gap başlık

logo

EMNİYET BİRİMLERİ TEYAKKUZDA PEKİ BİZ EBEVEYNLER…?


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Teknolojik gelişmelerin çağımıza kattığı sosyal değişimlerin yeni nesil üzerindeki olumsuz etkilerini her geçen gün daha fazla hissediyoruz.

Gençlerimizde tüketim bilinçsizliği ve doyumsuzluk gibi hem yeni hem de tehlikeli davranışlara yol açan bu tür olumsuzluklar toplumumuzu yeni tip sosyal hastalık türleriyle karşı karşıya bırakmaya devam ediyor.

Eldekilerle yetinmek yerine tüketim çılgınlığını normal bir davranış biçimi olarak görmeye başlayan gençlerimizin yaşamaya başladığı sanal hayat, kendilerini gerçek ihtiyaçları ile sahte ihtiyaçları arasında sıkıştırarak kişilik bunalımı geçirmelerine sebep olabiliyor.

Okullara yakın konumlarda açılmalarına izin verilen, gençlerin ilgisini çekecek ve cezp edecek mekanlar haline getirilen bazı yerler, gençlerimizin ruhunu ve hayallerini çalmak için kol gezenlerin özel alanı haline gelmiş gibi görünüyor.

Ekonomik ve manevi savurganlığın diz boyu sürdürüldüğü bu tür mekanların olumsuz etkilerini toplum olarak hep birlikte yaşamaya devam ederken, sahte ihtiyaçlarını önceleyerek bu tür mekanları ziyaret etmeyi alışkanlık haline getiren gençlerimizin itibarları ise her geçen gün daha fazla zarar görüyor.

Özellikle ders saatlerinde okuldan kaçarak veya kaçmalarına fırsat verilerek ruhlarının ve hayallerinin çalınmasına göz yumanların vebalini kimler nasıl taşır bilemeyiz. Ancak önleyici tedbirlerin artırtılmaması durumunda telafisi imkânsız hasarların sonuçlarına hep birlikte katlanmak mecburiyetinde kalacağımız gerçeğini göz ardı edemeyiz.

Çeşitli tuzaklarla gençlerimizin hayallerini çalmaya çalışanlara karşı emniyet birimleri her an teyakkuz halindeyken ve gece gündüz demeden çalışıyorken, peki biz ebeveynler olarak ne yapıyoruz?

Evet, Emniyet birimlerimizin kurulan tuzaklara karşı yaklaşımını ve önleyici tedbirlerindeki hassasiyetini takdirle takip ediyoruz. Buna mukabil vatandaşlarımızın da gençlerimizin hayallerini çalanlara karşı emniyet birimleriyle iletişim halinde kalıp bu sorunun çözümüne katkı sunması, ilgili birimlerin müdahale ve mücadele yeteneğini güçlendirecektir.

Gençlerimiz ve çocuklarımız, okul dışında aileleriyle birlikte geçirmeleri gereken vakitlerini teknoloji tuzaklarının kurulduğu mekanlarda geçirmeye devam ederlerse, gerçek hayattan koparak sosyal ve kültürel etkinliklerden kaçınacak ve kişilik bozukluğu dahil olmak üzere birçok hastalıkla baş başa kalacaklardır.

Tüketim anlayışının bir kültür haline getirildiği günümüz dünyasında yapılması gereken en önemli farkındalık, oluşturulmaya çalışılan tüketim anlayışının ve teknolojik bağımlılığının zararlarının eğitimlerle anlatılması ve gençlerimizin bundan uzak tutulmasıdır.

Elbette ki dünya teknolojik gelişmelerle birlikte değişiyor ve yine elbette ki toplumun tüm kesimleri bu değişime bir şekilde uyum sağlamak zorunda kalıyor; ancak kuşaklar arasında yaşanan değişimlerden toplumun tüm kesimlerinin olumlu etkilenmesi için aile içi iletişimin güçlendirilmesi gerekmektedir.

Gençlerimizin yarınlarını korumak ve geliştirmek amacıyla ortaya konulan ülke kaynaklarının israf edilmesini engellemek ise her bilinçli yurttaşın ve ebeveynin ortak görevidir.

Gençlerimizin ait olduğu değerlerden koparılması ve aynı zamanda manevi tüketim yerleri olan cezp edici konumlara yönlendirilmesi bugün için başarıya ulaşmışsa ve bu konumlar gençler için vazgeçilmez yerlere dönüştürülmüşse ve onlarda bağımlılık oluşturulabilmişse, hepimizin üzerine düşen en önemli görev gençlerimizi ait oldukları manevi konuma geri taşımak için daha fazla çalışmak olmalıdır.

Kalın sağlıcakla…

Share
1123 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SAĞLIKTA ÇÖZÜM ÜRETMEK ŞART…

  04 Ağustos 2020 Yazar Makaleleri

  Covid 19 salgını maalesef her geçen gün can almaya ve yeni kişilere bulaşmaya devam ediyor… Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre özellikle bölgemizde ve ilimizde vaka sayılarının korkunç derecede artması ve ölüm oranının oldukça yükselmesi,  hem bireysel olarak bizleri, hem de kamusal olarak sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıları da gözler önüne sermiş oldu. Öncelikle bireysel olarak kendi özeleştirimizi yapmak gerekirse; bu salgını maalesef herkes çok basite alıyor ve bilim kurulu başta olmak üzere il yöneticilerinin açıklamış old...
 • KORONA GÜNLERİNDE KURBAN BAYRAMI…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere yaklaşık beş aydır ülkemizde ve dünyada geniş bir alana yayılan covid-19 ile yaşamaktayız. Covid-19 virüsünden korunmak, toplumda yayılmasını azaltmak ve böylece bulaş olacak kişi sayısını asgari seviyede tutmak için genel çapta kişisel koruyucu önlemlerin artırılması gerekiyor. Mart ayında başlayan ve yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirler vaka oranlarının yönetilebilir bir oranda seyreltmesine yardımcı oluyordu. Yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirlerin akabinde 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecin...
 • ADALETİN BU MU DÜNYA? EVET…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Güvenemem servetime malıma, Ümidim yok bugün ile yarına, Toprak beni de basacak bağrına, Adaletin bu mu dünya? Ne yar verdin ne mal dünya, Kötülerinsin sen dünya, İyileri öldüren dünya… Ne insanlar gelip geçti kapından, Memnun gelip giden var mı yolundan? Kimi fakir, kim ayrılmış yârinden… Kimi Mecnun gibi dağda dolaşır, Kimisi de ölüm yokmuş gibi çalışır… Kimi meteliksiz, kimi milyona karışır… Üstad Ali Ercan’ın bu şiiri ve bu şiirdeki anlam ve öneme vurgu yapmak istiyorum. Evet, dinimizde son derece önemli bir yere sahip...
 • DEVA PARTİSİ SEÇMENDEN NASİBİNİ DE, RIZKINI DA ALIR…

  19 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Genel başkanlığını eski başbakan yardımcılarından Ali Babacan’ın yaptığı, kısa adı DEVA olan Demokrasi ve Atılım Partisinin çiçeği burnunda Batman kurucu il başkanı Avukat Melik Müjdeci, kurucu heyetinde yer alan iş insanı Sedat Erpolat, avukat Ferda Ayış, iş insanı Turan Songur ve yine iş insanı olarak tanıdığımız Veysel Tekin ile birlikte basınımızla bir araya gelerek hedeflerini, projelerini ve partisinin ülke siyasetinde izleyeceği yol haritasını kısa başlıklar halinde bizlerle paylaştı. Öncelikle siyasi arenada genç, dinamik ve heyecanl...