gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

EĞİTİMDE YAŞANAN BAŞARISIZLIKLARDAN DERS ALABİLDİK Mİ?


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Yıllar önce eğitimde yaşadığımız başarısızlıklar sorgulandığında okulların fiziki yapısından tutunda öğretmen yetersizliğine, derslik sayısının azlığından tutunda eğitimin ideolojik bir hale getirildiği gerçeğiyle ve haklı cevaplarıyla karşılaşır dururduk.

Eğitim ve öğretimde yukarıda saydığımız sıkıntılar geçmişte yaşanmışken, bugün geçmişte yaşanan öğretmen yetersizliğinin giderildiğini, okullarımızın fiziki halinin iyileştiğini ve derslik sayısında bizleri hayretler içerisinde bırakacak kadar ciddi bir yükselişin varlığını müşahede ediyoruz.

2018-2019 eğitim ve öğretim sezonu kapanırken YKS ve LGS sınav sonuçlarında iller arasındaki başarısızlığımızın son yıllarda bir alışkanlık haline geldiğini ve eğitim camiamızın bu süreci başarısızlıkla yürüttüğünü halkımızın duygularına da tercüman olarak bir köşe yazısında ifade etmiştim.

2019-2020 Eğitim ve öğretim dönemi bu hafta itibariyle başlamış oldu. Öncelikle yeni eğitim ve öğretim yılının ülkemize, ilimize, öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Batman halkının eğitim ve öğretimde yaşanan başarısızlığın sebebini öğrenme hakkı vardır ancak bütün velilerimiz il bazında yaşanan başarısızlıklara verilecek cevapları beklerken koltukları koruma uğruna yapılan mülahazalar ve siyasiler tarafından korunan bürokratlar, insanımıza ve çocuklarımıza verilen değeri bu kabul edilemez davranışlarıyla apaçık gösteriyor.

Yeni eğitim ve öğretim dönemi başlarken ve her yıl iller bazında ki sıralamamız kötü bir performans sergilerken, devletimizin eğitimdeki payından ilimiz çok büyük bir oranda istifade etmişken, il eğitim ve öğretim sisteminde yaşanan başarısızlıkların kök sebebini hangi problemlere hamledebileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Batman için kangren olmuş bir yarayı koltuk ve makam peşinde koşan eğitimci yöneticilerimizin nasıl bir yöntemle tedavi edeceğini bütün velilerimiz gibi bende gerçekten çok merak ediyorum?

İdeoloji kavgalarının ve makam hırslarının yaşandığı eğitim camialarında hangi bürokrat çocuklarımızın geleceğini düşünebilir ki? Siyasiler tarafından eğitim sistemine atılan ideolojik yemler, gençlerimizin geleceğine nasıl bir katkı sunabilir ki?

Eğitimcilerin nitelik ve niceliklerine bakılmaksızın ideolojileri nedeniyle atandıkları makamlar, eğitim ve öğretim’de yaşanan dramatik başarısızlıklar, çocuklarımızın geleceğine, kimliğine ve kişiliğine ne kadar zarar veriyor hiç düşündünüz mü?

Batman Milli Eğitim Müdürlüğü’nün üst makamlar tarafından mutlaka bir virüs taramasından geçirilmesi gerekir çünkü eğitim, tıpkı sağlık camiasında olduğu gibi; siyasilere, sendikalara, vakıflara ve cemaatlere bırakılmayacak kadar önemlidir.

Öyle zannediyorum ki bu yazılanlar karşısında incinecekler, dudağını bükecekler ve düşünecekler çıkacaktır ama bilinmesi gerekir ki eğitimde yaşanan başarısızlıklar karşısında geçiştirmeli söylemlerinize hiçbir veli artık itibar etmiyor ve etmeyecektir.

Hiç bir veli, ideolojik saplantıların oluşturduğu makam hırsları nedeniyle çocuklarını siyasilerin, sendikaların, vakıfların ve cemiyetlerin rekabetine kurban ederek onları felakete sürüklemeyecektir.

Devlet okullarında yaşanan sorunları ve başarısızlıkları gören girişimciler, alternatifler oluşturmak adına özel okullar açarak hem ticari hem de eğitimsel bir rekabet oluşturmuşlardır.

Orta sınıf ve üzeri ailelerin şanslı çocukları bir nebzede olsa bu karmaşadan kurtulduğunu zannederken orta sınıfın altında bulunan fakir aile çocukları ise haksızlıkların ve makam hırslarının arasında hayallerinin kavgasını veriyor.

