gap başlık

logo

GENÇ ŞEHRİMİZİN KADİM TAKIMI 60 YAŞINDA


Serdal TURAN
serdalturan1993@hotmail.com

1948 Yılında Raman dağlarında bulunan Raman-8 kuyusunda, petrol emekçileri tarafından Türkiye’nin maddi değere sahip ilk ham petrolü bulundu.

Yıllarca süren arama faaliyetlerinden sonra maddi değere sahip petrolün bulunması petrol emekçilerinin azim, mücadele ve emeklerinin sonucuydu.

Kazılan onlarca boş kuyudan sonra Raman-8 kuyusunda değerli petrol bulunmuştu.

Emeğin, azmin ve mücadelenin sonucunda başarı gelmişti. Bu başarı bir şehrin temelinin atılmasına vesile oldu, o dönemler küçük bir köy olan İluh bu tarihten sonra büyüdü, büyüdü ve Batman ilini doğurdu.

Batman ülkemizin genç şehirlerinden birisi ve Batman Petrol Spor şehrimizin il olmasından çok daha önce 7 Şubat 1960 yılında TPAO’daki petrol emekçileri tarafından kuruldu ‘kadim’ dememin sebebi de bu aslında.

Eğer ülkemizin ilk ham petrolünü bulan o emekçi büyüklerimiz azimle mücadele etmeyip petrolü bulmasaydı şu anda belki de ne şehrimiz nede takımımız olmayacaktı.

Petrolspor genlerinde emek, azim ve mücadele ruhu olan, 60 yılı devirmiş koca bir çınar.

Emeğin ürünü olan 60 yıllık bu koca çınar şehrimize nice gururlar yaşattı, içinden nice kahramanlar çıkardı.

Kuruluşundan bu yana sadece futbolda değil güreş, atletizm ve diğer amatör sporlarda birçok gencimize kucak açarak çok önemli bir misyon üstlendi ve üstlenmeye devam ediyor.

Dolayısıyla Petrolspor sadece bir spor kulübü değil şehrimizin hafızası, sporcu gençlerimize ışık olan bir deniz feneridir.

Zengini, fakiri, genci yaşlıyı, çalışanı, öğrenciyi aynı tribünde kenetleyen, aynı duygulara sürükleyen şehrin en önemli dinamiğidir.

Petrol emekçilerinin bize mirası olan bu koca çınara sahip çıkmak, bu şehirde yaşayan herkesin şehrine olan vefa borcudur.

Bu koca çınara iyi bakılırsa daha nice geçlerimize ışık, nice başarılara çatı olacaktır.

Son olarak koca çınarı hep birlikte ayakta tutalım diyor ve gözbebeğimiz Batman Petrol Sporumuza nice 60 yıllar diliyorum.

Kalın sağlıcakla…

F6E55364-DA96-4545-97D5-9146F073BD60 3B7C97DE-155E-480F-AD0F-86174FAFF5EC B9CE1A93-17C3-4685-B9F7-F76D0F8BCC2F

Share
766 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SAĞLIKTA ÇÖZÜM ÜRETMEK ŞART…

  04 Ağustos 2020 Yazar Makaleleri

  Covid 19 salgını maalesef her geçen gün can almaya ve yeni kişilere bulaşmaya devam ediyor… Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre özellikle bölgemizde ve ilimizde vaka sayılarının korkunç derecede artması ve ölüm oranının oldukça yükselmesi,  hem bireysel olarak bizleri, hem de kamusal olarak sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıları da gözler önüne sermiş oldu. Öncelikle bireysel olarak kendi özeleştirimizi yapmak gerekirse; bu salgını maalesef herkes çok basite alıyor ve bilim kurulu başta olmak üzere il yöneticilerinin açıklamış old...
 • KORONA GÜNLERİNDE KURBAN BAYRAMI…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere yaklaşık beş aydır ülkemizde ve dünyada geniş bir alana yayılan covid-19 ile yaşamaktayız. Covid-19 virüsünden korunmak, toplumda yayılmasını azaltmak ve böylece bulaş olacak kişi sayısını asgari seviyede tutmak için genel çapta kişisel koruyucu önlemlerin artırılması gerekiyor. Mart ayında başlayan ve yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirler vaka oranlarının yönetilebilir bir oranda seyreltmesine yardımcı oluyordu. Yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirlerin akabinde 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecin...
 • ADALETİN BU MU DÜNYA? EVET…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Güvenemem servetime malıma, Ümidim yok bugün ile yarına, Toprak beni de basacak bağrına, Adaletin bu mu dünya? Ne yar verdin ne mal dünya, Kötülerinsin sen dünya, İyileri öldüren dünya… Ne insanlar gelip geçti kapından, Memnun gelip giden var mı yolundan? Kimi fakir, kim ayrılmış yârinden… Kimi Mecnun gibi dağda dolaşır, Kimisi de ölüm yokmuş gibi çalışır… Kimi meteliksiz, kimi milyona karışır… Üstad Ali Ercan’ın bu şiiri ve bu şiirdeki anlam ve öneme vurgu yapmak istiyorum. Evet, dinimizde son derece önemli bir yere sahip...
 • DEVA PARTİSİ SEÇMENDEN NASİBİNİ DE, RIZKINI DA ALIR…

  19 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Genel başkanlığını eski başbakan yardımcılarından Ali Babacan’ın yaptığı, kısa adı DEVA olan Demokrasi ve Atılım Partisinin çiçeği burnunda Batman kurucu il başkanı Avukat Melik Müjdeci, kurucu heyetinde yer alan iş insanı Sedat Erpolat, avukat Ferda Ayış, iş insanı Turan Songur ve yine iş insanı olarak tanıdığımız Veysel Tekin ile birlikte basınımızla bir araya gelerek hedeflerini, projelerini ve partisinin ülke siyasetinde izleyeceği yol haritasını kısa başlıklar halinde bizlerle paylaştı. Öncelikle siyasi arenada genç, dinamik ve heyecanl...