gap başlık

logo

EŞBAŞKANLAR: TÜM ÇABAMIZ YAŞANILABİLİR BİR KENT İÇİN

EŞBAŞKANLAR: TÜM ÇABAMIZ YAŞANILABİLİR BİR KENT İÇİN

Batman Belediyesi Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Batman’da bulunan basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi.
Uzun zamandan bu yana basın mensupları ile bir araya gelemediklerini ifade eden Eş Başkanlar, Batman Belediyesinin seçimden bu yana yapmış olduğu çalışmalar ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi. Basın mensuplarının A’dan Z’ye tüm sorularına açıklıkla yanıt veren Batman Belediyesi Eş Başkanları Dr. Demir ve Korkmaz’a Belediye Başkan Yardımcıları Şehriban Aydın, Mehmet Salih Çetinkaya, M. Zeki Hedekoğlu, Ercan Astan, Nevzat Nemcik ve belediye meclis üyeleri eşlik etti.
18 Nisan 2019 tarihinden bu yana belediyenin yapmış olduğu çalışmalarla ilgili basın mensuplarını bilgilendiren Eş Başkanlar, basın mensuplarından gelen sorulara da yanıt verdi.
Batman Belediyesi’nin Batman genelinde yaptığı faaliyetleri ve hedeflerini sıralayan Eş Başkanlar, altyapıdan üst yapıya, fen çalışmaları; asfalt, kaldırım, yol çalışmaları, alternatif yol arayışları, ilimizde yaşanan son gelişmeler, imar durumu, BASKİ’nin kent merkezindeki faaliyetleri, otobüs güzergâhlarında yapılan son değişiklikler, kültürel, sporsal ve sosyal faaliyetlerle ilgili detaylı bilgi verildi.
Kadınlara istihdam olanağı sağlamak amacıyla çiçek üretimi ile ilgili sera tarzında çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Eş Başkanlar, Batman Belediyesinin DEDAŞ’a olan bağımlılığını minimum seviyeye indirmek için 10 bin kilowat saat güneş enerji projesi, 4500 kilowat saat atık enerjisini ile doğalgazdan elektrik üretimini hizmete sunmanın planlandığını kaydetti.
Batman’ın değişik semtlerinde yapılan parklar, İluh Deresinin ıslahı, Yaşar Kemal Parkı’ndaki son durum, amatör spor kulüplerine yönelik destekleri ile ilgili son bilgileri de paylaşan Eş Başkanlar: “2019 yılı bütçemiz oldukça sınırlı. Şuan için herhangi bir destek yapmamız mümkün değil. Giderimiz gelirimizden daha fazla. Bu demek değildir ki ‘Elimiz kolumuz bağlı olarak çalışmayacağız’ elbette çalışmalarımızı hızlandırdık. İmkanlar nispetinde çalışmalarımızı artırdık. İluh Deresi için Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü’nde girişimlerimiz oldu. Şayet destek verirlerse TOKİ mantığıyla çalışma gerçekleştireceğiz. İl Bank’tan kredi istedik, yılsonuna kadar herhangi bir kredi desteğinde bulunamayacaklarını ifade ettiler” dediler.

gap (1)

 

 

 

 

