gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

İFTAR SOFRALARI SABOTE EDİLİYOR…  


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Gök sofralarının kurulduğuna inandığımız mübarek bir ramazan ayını hep birlikte bereketiyle, heyecanıyla ve muhabbetiyle yaşamaya devam ediyoruz.

Yaşadığımız coğrafyalardan bağımsız olarak ümmet bilinciyle hareket eden biz Müslümanlar birbirimize dua ederek, duygularımızı hissettirerek, aynı düşünce ve aynı amaçla ibadet ederek bu mübarek ayı barındırdığı atmosferle yaşamaya gayret ediyoruz.

Merhametin, şefkatin ve duaların zirve yaptığı bu kutsal ayda gazeteler ve sosyal medya üzerinden servis edilen şımarık iftar sofraları, ramazan ayının içeriğine aykırı bir davranış ve yerleştirilmeye çalışılan bir kültür olarak aramızda yeşertilmeye çalışılıyor.

Hâlbuki ilimizde siyaseti sürükleyen siyasi partiler ve topluma hizmet ettiklerini savunan sivil toplum kuruluşları, kardeşlik ve hemşerilik bilinciyle bir araya gelerek fakir sofralarını ziyaret etmeleri gerekirken, ihtişamlı iftar sofralarında yer edinerek ve bu ayın beklentilerine cevap vermekten uzaklaşarak kötü örnek olmaya devam ediyorlar.

Son yıllarda bir alışkanlık haline getirilerek iftar sofralarını israf sofrasına dönüştüren zengin iş odaları ve dernekleriyle birlikte vefa organizasyonu adıyla iftar sofralarını sabote edenler, cefa içerisinde yaşayan kardeşlerinden habersiz bir şekilde bu kutsal ayı istismar etmeye devam ediyorlar.

Fakir sofrasında oturmak yerine ihtişamlı sofralarda resim karelerine girmeye çalışanlar sevap sermayelerini protokol sofralarında tüketmeye devam ederken, il müftülüğünün bu konuyla alakalı uyarılarda bulunmaması ise daha vahim bir görüntü olarak karşımızda duruyor.

Milli ve manevi değerlerimizin yaşatılması hususunda önemli bir konumda bulunan il ve ilçe müftülerimiz ile halkın problemlerini evleri ziyaret ederek görmek ve çözmek için yola çıkması gereken siyasilerimiz, şefkat ve bereket ayında fakir sofralarını ziyaret etmedikleri için milletin gönlünde menfi bir mahkûmiyet yaşayacaklarını akıllarından çıkarmamalıdırlar.

Halkı ve devleti birbirine yakınlaştırma gibi önemli görevleri bulunan il ve ilçe müftülerimizin, devletin yardım eli konumunda bulunan sosyal yardımlaşma vakfı müdürlerinin, toplumun kenarda ve köşede kalmış olan fakir ailelerini ziyaret etmeleri, ailelerin sosyal hayatlarını yerinde incelemeleri, görev tanımlarının icabıdır.

İsrafın şerli iftar sofralarında oturmayı alışkanlık haline getiren, fakir sofrasında oturmayı kendine zül görenler bilmelidir ki, yaptıkları taksimat doğru bir taksimat değildir. Hatta aç olan kurtlar bile böyle bir taksimatı millete reva görmezler.

Kitleleri ikna etmek amacıyla yola çıktıklarını iddia eden siyasetçilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve bu kötü duruma sessiz kalan müftülerimizin, kendilerini ve nefislerini ikna etmemiş olmaları düşündürücü ve acilen düzeltilmesi gereken hazin bir durumdur.

Sosyal adaletsizliği görmek ve gidermek için en uygun ay olan Ramazan ayını, kutlama söylemleri yerine eylem ayına dönüştürmek toplumun beklentisi olarak bilinmelidir.

Başka bir ifadeyle bu ayın farkında olması gerekenlerin bu ayın farkında değillermiş gibi görünmeleri iç yakıcı bir durum olarak görünüyor.

Ramazan ayının hedefini ve gayesini yaşamak dileğiyle…

Kalın sağlıcakla…

Share
990 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN HUZURA KİLİTLENDİ…

  19 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Malumunuz, geçen hafta ülkemiz üzücü bir terör saldırısına maruz kaldı. Özellikle sivil vatandaşların hedef alındığı böyle bir saldırının yüreklerde yarattığı sarsıntıyı anlatmanın imkânı bulunmamaktadır. Saldırı sonrasında toplumun algısını manipüle etmek isteyen bazı kesimlerin saldırıların amacı olan ülkede korku ve endişeleri yayma çabalarını hayretle izlemeye devam ediyoruz. Huzura karşıtlığı ile bilinen ve kirli akılların etkisinde kalan bazı kuruluş ile medyanın toplumun bilinçaltına yerleştirmeye çalıştığı korku imparatorluğuna...
 • KURUM MÜDÜRLERİ TEDİRGİN…

  11 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Son bir hafta içerisinde bazı bürokratlarımızı ziyaret edip, genel olarak yapılan çalışmalar, hizmetler ve bazı konular hakkında değerlendirmeler yaparak fikir alışverişinde bulundum. Öncelikle şunu ifade temek isterim ki, gerek bizzat ve gerekse telefonla görüştüğüm birçok bürokratımızda görevden alınıp alınmayacakları konusunda ciddi tedirginlik yaşadıklarını gözlemledim.   Son zamanlarda bazı kurumlarda değişiklik olacağı yönünde çıkan iddialar, Milletvekili Ziver Özdemir’in geçtiğimiz hafta düzenlemiş olduğu basın toplantısında söy...
 • EĞİTİMDE YAŞANAN BAŞARISIZLIKLARDAN DERS ALABİLDİK Mİ?

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Yıllar önce eğitimde yaşadığımız başarısızlıklar sorgulandığında okulların fiziki yapısından tutunda öğretmen yetersizliğine, derslik sayısının azlığından tutunda eğitimin ideolojik bir hale getirildiği gerçeğiyle ve haklı cevaplarıyla karşılaşır dururduk. Eğitim ve öğretimde yukarıda saydığımız sıkıntılar geçmişte yaşanmışken, bugün geçmişte yaşanan öğretmen yetersizliğinin giderildiğini, okullarımızın fiziki halinin iyileştiğini ve derslik sayısında bizleri hayretler içerisinde bırakacak kadar ciddi bir yükselişin varlığını müşahede ediyor...
 • BELEDİYEYE KAYYUM İDDİALARI…

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Belediye seçimlerini kazanan HDP’nin aday gösterdiği belediye başkanı Mehmet Demir ve eş başkan olarak tayin edilen Songül Korkmaz, göreve geldikten sonraki icraat, eylem ve söylemleri hepimizin en çok merak ettiği konuların başında yer alıyordu. Aradan geçen süre zarfında başta mali konular ve bazı personellerin durumu en çok merak edilen konuların arasında yer alıyordu... Bu konuda da belediye yönetimi açıklama yaptı ve belediyeyi toplam yaklaşık olarak 307 milyon lira borçla devir aldıklarını, şeffaf ve adil olacaklarını ve personelle...