gerekirse geçmiş verilere baktığımızda da bu isimler arasında en şanslı isim Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Cumhur ittifakının destek verdiği Sayın Erdoğan, 50+1 ilk turda alır mı henüz net bir şey diyemem ama kişisel kanaatim bu orana ulaşması o kadar da kolay olmayacak…

Çünkü az önce de değindiğim gibi bu seçimin belki de en bilinmeyen denklemi, İYİ Partinin ne yapacağı ve yüzde kaç oy alabileceğidir. Yani İYİ Parti % 5 mi, 10, 15 mi alır kimse kestiremiyor…

İlk kez bir seçime girecek olan yeni bir partinin alacağı oy gerçekten hem parlamentoda ki dengeleri değiştirebilir, hem de Cumhurbaşkanının ilk turda seçilememesini belirleyebilir.

Tabi bu adayların mitinglerde kullanacakları dil, söylem ve sunacakları gerçekçi ve anlaşılabilir projelerde kimin daha fazla etkili olacağını, önümüzdeki seçim sürecinde hep birlikte göreceğiz.

Bence bu seçimin en büyük belirleyicisi yeni oy kullanacak gençler, kadınlar ve kararsız yada kızgın seçmenin kimi tercih edeceğidir…

Partiler arasında ki oy geçişgenliği de sonucu etkileyecektir diye düşünüyorum.

Tabi bu seçimde HDP’ye oy veren seçmenlerin haricinde diğer siyasi partilere oy veren Kürt seçmenin bu seçimde kime destek vereceği de en çok merak edilen soruların başında geliyor.

Bence HDP, Selahattin Demirtaş’ı aday olarak göstermekle baraj sorununu aştığını, hatta ciddi bir oy oranına ulaşabileceğini düşünüyorum.

Keza Saadet Partisinin eski dava arkadaşları ve çıkış tabanından olan Ak Partiye karşı ortaya koyduğu sert muhalefet, kemik oy dediğimiz SP oylarında ciddi bir artış sağlayacak ve Millet ittifakında olması hesabıyla baraj sorunu yaşamayacağı için de parlamentoda yer alacaktır.

Seçmenlere şu hatırlatmayı yapmakta yarar görüyorum; 24 Haziran seçimlerinde meclise 600 milletvekili seçilecek. Bu kesin ve net. Bunun ikinci turu yok.

Eğer cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda %50+1 çıkmazsa, 15 gün sonra en çok oy olan 2 aday ikinci turda yarışacak ve en çok oyu alan, yeni cumhurbaşkanı olacak.

Benim dikkatini çekmek istediğim esas konu ve iddiam şu; diyelim ki 24 Haziranda Sayın Erdoğan ilk turda 50+1 aldı ama Parlamentoda, yani 301 milletvekilini sağlayamadı. İşte o zaman bizi yeni bir erken seçiminin daha beklediğini tahmin ve iddia ediyorum.

Diğer bir olasılıkta Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilk turda seçilemezse, ikinci turda oldukça zorlanacağı yönündedir. Zira ilk turda Cumhur ittifakına gitmesi gereken ve alması gereken bütün oylar belli olacak.

Eğer Sayın Erdoğan, ilk turda seçilemezse ve diğer partilerin de ikinci olan aday üzerinde karar verdiğini düşünürsek, ikinci turun çok daha çetin geçeceğini düşünüyorum.

Bakalım zaman benim bu iddia mı ve tahmini mi haklı çıkaracak mı?

Mansur OBUT

Share
1171 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Batman Her Yerde Okumalı…

  17 Ekim 2018 Yazar Makaleleri

  Kendini ifade etmek,  iletişim sıkıntısını gidermek için KİTAP OKUMAK güvenli bir limana sığınmaya benzer. Adeta bir mahşer alanına dönüşen sosyal medyanın toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından kullanılmasıyla birlikte kitap okuyan kişi sayısında büyük bir azalma olduğu, gün gibi ortadayken daha fazla kitap okunması için ciddi bir çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Oluşan bu ihtiyacı gidermek için Batman Valiliği Batman Her Yerde Okuyor kampanyasını başlatarak ciddi bir farkındalık çalışması ortaya koymuştur. Kitap okumanın zevki ve fa...
 • Öğrenciler Hayvan Bakım Evini Ziyaret etti

  17 Ekim 2018 Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Belediyesi Hayvan Bakım Evi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla yüzlerce öğrenciyi 1 hafta boyunca gerçekleştirilen etkinliklerde hayvanlarla buluşturdu. Batman’da eğitim veren okullardaki öğrencilerin, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Batman Belediyesi Hayvan Bakım Evi’ne gerçekleştirdikleri ziyarette, çocukların hayvanlarla birlikte vakit geçirmesine ve sokak hayvanları hakkında bilinçlendirilmelerine katkı sağlandı.  4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Bahçeşehir Koleji, Karşıyaka Anasınıfı, Temel ...
 • Papazı Çok Mu Sevdik?

  16 Ekim 2018 Yazar Makaleleri

  Öyle ya papazın tutuklu kalmasına da isyan ediyorduk, Amerika’ya gönderilmesine de çoğumuz isyan etmektedir. Oysa Papaz bize çok pahalıya mal olmuştu? Bizimle birilerinin çok methettiği batı arasında önemli özelliklerden biri de: demokrasinin geliştiği iddia edilen ülkelerde siyasiler, halk için vardırlar ve halka hizmet ettikleri oranda rağbet görürler. Halk, ülkenin ve toplumun hak ve çıkarlarını tüm siyasilerden ve ideolojilerden üstün görür. İnsanların ayrıştırıldığı bizim gibi toplumlarda da insanlar; çoğu zaman kör bir bağnazlıkla b...
 • Başkan Adayları Kim?

  16 Ekim 2018 Yazar Makaleleri

  2019 yılının Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler için zaman gittikçe daralıyor. Tabi zaman daraldıkça partilerde aday isimlerini belirlemek için hummalı çalışmalar yapılıyor ve bu da seçmenler nezdinde daha çok merak konusu oluyor… Tabi yerel seçimlerde her ne kadar aday isminin seçimi kazanmak için son derece önemli bir kıstas olarak kabul edilse bile, aslında gösterilen adayın toplum ve seçmen üzerindeki etkisinin, parti oylarını artırıp ya da düşürebileceği de bilinen bir gerçektir… Yerel seçimlerde Batman merkezini ele aldığı...