gap başlık

logo

FIRAT; “TÜM SORUNLARIMIZI İSLAM KARDEŞLİĞİ HUKUKUYLA ÇÖZEBİLİRİZ”

FIRAT; “TÜM SORUNLARIMIZI İSLAM KARDEŞLİĞİ HUKUKUYLA ÇÖZEBİLİRİZ”

Saadet Partisi Batman il başkanı Mehmet Fırat;

“TÜM SORUNLARIMIZI  İSLAM KARDEŞLİĞİ  HUKUKUYLA  ÇÖZEBİLİRİZ”

Gazetemizin başlattığı ‘31 Mart Yerel Seçim Parti ve Aday Söyleşilerimizin bu haftaki konukları Saadet Partisi  heyeti oldu.

Gazetemiz genel yayın yönetmeni Mansur Obut ve gazetemiz yazarlardın Mustafa Toprak ile biz sorduk, Saadet Partisi Batman il başkanı Mehmet Fırat ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri cevap verdi.

Röportajımızda öne çıkan başlıkları siz değerli okurlarımızla paylaşıyor, yorum ve cevapları takdirlerinize sunuyoruz.

GAP: Öncelikle davetimizi kırmayıp, söyleşi teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

M.FIRAT: Rica ederim. Asıl biz size böyle bir imkanı sağladığınız için ve gazetenizde konuk ettiğiniz için Saadet Partisi yönetimi olarak teşekkür ederiz.

GAP: Size göre Batmanın başlıca sorunları nelerdir diye ilk sorumuzu sorarım?

M.FIRAT: Türkiye genelinde işsizlik en büyük sorun olarak görülürken, Batmanda bu konuda en büyük payı almış ilimizdir ve maalesef birinci sıradadır.

Bununla beraber ilimizin coğrafi hassasiyetlerden dolayı oluşan kötü algısını bir türlü doğru yürütememenin sıkıntısıyla karşı karşıyayız. Sosyal sorunların oluşturduğu sorunlar, gençlerimizi ciddi bir bocalamaya itmişken, toplumsal değerlerinden ve kültürlerinden de uzaklaşmıştır.

Ve yine bu algının doğru yönetilmemesinden dolayı, terör sorunundan dolayı iş adamlarımız ilimize yatırım yapmaktan kaçınarak istihdama yeterli desteği vermemektedirler. Bunların temel sorunu hükümetin yanlış politikalarından kaynaklanmaktadır. Diğer ciddi bir sorun da terördür.

GAP: Hükümetin bölgemize dair politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Mesela Kürt sorununa bakışınız nedir?

M.FIRAT: Öncelikle Kürt sorunu ie terör sorununun ayrı olduğunu ve ayrı katogorilerde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Hükümetin de terörle mücadele kapsamında sadece silahlı mücadeleyle bu sorunu çözmeye çalışmasını da doğru bulmuyoruz. Bu sorun sadece silahla çözülecek bir sorun değildir.

Az öncede yukarıda ifade ettiğim gibi bu sorun özelde ilimizin genelde ise bölgemizin sorunudur. 35 senedir devam eden güvenlik politikalarını bölgemize ve ilimize bir katkı sunmadığı apaçık ortadayken, mevcut hükümetin ısrarla güvenlik politikasını yürütmesini yanlış buluyoruz.

Saadet partisi olarak terör sorunu ile kürt meselesini birbirine karıştırılmaması gerektiğini ısrarla ifade ediyoruz. Hükümet terör sorunu ile Kürt meselesini ayrıştırarak, askeri politikalarını sona erdirmelidir.

Çünkü bu sorunun ekonomik, siyasal, sosyal, psikolojik ve kültürel bir sorunolduğunu görmek lazım ve ona göre politikalar üretmek lazım diye düşünüyoruz.

Unutmayalım ki bu askeri tedbirler kimlik siyasetini doğurmuştur. Biz ırkçılık ve kimlik üzerinden yapılan her türlü siyasetin karşısındayız. Ve bütün sorunlarımızın İslam kardeşliğini esas alarak çözüleceğine inanıyoruz.

