logo

İç ve Dış Başarı


Halime Aytaç Erdoğan
halimeaytacerdogan@hotmail.com

Başarıyı hedef alın; mükemmel olmayı değil. Yanlış yapma hakkınızdan vazgeçmeyin; vazgeçerseniz yeni şeyler öğrenme ve gelişme olanağınızı kaybedersiniz.

Unutmayın; mükemmeliyetçiliğin arkasında korku yatar. İnsan olduğunuzu hatırlayarak korkularınızı göğüsleyin. Daha mutlu ve daha etkili bir insan olursunuz.

‘’Başarıyı iç ve dış başarı olmak üzere iki temel kategoride düşünebiliriz.

Kişinin sağlıklı duygu, düşünüş ve davranışlar ortaya koymasını, iletmesini ve paylaşmasını kolaylaştıran psikolojik gelişmeler iç başarıya örnektir.

Birden bire hiddetlenme huyu nedeniyle, çoğu kere istemeden, çocuklarının ve eşinin gönlünü kıran birinin, daha sakin ve sevecen olma yolunda gösterdiği psikolojik gelişme iç başarıya örnektir.

‘’İç başarıya ulaşmış başka bir insan örneği olarak, kişisel bütünlüğünü geliştirerek, yalan söyleme alışkanlığını bırakabilen ve en zor durumlarda dahi doğruyu söyleyebilen insanı verebiliriz.’’

‘’Dış başarı, başkaları tarafından gözlenebilen, ölçülebilen nesne ve davranışları içerir. Parasal yönden zengin olma, şöhrete kavuşma, mevki ve kudret sahibi olma hemen akla geliveren örneklerdir.

‘’Çoğu insan istediği para, mal, şöhret gibi dış başarıyı kazanmak için iç dünyasının gelişimini ihmal eder.

İç dünyasının gelişimini ihmal pahasına dış başarıya ulaşan kişi, ancak dış başarıyı elde ettikten sonra yaşamındaki dengesizliğin farkına varmaya başlar.

Bu nedenle dış başarıyı elde eden kişi, çoğu kere, gittikçe artarak iç uyum, kişisel ahenk aramaya başlar.

Daha önce umursamadığı ilişkilerde samimiyet, derinlik ve dürüstlük gibi konular birden bire önem kazanmaya başlar.

‘’Ne var ki, iç dünyanın gelişimini ihmal pahasına dış başarıyı sağlayanların iç, iç başarıyı sağlamaları o kadar da kolay olmaz.’’

‘’Bir insanın, iç başarının önemini kavraması ve o yönde gelişim gösterebilmesi için, önce temel paradigmasının farkına varması gerekir.

Kişi ancak farkına vardıktan sonra paradigmasını değiştirme olanağına kavuşur.

İç başarıya ulaşabilmek için eski paradigmanın değiştirilmesi gerekir kişiler algılama paradigmalarını değiştirince kendilerini değiştirmiş olurlar.

Kişi değişince içinde bulunduğu durumu değiştirir, durum değişince de sorun değişir. ‘kalıplanmış’ insan paradigmasını ancak dış başarıyı tanır.

Çünkü iç başarı, her şeyden önce kişinin öznelliğini ve tekliğini tanımayı ve buna önem vermeyi gerektirir.

Bu tür bir tanıma ve önemseme ise ancak ‘gelişmiş’ insan paradigmasında ortaya çıkabilir. İç başarı olmadan, dış başarıya yönelemezsiniz!

Coşku, zekadan daha önemlidir. Yapabildiğimiz her şeyi yapsaydık, buna kendimiz bile şaşırırdık.

Dünyada bir çok kabiliyetli kişiler, küçük bir cesaret sahibi olmadıkları için kaybolurlar. İç başarı insana belki çok şey öğretmez, fakat dış başarısızlık çok şey öğretir.!

Basit bir insanın elinden geleni yapmaya çalışması, zeki bir insanın tembelliğinden iyidir.

Halime AYTAÇ ERDOĞAN

Share
1531 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Batman Valiliği ve 15 Temmuz Etkinlikleri…

  13 Temmuz 2018 Yazar Makaleleri

  2016 yılının 15 Temmuz tarihinde başlayan ve ülkemizi uçuruma götürmesi için kurgulanan kirli senaryo, 80 milyon insanımızın bir ve berber olmasıyla birlikte akamete uğratılmıştır. 15 Temmuz 2016 yılında milletimizin yekvücut olması, ülkemizin yarınlarını karartmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakmış ve bu birlikte hareket etme eylemi demokratik kazanımlarımızın güçlenmesine ve gelişimine katkı sunarak ülkemizi dünyanın en güçlü ülkeleri arasına koymuştur. Dünyadaki sistem programlayıcılarının coğrafyamızda devreye koymaya çal...
 • Kur’an Anlaşılır Mı?

  12 Temmuz 2018 Yazar Makaleleri

  Toptan soru ve cevaplar, sağlıklı olmaz. Üniversite imtihanlarında bile her soru için ayrı bir cevap hakkınız var. Kur’an basit bir roman veya tarih kitabı değildir ki, ‘anlaşılır’ veya ‘anlaşılmaz’ gibi basit bir soru gibi cevaplayabilesiniz. Öncelikle şunu belirtelim ki Allah, bizi sorumlu tutacağı İmanı konuları apaçık bir şekilde anlatmıştır. Ama Kur’an sadece, bize sorulacak hesapla sınırlı değil ki. Bizim için hayat rehberi olan Kur’an; geçmiş peygamber ve kavimlerin kıssalarını anlaşılır bir şekilde anlatır. İnsan ve dünyanın yarad...
 • Ak Partinin Yeni İl Başkanı…

  12 Temmuz 2018 Yazar Makaleleri

  Ak Parti Batman il başkanlığından istifa ederek milletvekilliği adaylığına soyunan il başkanı Murat Güneştekin’in yerine kimin atanacağı parti içersin de en çok konuşulan ve merak edilen konuların başında yer alıyor… 24 Haziran genel ve başkanlık seçiminde, ikinci sırada yer alan ve seçilme şansını bana göre kıl payı kaçıran Murat Güneştekin, (Hüda Par bağımsız aday çıkarmasaydı, kesin seçiliyordu) tekrar başkanlığa atanıp atanmayacağına bizzat Sayın Erdoğan karar verecek. Tabi şuan bu makam boş olduğu için, yine Ak Partili siyasilerin bu...
 • AK Parti Batman İl Başkanlığına Kim Gelmeli…

  11 Temmuz 2018 Yazar Makaleleri

  24 Haziran seçimlerinin sonuçlanmasıyla birlikte bir süredir vekâleten yönetilen AK Parti Batman İl Başkanlığına kimin getirileceği ile ilgili çeşitli rivayetler kamuoyunu meşgul etmektedir AK Parti Genel Merkezinin hiçbir istişare yapmadan, kamuoyunun beklentilerine kulak vermeden, alternatif ve yeni isimler üretmeden, Batman il başkanlığı konusunu metal yorgunluğu olan ve minderde birçok kez mağlup olmuş olan isimlerle çözmeye çalışması düşünülemez. AK Parti Batman il teşkilatını halkın talepleri doğrultusunda değiştirmek yerine, deyim ...