logo

CHP İl Başkanı Hüseyin Yaşar İle Gündeme Dair

CHP Batman il başkanı Hüseyin YAŞAR;  “100 yıl Haşdi şabiyle, İşidlilerle, el nusra yönetimi ile komşu olacağıma, 1 gün bile olsa Kürt halkıyla komşu olmayı tercih ederim…”

CHP Batman İl Başkanı Sayın Hüseyin Yaşar, dün gazetemize nezaket ziyaretinde bulunarak gündeme dair çok önemli ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yerel ve ülke genelinde yaşanan siyasi gelişmeleri değerlendiren Sayın Hüseyin Yaşar’la mini bir röportaj yaptım. Ben sordum, kendisi yanıtladı…

İşte öne çıkan başlıklar;

GAP: Başkanım ülke genelinde baş döndürücü siyasi gelişmeler yaşanıyor. İlk olarak gündemde olduğu için istifası istenen Ak Partili belediye başkanları var. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

H.Y: Hangi siyasi partiden olursa olsun görev süreleri dolmadan seçilmiş iradenin istifasının birilerinin isteği doğrultusunda istenilmesini asla doğru bulmuyorum.

Eğer varsa bir hukuksuzluk, bunun yolu bellidir. Ama ülke kamuoyuna hiçbir gerekçe göstermeden bazı belediye başkanlarına istifa edin denilmesini demokrasi gereği olarak ta, hukuki açıdan da, vicdani açıdan da doğru bulmuyorum.

GAP: Erken seçim olur mu?

H.Y: Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, son gurup toplantısında bunu gündeme getirdi. Ve hükümete meydan okudu. Biz parti olarak alınacak bir erken seçim kararına destek vereceğiz. Biz parti olarak erken seçime hazırız ve kamuoyundan da büyük bir teveccüh alacağımıza inanıyoruz. Yeter ki özellikle belediye başkanları üzerinden yapılan bu hukuksuz uygulamalara son verilsin istiyoruz.

GAP: Başkanım CHP’nin Batmanda uygulayacağı politikalar hakkında biraz bilgi verirmisiniz?

H.Y: Mansur bey, bildiğiniz gibi bu Pazar günü il kongremizi yapacağız. Yeni yönetimimizle birlikte bundan böyle çok daha aktif çalışmalar yürüteceğiz. Kamuoyunun partimize gösterdiği teveccühe layık olmaya çalışacağız. Halkımızın sorunlarına, istek ve taleplerine eğileceğiz ve inşallah çözüm de  bulacağız.

Önümüzde gerçekten de çok önemli iki seçim var. Biz CHP olarak bu iki seçimden de başarılı sonuçlar alacağımıza bütün kalbimizle inanıyoruz.

GAP: Kongrenize genel merkezden katılacak isimler var mı? Nerede olacak kongreniz?

H.Y: Evet var. Kongremiz saat 10’da Real Konak otelde olacak. Bu kongremize çok değerli ve önemli isimler de gelecek.   İstanbul milletvekilimiz Sayın Gürsel Tekin ve D.Bakır milletvekilimiz Sayın Sezgin Tanrıkulu, Parti meclis üyemiz Sayın Yıldırım Kaya’nın yanı sıra davet ettiğimiz çok sayıda siyasimiz var. İnşallah bu kongremizde yeni yönetimimizle birlikte CHP’yi tüm Türkiye’de olduğu gibi, Batmanda da en iyi yere hep birlikte taşıyacağız.

GAP: Başkanım, Kürt sorunu yıllardan beri bir türlü çözülemeyen bir konu. Bu sorun sizce nasıl çözülür? CHP iktidar olursa Kürt sorununu gerçekten çözebilecek mi?

H.Y: Mansur bey, öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, 100 yıl Haşdi şabiyle, İşidlilerle, el nusra yönetimleri ile  birlikte komşu olacağıma, 1 gün bile olsa Kürt halkıyla komşu olmayı tercih ederim.

Ak Parti iktidarının özellikle Kuzey Irak yönetimine ve dolaysıyla Kürt halkına sarf ettiği sözleri ve ithamları vicdanı olan hiçbir Kürt kabul etmez, bende etmiyorum. Biz bin yıldan beridir Türk – Kürt kardeşliğini savunuyoruz.

Evet, Kürt sorununu çözecek bir tek parti varsa bu ülkede, o da; CHP’dir. Çünkü biz ilkesel olarak barışı ve kardeşliği en güçlü sesle haykıran bir partiyiz. İktidarımızda bu sorunu çözecek çok sayıda raporlar var elimizde. Bu raporlar ve dünyada örneği olan barış anlaşmalarından hareket ederek Kürt sorununu samimi bir şekilde çözeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.

GAP: Son olarak neler söylemek istersiniz?

H.Y: Yeni süreçle birlikte siz değerli basın mensupları başta olmak üzere sık sık bir araya geleceğiz. Ülkemizin her açıdan kötü yönetildiği bu kaostan güç birliği yaparak çıkaracağız. Gerçektende ülkeyi yöneten siyasiler, freni boşalmış bir kamyon gibi. Allah korusun çok büyük bir felaket yaşamadan bu siyasi iktidarı seçimle birlikte sandığa gömeceğiz. Bütün seçmenlerden ricam; düşünün, süreçleri takip edin ve vicdanınızın sesine kulak verin.

Umudumuzu yitirmeden güzel günleri hep birlikte görmek dileğiyle başta Batman halkı olmak üzere, tüm ülke kamuoyuna selam ve saygılarımı sunuyorum.

Bana bu fırsatı yarattığınız içinde şahsınızda. GAP Gazetesine kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Share
2587 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