logo

İç ve Dış Başarı


Halime Aytaç Erdoğan
halimeaytacerdogan@hotmail.com

Başarıyı hedef alın; mükemmel olmayı değil. Yanlış yapma hakkınızdan vazgeçmeyin; vazgeçerseniz yeni şeyler öğrenme ve gelişme olanağınızı kaybedersiniz.

Unutmayın; mükemmeliyetçiliğin arkasında korku yatar. İnsan olduğunuzu hatırlayarak korkularınızı göğüsleyin. Daha mutlu ve daha etkili bir insan olursunuz.

‘’Başarıyı iç ve dış başarı olmak üzere iki temel kategoride düşünebiliriz.

Kişinin sağlıklı duygu, düşünüş ve davranışlar ortaya koymasını, iletmesini ve paylaşmasını kolaylaştıran psikolojik gelişmeler iç başarıya örnektir.

Birden bire hiddetlenme huyu nedeniyle, çoğu kere istemeden, çocuklarının ve eşinin gönlünü kıran birinin, daha sakin ve sevecen olma yolunda gösterdiği psikolojik gelişme iç başarıya örnektir.

‘’İç başarıya ulaşmış başka bir insan örneği olarak, kişisel bütünlüğünü geliştirerek, yalan söyleme alışkanlığını bırakabilen ve en zor durumlarda dahi doğruyu söyleyebilen insanı verebiliriz.’’

‘’Dış başarı, başkaları tarafından gözlenebilen, ölçülebilen nesne ve davranışları içerir. Parasal yönden zengin olma, şöhrete kavuşma, mevki ve kudret sahibi olma hemen akla geliveren örneklerdir.

‘’Çoğu insan istediği para, mal, şöhret gibi dış başarıyı kazanmak için iç dünyasının gelişimini ihmal eder.

İç dünyasının gelişimini ihmal pahasına dış başarıya ulaşan kişi, ancak dış başarıyı elde ettikten sonra yaşamındaki dengesizliğin farkına varmaya başlar.

Bu nedenle dış başarıyı elde eden kişi, çoğu kere, gittikçe artarak iç uyum, kişisel ahenk aramaya başlar.

Daha önce umursamadığı ilişkilerde samimiyet, derinlik ve dürüstlük gibi konular birden bire önem kazanmaya başlar.

‘’Ne var ki, iç dünyanın gelişimini ihmal pahasına dış başarıyı sağlayanların iç, iç başarıyı sağlamaları o kadar da kolay olmaz.’’

‘’Bir insanın, iç başarının önemini kavraması ve o yönde gelişim gösterebilmesi için, önce temel paradigmasının farkına varması gerekir.

Kişi ancak farkına vardıktan sonra paradigmasını değiştirme olanağına kavuşur.

İç başarıya ulaşabilmek için eski paradigmanın değiştirilmesi gerekir kişiler algılama paradigmalarını değiştirince kendilerini değiştirmiş olurlar.

Kişi değişince içinde bulunduğu durumu değiştirir, durum değişince de sorun değişir. ‘kalıplanmış’ insan paradigmasını ancak dış başarıyı tanır.

Çünkü iç başarı, her şeyden önce kişinin öznelliğini ve tekliğini tanımayı ve buna önem vermeyi gerektirir.

Bu tür bir tanıma ve önemseme ise ancak ‘gelişmiş’ insan paradigmasında ortaya çıkabilir. İç başarı olmadan, dış başarıya yönelemezsiniz!

Coşku, zekadan daha önemlidir. Yapabildiğimiz her şeyi yapsaydık, buna kendimiz bile şaşırırdık.

Dünyada bir çok kabiliyetli kişiler, küçük bir cesaret sahibi olmadıkları için kaybolurlar. İç başarı insana belki çok şey öğretmez, fakat dış başarısızlık çok şey öğretir.!

Basit bir insanın elinden geleni yapmaya çalışması, zeki bir insanın tembelliğinden iyidir.

Halime AYTAÇ ERDOĞAN

Share
1562 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uyansa Kazanacak Ama Uyanmıyor Ölüm Uykusundan

  20 Eylül 2018 Yazar Makaleleri

  CHP Maalesef üyesinden örgüt yöneticisine, delegesinden PM üyelerine kadar kendilerini garip ve anlaşılmaz şekilde Kemal Kılıçdaroğlu’na, onun seçtiği MYK sına, kararlarına mahkum hissediyor. Bu garip, rüyasında kabus görüp uyanamayan bir çocuğun yüzü gibi korku içinde uyumayı sürdürüyor. Oysa CHP genetiği itiraz genetiğidir, giderek itiraz yerini  biata, sessizliğe ve korkuya bırakmış durumda. Son dönemde yönetim şekli ile giderek Ak Parti’ye benzeyen CHP’nin, tabanında Ak Partinin halkta yarattığı korkulara benzer korkular görünüyor....
 • Saâdet-i Ebediye: Sonsuz Mutluluk

  19 Eylül 2018 Yazar Makaleleri

  Hızlı yaşamayın ve boş yaşamayı bırakın! Durgunlaşın! Kutsal Kitap Kur’an-ı Kerim’in ayetlerinin ne dediğini biliyor musunuz? Nankörlük, küfürden daha kötüdür. Küfür içinde olan insan bile minnettar olmalıdır Cenâb-ı Allah’a. Bir bilselerdi… Gerçekten de bir bilselerdi, O’na minnettar olurlardı. Onlar; o ışığı ve hakikatı engellediklerini ve karşı koyduklarını düşünüyorlar. Halbuki onların içindedir o ışık, o hakikat. Geri çeviremezler. Sanki reddedebilirler gibi görünür, ama öyle değildir. Sadece üzerini örtebi...
 • “Felsefi Derinlik” Kriteri Uydurulmuş Bir Gerekçedir

  16 Eylül 2018 Yazar Makaleleri

  Kılıçdaroğlu iletişimde Ak Parti taktikleri kullanıyor açıkça. Bir yandan, partimizi tartıştırmayalım diyor ama diğer yandan her cümlesini keskin bıçak gibi kullanarak, sözcüklerini en derin yerlere çizik atmak için kullanıyor. Bu CHP Genel Başkanına yakışmıyor, partiyi, üyelerini, ayrıştırıyor. Genel Başkanın kurultayı entrikalarla yapmamasına eleştiriler getirdiğimizde deniyor ki, bunu partinin zeminlerinde yapın, dışarıda yapmayın. Partide zemin bırakmış mı bunu yapacak? Küçük kurultaylar, danışma kurulları kaldırılmış, partinin ...
 • Milli Eğitim Özüne Dönmeli…

  13 Eylül 2018 Yazar Makaleleri

  Yıllar önce ülkemizde yaşanan eğitim sorunlarının başında okulların fiziki yetersizliği, öğretmen eksikliği ve eğitimde yaşanan ideolojik davranışların sonuçlarıyla karşılaşır ve kendimizi bu sorunların içerisinde başarısızlıkla bulurduk. Tabi ki yıllar geçti ve özellikle son on yılda genelde ülkemizde özelde ise ilimizde fiziki yetersizliğin yerini modern okullar ve akıllı sınıflar alırken, öğretmen yetersizliğinde ise büyük bir eğitim kadrosu ile karşılaşır olduk. 2018/2019 eğitim ve öğretim dönemi başlarken ve geçmişi bugünle kıyaslark...