gap başlık

logo

GİZEMİN KEŞFİNE ÇIKMAK: ARKEOLOJİ


PINAR DEMİR
pinar_demir3581@hotmail.com

Sevgili dostlar;

Sizlerle bugün ilginizi çekeceğini düşündüğüm ve mesleki anlamda ilerlediğim arkeolojiyi konuşmak istiyorum. Günümüz stresi ve pandemi sürecinden bir nebze uzaklaşmak umarım sizlere iyi gelecek.

Tarihler boyu süregelen varoluş çabası ve var olanı koruma içgüdüsü birçok alanda olduğu gibi gizemin kaynağı arkeoloji biliminde de kendine yer bulmuştur. Eskiyle özdeşleşen arkeoloji her zaman arama; bulma ve anlamlandırma çabası içinde var olmaya devam etmektedir.

Arkeoloji nedir; neyle ilgilenir; soruları her zaman bir merak ve ilgi unsuru olmuştur. Arkeoloji ile keşfe çıkmaya hazır mısınız? Bu makalemizde Arkeoloji nedir? neyle ilgilenir Arkeolog kimdir?  sorularına mercek tutacağız.

Arkeoloji; çok eski çağlardan günümüze ışık tutan ve merak içgüdüsü ile keşfetmenin güzelliğini ortaya çıkaran bir bilim dalıdır.

Yazının olmadığı dönemlerde kazı yöntemini kullanarak geçmişe ışık tutmuştur. Güzel ülkemiz bu alanda o kadar zengindir ki halen var olan ve yeni ortaya çıkarılan birçok kazı alanından söz etmek mümkündür. Bir şeyleri aramak ve bunu yaparken geçmişin sesi olduğunuzu bilmenin güzelliği de ayrıca bir keyif vermektedir.

Yüzyıllar önce yaşamış insanların taş devrinden tutun da günümüze kadar gelen bu serüveninde biz arkeologlar olarak ışık tutan; yol gösteren ve onların bizlere bıraktığı izlerle bu yolda ilerleyen olmanın ayrıcalığını her zaman hissetmişizdir.

Her meslek dalında olduğu gibi Arkeoloji bilim dalında da ilerlemek günümüz koşullarında ne kadar zor olsa da mesleğimizin getirdiği merak ve gizemli olanı keşfetme bizleri her zaman bulmaya; ortaya çıkarmaya ve bulunan her bir tarihsel değeri paylaşmaya sevk etmektedir.

Arkeolojinin en önemli sorumluluklarından biri de ortaya çıkarılanı koruma bilincinde olmasıdır. Maalesef günümüzde arkeolojik değerlerin kıymeti tam anlamıyla bilinmemektedir. İnsanların var olan değerine sahip çıkmak yerine onları talan etmek ya da farklı amaçlar için kullanmak istemesi kadar acı verici bir durum yoktur.

Peki, Arkeolog kimdir?

Arkeolog; insanlık tarihi ve tarih öncesinde var olan uygarlıklar hakkında bilgi toplayan kişidir gibi bir ansiklopedik bilgiden ziyade arkeolog;  yalnızca kazı alanında bulgu toplayan kişi değildir; elde ettiği kültürel mirasın aktarılması için aynı zamanda bir köprü görevinde olandır…

Kazı alanlarında; toprağın kokusunu ve tozunu üzerine sindirmiş bir arkeolog olarak ülkemizde eşsiz bucaksız; keşfedilmeyi bekleyen birçok arkeolojik alan olduğunu bilmek ayrı bir sevinç ayrı bir heyecan vermektedir.

Değerli okurlar;

 Bundan yüzyıllar sonrası için gelecek kuşaklara iyi bir kültürel miras bırakmak istiyor isek bizden önce bırakılana sahip çıkmak; korumak ve köprü görevinde olmak hepimizin bilincinde yer etmelidir.

Kazı alanlarında elinde kazma kürek ile saatlerce toprak kazmak değildir arkeoloji. Kazı yapmak sadece bulduğunu ortaya çıkarmak değildir.

