gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

“Felsefi Derinlik” Kriteri Uydurulmuş Bir Gerekçedir


Özlem Ağırman
ozlem.agirman@hotmail.com

Kılıçdaroğlu iletişimde Ak Parti taktikleri kullanıyor açıkça. Bir yandan, partimizi tartıştırmayalım diyor ama diğer yandan her cümlesini keskin bıçak gibi kullanarak, sözcüklerini en derin yerlere çizik atmak için kullanıyor.

Bu CHP Genel Başkanına yakışmıyor, partiyi, üyelerini, ayrıştırıyor.

Genel Başkanın kurultayı entrikalarla yapmamasına eleştiriler getirdiğimizde deniyor ki, bunu partinin zeminlerinde yapın, dışarıda yapmayın.

Partide zemin bırakmış mı bunu yapacak?

Küçük kurultaylar, danışma kurulları kaldırılmış, partinin sorgulama zeminleri yok edilmiş, genel merkez ne derse o geçerli hale getirilmiş.

24 Hazirandan hemen sonra kurultay yapsa idiniz bunları orada söyleyecektik ama bundan kaçındınız yapmadınız.

Sayın Kılıçdaroğlu tek adamlık dili ve adabına iyice kaptırdınız kendinizi.

Demokrasinin, partilerin ölçülebilir değerleri içinde olmayan “felsefi derinlik” deyimi ile ömür boyu CHP Genel Başkanı kalabilirsiniz görünüyor.

Neden sorusuna da maalesef felsefi derinlik yok dersiniz.

Nedir bu “felsefi derinlik”?

Topluma bir açıklama borçlusunuz ve sadece genel başkanlık için mi geçerlidir yoksa tüm görevlerde mi?

Demokratik partiler programlarına ve tüzüklerine bağlı yürütürler tüm çalışmalarını, genel başkanlık değişimi ve kriterleri de yazar tüzüklerinde.

Size tavsiyemiz şu, tek adamlığınıza felsefi derinlik kazandırın.

Tüzük kurultayını toplayın, “felsefi derinlik” olmadan genel başkan değişmez maddesi koyun, ömür boyu orada kalın.

Kılıçdaroğlu demiş ki “Hangi gerekçeyle genel başkanı değiştireceğiz?

Bir ideolojik felsefe olması lazım.” Sayın Genel Başkan, sizden istenen kurultayı toplamanız, partide demokratik süreçleri işletmeniz, aldığınız tek adam yetkilerini kurultaya devretmeniz ve 24 Haziran seçimlerinin, kararlarınızın, ittifakın ve tek adamlık yetkinizin hesabını vermeniz.

Sayın Kılıçdaroğlu, siz böyle yaptıkça her geçen gün saygınlığınızı yitiriyor, olmadık gerekçeler, gerekirse yalanlar söylüyorsunuz.

Şimdi de genel başkanlık kriterlerine “felsefi derinlik” eklediniz.

Oysa kriterler tüzükte var, bu söyleminiz hangi sosyal demokrat partinin tüzüğünde var?

Utanır insan bunu gündeme getirmeye, söylemeye.

Sayın Genel Başkan, açık seçik soruyoruz.

Hemen ayak üstü uydurduğunuz “felsefi derinlik” kriteri için herkese örnek verin.

24 Haziran seçimlerinde, seçilecek yere koyduğunuz, çoğu eş ahbap, belediye başkan eşi olan vekillerin hangilerinde var ki onları seçip meclise taşıdınız?

Bunu topluma da paylaşmalısınız.

Tek adamlar iktidarda kalmak için vatan, millet, Sakarya edebiyatına sarılırlar.

CHP Genel Başkanı olarak sizin sarıldığınız şey edebiyat değil biraz felsefik.

Bu kriterinizi İngilizceye çevirip Avrupa Sosyal Demokrat partiler, Sosyalist Enternasyonale göndersek inanın gülerler orada, genel başkandan istenen “felsefi derinlik” kriterine.

Bunu da soruyoruz Sayın Genel Başkan, şu an MYK’nızda bulunan atanmış görevlilerinizden hangilerinde “felsefi derinlik” var ki siz onları oraya atadınız?

