logo

“Felsefi Derinlik” Kriteri Uydurulmuş Bir Gerekçedir


Özlem Ağırman
ozlem.agirman@hotmail.com

Kılıçdaroğlu iletişimde Ak Parti taktikleri kullanıyor açıkça. Bir yandan, partimizi tartıştırmayalım diyor ama diğer yandan her cümlesini keskin bıçak gibi kullanarak, sözcüklerini en derin yerlere çizik atmak için kullanıyor.

Bu CHP Genel Başkanına yakışmıyor, partiyi, üyelerini, ayrıştırıyor.

Genel Başkanın kurultayı entrikalarla yapmamasına eleştiriler getirdiğimizde deniyor ki, bunu partinin zeminlerinde yapın, dışarıda yapmayın.

Partide zemin bırakmış mı bunu yapacak?

Küçük kurultaylar, danışma kurulları kaldırılmış, partinin sorgulama zeminleri yok edilmiş, genel merkez ne derse o geçerli hale getirilmiş.

24 Hazirandan hemen sonra kurultay yapsa idiniz bunları orada söyleyecektik ama bundan kaçındınız yapmadınız.

Sayın Kılıçdaroğlu tek adamlık dili ve adabına iyice kaptırdınız kendinizi.

Demokrasinin, partilerin ölçülebilir değerleri içinde olmayan “felsefi derinlik” deyimi ile ömür boyu CHP Genel Başkanı kalabilirsiniz görünüyor.

Neden sorusuna da maalesef felsefi derinlik yok dersiniz.

Nedir bu “felsefi derinlik”?

Topluma bir açıklama borçlusunuz ve sadece genel başkanlık için mi geçerlidir yoksa tüm görevlerde mi?

Demokratik partiler programlarına ve tüzüklerine bağlı yürütürler tüm çalışmalarını, genel başkanlık değişimi ve kriterleri de yazar tüzüklerinde.

Size tavsiyemiz şu, tek adamlığınıza felsefi derinlik kazandırın.

Tüzük kurultayını toplayın, “felsefi derinlik” olmadan genel başkan değişmez maddesi koyun, ömür boyu orada kalın.

Kılıçdaroğlu demiş ki “Hangi gerekçeyle genel başkanı değiştireceğiz?

Bir ideolojik felsefe olması lazım.” Sayın Genel Başkan, sizden istenen kurultayı toplamanız, partide demokratik süreçleri işletmeniz, aldığınız tek adam yetkilerini kurultaya devretmeniz ve 24 Haziran seçimlerinin, kararlarınızın, ittifakın ve tek adamlık yetkinizin hesabını vermeniz.

Sayın Kılıçdaroğlu, siz böyle yaptıkça her geçen gün saygınlığınızı yitiriyor, olmadık gerekçeler, gerekirse yalanlar söylüyorsunuz.

Şimdi de genel başkanlık kriterlerine “felsefi derinlik” eklediniz.

Oysa kriterler tüzükte var, bu söyleminiz hangi sosyal demokrat partinin tüzüğünde var?

Utanır insan bunu gündeme getirmeye, söylemeye.

Sayın Genel Başkan, açık seçik soruyoruz.

Hemen ayak üstü uydurduğunuz “felsefi derinlik” kriteri için herkese örnek verin.

24 Haziran seçimlerinde, seçilecek yere koyduğunuz, çoğu eş ahbap, belediye başkan eşi olan vekillerin hangilerinde var ki onları seçip meclise taşıdınız?

Bunu topluma da paylaşmalısınız.

Tek adamlar iktidarda kalmak için vatan, millet, Sakarya edebiyatına sarılırlar.

CHP Genel Başkanı olarak sizin sarıldığınız şey edebiyat değil biraz felsefik.

Bu kriterinizi İngilizceye çevirip Avrupa Sosyal Demokrat partiler, Sosyalist Enternasyonale göndersek inanın gülerler orada, genel başkandan istenen “felsefi derinlik” kriterine.

Bunu da soruyoruz Sayın Genel Başkan, şu an MYK’nızda bulunan atanmış görevlilerinizden hangilerinde “felsefi derinlik” var ki siz onları oraya atadınız?

Mesela paketleyip yönetime aldığınız sağ politikacılarda bu derinlik var mı? (bu arkadaşlarımızı tenzih ediyoruz, sözümüz onlara değil)

Sayın Kılıçdaroğlu biz diyoruz ki kurultayı toplayın, siz diyorsunuz ki, genel başkanda “felsefi derinlik” olmalı.

