gap başlık

logo

DEVLETİN SICAK YÜZÜ – BATMAN AÇSHM…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Devletin sosyal yardım hizmetlerinin hak sahiplerine ulaştırılması, halkın ihtiyaçlarının belirlenerek buna yönelik politikalar üretilmesi, yaşam kalitesinin artırılması, tedbir ve tedariklerle bu sürecin yürütülmesi, kamusal araçları doğru bir şekilde yönetmekle mümkün olabilir.

İkinci maddesiyle birlikte Anayasamız kapsamlı sayılabilecek bir sosyal haklar kataloğuna sahiptir. Ancak geçmişte yapılan bazı ekonomik ve sosyal hatalar, bu hükmün ve bu hükme bağlı katalogların uygulanmasını sınırlandırmıştı.

Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazetesi genel yayın yönetmeni Mansur Obut’la birlikte Batman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ümit Çiçek’i ziyaret ederek, yapılan çalışmalar, tedbirler ve tedariklerle ilgili önemli bilgiler edindik.

Batman valisi Hulusi Şahin’in himayesinde, onun bilgi ve birikimiyle hizmet kataloglarını iyileştirdiklerini ve genişlettiklerini ifade eden Ümit Çiçek, ölçülü, sabırlı, kucaklayıcı, koruyucu ve nazik olan yaklaşımıyla, bulunduğu makamın önem ve ağırlığını taşıdığını gösteriyor.

Bu bağlamda ilimize adanmışlık ruhuyla hizmet veren AÇSHM müdürü Ümit Çiçek’i ve kurum personelini Batman için büyük bir şans olarak görmek gerekiyor.

İlimizde yaşanan aile içi sorunlar başta olmak üzere çocuklara, kadınlara, engelli ve yaşlılara, şehit yakını ve gazilere yönelik hizmetleriyle her gün hizmet ağını ve görev sorumluluk alanını büyüten Batman AÇSHM, sunduğu sosyal ve ekonomik hizmetlerle birlikte önemini tartışılmaz derecede gözler önüne sermektedir.

Sosyal ve ekonomik açıdan kendilerini güvencesiz konumda bulan vatandaşların devletin sosyal korumasına ve bakımına rahatlıkla sığınmasını sağlayan bu kurum, çalışmalarının merkezine şefkati koymuş ve bunu ana motif haline getirerek bir disiplinle olgunlaştırmaya devam etmektedir.

Aile dostu politikalar sunarak Batmanlılara hizmet eden AÇSHM, sınırları bulanıklaşmış olan vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırarak sorun giderici çözümler üretmekte ve bu haliyle de dezavantajlı vatandaşlarımızın hayatlarını normalleştirmektedir.

Toplumsal gereksinmelere cevap vermek ve bunu sağlamak için yoğun faaliyetlerde bulunan Batman AÇSHM ile ilgili çalışmaları, siz değerli okuyucularımın sağduyusuna takdim ederek paylaşmak istiyorum.

Tevazu, samimiyet ve gayretle Batmanlılara hizmet eden AÇSHM, Evde bakım hizmetleri kapsamında 6 bin 249 vatandaşa 2020 yılında kişi başı bin 544,61 TL olmak üzere toplamda 118 milyon 486 bin 641 TL ödeme yapmış.

Özel bakım hizmetleri kapsamında ise yine aynı yıl içinde 112 vatandaşımıza toplam 4 milyon 433 bin 226 TL ödeme yapılmış.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetinden 1099 vatandaş faydalandırılarak bu ailelere toplam 13 milyon 172 bin 125 TL nakdi destek verilmiş ve psiko-sosyal destek hizmeti sunulmuş.

Kuşkusuz her çocuk için en sağlıklı ortam kendi ailesiyle birlikte yaşadığı evidir. Ancak bütünlüğü bozulan aileler yaşadıkları sosyal ve ekonomik sorunlar nedeniyle çocuklarına bakamayacak duruma gelebilmektedir. Bütünlüğü bozulmuş ailelerde yaşayan çocukların düzenli bir hayata sahip olabilmeleri, yaşadıkları sarsıntıları atlatabilmeleri için sevgiye ve sağlıklı bir ortama ihtiyaç duyulmaktadır.

Batman AÇSHM, 9 aileyi ve bu ailelere emanet ettiği 12 çocuk için 2020 yılında toplam 229 bin 188 TL destek vererek, dezavantajlı konumda bulunan bu çocuklar için sadece bir bakım modeli uygulamamış aynı zamanda onları bir iyileştirme sürecine tabi tutarak ruh, beden ve zihin sağlıklarını uzmanların ziyaretleriyle izlemeye almıştır.

