logo

İç ve Dış Başarı


Halime Aytaç Erdoğan
halimeaytacerdogan@hotmail.com

Başarıyı hedef alın; mükemmel olmayı değil. Yanlış yapma hakkınızdan vazgeçmeyin; vazgeçerseniz yeni şeyler öğrenme ve gelişme olanağınızı kaybedersiniz.

Unutmayın; mükemmeliyetçiliğin arkasında korku yatar. İnsan olduğunuzu hatırlayarak korkularınızı göğüsleyin. Daha mutlu ve daha etkili bir insan olursunuz.

‘’Başarıyı iç ve dış başarı olmak üzere iki temel kategoride düşünebiliriz.

Kişinin sağlıklı duygu, düşünüş ve davranışlar ortaya koymasını, iletmesini ve paylaşmasını kolaylaştıran psikolojik gelişmeler iç başarıya örnektir.

Birden bire hiddetlenme huyu nedeniyle, çoğu kere istemeden, çocuklarının ve eşinin gönlünü kıran birinin, daha sakin ve sevecen olma yolunda gösterdiği psikolojik gelişme iç başarıya örnektir.

‘’İç başarıya ulaşmış başka bir insan örneği olarak, kişisel bütünlüğünü geliştirerek, yalan söyleme alışkanlığını bırakabilen ve en zor durumlarda dahi doğruyu söyleyebilen insanı verebiliriz.’’

‘’Dış başarı, başkaları tarafından gözlenebilen, ölçülebilen nesne ve davranışları içerir. Parasal yönden zengin olma, şöhrete kavuşma, mevki ve kudret sahibi olma hemen akla geliveren örneklerdir.

‘’Çoğu insan istediği para, mal, şöhret gibi dış başarıyı kazanmak için iç dünyasının gelişimini ihmal eder.

İç dünyasının gelişimini ihmal pahasına dış başarıya ulaşan kişi, ancak dış başarıyı elde ettikten sonra yaşamındaki dengesizliğin farkına varmaya başlar.

Bu nedenle dış başarıyı elde eden kişi, çoğu kere, gittikçe artarak iç uyum, kişisel ahenk aramaya başlar.

Daha önce umursamadığı ilişkilerde samimiyet, derinlik ve dürüstlük gibi konular birden bire önem kazanmaya başlar.

‘’Ne var ki, iç dünyanın gelişimini ihmal pahasına dış başarıyı sağlayanların iç, iç başarıyı sağlamaları o kadar da kolay olmaz.’’

‘’Bir insanın, iç başarının önemini kavraması ve o yönde gelişim gösterebilmesi için, önce temel paradigmasının farkına varması gerekir.

Kişi ancak farkına vardıktan sonra paradigmasını değiştirme olanağına kavuşur.

İç başarıya ulaşabilmek için eski paradigmanın değiştirilmesi gerekir kişiler algılama paradigmalarını değiştirince kendilerini değiştirmiş olurlar.

Kişi değişince içinde bulunduğu durumu değiştirir, durum değişince de sorun değişir. ‘kalıplanmış’ insan paradigmasını ancak dış başarıyı tanır.

Çünkü iç başarı, her şeyden önce kişinin öznelliğini ve tekliğini tanımayı ve buna önem vermeyi gerektirir.

Bu tür bir tanıma ve önemseme ise ancak ‘gelişmiş’ insan paradigmasında ortaya çıkabilir. İç başarı olmadan, dış başarıya yönelemezsiniz!

Coşku, zekadan daha önemlidir. Yapabildiğimiz her şeyi yapsaydık, buna kendimiz bile şaşırırdık.

Dünyada bir çok kabiliyetli kişiler, küçük bir cesaret sahibi olmadıkları için kaybolurlar. İç başarı insana belki çok şey öğretmez, fakat dış başarısızlık çok şey öğretir.!

Basit bir insanın elinden geleni yapmaya çalışması, zeki bir insanın tembelliğinden iyidir.

Halime AYTAÇ ERDOĞAN

Share
882 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Erken Seçim Kime Yarar?

  19 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Doğrusunu söylemek gerekirse bir erken seçim olma ihtimali birçok çevre tarafından hep tahmin edilen bir durumdu. Lakin Ak Partinin üst düzey isimlerinin ‘kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil, seçimler tarihinde yapılacaktır.’ Şeklinde açıklama yapmaları bu ihtimalleri boşa çıkarıyordu. MHP Liderinin grup toplantısındaki erken seçim çağrısına yine ve her zaman olduğu gibi Ak Parti hemen olumlu karşılık verdi ve erken seçim kararını bizzat Sayın Erdoğan açıkladı. Hepimizi şaşırtan ise seçimin tarihi oldu. Evet, Sayın Erdoğan 24 Haz...
 • Yüreklerimiz Parçalandı…

  15 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Her gün televizyonlarda izlediğimiz katliam görüntüleri karşısında ciğerlerimiz parçalandı. İnanın artık izleme tahammülümüz kalmadı, görüntüleri sonuna kadar izleyemiyoruz. 8 yıldır Suriye’de ve daha önce Irak’ta yaşanmayan ne kötülük kaldı ki? Büyük şeytan ABD ve işbirlikçilerinin müdahalesinden sonra bütün değerlerimiz altüst oldu. Irak ve Suriye toprakları bilfiil işgal edildi. Milyonlarca insanımız öldürüldü. Suriye nüfusunun yarısı evlerini tek etmek zorunda kaldı. Amerikalı askerler ve ajanlarınca Irak cezaevlerinde her türlü insanlık...
 • Bu Sorunu Belediye Çözmeli…

  15 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Batman’da yapılan köprü çalışmaları ve yeni kavşak düzenlemeleri ile birlikte köprülü geçişlerin çoğaldığına şahitlik ediyoruz. Birçok vatandaşımız için üst geçit yapımının yaşadıkları sorunlara çözüm olacağı beklenirken mevcut yapılan köprülü geçişlerimiz maalesef bazı engelli vatandaşlarımız, yaşlı insanlarımız ve hamile kadınlarımız için daha büyük sorun olmaya başlamıştır. Bir süre önce tekerlekli sandalyeye bağlı olan gencimizin ve ona yardım eden yaşlı bir vatandaşımızın baro karşısında bulunan üst geçit’i kullanamadığına şahit olur...
 • BATSO Çalışmalı Yoksa… World Mar Arazisi…

  12 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere, Batman Ticaret ve sanayi odası seçimleri kritik bir sonuçla sona erdi ve mevcut başkan Sayın A. Kadir Demir, 7 sandığın 4’nünden çıkarak 4 yıl daha bu makamı yönetmeye hak kazandı… Öncelikle sonucun ilimize ve özellikle ekonomimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, yeni yönetime giren ve mecliste yer alan bütün isimlere sonsuz başarılar diliyorum. Tabi seçim süresince Sayın Kadir Demir’i en çok zorlayan isim, Sayın Osman Nasıroğlu oldu. Bu beklenen ve ön görülen bir durumdu.  Yani Sayın Osman Nasıroğlu’da 4’te 3 y...