gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

EMNİYET BİRİMLERİ TEYAKKUZDA PEKİ BİZ EBEVEYNLER…?


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Teknolojik gelişmelerin çağımıza kattığı sosyal değişimlerin yeni nesil üzerindeki olumsuz etkilerini her geçen gün daha fazla hissediyoruz.

Gençlerimizde tüketim bilinçsizliği ve doyumsuzluk gibi hem yeni hem de tehlikeli davranışlara yol açan bu tür olumsuzluklar toplumumuzu yeni tip sosyal hastalık türleriyle karşı karşıya bırakmaya devam ediyor.

Eldekilerle yetinmek yerine tüketim çılgınlığını normal bir davranış biçimi olarak görmeye başlayan gençlerimizin yaşamaya başladığı sanal hayat, kendilerini gerçek ihtiyaçları ile sahte ihtiyaçları arasında sıkıştırarak kişilik bunalımı geçirmelerine sebep olabiliyor.

Okullara yakın konumlarda açılmalarına izin verilen, gençlerin ilgisini çekecek ve cezp edecek mekanlar haline getirilen bazı yerler, gençlerimizin ruhunu ve hayallerini çalmak için kol gezenlerin özel alanı haline gelmiş gibi görünüyor.

Ekonomik ve manevi savurganlığın diz boyu sürdürüldüğü bu tür mekanların olumsuz etkilerini toplum olarak hep birlikte yaşamaya devam ederken, sahte ihtiyaçlarını önceleyerek bu tür mekanları ziyaret etmeyi alışkanlık haline getiren gençlerimizin itibarları ise her geçen gün daha fazla zarar görüyor.

Özellikle ders saatlerinde okuldan kaçarak veya kaçmalarına fırsat verilerek ruhlarının ve hayallerinin çalınmasına göz yumanların vebalini kimler nasıl taşır bilemeyiz. Ancak önleyici tedbirlerin artırtılmaması durumunda telafisi imkânsız hasarların sonuçlarına hep birlikte katlanmak mecburiyetinde kalacağımız gerçeğini göz ardı edemeyiz.

Çeşitli tuzaklarla gençlerimizin hayallerini çalmaya çalışanlara karşı emniyet birimleri her an teyakkuz halindeyken ve gece gündüz demeden çalışıyorken, peki biz ebeveynler olarak ne yapıyoruz?

Evet, Emniyet birimlerimizin kurulan tuzaklara karşı yaklaşımını ve önleyici tedbirlerindeki hassasiyetini takdirle takip ediyoruz. Buna mukabil vatandaşlarımızın da gençlerimizin hayallerini çalanlara karşı emniyet birimleriyle iletişim halinde kalıp bu sorunun çözümüne katkı sunması, ilgili birimlerin müdahale ve mücadele yeteneğini güçlendirecektir.

Gençlerimiz ve çocuklarımız, okul dışında aileleriyle birlikte geçirmeleri gereken vakitlerini teknoloji tuzaklarının kurulduğu mekanlarda geçirmeye devam ederlerse, gerçek hayattan koparak sosyal ve kültürel etkinliklerden kaçınacak ve kişilik bozukluğu dahil olmak üzere birçok hastalıkla baş başa kalacaklardır.

Tüketim anlayışının bir kültür haline getirildiği günümüz dünyasında yapılması gereken en önemli farkındalık, oluşturulmaya çalışılan tüketim anlayışının ve teknolojik bağımlılığının zararlarının eğitimlerle anlatılması ve gençlerimizin bundan uzak tutulmasıdır.

Elbette ki dünya teknolojik gelişmelerle birlikte değişiyor ve yine elbette ki toplumun tüm kesimleri bu değişime bir şekilde uyum sağlamak zorunda kalıyor; ancak kuşaklar arasında yaşanan değişimlerden toplumun tüm kesimlerinin olumlu etkilenmesi için aile içi iletişimin güçlendirilmesi gerekmektedir.

