gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

İHD’DEN ‘EVLİLİK AFFI’ YASASINA SERT TEPKİ

İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi (İHD) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kamuoyunda “evlilik affı” olarak bilinen yasanın tekrar gündeme getirildiği belirtilerek, konuya tepki gösterildi.
Açıklamada, Kamuoyunda “evlilik affı” olarak bilinen, cinsel istismara uğrayan çocukların istismar edenle evlenmesi halinde, ceza verilmemesi şeklindeki düzenleme siyasi iktidar tarafından, haklı toplumsal tepki sebebiyle daha önce geri çekilmiş iken yeniden Türkiye’nin gündemine taşınmak istenmektedir.”denildi.
Yasanın tekrar gündeme getirilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden İHD yetkileri “Çocuklar söz konusu olduğunda devletlerin ödevi; çocuğu her tür su istimale, ihmale, sömürüye, hak ihlaline karşı korumak ve attığı her adımda çocuğun üstün yararı ilkesini gözetmektir. Bu yolda temel rehber Evrensel hukuk normları ve uluslararası sözleşmelerdir. Türkiye tarafından kabul edilen ve onaylanan, dolayısıyla T.C. Anayasasının 90. Maddesi gereğince iç hukuk kurallarının üzerinde bağlayıcılığı olan, başta Çocuk Hakları Sözleşmesi, Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi, İstanbul Anlaşması olmak üzere uluslararası anlaşmaları ve yasaları hiçe sayarak; çocuğun vücut bütünlüğüne, cinsel dokunulmazlığına, manevi gelişimine, geleceğine el uzatan, çocukların tüm hayatlarını onları istismar eden suçluların ipoteği altına alan düzenlemeler hiçbir gerekçeyle kabul edilemez. Bu tür düzenlemeler bir yandan çocukların temel haklarını ihlal ederken, diğer yandan da kadının statüsünü düşürmekte, kadınları eğitimsizlik, yoksulluk, bağımlılık ve şiddetle örülü bir döngüye hapsetmektedir. Kanunlarımıza göre hür iradesi olmadığı kabul edilen çocuk; velisi, vasisi ve hatta Millet Meclisince, evlilik gibi ağır sorumlulukları olan bir kuruma mecbur bırakılmakta ve bu durum modern anlamda köleliğin dayatılması anlamına gelmektedir. Bu nedenle, çocuğun istismarını meşrulaştıran, teşvik eden ve özendiren ‘evlilik affına ilişkin düzenleme çağ dışıdır, hukuk dışıdır ve kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

İHD’den Sert Tepki

 

Share
245 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