 
Batman Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünün yıl sonuna kadar kent genelinde 120 bin ton asfalt serimi hedeflendiğini kaydeden Eş Başkanlar Dr. Demir ve Korkmaz: “Asfalt serim işlemlerimiz devam ediyor. Bu arada yama çalışmalarımız da devam ediyor. Bugüne kadar 60 bin ton asfalt serimi gerçekleştirdik. 50 bin metrekaresini gerçekleştirdiğimiz kilit taşı ile yol kaldırım yapımı çalışmalarında toplamdaki hedefimiz 180 bin metrekare olacaktır. Bu arada 82 adet yeni yol açtık. Bu da metre bazında 20 bin metre (20 kilometre)’ye denk geliyor” diye konuştu.
Batman Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne bağlı ulaşım hizmetleri ile ilgili kentin dinamikleri ile bir araya gelerek 1,5 aylık bir çalışmanın gerçekleştirildiği yeni ulaşım sisteminde otobüs sayısının artmasıyla birlikte ulaşımda büyük rahatlama sağlanacağını kaydeden Eş Başkanlar: “Makro düzeyde yapılan çalışmalarda mikro düzeyde ufak tefek aksaklıklar olabilecektir. Şehrin yaklaşık yüzde 40’ına otobüs gitmiyordu. Kilometre bazında yol uzun olmasına rağmen 23 bin yolcu taşınırken, şu anda 31 bin yolcu taşıyoruz. Bu da 8 bin yolcu fazla taşındığını gösteriyor. Bunun içinde ücretsiz olarak taşıdıklarımız hariç. Günde 1000 litre daha az yakıt harcayıp, günlük 6000 TL’lik bir tasarruf sağladık. Otobüslerimizin sayı bazında eksikliğinin olduğu doğrudur. Yeni otobüsler alınarak bu sorunu da bir nebze olsun azaltmayı düşünüyoruz.
Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini kaydeden Eş Başkanlar, 60 yaş üstü vatandaşlarımıza ücretsiz kart hizmeti sunarak 19 bin vatandaşımızın yeni abone olmasını sağladık. Bu arada kart ücretlerini de 40 TL’den 10 TL’ye indirdik. Belediyeler hizmet kurumlarıdır. Bizler de hizmet etmenin gayreti içerisindeyiz. Biz her zaman hizmetten yanayız. Halkımız için geceli gündüzlü çalışıyoruz. Asıl hedefimiz Batman’da olması gereken kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2,8 metrekareden 10 metrekareye çıkarmaktır.
Sporda 5 buçuk milyon TL yok olmuş durumda. Bizler bunu altyapıya aktaracağız. Her yıl 5 mahallemize Spor Kompleksleri yapmayı hedefliyoruz. Belediyenin malları halkındır. Dolayısıyla halkın malını halka sağlamak adına peşkeş çekilen bazı arazileri tekrar geri alıyoruz. Uyuşturucuyla mücadele konusunda 10 yıllığına Yeşilay’a tahsis edilen binanın yararlı olduğuna kanaat getirdik. Batman’da tam manasıyla tam bir kent cinayeti işleniyor. Bizler buna karşıyız. Daha fazla yeşil alan, daha az imar alanı olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Eşbaşkanlar Tüm Çabamız Yaşanılabilir Bir Kent İçin (1)

 

 

 

 

 
Bizlere sürekli ‘Demokles’in Kılıcı’nı gösterir gibi “Kayyum gelecek”, “Kayyum atanacak’ gibi söylemlerle çalışma yapmamıza izin verilmiyor. Daha az bir karla hipermarket zinciri açmayı düşünüyoruz. 50 bin ekmek kapasiteli ekmek fırınımızın çalışmaları 2 ay içerisinde tamamlanacak. İluh Deresi için yaklaşık 1 ay önce başlayan bir çalışmamız var. İluh Deresini Eskişehir’de bulunan Porsuk Çayı gibi yapmayı hedefliyoruz. Şehrimizin imar planı yok, 18 uygulaması yok, 30-40 yıldır tapularını alamayan vatandaşlarımız var. Bu arada jeolojik esaslı şehir planı çıkaracağız. Kent merkezinde BASKİ Müdürlüğümüzce 17 kilometre kanalizasyon çalışmasını 25 kilometreye çıkarıp, su ağımızı da 7 kilometreden 5,5 kilometreden 12,5 kilometreye yükseltmeyi hedefliyoruz. Her zaman Batman için en iyisini yapmanın gayreti içerisindeyiz. DİKA’nın yüzde 90 yapmayı taahhüt ettiği Alo Tevşo Pazarı için yüzde 10’luk payımıza düşen miktarın tamamını ödemiş durumdayız. Bu arada şehir merkezinde küçük ve büyükbaş hayvancılık yapan kişileri, hazine arazisi bulunması halinde hayvancılık işiyle uğraşan besicilerimizi de şehir dışında tahsis edilecek yerlere çıkarmayı hedefliyoruz. Çalışmalarımız daha güzel ve yaşanılabilir bir kent için” bilgilendirmesinde bulundular.

gap (2)

Eşbaşkanlar Tüm Çabamız Yaşanılabilir Bir Kent İçin (3)

Share
2339 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