logo

Et Fiyatlarına Karşı Çağrı

Et fiyatlarındaki artışın herkesi mağdur ettiğini söyleyen kasaplar, hayvanların ithal edilmesi ve dişi hayvan kesimlerinin uzun bir süre önlenmesi durumunda hayvan sayısının artacağını ve et fiyatlarının normalleşeceğini belirttiler.

Batman’da hem kasaplar hem de halk et fiyatlarının yüksek olmasından dertli. Etin fiyatı vatandaşların cebini yakarken kasaplar, et fiyatının yükselmesinin hayvan sayısının azlığından kaynaklandığını savundu. Vatandaşlar ise Türkiye’de üretime gereği gibi önem verilmemesinden fiyatların arttığını dile getirdi.Özellikle bölgede hayvanların azaldığından yakınan kasaplar, fiyatların bu sebeple arttığını belirterek, hükümetin buna acilen önlem alması gerektiğini ifade ettiler. Yurtdışından hayvanların ithal edilmesi gerektiğini dile getiren kasaplar, ayrıca dişi hayvan kesimlerinin uzun bir süre önlenmesi durumunda hayvan sayısının artacağını, et fiyatlarının normalleşeceğini kaydettiler.Et fiyatlarının yükselmesinden yakınan vatandaşlar da bu durumdan şikâyetçi olduklarını aktararak, maddi durumu iyi olanların et alabildiklerini fakat maddi gücü olmayanların evlerine et götüremediklerini vurguladılar.

“Dişi hayvanın iki sene kesilmesinin yasaklanması ve yurt dışından hayvan getirilmesi gerekir” diyen kasap M.AliRüzgar, “Ramazan ayıyla beraber et fiyatları bayağı yükseldi. Bunun Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yanlış politikasından kaynaklandığını düşünüyorum. Hayvancılık yok safhada, bölgemizde hayvan neredeyse kalmamış. Hayvanların özellikle yurt dışından getirilmesi gerekir. Tüccarların hayvanları yurt dışından Türkiye’ye getirmeleri gerekir. Ancak bu şekilde et fiyatları inebilir. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’de hayvan sayısının artması için 2 yıl boyunca dişi hayvanın kesilmesine kesinlikle izin vermemelidir.” dedi.

Share
1550 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