GAP:  Batmanın siyasal yapısını nasıl görüyorsunuz? Kayyumun çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

M.FIRAT: Öncelikle şunu açık yüreklilikle ifade teek istiyoruz ki, seçimle gelen, seçimle gider.

Ancak şuda bir gerçek ki, HDP’nin nin kazandığı belediyelerde mahalli çalışmaları yanlış zeminde yürütmüştür.

Bakın bunu bütün kalbimle söylüyorum, halkımız hizmete susamıştır ve belediyeciliği saadet partisinde öğrenmiştir. Çalışmayan bir HDP belediyesinin ardından kayyumun kıpırdamaya başlayan çalışmalarını olumlu karşılamakla birlikte arzu edilen seviyede görmüyoruz.

Batman halkı daha fazla hizmeti hak etmektedir ve yerel yönetimler bunun için daha fazla çaba harcamalıdır.

Elbette belediyeye kayyum olarak atan Sayın Şevket Aksoy’un yaptığı hizmetleri son derece kıymetli buluyoruz. Ancak bunun bir lütuf olarak sunulmasını yanlış buluyoruz. Çünkü olması gerekenleri yani belediyenin bir hizmet kurumu olduğunu biliyoruz.

GAP: Saadet Partisini tek bir kelimeyle nasıl açıklarsınız?

M.FIRAT: Biz fikir partisiyiz. Temel prensibimiz, davamızın ilkeleridir. Siyasette çoğu zaman konjonktürel davranmamız gerekebilir. Ancak göstereceğimiz aday, davamızın ilkelerini benimsemiyorsa aynı istikamette yürümemiz de mümkün değildir.

Çalışmamızın temelinde, oyumuzu nasıl artırmamız gerektiği yatmaktadır. Rahmetli Erbakan hocamız döneminde Batmanı ‘imanın kalesi’ olarak telaffuz edilirdi.

GAP: Şimdi de aynı şekilde hitap edebilir miyiz?

M.FIRAT: Batman her zaman imanın kalesi olmuştur ve inşallah bundan sonrada olmaya devam edecektir. Ancak sistemsel hataların oluşturduğu özel durumlar nedeniyle bazı zayıflıklar yaşadığı gerçeğini de kabullenmemiz gerekiyor.

GAP: Başkanım Seçmen sizi neden tercih etmiyor ve neden kaçıyor?

M.FIRAT: Malumunuz olmak üzere cumhur ittifakı, millet ittifakının doğumuna sebep olmuştur. Bizler samimi, insani ve temel ilkeler üzerinde mutabık kalarak millet ittifakını oluşturduk.

Hükümet, hakim medyayı kullanarak bizler aleyhine çalışmasını bizlerin de arzu edilen seviyede çalışamaması sebebiyle liderimizi doğru anlatma fırsatını bulamadık.

Bundan dolayı tarafsız olan seçmenler, her ne kadar milli görüşü benimsiyorsa bile hükümet partisinin yanında yer alarak desteklemeyi uygun görmüştür. Görevimiz bu kaçmayı engellemek ve 31 Mart seçimlerinde en güçlü şekilde çıkmaktır.

GAP: Sizin partinizden çıkmış bir iktidar ama görüyoruz ki Ak Parti seçmeni bir türlü sizi tercih etmiyor.  Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

M.FIRAT: 30 yaşın altındaki seçmenlerimiz, maalesef bizi ve partimizi tam olarak tanımıyor. Daha doğruyu söylemek gerekirse bizler kendimizi tanıtmak için yeterli bir performans gösteremedik. Mevcut durumu değerlendirdiğimizde vatandaşlarımızın Ak Partiden koptuğunu görüyoruz ancak alternatif olarak bizleri kabul etmediğini de biliyoruz. Bütün samimiyetimizle ifade etmek isteriz ki, yaptığımız çalışmalar kararsız seçmenlerin ve bizi alternatif olarak kabul etmeyen seçmenlerin üzerindedir. Bunu başaracağımıza ve Saadet Partisinin tekraradan çok güçleneceğine inanıyoruz. Bu ışığı özellikle Ak Partiye oy veren seçmen kardeşlerimizde görüyoruz. Bizlerde bunu başarmak için çok daha fazla çalışacağız.

