gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

CENTİLMENLİK GÜZELDİR, HADİ BİZE İKİ ÇAY SÖYLE


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

FUTBOL VE KABADAYILIK

Daha önce de birçok olumsuz davranış sergileyen Fenerbahçe oyuncusu
Volkan Demirel kaleci midir ?
Yoksa badigart mıdır ?
Hatırlayacağınız üzere Fenerbahçe’nin sahasında son dakika attığı golle berabere kaldığı Trabzonspor maçının ardından Volkan Demirel, Trabzonsporlu kondisyoner Gökhan Kandemir için “Özür dilesin.
Yoksa otobüsten aldırır ben özür diletirim” beyanatında bulunmuştu.
Volkan Demirel;
Özünde iyi bir insan da olabilir fakat aldığı insani ve mesleki altyapı eğitiminin çok yetersiz olduğunu görebilmekteyiz.
PFDK, Volkan Demirel’i sportmenliğe aykırı bu hareketi ve sözleri için 3 resmî müsabakadan men ve 26 bin TL para cezasıyla cezalandırdı.

Fenerbahçe kulübüne ise, Trabzonspor maçında toplamda 260 bin TL civarında bir para cezası kesiliyor.
Peki, bu durum sorumlularından kulüp hesap sormayacak mı ?
Tüm kulüplerimiz aşağı yukarı her hafta bu cezaları almaktadır.
Biz sadece örnek olması münasebetiyle Fenerbahçe ve Volkan Demirel örneğini verdik.
Yoksa kulüplerimizin birçoğunda bu durumlar yaşanmaktadır ve aslında kulüplerimizin içler acısı durumunu ortaya koymaktadır.

KABADAYILIK LİSANSI VERELİM

Ülkemizde son yıllarda özellikle dizilerde mafya babası, kabadayı gibi tiplemeler canlandırılıyor. Çukur, Kurtlar vadisi, Ezel vs…
Mafya babası, kabadayı ya da serseri diyebileceğimiz insanların her zaman ve her ülkede kendine göre bir şekil aldığını söyleyebiliriz.
Futbolumuzda eğer bu davranış biçimleri bitmeyecekse, o zaman gelin bu kabadayılık işini bir belgeyle resmileştirelim.
Bazı Başkan, yönetici, teknik direktör, futbolcu, sporun yazılı ve görsel medyası ve taraftara “Kabadayılık Lisansı” verelim. Olsun bitsin bu iş.
Çünkü bu olumsuzlukları aşağı yukarı her hafta yaşıyoruz.

Kullandığımız dil, birbirimize üstünlük taslamaya kalkışmamız gibi davranışlar nedeniyle, futbol camiamız etkileniyor ve futbolumuzu sporun ruhundan koparıp söküp atıyor.

Hani spor dostluk barış ve kardeşlikti.
Bilenler için şampiyonluklardan çok daha kıymetli olan centilmenliktir.
Oysa hepimizin şunu çok iyi bilmesi gerekiyor:

EN BÜYÜK KABADAYILIK EFENDİLİKTİR

Kendini bilmeli insan, kendini görebilmeli, el âlemi tarttığı terazisinin bir kefesine kendini, bir kefesine de vicdanını koyabilmeli.
Evet, koyabilmeli, koyabilmeli ki; haddini, hududunu sınırını görebilmeli. Evet, görebilmeli ki; hiç te masum olmadığını anlayabilmeli.

Share
856 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İFTAR SOFRALARI SABOTE EDİLİYOR…  

  20 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  Gök sofralarının kurulduğuna inandığımız mübarek bir ramazan ayını hep birlikte bereketiyle, heyecanıyla ve muhabbetiyle yaşamaya devam ediyoruz. Yaşadığımız coğrafyalardan bağımsız olarak ümmet bilinciyle hareket eden biz Müslümanlar birbirimize dua ederek, duygularımızı hissettirerek, aynı düşünce ve aynı amaçla ibadet ederek bu mübarek ayı barındırdığı atmosferle yaşamaya gayret ediyoruz. Merhametin, şefkatin ve duaların zirve yaptığı bu kutsal ayda gazeteler ve sosyal medya üzerinden servis edilen şımarık iftar sofraları, ramazan ayın...
 • HER ŞEY GÜZEL OLACAK, DAHA İYİ OLACAK…

  19 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  İstanbul büyükşehir belediye başkanlığının yenilenmesi kararının ardından, CHP’nin başlattığı ‘Herşey güzel olacak’ sloganına, Ak Partide; ‘Herşey daha iyi olacak’ karşılığını verdi. Aslında her iki sloganda bence son derece güzel ve anlamlı ama benim bu sloganların gerçekleşmesi için kaygılarım var ve buna inanmak istiyorum. Kim istemez ki her şeyin güzel olmasını, hatta daha iyi olmasını… Bunu sadece İstanbul için değil, ülkemizin her yeri için yapmak lazım ama sözde değil, realitede uygulamak lazım diye düşünüyorum. Mesela; bu sl...
 • BU NE BİÇİM FUTBOL KARDEŞİM

  16 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOLUMUZUN KOVBOYLARI Rizespor - Galatasaray maçından sonra Rizespor kulübü başkanı Hasan Kartal bir TV programında canlı yayına katılıp Erman Toroğlu’na “Tabancam olsa hakemi vururdum” diyor. düşünebiliyor musunuz? Yüzbinleri temsil eden bir kulübün başkanı, vatanı kurtarmak için değil; amacı barışı, kardeşliği, dayanışmayı yaymak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek olan bir spor müsabakasını kazanamadığı için “silahımı çekerdim” şeklinde talihsiz cümleler kuruyor. Oyuncularınızı ve camianızı bir maçı kazanmaya yönelik “her ne pahasına ol...
 • CENTİLMENLİK GÜZELDİR, HADİ BİZE İKİ ÇAY SÖYLE

  09 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOL VE KABADAYILIK Daha önce de birçok olumsuz davranış sergileyen Fenerbahçe oyuncusu Volkan Demirel kaleci midir ? Yoksa badigart mıdır ? Hatırlayacağınız üzere Fenerbahçe'nin sahasında son dakika attığı golle berabere kaldığı Trabzonspor maçının ardından Volkan Demirel, Trabzonsporlu kondisyoner Gökhan Kandemir için "Özür dilesin. Yoksa otobüsten aldırır ben özür diletirim" beyanatında bulunmuştu. Volkan Demirel; Özünde iyi bir insan da olabilir fakat aldığı insani ve mesleki altyapı eğitiminin çok yetersiz olduğunu görebilmektey...