gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

GENÇ ŞEHRİMİZİN KADİM TAKIMI 60 YAŞINDA


Serdal TURAN
serdalturan1993@hotmail.com

1948 Yılında Raman dağlarında bulunan Raman-8 kuyusunda, petrol emekçileri tarafından Türkiye’nin maddi değere sahip ilk ham petrolü bulundu.

Yıllarca süren arama faaliyetlerinden sonra maddi değere sahip petrolün bulunması petrol emekçilerinin azim, mücadele ve emeklerinin sonucuydu.

Kazılan onlarca boş kuyudan sonra Raman-8 kuyusunda değerli petrol bulunmuştu.

Emeğin, azmin ve mücadelenin sonucunda başarı gelmişti. Bu başarı bir şehrin temelinin atılmasına vesile oldu, o dönemler küçük bir köy olan İluh bu tarihten sonra büyüdü, büyüdü ve Batman ilini doğurdu.

Batman ülkemizin genç şehirlerinden birisi ve Batman Petrol Spor şehrimizin il olmasından çok daha önce 7 Şubat 1960 yılında TPAO’daki petrol emekçileri tarafından kuruldu ‘kadim’ dememin sebebi de bu aslında.

Eğer ülkemizin ilk ham petrolünü bulan o emekçi büyüklerimiz azimle mücadele etmeyip petrolü bulmasaydı şu anda belki de ne şehrimiz nede takımımız olmayacaktı.

Petrolspor genlerinde emek, azim ve mücadele ruhu olan, 60 yılı devirmiş koca bir çınar.

Emeğin ürünü olan 60 yıllık bu koca çınar şehrimize nice gururlar yaşattı, içinden nice kahramanlar çıkardı.

Kuruluşundan bu yana sadece futbolda değil güreş, atletizm ve diğer amatör sporlarda birçok gencimize kucak açarak çok önemli bir misyon üstlendi ve üstlenmeye devam ediyor.

Dolayısıyla Petrolspor sadece bir spor kulübü değil şehrimizin hafızası, sporcu gençlerimize ışık olan bir deniz feneridir.

Zengini, fakiri, genci yaşlıyı, çalışanı, öğrenciyi aynı tribünde kenetleyen, aynı duygulara sürükleyen şehrin en önemli dinamiğidir.

Petrol emekçilerinin bize mirası olan bu koca çınara sahip çıkmak, bu şehirde yaşayan herkesin şehrine olan vefa borcudur.

Bu koca çınara iyi bakılırsa daha nice geçlerimize ışık, nice başarılara çatı olacaktır.

Son olarak koca çınarı hep birlikte ayakta tutalım diyor ve gözbebeğimiz Batman Petrol Sporumuza nice 60 yıllar diliyorum.

Kalın sağlıcakla…

F6E55364-DA96-4545-97D5-9146F073BD60 3B7C97DE-155E-480F-AD0F-86174FAFF5EC B9CE1A93-17C3-4685-B9F7-F76D0F8BCC2F

Share
610 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÜNYÜZÜNE ÇIKMAMIŞ (HİKAYEM) ..

  19 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  Dolunay.. Hiçbirimizin hikayesi sıradan değil, ya da hepimizinki sıradan aslında.. Hepimiz yaşantımızın özelini birileriyle, başkalarıyla zaman zaman paylaşırız. Bu paylaşımda bir kısmımız oldukça açık yürekli olabilir, dürüstlükle iç dünyamızı ve gerçeklerimizi ifade ederiz. Bir kısmımız biraz karşımızdakinin görmesini istediğimiz haliyle, gerçeklerimizi bazen biraz çarpıtarak veya bazen kısmen saklayarak paylaşırız. Yine kabaca bir kısmımız da oldukça ketum davranır, içimizdekileri, gerçeklerimizi pek dışarı çıkartmayız. Bu üç kategorin...
 • MAÇIN ADAMI 12 NUMARA

  16 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  Evimizde bizim gibi 3.ligin gediklilerinden olan Kocaeli ekibi Darıca Gençlerbirliği takımını ağırladık, ve sahadan 90+4 te yine rastgele bir duran top golü ile 1 puanı kurtararak ayrıldık. 2 puan kaybettik demiyorum 1 puan kurtardık diyorum çünkü sahadaki oyuncular bu oyunla rakiplerinden ancak puan kurtarır ve ne yazık ki rakiplerden söke söke puan alacak oyun oynamıyorlar. Bizim gibi ligden düşmemeye oynayan bir takım için bu durum çok vahim sonuçlar doğurur. Sahada ilk 5-10 dk. dışında elle tutulur bir oyun oynamadık, o oyunda yine...
 • ENGELSİZ YÜREKLER , DESTEK BEKLİYOR

  15 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  İlimizde çok özel bir takımımız var, Batman E.S.K. Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı. Peki kaçımız bu takımdan haberdarız… Çoğumuzun bu takımın varlığından haberi yok. Ama öyle bile olsa, böyle bir takımız var ve engel tanımadan başarıdan başarıya koşuyor. İlimizi Tekerlekli Sandalye  Basketbol 1.Liginde gururla temsil ediyorlar. Biz sporseverler , sporu sadece futboldan ibaret gördüğümüz için çoğu zaman bu takımımızı göz ardı ediyoruz , evet bu takımda ilimizin ismini ulusal düzeyde temsil ediyor ve herkesten çok desteğe ihtiyacı var ...
 • EMNİYET BİRİMLERİ TEYAKKUZDA PEKİ BİZ EBEVEYNLER…?

  11 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  Teknolojik gelişmelerin çağımıza kattığı sosyal değişimlerin yeni nesil üzerindeki olumsuz etkilerini her geçen gün daha fazla hissediyoruz. Gençlerimizde tüketim bilinçsizliği ve doyumsuzluk gibi hem yeni hem de tehlikeli davranışlara yol açan bu tür olumsuzluklar toplumumuzu yeni tip sosyal hastalık türleriyle karşı karşıya bırakmaya devam ediyor. Eldekilerle yetinmek yerine tüketim çılgınlığını normal bir davranış biçimi olarak görmeye başlayan gençlerimizin yaşamaya başladığı sanal hayat, kendilerini gerçek ihtiyaçları ile sahte ihtiy...