GAP: Saadet Partisi olarak görüyoruz ki, eleştirilere açıksınız ve siyasi anlamda yaptığınız yanlışların farkındasınız. Peki gerçekten hatalarınızdan ders çıkarıyormusunuz?

M.FIRAT: Mansur bey, tekrardan bize bu fırsatı verdiğiniz için, gerçekten çok teşekkür ediyoruz. Kendimizi gözden geçirmeden hatalarımızla yüzleşmeden başarıya ulaşamayacağımızı çok iyi biliyoruz.

Dolayısıyla seçmenin beklentilerini karşılamak için önümüzde çok önemli bir fırsat var. 31 Mart mahalli idareler seçimlerinde kadın ve gençlik kollarımızla, tüm parti teşkilatlarımızla sahada olacağız ve kendimizi, politikalarımızı seçmenlerimize anlatacağız. Göreceksiniz bu seçim bizler için yeni milad olacaktır.

GAP: Partinize aday başvuruları oldu mu? İsimleri ne zaman açıklayacaksınız?

M.FIRAT: Evet, şuan 3 isimle görüşüyoruz. Bunlardan ikisi eğitimci, diğeri emekli bir kardeşimiz. Muhtemelen bu ay sonuna kadar ismi netleştirip kamuoyuyla paylaşacağız.

GAP: Saadet Partisi olarak yerelde ittifak yapar mısınız?

M.FIRAT: Malumunuz olmak üzere yerel seçimler bölgeseldir. İdealleri ve ilkeleri olan partimizin vereceği kararlar doğrultusunda ilerleyebiliriz. Dolayısıyla ittifak kararı genel merkezimize aittir. Mevcut durumda ilimizde HDP’ye ye karşı oluşturulacak bir ittifak içerisinde bulunmayız.

GAP: Saadet Partisinin Ak Parti politikalarını çok sert bir şekilde eleştirdiğini duyuyor yada izliyoruz. Ak Parti bu kadar sert eleştirileri, gerçekten hak ediyor mu?

M.FIRAT: Elbette yapılan doğrular halkın çıkar ve menfaatleriyle örtüşüyorsa bunları sonuna kadar destekliyor ve takdir ediyoruz.

Ancak bu ülkenin cezaevleriyle dolduysa, burada sistemsel bir hata, yanlış uygulanan politikalar var demektir. Bakın 50 yıldır Avrupa Birliği  sizi oyalıyor ve Avrupa ülkesi olacağız diye bütün değerlerinizden vaz geçmeyi göze alıyorsunuz. Biz Parti olarak AB’ye %100 karşıyız. Çünkü toplum olarak bizim örfümüz, adetlerimiz ananelerimiz ve toplumsal ahlakı olan bir yapımız var. Bunun çok iyi bilinmesini istiyoruz. Hükümetin inancına ters gelen bütün uygulamalardan acilen vaz geçmesini ve özüne dönmesi gerektiğine inanıyoruz.

GAP: Başkanım güzel bir söyleşi oldu. Sorduğumuz tüm sorulara açık yüreklilikle cevaplar verdiniz. Önemli ve çarpıcı açıklamalarda bulundunuz. Son olarak neler söylemek istersiniz?  Okurlarımıza ve Batman kamuoyuna vermek istediğiniz mesaj nedir?

M.FIRAT: 31 Mart yerel seçimleri gerçekten tüm siyasi partilerimiz için, ülkemiz ve ilimiz için son derece önemli bir sınavdır. Biz Saadet Partisi olarak dersimize çok iyi çalıştık ve inanıyoruz ki, sadece Batmanda değil, ülke genelinde oylarımızda çok ciddi artış olacaktır.

Ben şimdiden tüm siyasi partilere, adaylarımıza başarılar diliyorum. İnşallah bu seçimleri de kazasız, belasız, sağduyulu, kardeşlik hukuku ve barış içerisinde geçirmemizi yüce Mevla’mdan niyaz ediyorum.

Sizin aracılığınızla da tüm Batman halkına en kalbi sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Share
19237 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