gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Durmuş “Enerji İthal Bağımlılığımız % 72 “

Türkiye’nin enerji ithal bağımlılığının yüzde 72 civarında olduğunu bildiren Batman Üniversitesi Rektörü Durmuş, nükleer enerji santralleriyle enerjide dışa bağımlılığın azalacağını söyledi.

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin temelinin atılması üzerine konunun tarihi, ekonomik ve siyasi önemine dair açıklama yapan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Türkiye’nin 62 yıllık nükleer enerji rüyasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temelleri atılan Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile gerçekleştirildiğini belirtti.

Durmuş, “Ülkelerin nükleer santrallere yönelmesinde elektrik üretim maliyetlerinin düşük olması ve enerji arz güvenliğinin sağlanması birinci plandadır. Elektrik tüketim talep artışında ülkemiz, dünyada Çin’den sonra ikinci, Avrupa’da ise birinci sıradadır. Büyüyen ülke ekonomisi, elektrik tüketimi ve nüfus yapısı karşısında enerji arz portföyümüze bakıldığında, petrolün yüzde 92’si, doğal gazın yüzde 98’i, kömürün yüzde 20’si ithal kaynaklardan karşılanmakta olup enerji ithal bağımlılığımız yüzde 72 civarındadır. Bunun sonucu olarak cari açığımız içerisinde enerji ithalatından kaynaklanan pay 60 milyar dolar olarak gerçekleşmektedir. Nükleer enerji santralleriyle birlikte enerjide dışa bağımlılığımız büyük oranda azalacaktır. Böylece neredeyse tamamı ithal edilen doğal gazın yerine nükleer santralleri elektrik enerjisi üretiminde kullanarak enerjide dışa ve fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltmayı, enerji kaynak çeşitliliğini artırmayı ve sonuç olarak enerji arz güvenliğini sağlamayı hedeflemektedir. Bu bağlamda ülkemiz, 2023 yılındaki elektrik kurulu gücünün en az yüzde 10’unu, elektrik tüketiminin de yüzde 17’sini nükleer santrallerden karşılayacaktır.” dedi.

Share
667 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