gap başlık

logo

26 Haziran 2020

ÇOK MU NORMALİZ ?


PINAR DEMİR
pinar_demir3581@hotmail.com

Sevgili dostlar;

Sizlerle tekrar bir arada olmanın mutluluğu içerisindeyim.Bugün sizlerle pandemi öncesi ve sonrasını konuşmak acaba bir anda fazla normal bir hayatın içerisine mi kendimizi bıraktık?.sorularına cevap bulmak istiyorum.

Yaklaşık 3 ayı geride bıraktığımız zorlu bir süreçten sonra insanların sanki hiç böylesi sıkıntılı süreç olmamış ya da süreç bitmiş gibi bir düşünce ile kendilerini hayatın akışına kaptırmalarına anlam vermek mümkün değil. Artık hayatımızda pandemi öncesi ve pandemi sonrası yaşantı olarak da nitelendirebileceğimiz yeni bir dönem bulunmaktadır.

Küçücük bir virüsün nelere sebep olabildiğini görmemize rağmen neden hala çok rahat davranıyoruz?. diye sormadan edemiyor insan.

İnsanların bu denli duyarsız olmalarının en büyük sebeplerinden biri de maalesef bana bir şey olmaz mantığı ile hareket ederek hem kendi hayatlarını hem de başkalarının hayatını fütursuzca tehlikeye atmalarından kaynaklandığını düşünüyorum.

Sevgili dostlar;

İster Covid 19 ister korona virüs diyelim önümüzde var olan tehlikenin nedenli büyük olduğunu göremediğimiz sürece uzun bir zaman diliminde bu sıkıntıdan kurtulmak mümkün olmayacak. İllaki evlerimizden çıkmamak, iletişimi kesecek derecede kimseyle görüşmemek mi gerekiyor? Bunun daha basit yolu olan maske, mesafe, hijyen üçlüsüne uymak sizce de daha kolay değil mi?

Birbirimizi özlediğimiz, sarılamadığımız, sevdiklerimize hasret kaldığımız günleri ne çabuk unuttuk böyle?

Covid 19 denilen illet bize gerçekten bir şeyleri öğretemedi mi?  Yoksa onu ciddiye almamakla öğrenecek daha çok şeyimiz mi var diye bir korku sarmıyor mu? sizleri de. Bu süreçte duyduğum bir söz var ki beni derinden etkilemiştir. Covid 19’a yakalanan bir yakınım “yoğun bakımda nefes aradım” dediğinde yaşamanın, sevdiklerimin ve hayatta hiçbir şey için çok fazla üzülmemek gerektiğinin kıymetini bir kez daha anladım.

Hayatımızın her noktasında bu sıkıntının getirdiği zorlukları yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz bir müddet daha. Duyarlı olmak bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum.

Çevrenizde olan insanları şöyle bir gözden geçirin sevgili dostlar ve kendinize şu soruyu sorun ; çok mu normaliz?Vereceğiniz cevap bu sürecin size getirdiği artılar ve eksiler olacaktır.Kazanıyor muyuz yoksa kaybediyoruz ama farkında mı değiliz?.

Zorluklar bizler için elbette fakat mücadele etmek, çözüm üretmek ve bu iki anahtar ile bu virüsü kapının dışında bırakmak bizlerin elinde.

Maske ,mesafe,hijyen üçlüsünü kendisine anahtar edinmiş nice dostlarla kalmanız dileğiyle.

Share
4240 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN DİJİTAL KÜTÜPHANEDE OKUSUN…

  06 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Öyle sıra dışı bir dönemden geçiyoruz ki belki de yaşadığımız bu asırda en zor seneyi yaşıyoruz. Salgın sebebiyle pek çoğumuzun evine kapandığı bir dönemde bazı insanlar temel yaşam ihtiyaçlarına ulaşmakta bir hayli zorluk yaşadılar. Ancak, toplumsal dayanışma organizasyonları tarafından yapılan kampanyalarla çok güzel yardımlaşma örneklerine şahit olduk. İnsanlar hayatlarını sürdürebilmek için nasıl birtakım temel ihtiyaçlara gereksinim duyuyor iseler, kitap okumayı ve hayatın her aşamasında öğrenmeyi de en temel ihtiyaçları arasına koymal...
 • PETROLSPORU HER SEFERİNDE KORONA VİRÜS MÜ KURTARACAK?

  06 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Sosyetik ismi kovid-19 olan, bizim korona virüs diye bildiğimiz illetin gölgesinde geçen bilmem kaçıncı günden herkese merhaba. Yeni normal denen süreci bitirip normal olan normalde buluşmayı temenni ederek yazıma başlamak istiyorum. Çalışmak zorunda olanlar dışında herkesin eve kapandığı bir süreçten geçiyoruz ve hala tam olarak normal yaşantımıza dönebilmiş değiliz. Birazda korona virüs ile geçirdiğimiz günlerin bize kattıklarından, faydalarından bahsetmek istiyorum, hastalık bu faydası olur mu demeyin. Normal günlerimizin ne büyük nime...
 • MECLİS’TE ZİYARETÇİ YASAĞI 31 TEMMUZ’A KADAR UZATILDI

  03 Temmuz 2020 Siyaset, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Koronavirüs önlemleri nedeniyle 31 Temmuz'a kadar TBMM'ye ziyaretçi alınmayacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yerleşkesine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında getirilen ziyaretçi yasağının, 31 Temmuz'a kadar uzatıldığı açıklandı. 1-31 TEMMUZ ARASI GEÇERLİ OLACAK Meclis Başkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, TBMM yerleşkesi ve eklentilerine 1-31 Temmuz 2020 tarihlerinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. GRUP TOPLANTILARI YAPILMAYA DEVAM EDİLECEK Koronavirüs salgını nedeniyle 45 gün ara veren Meclis çalışmaları 2 ...
 • ÇOCUKLARA NASIL KURALLAR KOYMALIYIZ?

  29 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Sıkça sorunlardan birisi de"çocuklarımıza nasıl kurallar koymalıyız?" Kurallar çocuğun sağlıklı gelişimi için gereklidir. Kurallar, çocuğa sorumluluk kazandırdığı gibi onu güvende de tutar. Kural koymak çocuk gelişimi için son derece önemli olduğundan, dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Kural koymak çocuğun kendisinin ve başkalarının sınırlarını tanıması açısından da önemlidir: Örneğin, ağabeyi veya ablası ders çalışırken odasına girip rahatsız etmemek başkasının sınırına uyduğunu gösterir. Kurallar aynı zamanda çocuğu güvende tutmaktad...