Gençlerimizin yarınlarını korumak ve geliştirmek amacıyla ortaya konulan ülke kaynaklarının israf edilmesini engellemek ise her bilinçli yurttaşın ve ebeveynin ortak görevidir.

Gençlerimizin ait olduğu değerlerden koparılması ve aynı zamanda manevi tüketim yerleri olan cezp edici konumlara yönlendirilmesi bugün için başarıya ulaşmışsa ve bu konumlar gençler için vazgeçilmez yerlere dönüştürülmüşse ve onlarda bağımlılık oluşturulabilmişse, hepimizin üzerine düşen en önemli görev gençlerimizi ait oldukları manevi konuma geri taşımak için daha fazla çalışmak olmalıdır.

Kalın sağlıcakla…

Share
945 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÜNYÜZÜNE ÇIKMAMIŞ (HİKAYEM) ..

  19 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  Dolunay.. Hiçbirimizin hikayesi sıradan değil, ya da hepimizinki sıradan aslında.. Hepimiz yaşantımızın özelini birileriyle, başkalarıyla zaman zaman paylaşırız. Bu paylaşımda bir kısmımız oldukça açık yürekli olabilir, dürüstlükle iç dünyamızı ve gerçeklerimizi ifade ederiz. Bir kısmımız biraz karşımızdakinin görmesini istediğimiz haliyle, gerçeklerimizi bazen biraz çarpıtarak veya bazen kısmen saklayarak paylaşırız. Yine kabaca bir kısmımız da oldukça ketum davranır, içimizdekileri, gerçeklerimizi pek dışarı çıkartmayız. Bu üç kategorin...
 • MAÇIN ADAMI 12 NUMARA

  16 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  Evimizde bizim gibi 3.ligin gediklilerinden olan Kocaeli ekibi Darıca Gençlerbirliği takımını ağırladık, ve sahadan 90+4 te yine rastgele bir duran top golü ile 1 puanı kurtararak ayrıldık. 2 puan kaybettik demiyorum 1 puan kurtardık diyorum çünkü sahadaki oyuncular bu oyunla rakiplerinden ancak puan kurtarır ve ne yazık ki rakiplerden söke söke puan alacak oyun oynamıyorlar. Bizim gibi ligden düşmemeye oynayan bir takım için bu durum çok vahim sonuçlar doğurur. Sahada ilk 5-10 dk. dışında elle tutulur bir oyun oynamadık, o oyunda yine...
 • ENGELSİZ YÜREKLER , DESTEK BEKLİYOR

  15 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  İlimizde çok özel bir takımımız var, Batman E.S.K. Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı. Peki kaçımız bu takımdan haberdarız… Çoğumuzun bu takımın varlığından haberi yok. Ama öyle bile olsa, böyle bir takımız var ve engel tanımadan başarıdan başarıya koşuyor. İlimizi Tekerlekli Sandalye  Basketbol 1.Liginde gururla temsil ediyorlar. Biz sporseverler , sporu sadece futboldan ibaret gördüğümüz için çoğu zaman bu takımımızı göz ardı ediyoruz , evet bu takımda ilimizin ismini ulusal düzeyde temsil ediyor ve herkesten çok desteğe ihtiyacı var ...
 • EMNİYET BİRİMLERİ TEYAKKUZDA PEKİ BİZ EBEVEYNLER…?

  11 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  Teknolojik gelişmelerin çağımıza kattığı sosyal değişimlerin yeni nesil üzerindeki olumsuz etkilerini her geçen gün daha fazla hissediyoruz. Gençlerimizde tüketim bilinçsizliği ve doyumsuzluk gibi hem yeni hem de tehlikeli davranışlara yol açan bu tür olumsuzluklar toplumumuzu yeni tip sosyal hastalık türleriyle karşı karşıya bırakmaya devam ediyor. Eldekilerle yetinmek yerine tüketim çılgınlığını normal bir davranış biçimi olarak görmeye başlayan gençlerimizin yaşamaya başladığı sanal hayat, kendilerini gerçek ihtiyaçları ile sahte ihtiy...