Peki, o zaman çözüm nedir?

Siyasiler; eğitim gibi önemli bir konuda çalışabilecekleri üst düzey eğitim kadrolarını seçerken başarıya ulaştırabilecek, kurumun itibarını zedelemeyecek isimlerin üzerinde durmalı ve mülakat yerine liyakati esasa alarak başarılı öğretmenleri okul ve il müdürlüğü gibi makamlarla ödüllendirmenin önünü açmalıdır.

Kim hangi partiye, sendikaya, vakıf ve cemiyete mensup olursa olsun, son günlerde Batman eğitim camiasında yaşanan başarısızlıkları görmezden geliyor veya velilerin şikâyetlerinin karşısında duruyorsa ve bunu mevcut durumdan çıkar elde etmek için yapıyorsa ilk önce kendi çocuklarına ihanet etmiştir.

Ve aranması gereken başka bir cevap: İlimizi yöneten siyasilerin, bürokratların ve eğitimcilerin önemli bir kısmı çocuklarını neden devlet okulu yerine özel okullara göndermeyi tercih ediyor?

Unutmayalım ki, gençlerimiz ve yürek danesi çocuklarımız öğretmenlerin ellerinde şekilleniyor.

Kalın sağlıcakla…

Share
487 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN HUZURA KİLİTLENDİ…

  19 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Malumunuz, geçen hafta ülkemiz üzücü bir terör saldırısına maruz kaldı. Özellikle sivil vatandaşların hedef alındığı böyle bir saldırının yüreklerde yarattığı sarsıntıyı anlatmanın imkânı bulunmamaktadır. Saldırı sonrasında toplumun algısını manipüle etmek isteyen bazı kesimlerin saldırıların amacı olan ülkede korku ve endişeleri yayma çabalarını hayretle izlemeye devam ediyoruz. Huzura karşıtlığı ile bilinen ve kirli akılların etkisinde kalan bazı kuruluş ile medyanın toplumun bilinçaltına yerleştirmeye çalıştığı korku imparatorluğuna...
 • KURUM MÜDÜRLERİ TEDİRGİN…

  11 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Son bir hafta içerisinde bazı bürokratlarımızı ziyaret edip, genel olarak yapılan çalışmalar, hizmetler ve bazı konular hakkında değerlendirmeler yaparak fikir alışverişinde bulundum. Öncelikle şunu ifade temek isterim ki, gerek bizzat ve gerekse telefonla görüştüğüm birçok bürokratımızda görevden alınıp alınmayacakları konusunda ciddi tedirginlik yaşadıklarını gözlemledim.   Son zamanlarda bazı kurumlarda değişiklik olacağı yönünde çıkan iddialar, Milletvekili Ziver Özdemir’in geçtiğimiz hafta düzenlemiş olduğu basın toplantısında söy...
 • EĞİTİMDE YAŞANAN BAŞARISIZLIKLARDAN DERS ALABİLDİK Mİ?

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Yıllar önce eğitimde yaşadığımız başarısızlıklar sorgulandığında okulların fiziki yapısından tutunda öğretmen yetersizliğine, derslik sayısının azlığından tutunda eğitimin ideolojik bir hale getirildiği gerçeğiyle ve haklı cevaplarıyla karşılaşır dururduk. Eğitim ve öğretimde yukarıda saydığımız sıkıntılar geçmişte yaşanmışken, bugün geçmişte yaşanan öğretmen yetersizliğinin giderildiğini, okullarımızın fiziki halinin iyileştiğini ve derslik sayısında bizleri hayretler içerisinde bırakacak kadar ciddi bir yükselişin varlığını müşahede ediyor...
 • BELEDİYEYE KAYYUM İDDİALARI…

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Belediye seçimlerini kazanan HDP’nin aday gösterdiği belediye başkanı Mehmet Demir ve eş başkan olarak tayin edilen Songül Korkmaz, göreve geldikten sonraki icraat, eylem ve söylemleri hepimizin en çok merak ettiği konuların başında yer alıyordu. Aradan geçen süre zarfında başta mali konular ve bazı personellerin durumu en çok merak edilen konuların arasında yer alıyordu... Bu konuda da belediye yönetimi açıklama yaptı ve belediyeyi toplam yaklaşık olarak 307 milyon lira borçla devir aldıklarını, şeffaf ve adil olacaklarını ve personelle...