2020 yılında toplam 143 MİLYON TL ayni ve nakdi yardımı dezavantajlı kesimlere ulaştıran Batman İl AÇSHM, devletin sıcaklığını ve koruyuculuğunu vatandaşa hissettirmiştir.

Burada sayamayacağımız birçok sosyal hizmet modelini uygulayarak Batmanlılara hizmet veren AÇSHM, uygulanan bütün hizmet modellerinin her aşamasını takip ederek, her boyutuyla değerlendirerek ve gerektiğinde müdahale ederek sunulan hizmetin sürekliliğini sağlamaktadır.

Salgın hastalığa rağmen ASDEP projesi kapsamında mevsim koşullarını bahane etmeden en ücra yerdeki mezraları ve köyleri ziyaret eden ve vatandaşımızın ayağına hizmet götüren Batman AÇSHM, Devletimizin gülen yüzünü göstererek ve şefkat elini uzatarak dezavantajlı konumda bulunan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gideriyor.

Devlet kurumları belli bir plan ve disiplinle yönetildiğinde, kamusal araçlar doğru kullanıldığında, sosyal olanaklar, pozitif tedbirler ve tedarikler vatandaşa hakkaniyet ölçüsüyle yansıtıldığında, ülke olarak hem refah seviyemiz yükselecek hem de insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı payidar kalacaktır.

Allah bu memleketin başına her vakit dirayetli ve milletine hakkıyla hizmet eden idareciler versin.

Kalın sağlıcakla…

Share
728 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RAMAZAN’DA ‘VİCDAN’ MUHASEBESİNE HAZIR MISINIZ?

  11 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  İslam dinimizde 11 ayın sultanı olarak bilinen mübarek Ramazan ayına girmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bizleri bu mübarek aya kavuşturan yüce rabbimize hamd ediyorum. Özelikle bu ayda; rahmet ve bereket yağmurları var… Ramazan ayında; Yardımlaşma, Dayanışma, Kaynaşma ve güç birliği var… Bu ayda; manevi anlamda arınma var, tövbe var, ibadet var, kendimizi her alanda gözden geçirme var… Bu mübarek ayda; yardıma muhtaçlara el uzatma var, yetimleri sevindirme var… Kısacası maddi ve manevi anlamda birbirimize destek var ve hepsinden...
 • BÖLGESEL AMATÖR LİG (B.A.L.) BAŞLIYOR, BAL TADINDA BİTER İNŞALLAH

  07 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  BÖLGESEL AMATÖR LİG (B.A.L.) BAŞLIYOR, BAL TADINDA BİTER İNŞALLAH Günümüz pandemi koşullarına rağmen birazda mecburiyetten, Bölgesel Amatör Ligler yakın bir zamanda başlayacak. İlimizi bu liglerde temsil edecek 2 takımımız var, 1955 Batman Belediye Spor ve 72 Batman Spor. Her iki takımımıza da ilimizi temsil etmek adına çıktıkları bu yolda başarılar dilerim. Bu takımlar bu saatten sonra şahıslar veya kurumların değil tüm Batman halkının takımıdır. Şahsımın nazarında birinin ötekinden farkı yoktur ve desteklenmeleri ilimiz sporu ve genç...
 • BELEDİYEDEN GELECEĞE ATILAN KARARLI İMZA…

  04 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  Bundan yaklaşık bir yıl önce hukuki nedenlerle görevden el çektirilen seçilmiş Batman Belediye Başkanının yerine atanan Vali Hulusi Şahin, Değişime Atılan Kararlı İmza ilkesiyle son bir yılda ilimizde yapılan ve yapılması planlanan projeleri kamuoyuyla paylaştı. Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısında aynı zamanda önümüzdeki otuz yılın planları ve projeleri anlatıldı. Batman Belediyesine kayyum olarak atandıktan sonra devasa projelerle ilimize hizmet etmeye gayret eden Vali/Kayyum Hulusi Ş...
 • BAŞKAN VEKİLİNİN 1 YILLIK İCRAATLARI; 1 NİSAN ŞAKASI DEĞİL GERÇEK…

  01 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  Dünya genelinde her yıl 1 Nisanda şakalar yapılır… Ülkemizde de vatandaşlar kendi aralarında bugünün anısına kendi aralarında sıkı şakalaşmalar yaptıklarını biliyor yada duyuyoruz… Batman belediyesine yaklaşık 1 yıldır Kayyum olarak atanan vali Sayın Hulusi Şahin, bu günü bilerek mi seçti bilemiyorum ama 1 yıllık icraatlarını, 1 Nisanda geniş katılımlı bir programla kamuoyuna tek tek anlattı… Programa Batman basınımızın yan ısıra, il dışından gelen çok sayıda basın mensubu, haber ajansları, STK başkanları ve muhtarlar katıldı. Tanıt...