Mesela paketleyip yönetime aldığınız sağ politikacılarda bu derinlik var mı? (bu arkadaşlarımızı tenzih ediyoruz, sözümüz onlara değil)

Sayın Kılıçdaroğlu biz diyoruz ki kurultayı toplayın, siz diyorsunuz ki, genel başkanda “felsefi derinlik” olmalı.

Bu tutumunuz demokratik bir partiye, çağa yakışmıyor.

Subjektif bir kriter olan “felsefi derinlik” tüzükte olmadığı sürece ağzınızda sakız edeceğiniz bir mavradır, sizinle herkes dalga geçer.

Size düşen bu tür gerekçelere sığınmadan, kaybettiğiniz genel başkanlık ve genel yönetim meşruluğunu kurultayı toplayarak geri almanız.

Bizim derdimiz Ali gitsin veli gelsin derdi değil.

Meselemiz seçimden sonra sonuçların değerlendirileceği, güven oyu alacağınız bir kurultayın yapılması.

Sizi ve yönetiminizi uyarıyoruz.

Bu durumda yerel seçimlere gitmek felaketle sonuçlanacaktır, bugünden söylüyoruz, bu olanları seçimden sonra yenilginin gerekçesi olarak kullanamazsınız.

Bugün partiyi toparlamak genel başkana düşer, tabanda halkla ittifak yapacağız gibi beylik laflara doydu herkes artık, insanlar görünen, hissedecekleri demokratik adımlar istiyor. Uydurma felsefeler değil.

Özlem AĞIRMAN

Share
293 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-2…

  22 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel seçimleri ile ilgili bazı siyasi partiler il, ilçe ve beldelerimizin adaylarını açıklarken, belediyecilik anlayışına dair uygulayacakları projeleri ise halen açıklamış değiller. Açıklanan başkan adayları ve mensup oldukları siyasi partilerin, öncelikle il, ilçe ve beldelerimizin mevcut potansiyellerini doğru planlayarak şehircilik değişimi için önemli projelerin üretilmesine azami çaba sarf etmesi önemli bir beklentidir. Bunlara ilaveten toplumsal olarak birlik ve beraberliğimizin pekişmesi için tüm adaylarımızın ve seçilece...
 • FUTBOL VE GEREKİRSE HERŞEY

  20 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları; Öncelikle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum..   Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Mansur Obut’un uzun süreden beri yazmamdaki ısrarını değerlendirdim ve sonunda evet deyip yazmaya karar verdim.   Bundan böyle vakit ve imkân buldukça her Cuma günü siz değerli gazete okurlarıyla birlikte olacağım… Ülkemiz, Bölgemiz ve ilimiz Batman’ın tüm spor ve diğer sorunlarıyla ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşacağım…   Siz sorun ben cevaplayayım… Facebook- Twitter - Adre...
 • AK PARTİ, 11’İN, KAÇINI ALIR?

  20 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Ak Parti Geçtiğimiz Cumartesi günü 31 Mart yerel seçimlerinde ilçe ve belde belediye başkan adaylarını Batman kamuoyuna tanıttı… Buna göre; 31 Mart yerel seçimlerinde Ak Partinin Kozluk adayı; Veysi IŞIK, Sason adayı; Muzaffer ASLAN, Gercüş adayı; Gündüz GÜNAYDIN, Beşiri adayı; Hüsamettin AKIN, Hasankeyf adayı; A. Vahap KUSEN, Balpınar adayı; Hüseyin GEYLANİ, İkiköprü adayı; Yakup KIYANÇ, Kayapınar adayı; Abdülmüttalip BADEMCİ, ve Yücebağ adayı; Abdullah BİL, olarak açıklandı. Tabi isimler açıklandıktan sonra, doğal olarak b...
 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-1…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

    Batman’da 31 Mart 2019 seçim çalışmalarını daha önceki seçimlerle karşılaştırdığımızda seçime katılan partilerin ve açıklanan başkan adaylarının seçim çalışmalarının arzu edilen seviyede olmadığını hep birlikte müşahede ediyoruz.   İsterseniz partilerin ve adayların mevcut durumunu hep birlikte inceleyelim.   AK Parti ilimizde belediyeyi kazanmak istiyorsa söylemlerinde, yerel politikalarında ve saha çalışmalarında mutlaka ciddi değişiklikler yapması gerekiyor. Özellikle kendini ötekileştirmiş olarak gören sadık ...