gap başlık

logo

Demir “İhracat Rakamlarımız Çok Küçük”

Demir “İhracat Rakamlarımız Çok Küçük”

Batman Ticaret ve Sanayi Odası (BATSO) tarafından ihracatçı firmalara yönelik “İhracatta Devlet Destekleri ve Uygulamaları” istişare toplantısı gerçekleştirildi.

 

BATSO hizmet binası konferans salonunda, “İhracatta Devlet Destekleri ve Uygulamalarına İlişkin Düzenlemeler”in anlatıldığı istişare toplantısına; İhracat Genel Müdür Yardımcısı Musa Demir ve beraberindeki heyet, BATSO Başkanı A.Kadir Demir ve ihracat yapan firma yetkilileri katıldı. Burada yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan BATSO Başkanı A.Kadir Demir, Batman’ın yaptığı ihracat rakamlarının çok küçük olduğunu söyledi.

 

Demir, “Gönül arzu ederdi ki daha büyük rakamlarla ihracat yapabilelim. Ama bizim ihracatçılarımız bugüne kadar daha çok Suriye, Irak gibi çevre ülkelerle çalışmışlar. Bu çıkan savaşlar nedeniyle ihracat rakamlarımız hem düşüyor hem de daha ihracatçılarımız fazla ihracat yapamıyor. İhracatçılar olarak daha değişik pazarlar aramalıyız. Daha fazla dış ülkelere açılmalıyız.” dedi.

 

“Batman’da sanayisi açısından çok büyük bir gelişme var” diyen Demir, şunları söyledi: “Ama Batman ve Siirt’in rakamlarına baktığımız zaman ki, Batman ekonomik olarak daha da gelişmiş, bu ekonomik canlılığı yansıtan bir tabloyla karşılaşmıyoruz. Batman ihracatı 2017 yılında 37 milyon dolar. Bu çok az. Batman 6’ıncı bölge illerinde en fazla teşvik belgesi alan 3’üncü il. Teşvik belgesi geleceğin habercisidir. Buğu alınan teşvik belgesi önümüzdeki 3-5 yılda yatırıma, istihdama, ihracata, üretime dönüşme potansiyeli de taşıyor. Dolayısıyla bu açıdan aslında sevindirici, Batman’da sanayisi açısından çok büyük bir gelişme var.”  Heyet, toplantının ardından firmaların talep ve önerilerini dinledi

 

Share
1232 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