gap başlık

logo

GİZEMİN KEŞFİNE ÇIKMAK: ARKEOLOJİ


PINAR DEMİR
pinar_demir3581@hotmail.com

Sevgili dostlar;

Sizlerle bugün ilginizi çekeceğini düşündüğüm ve mesleki anlamda ilerlediğim arkeolojiyi konuşmak istiyorum. Günümüz stresi ve pandemi sürecinden bir nebze uzaklaşmak umarım sizlere iyi gelecek.

Tarihler boyu süregelen varoluş çabası ve var olanı koruma içgüdüsü birçok alanda olduğu gibi gizemin kaynağı arkeoloji biliminde de kendine yer bulmuştur. Eskiyle özdeşleşen arkeoloji her zaman arama; bulma ve anlamlandırma çabası içinde var olmaya devam etmektedir.

Arkeoloji nedir; neyle ilgilenir; soruları her zaman bir merak ve ilgi unsuru olmuştur. Arkeoloji ile keşfe çıkmaya hazır mısınız? Bu makalemizde Arkeoloji nedir? neyle ilgilenir Arkeolog kimdir?  sorularına mercek tutacağız.

Arkeoloji; çok eski çağlardan günümüze ışık tutan ve merak içgüdüsü ile keşfetmenin güzelliğini ortaya çıkaran bir bilim dalıdır.

Yazının olmadığı dönemlerde kazı yöntemini kullanarak geçmişe ışık tutmuştur. Güzel ülkemiz bu alanda o kadar zengindir ki halen var olan ve yeni ortaya çıkarılan birçok kazı alanından söz etmek mümkündür. Bir şeyleri aramak ve bunu yaparken geçmişin sesi olduğunuzu bilmenin güzelliği de ayrıca bir keyif vermektedir.

Yüzyıllar önce yaşamış insanların taş devrinden tutun da günümüze kadar gelen bu serüveninde biz arkeologlar olarak ışık tutan; yol gösteren ve onların bizlere bıraktığı izlerle bu yolda ilerleyen olmanın ayrıcalığını her zaman hissetmişizdir.

Her meslek dalında olduğu gibi Arkeoloji bilim dalında da ilerlemek günümüz koşullarında ne kadar zor olsa da mesleğimizin getirdiği merak ve gizemli olanı keşfetme bizleri her zaman bulmaya; ortaya çıkarmaya ve bulunan her bir tarihsel değeri paylaşmaya sevk etmektedir.

Arkeolojinin en önemli sorumluluklarından biri de ortaya çıkarılanı koruma bilincinde olmasıdır. Maalesef günümüzde arkeolojik değerlerin kıymeti tam anlamıyla bilinmemektedir. İnsanların var olan değerine sahip çıkmak yerine onları talan etmek ya da farklı amaçlar için kullanmak istemesi kadar acı verici bir durum yoktur.

Peki, Arkeolog kimdir?

Arkeolog; insanlık tarihi ve tarih öncesinde var olan uygarlıklar hakkında bilgi toplayan kişidir gibi bir ansiklopedik bilgiden ziyade arkeolog;  yalnızca kazı alanında bulgu toplayan kişi değildir; elde ettiği kültürel mirasın aktarılması için aynı zamanda bir köprü görevinde olandır…

Kazı alanlarında; toprağın kokusunu ve tozunu üzerine sindirmiş bir arkeolog olarak ülkemizde eşsiz bucaksız; keşfedilmeyi bekleyen birçok arkeolojik alan olduğunu bilmek ayrı bir sevinç ayrı bir heyecan vermektedir.

Değerli okurlar;

 Bundan yüzyıllar sonrası için gelecek kuşaklara iyi bir kültürel miras bırakmak istiyor isek bizden önce bırakılana sahip çıkmak; korumak ve köprü görevinde olmak hepimizin bilincinde yer etmelidir.

Kazı alanlarında elinde kazma kürek ile saatlerce toprak kazmak değildir arkeoloji. Kazı yapmak sadece bulduğunu ortaya çıkarmak değildir.

