gap başlık

logo

Çevrecilerden Maytap Can Yakar’ Kampanyası

Çevrecilerden Maytap Can Yakar’ Kampanyası

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, her yıl özellikle dini bayramlarda çocukların büyük ilgi gösterdikleri Maytap, Torpil, havai fişek, çatapat, roket vb gibi patlayıcı ve yanıcı, kimyasal içerikli maddelerden çocukların uzak kalmasını istedi.

Bu tür eğlence amaçlı patlayıcıların çocukları ‘şiddete’ yönlendirdiğini belirten Çevreciler, “Bayram günleri boyunca yüksek gürültüyle patlatılan maytap ve benzeri maddeler, çevre ve sağlık sorunlarına neden oluyor” dediler.

Çevrecilerden, ‘Maytap Can Yakar’ Kampanyası…

Batman’da yaklaşık 20 yıldır daha yaşanabilir bir Batman için çevre mücadelesi veren Batman Çevre Gönüllüleri Derneği yöneticileri, bu kez maytap, torpil, roket, çatapat, mantar gibi yanıcı ve toksik maddeler içeren patlayıcılar için ilgilileri ve kamuoyunu duyarlılığa davet etti. Batman Çevre Gönüllüleri Derneği yönetim kurulu, çocukların özellikle dini bayram günlerinde eğlence amaçlı olarak kullandıkları patlayıcılar nedeniyle yüksek gürültü kirliliğine neden olduklarını ve sağlıklarıyla birlikte çevre için de tehdit oluşturdukları gerekçesiyle bu maddelerin satışının yasaklanmasını istedi. Konuyla ilgili olarak, ‘Maytap Can Yakar’ kampanyası başlatarak kamuoyunda bir duyarlılık ve farkındalığı amaçladıklarını belirten Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Recep Kavuş, vatandaşları kampanyalarına desteğe davet etti. Maytap, torpil, oyuncak silah vs patlayıcıların çocukları ‘şiddete’ yönlendirdiği konusunda uzmanların uyarılarının olduğunu anımsatan Kavuş, maytap karşıtı kampanyalarına sosyal medyadan da destek istedi.

“Çevre Ve Toplum Sağlığı İçin Tehlikeli”

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği yönetim kurulu, maytap, havai fişek gibi patlayıcı maddelerin çevre ve toplum sağlığı boyutuna da dikkat çekerek, şu uyarıda bulundu: “Sağlık Bakanlığının konu ile ilgili 24 Ekim 2008 tarih ve 31697 Sayılı Genelgesi var. ‘Halk arasında çat-pat diye bilinen yanıcı, patlayıcı, toksik maddelerin 12 yaşından küçüklere satışının engellenmesi ve erişiminin kontrol altına alınması (satış yerlerinin kayıt altına alınması) için ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde her türlü tedbirin alınması ve alınan tedbirlere aykırı hareket edenlere ilgili mevzuat doğrultusunda yasal işlemlerin yapılması’ diye özetlenen genelgenin Batman’da da pratik bulmasını istiyoruz. Valilik ve Emniyet Müdürlüğü’nün bu konuda bazı tedbirler aldıklarını öğrendik. Daha etkin tedbirlerle çocuklarımızın özellikle can güvenliğinin sağlanmasını isterken, halkımızı da bu konuda duyarlı ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Her bayramda toplum yüksek gürültüyle rahatsız ediliyor. Ayrıca çok sayıda çocuk acil servislere kaldırılıyor. Yüz ve gözlerde ciddi yaralanmalar ortaya çıkıyor. Bu tip yanıklar, kimyasal madde de içerdiği için çok tehlikeli oluyor. Yanık izleri de kalıcı olabiliyor. Maytap ve havai fişek satışı, bakkallarda, marketlerde, oyuncakçılarda bu tür malzemelerin satılmasına izin verilmemelidir.”

Share
787 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