gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

İFTAR SOFRALARI SABOTE EDİLİYOR…  


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Gök sofralarının kurulduğuna inandığımız mübarek bir ramazan ayını hep birlikte bereketiyle, heyecanıyla ve muhabbetiyle yaşamaya devam ediyoruz.

Yaşadığımız coğrafyalardan bağımsız olarak ümmet bilinciyle hareket eden biz Müslümanlar birbirimize dua ederek, duygularımızı hissettirerek, aynı düşünce ve aynı amaçla ibadet ederek bu mübarek ayı barındırdığı atmosferle yaşamaya gayret ediyoruz.

Merhametin, şefkatin ve duaların zirve yaptığı bu kutsal ayda gazeteler ve sosyal medya üzerinden servis edilen şımarık iftar sofraları, ramazan ayının içeriğine aykırı bir davranış ve yerleştirilmeye çalışılan bir kültür olarak aramızda yeşertilmeye çalışılıyor.

Hâlbuki ilimizde siyaseti sürükleyen siyasi partiler ve topluma hizmet ettiklerini savunan sivil toplum kuruluşları, kardeşlik ve hemşerilik bilinciyle bir araya gelerek fakir sofralarını ziyaret etmeleri gerekirken, ihtişamlı iftar sofralarında yer edinerek ve bu ayın beklentilerine cevap vermekten uzaklaşarak kötü örnek olmaya devam ediyorlar.

Son yıllarda bir alışkanlık haline getirilerek iftar sofralarını israf sofrasına dönüştüren zengin iş odaları ve dernekleriyle birlikte vefa organizasyonu adıyla iftar sofralarını sabote edenler, cefa içerisinde yaşayan kardeşlerinden habersiz bir şekilde bu kutsal ayı istismar etmeye devam ediyorlar.

Fakir sofrasında oturmak yerine ihtişamlı sofralarda resim karelerine girmeye çalışanlar sevap sermayelerini protokol sofralarında tüketmeye devam ederken, il müftülüğünün bu konuyla alakalı uyarılarda bulunmaması ise daha vahim bir görüntü olarak karşımızda duruyor.

Milli ve manevi değerlerimizin yaşatılması hususunda önemli bir konumda bulunan il ve ilçe müftülerimiz ile halkın problemlerini evleri ziyaret ederek görmek ve çözmek için yola çıkması gereken siyasilerimiz, şefkat ve bereket ayında fakir sofralarını ziyaret etmedikleri için milletin gönlünde menfi bir mahkûmiyet yaşayacaklarını akıllarından çıkarmamalıdırlar.

Halkı ve devleti birbirine yakınlaştırma gibi önemli görevleri bulunan il ve ilçe müftülerimizin, devletin yardım eli konumunda bulunan sosyal yardımlaşma vakfı müdürlerinin, toplumun kenarda ve köşede kalmış olan fakir ailelerini ziyaret etmeleri, ailelerin sosyal hayatlarını yerinde incelemeleri, görev tanımlarının icabıdır.

İsrafın şerli iftar sofralarında oturmayı alışkanlık haline getiren, fakir sofrasında oturmayı kendine zül görenler bilmelidir ki, yaptıkları taksimat doğru bir taksimat değildir. Hatta aç olan kurtlar bile böyle bir taksimatı millete reva görmezler.

Kitleleri ikna etmek amacıyla yola çıktıklarını iddia eden siyasetçilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve bu kötü duruma sessiz kalan müftülerimizin, kendilerini ve nefislerini ikna etmemiş olmaları düşündürücü ve acilen düzeltilmesi gereken hazin bir durumdur.

Sosyal adaletsizliği görmek ve gidermek için en uygun ay olan Ramazan ayını, kutlama söylemleri yerine eylem ayına dönüştürmek toplumun beklentisi olarak bilinmelidir.

Başka bir ifadeyle bu ayın farkında olması gerekenlerin bu ayın farkında değillermiş gibi görünmeleri iç yakıcı bir durum olarak görünüyor.

Ramazan ayının hedefini ve gayesini yaşamak dileğiyle…

Kalın sağlıcakla…

Share
883 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE 1.Sİ OLAN ÖĞRENCİ ÇİN’E GİDİYOR

  16 Haziran 2019 Eğitim, Sağlık, Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran uluslararası resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı konuk etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Okul Müdürü Veysi Aksoy ve Resim Öğretmeni refakatinde ziyarete gelen TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı makamında konuk etti. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen ‘Hayalimdeki Çin’ konulu resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Ümran Aydın’...
 • BATMAN KAMUOYUNDAN RİCAM VAR…

  16 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Değerli dostlarım, takipçilerim ve okurlarım… Yaklaşık 22 yıldan beri iyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla sizlere haberler yazıyor, makalelerimle gündemdeki konular hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum. Tabi beğeneniz olduğu kadar bu fikirlerime katılmayanlar da olacaktır. Buda son derece doğaldır. Saygı çerçevesinde de her görüş ve önerilere de açık olduğumu beni tanıyanlar bilir. Bugün sizlerle dertleşmek ve toplumumuzda yani halkımız arasında gördüğüm ve hiç tasvip etmediğim konularla alakalı acizane bazı öneri ve rica...
 • AK PARTİ BATMAN’DA KAYBETMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

  12 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel yönetim seçimlerinde yaşanan büyük kaybedişe rağmen AK Parti Batman il teşkilatının genel bir değerlendirme yapmak ve yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için her hangi bir çalışma içerisinde olmaması odak noktalarının farklılığı konusunda akıllarda soru işareti bırakmaktadır. AK Parti iktidarının ilimiz özelinde yapmış olduğu büyük icraat, hizmet ve yatırımlara rağmen sandıklardan alınan mağlubiyetin değerlendirmelerini sahada analiz etmek, seçmendeki yansımasını takip etmek ve yapılan hataları ayıklayarak bir sonraki seçimler...
 • GELİŞİME DOĞRU

  11 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı, insanların konuşma dışında duygu ve düşüncelerini anlatabilmek için başvurdukları, belli işaretler ve işaret sistemlerinden meydana gelmiş bir ifade vasıtasıdır. Yazı, insanoğlunun en önemli icatlarından biridir. Yazının icadı, bir kişi tarafından kısa bir zamanda olmamıştır. Yazı, insan topluluğunun ortak eseridir ve binlerce yıllık bir gelişme sonunda bugünkü şeklini almıştır. Yazı ihtiyacı, Yontma Taş Çağı insanlarından itibaren başlar. Bu çağda yaşayanlar da, başarılarını dile getirip yaşatmak, dini ya da sosyal ihtiyaçlarını belirt...