gap başlık

logo

CENTİLMENLİK GÜZELDİR, HADİ BİZE İKİ ÇAY SÖYLE


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

FUTBOL VE KABADAYILIK

Daha önce de birçok olumsuz davranış sergileyen Fenerbahçe oyuncusu
Volkan Demirel kaleci midir ?
Yoksa badigart mıdır ?
Hatırlayacağınız üzere Fenerbahçe’nin sahasında son dakika attığı golle berabere kaldığı Trabzonspor maçının ardından Volkan Demirel, Trabzonsporlu kondisyoner Gökhan Kandemir için “Özür dilesin.
Yoksa otobüsten aldırır ben özür diletirim” beyanatında bulunmuştu.
Volkan Demirel;
Özünde iyi bir insan da olabilir fakat aldığı insani ve mesleki altyapı eğitiminin çok yetersiz olduğunu görebilmekteyiz.
PFDK, Volkan Demirel’i sportmenliğe aykırı bu hareketi ve sözleri için 3 resmî müsabakadan men ve 26 bin TL para cezasıyla cezalandırdı.

Fenerbahçe kulübüne ise, Trabzonspor maçında toplamda 260 bin TL civarında bir para cezası kesiliyor.
Peki, bu durum sorumlularından kulüp hesap sormayacak mı ?
Tüm kulüplerimiz aşağı yukarı her hafta bu cezaları almaktadır.
Biz sadece örnek olması münasebetiyle Fenerbahçe ve Volkan Demirel örneğini verdik.
Yoksa kulüplerimizin birçoğunda bu durumlar yaşanmaktadır ve aslında kulüplerimizin içler acısı durumunu ortaya koymaktadır.

KABADAYILIK LİSANSI VERELİM

Ülkemizde son yıllarda özellikle dizilerde mafya babası, kabadayı gibi tiplemeler canlandırılıyor. Çukur, Kurtlar vadisi, Ezel vs…
Mafya babası, kabadayı ya da serseri diyebileceğimiz insanların her zaman ve her ülkede kendine göre bir şekil aldığını söyleyebiliriz.
Futbolumuzda eğer bu davranış biçimleri bitmeyecekse, o zaman gelin bu kabadayılık işini bir belgeyle resmileştirelim.
Bazı Başkan, yönetici, teknik direktör, futbolcu, sporun yazılı ve görsel medyası ve taraftara “Kabadayılık Lisansı” verelim. Olsun bitsin bu iş.
Çünkü bu olumsuzlukları aşağı yukarı her hafta yaşıyoruz.

Kullandığımız dil, birbirimize üstünlük taslamaya kalkışmamız gibi davranışlar nedeniyle, futbol camiamız etkileniyor ve futbolumuzu sporun ruhundan koparıp söküp atıyor.

Hani spor dostluk barış ve kardeşlikti.
Bilenler için şampiyonluklardan çok daha kıymetli olan centilmenliktir.
Oysa hepimizin şunu çok iyi bilmesi gerekiyor:

EN BÜYÜK KABADAYILIK EFENDİLİKTİR

Kendini bilmeli insan, kendini görebilmeli, el âlemi tarttığı terazisinin bir kefesine kendini, bir kefesine de vicdanını koyabilmeli.
Evet, koyabilmeli, koyabilmeli ki; haddini, hududunu sınırını görebilmeli. Evet, görebilmeli ki; hiç te masum olmadığını anlayabilmeli.

Share
1126 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HAYATI HİSSETMEK…

  01 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Günümüzde pek çoğumuzun hayatı koşuşturma ve mücadele ile devam etmekte, hayatımızın amacı ya da anlamı mutlu olmaktan çok uzaklarda, kendimize yaşadığımız çağın bize dayattığı maddi hedefler belirlemişiz ve pek çoğumuz o maddi hedefler için yaşamakta ve onlar için çalışmaktayız. Acaba hiç hayatımızı, yaşadıklarımızı, hedeflerimizi, gözden geçiriyor muyuz? Kendimize hedef diye adlandırdığımız şeyleri hiç sorguluyor muyuz ve bu hedeflerimize ulaşınca. Örneğin; birkaç yıldır hayalini kurduğumuz arabayı alınca, neler hissediyoruz? Bizim k...
 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...