Bugün çocuklarımıza tarihimizi, coğrafyamızı, nereden geldiğimizi büyük bir sorumluluk ile anlatıyor isek aynı sorumluluk ile de korumanın; sahip çıkmanın ve aktarmanın bilincini onlara da aşılamak ve bu kültürel mirasın zenginliğini fark etmelerini sağlamak bizlerin görevi olmalıdır. Bizler her zaman gerek kendi kültürümüz gerekse yüzyıllar öncesinin bizlere getirdiği mirasın çocukluk çağlarından başlayarak aşılanması gerektiğinin arkasında durmaktayız.

Mirasımıza sahip çıkmak istiyor isek bakmayı değil; görmeyi öğrenmeliyiz.

Kıymetli okurlar;

Sizlerle bu makalemde Arkeoloji nedir? Arkeolog kimdir? Gibi sorulara kısa bir ön bakış ile giriş yapmış bulunmaktayız. İlerleyen dönemlerde arkeoloji mesleğinin günümüzdeki yeri ve çalışma alanlarını da konuşmayı çok isterim. Arkeolojinin keşfine, gizemine bir kez daha sizlerle başlamaktan mutluluk duyuyorum.

Sizleri arkeolojinin gizemi ile selamlarken makalemi takdirlerinize sunmaktan mutluluk duyuyorum.

Sevgi ve sağlıcakla kalın.

Share
6646 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

GİZEMİN KEŞFİNE ÇIKMAK: ARKEOLOJİ” için 1 yorum

 1. Emine Hocaoğlu : diyor ki:

  Elinize sağlık Pınar Hocam😘😘👏🏻

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SAĞLIKTA ÇÖZÜM ÜRETMEK ŞART…

  04 Ağustos 2020 Yazar Makaleleri

  Covid 19 salgını maalesef her geçen gün can almaya ve yeni kişilere bulaşmaya devam ediyor… Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre özellikle bölgemizde ve ilimizde vaka sayılarının korkunç derecede artması ve ölüm oranının oldukça yükselmesi,  hem bireysel olarak bizleri, hem de kamusal olarak sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıları da gözler önüne sermiş oldu. Öncelikle bireysel olarak kendi özeleştirimizi yapmak gerekirse; bu salgını maalesef herkes çok basite alıyor ve bilim kurulu başta olmak üzere il yöneticilerinin açıklamış old...
 • KORONA GÜNLERİNDE KURBAN BAYRAMI…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere yaklaşık beş aydır ülkemizde ve dünyada geniş bir alana yayılan covid-19 ile yaşamaktayız. Covid-19 virüsünden korunmak, toplumda yayılmasını azaltmak ve böylece bulaş olacak kişi sayısını asgari seviyede tutmak için genel çapta kişisel koruyucu önlemlerin artırılması gerekiyor. Mart ayında başlayan ve yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirler vaka oranlarının yönetilebilir bir oranda seyreltmesine yardımcı oluyordu. Yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirlerin akabinde 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecin...
 • ADALETİN BU MU DÜNYA? EVET…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Güvenemem servetime malıma, Ümidim yok bugün ile yarına, Toprak beni de basacak bağrına, Adaletin bu mu dünya? Ne yar verdin ne mal dünya, Kötülerinsin sen dünya, İyileri öldüren dünya… Ne insanlar gelip geçti kapından, Memnun gelip giden var mı yolundan? Kimi fakir, kim ayrılmış yârinden… Kimi Mecnun gibi dağda dolaşır, Kimisi de ölüm yokmuş gibi çalışır… Kimi meteliksiz, kimi milyona karışır… Üstad Ali Ercan’ın bu şiiri ve bu şiirdeki anlam ve öneme vurgu yapmak istiyorum. Evet, dinimizde son derece önemli bir yere sahip...
 • DEVA PARTİSİ SEÇMENDEN NASİBİNİ DE, RIZKINI DA ALIR…

  19 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Genel başkanlığını eski başbakan yardımcılarından Ali Babacan’ın yaptığı, kısa adı DEVA olan Demokrasi ve Atılım Partisinin çiçeği burnunda Batman kurucu il başkanı Avukat Melik Müjdeci, kurucu heyetinde yer alan iş insanı Sedat Erpolat, avukat Ferda Ayış, iş insanı Turan Songur ve yine iş insanı olarak tanıdığımız Veysel Tekin ile birlikte basınımızla bir araya gelerek hedeflerini, projelerini ve partisinin ülke siyasetinde izleyeceği yol haritasını kısa başlıklar halinde bizlerle paylaştı. Öncelikle siyasi arenada genç, dinamik ve heyecanl...