gap başlık

logo

HEYECAN DORUKTA


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

KAZANMAK ZORUNDALAR

İki takım için de şampiyonluk
Ya tamam ya devam maçı

GALATASARAY – BEŞİKTAŞ

Son haftalarda iyi oynayamayan Galatasaray,
İkinci yarıdan itibaren Burak farkıyla iyi oynayan ve kazanan bir Beşiktaş….

Spor Toto Süper Lig’de 2018-2019 sezonunun tamamlanmasına 4 hafta kaldı ve şampiyonluk yarışı iyice kızıştı.
Ligin bitiminde ikili-üçlü avarajların bile sıralamayı değiştireceği bir süreç yaşanabilir.
O nedenle alınacak her puan, atılacak her gol altın değerindedir diyebiliriz.

Süper Lig’de 10. haftadan bu yana liderlik koltuğunda oturan Medipol Başakşehir, üst üste yaşadığı puan kayıplarıyla bu tablonun oluşmasında birinci derecede etkili oldu.
Bunun yanı sıra yarışı bırakmayan Galatasaray ve Beşiktaş’ın da haklarını teslim etmek gerekiyor.
Ligin son virajları alınırken tecrübeli olan, soğukkanlılığını muhafaza edebilen, zihnen son maçların stresini kaldırabilecek, aynı zamanda taktiksel anlayışlarını ve fiziksel güçlerini maksimum seviyede kullanabilen takımlar bu yarıştan en avantajlı şekilde ayrılacaktır.
Çünkü lig bir bütündür.
Her maç ayrı bir strateji gerektirir. Ve bu tekli maçlardan oluşan zincir, size şampiyonluğu getirir. Ligin son perdesi sayılabilecek bu son haftalarda da, hazırlıklarını en iyi biçimde sahaya yansıtan takımlar başarılı olacaktır.
Futbol bir satranç oyununa benzer.
Her hamle, belirli bir strateji ve oynatılan taşın özelliklerinin doğru kullanılmasını gerektirir.
Ülke futbolumuzun sıkıntısı, bizim bu oyunu satranç, dama, briç gibi zekâ gerektiren oyunlar yerine okey, tavla gibi şansın ön planda olduğu oyunlar gibi görmemizdir.

HER MAÇIN BİR KADERİ VAR

Tabi ki futbol, bir istatistik oyunu değildir.
Öngörülemez bir tarafı vardır.
YANİ; başlama düdüğü çaldıktan sonra iki takımın birbirini yenmek için yaptıkları tüm taktiksel hazırlıklara rağmen maç içinde oluşabilecek sürpriz gelişmeler söz konusudur.
Futbolu güzel yapan da içindeki sürprizlere açık bilinmezliklerdir.
Aksi takdirde futbol, bilgisayar başında verilerin girilip işlendiği ve matematiksel hesaplamaların sonucu belirlediği bir bilgisayar oyunundan farkı kalmazdı.
Ama sadece şans faktörleri ile açıklanabilecek bir oyun da değildir. Önemli olan hazırlıklarınızı en doğru şekilde yapıp, sahada bunu en iyi biçimde uygulamaktır.
Saha içinde şans faktörüne bağlı yaşanabilecek olumsuzluklar ise yukarıda bahsettiğim futbolun izlenilirliğine ayrı bir keyif veren onun küçük şakalarıdır diyebiliriz.
Dünyadaki en iyi takımlara ve en iyi oyunculara bakarsak; şansın mı yoksa çalışmanın mı başarılarındaki birinci faktör olduğunu çok net görebiliriz.
Şüphesiz çalışmak, çok çalışmak ve hatta daha da önemlisi doğru ve verimli çalışmak başarının en önemli kıstasıdır.
Bakalım her üç takımımızda, bu satranç oyunun içinde hangi doğruları ve yanlış hamleleri yapacaklar.
Hep beraber izleyip, ileriki günlerde siz değerli okurlarımızla değerlendireceğim.

Share
1435 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVLETİN ŞEFKAT YÜZÜ – BATMAN İL SYDV…

  01 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Bir kurumun kendisini temsil etme ve tanıtmasında kurum kimliğinin büyük rolü bulunmaktadır. Kurumsal imaj ise bu süreçte çok önemli değerleri içinde barındırmaktadır. Kurumsal imaj oluşturulurken vatandaş ile duygudaşlık kurulması, onların düşünce ve eleştirilerine önem verilmesi, güçlü ilişkilerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda kamu kurumları, vatandaşın devlet kurumlarına güven konusunda üstlendikleri rolü doğru bir şekilde yürütmelidir. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazetesi başyazarı Mansur Obut’la birlikte Batman i...
 • YENİ ANAYASA…

  26 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Anayasa; Toplum düzenini kurallara bağlayan yasama, yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, bütün kanunların anayasaya uygun olacağını ve Devletin devamlılığını sağlayan temel kaynaktır. Normlar hiyerarşinin tepesinde olan anayasa da ilerleyen zaman dilimi içerisinde olumlu veya olumsuz birçok sorun vuku bulduğunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak tümden değişimi darbe ve benzeri olaylar neticesinde gerçekleşebilir. Son zamanlarda anayasa askıya alınıp ve anayasa da karşılığı olmayan KHK yönetimi s...
 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...