Bu tutumunuz demokratik bir partiye, çağa yakışmıyor.

Subjektif bir kriter olan “felsefi derinlik” tüzükte olmadığı sürece ağzınızda sakız edeceğiniz bir mavradır, sizinle herkes dalga geçer.

Size düşen bu tür gerekçelere sığınmadan, kaybettiğiniz genel başkanlık ve genel yönetim meşruluğunu kurultayı toplayarak geri almanız.

Bizim derdimiz Ali gitsin veli gelsin derdi değil.

Meselemiz seçimden sonra sonuçların değerlendirileceği, güven oyu alacağınız bir kurultayın yapılması.

Sizi ve yönetiminizi uyarıyoruz.

Bu durumda yerel seçimlere gitmek felaketle sonuçlanacaktır, bugünden söylüyoruz, bu olanları seçimden sonra yenilginin gerekçesi olarak kullanamazsınız.

Bugün partiyi toparlamak genel başkana düşer, tabanda halkla ittifak yapacağız gibi beylik laflara doydu herkes artık, insanlar görünen, hissedecekleri demokratik adımlar istiyor. Uydurma felsefeler değil.

Özlem AĞIRMAN

Share
261 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vali Hulusi Şahin’e Açık Mektup…

  09 Kasım 2018 Yazar Makaleleri

  Sayın Valim, Batman valiliğine atanmanız münasebetiyle sizleri tebrik ediyor, her yönüyle bölgemizin cazibe merkezi olan Batman'ımıza hoş geldiniz diyorum. Sizden önceki valimiz Ahmet Deniz'den bayrağı devir almanız, inanıyorum ki zat-ı âliniz tarafından önemli bir şans olarak değerlendirilecektir. Genelde bölgemizin özelde ise ilimizin içinde bulunduğu jeopolitik konum ve hassasiyetleri mutlaka bizlerden daha iyi biliyorsunuzdur. Ancak yaşatılmaya çalışılan bütün olumsuzluklara rağmen kendini korumayı bilen bir şehirde yaşıyoruz. Bu a...
 • Bu Sahtekârlıklar Neden Önlenemiyor Veya Suçlar Neden Artıyor?

  05 Kasım 2018 Yazar Makaleleri

  İnsanın canı, malı, inancı, nesli, aklı, namusu, şerefi, özgürlüğü kutsaldır ve mutlaka korunmalıdır. Devlet ve yargının öncelikli görevleri bunları korumak ve güvence altına almaktır. Sistemler ancak bu değerleri korudukları zaman Adil ve kalıcı olurlar. Devletler ve yargı bu görevini hakkıyla yapmıyor olacak ki, bu değerlere yapılan saldırılar gittikçe artıyor. İnsan canının ehemmiyeti, bir hayvana verilen değer kadar bile kalmamış. Kuş tüyü yataklarda yatırılan finolar –Cinolar sade etle beslenirken, çocuk ve yaşlılar aynı şehirde a...
 • Güle Güle Sayın Ahmet Deniz…

  03 Kasım 2018 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere Batman valisi Sayın Ahmet Deniz, çıkan son kararname ile Manisa’ya vali olarak atandı. İlimizde yaklaşık 2,5 yıl vali olarak görev yapan Sayın Ahmet Deniz, gerçekten de son derece zor ve sıkıntılı bir süreç yaşadı. Sayın Deniz, göreve başladıktan yaklaşık bir ay sonra, hain FETÖ darbe girişiminin başlattığı ülkeyi ele geçirme operasyonunda; duruşu, dirayeti, cesareti ve kararlı tavırlarıyla Batman’daki darbe girişimini, Batman halkının da dik duruşuyla, püskürtmesini başardı ve FETÖ’cülere geçit vermediğine tanıklık ettik....
 • Yerel Seçime Doğru AK PARTİ Ve HDP…

  02 Kasım 2018 Yazar Makaleleri

  30 Mart 2014 yerel seçimlerini kazandıktan sonra tüm teşkilat mensuplarıyla birlikte azimli bir şekilde halkın içerisinde olmaya ve politikasını anlatmaya çalışan HDP, önümüzde ki yerel seçimlerde başarıya ulaşmak için yine aynı azimle çalışmalarına devam ediyor. Buna mukabil AK Parti Batman teşkilatları ise halkın içinde olmak yerine daha çok protokol çalışmalarına önem vererek seçmeni ile arasındaki kimliksel ve duygusal bağının etkisini azaltmaya devam etmektedir. Bir partinin olmazsa olmazı olarak kabul edilen sokak ve mahalle örgütle...