Bugün çocuklarımıza tarihimizi, coğrafyamızı, nereden geldiğimizi büyük bir sorumluluk ile anlatıyor isek aynı sorumluluk ile de korumanın; sahip çıkmanın ve aktarmanın bilincini onlara da aşılamak ve bu kültürel mirasın zenginliğini fark etmelerini sağlamak bizlerin görevi olmalıdır. Bizler her zaman gerek kendi kültürümüz gerekse yüzyıllar öncesinin bizlere getirdiği mirasın çocukluk çağlarından başlayarak aşılanması gerektiğinin arkasında durmaktayız.

Mirasımıza sahip çıkmak istiyor isek bakmayı değil; görmeyi öğrenmeliyiz.

Kıymetli okurlar;

Sizlerle bu makalemde Arkeoloji nedir? Arkeolog kimdir? Gibi sorulara kısa bir ön bakış ile giriş yapmış bulunmaktayız. İlerleyen dönemlerde arkeoloji mesleğinin günümüzdeki yeri ve çalışma alanlarını da konuşmayı çok isterim. Arkeolojinin keşfine, gizemine bir kez daha sizlerle başlamaktan mutluluk duyuyorum.

Sizleri arkeolojinin gizemi ile selamlarken makalemi takdirlerinize sunmaktan mutluluk duyuyorum.

Sevgi ve sağlıcakla kalın.

Share
12154 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

GİZEMİN KEŞFİNE ÇIKMAK: ARKEOLOJİ” için 1 yorum

 1. Emine Hocaoğlu : diyor ki:

  Elinize sağlık Pınar Hocam😘😘👏🏻

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kaçakçılık operasyonu 64 gözaltı

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ayda yaptığı operasyonlarda çok sayıda kaçak ürün ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 şahıs hakkında ise adli işlem başlatıldı. 1 AYLIK ÇALIŞMA AÇIKLANDI Emniyet ekipleri, son bir ay içerisinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçlarda ve araştırmalar neticesinde elde edilen adreslerde yapılan aramalarda;  7 bin 470 paket sigara, 830 adet cep telefonu, 388 kilo nargile tütünü, 690 paket puro, 13 adet araç lastiği, 113 bin ...
 • Küçük Sanayi Sitesi’ne 300 işyeri yapılacak

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Vali Hulusi Şahin, Batman Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaklaşık 300 işyerinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Batman Gültepe Mahallesi Kozluk yolu üzerindeki küçük sanayi sitesinin bitişiğinde temelleri atılmaya başlanan işyerlerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Vali Şahin, site yönetiminden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Site yönetimini girişimlerinden dolayı tebrik eden Vali Şahin, Batman’da aşı ve ekmeği büyütme gayreti gösteren herkesi desteklemeye çalıştıklarını belirterek, sanayi sitesin...
 • Petrolsporda SMS Fiyaskosu…

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

   Aslında çok zorunlu olmadığı sürece kolay kolay spor konularına pek fazla girmeyi tercih etmiyorum. Çünkü içerisinde yıllarca bulunduğum bu camia, biliyorum ki her ne kadar sosyal ve tanıtım amacı gütse bile aslında çok zor, meşakkatli, tecrübe ve emek isteyen bir sektördür. Özellikle futbol sektöründe  büyük ve dev olarak bildiğimiz takımların hali ortada ve içler acısı hallerini, kapanma noktasına geldiklerini ve sahipsizliklerini maalesef görüyor, duyuyoruz... Türk futbolu maalesef işin ehli olmayan beceriksiz yöneticiler sayesinde...
 • YOK MU BU MEMLEKETİN SAHİBİ ?

  14 Ekim 2020 Yazar Makaleleri

  Şehrimiz bu güne kadar bir çok noktada olduğu gibi spor alanında da sahipsizleri oynamaya devam ediyor. 700.000 nüfuslu şehrimizde amatör sporlara olduğu gibi, şehrimizin tek profesyonel takımı olan Batman Petrolsporada birkaç girişimci iş insanı, BATSO ve Batman Valiliğinin desteği dışında ne yazıkki adam akıllı bir destek verilmemektedir. Her alanda olduğu gibi buradada herşeyi devletten beklemeye devam ediyoruz, elbette devlet halkın taleplerine göz yumacak değil elden geldiği kadar destek veriyor ama yetmiyor. Herşeyide devletten beklememek...