gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

CENTİLMENLİK GÜZELDİR, HADİ BİZE İKİ ÇAY SÖYLE


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

FUTBOL VE KABADAYILIK

Daha önce de birçok olumsuz davranış sergileyen Fenerbahçe oyuncusu
Volkan Demirel kaleci midir ?
Yoksa badigart mıdır ?
Hatırlayacağınız üzere Fenerbahçe’nin sahasında son dakika attığı golle berabere kaldığı Trabzonspor maçının ardından Volkan Demirel, Trabzonsporlu kondisyoner Gökhan Kandemir için “Özür dilesin.
Yoksa otobüsten aldırır ben özür diletirim” beyanatında bulunmuştu.
Volkan Demirel;
Özünde iyi bir insan da olabilir fakat aldığı insani ve mesleki altyapı eğitiminin çok yetersiz olduğunu görebilmekteyiz.
PFDK, Volkan Demirel’i sportmenliğe aykırı bu hareketi ve sözleri için 3 resmî müsabakadan men ve 26 bin TL para cezasıyla cezalandırdı.

Fenerbahçe kulübüne ise, Trabzonspor maçında toplamda 260 bin TL civarında bir para cezası kesiliyor.
Peki, bu durum sorumlularından kulüp hesap sormayacak mı ?
Tüm kulüplerimiz aşağı yukarı her hafta bu cezaları almaktadır.
Biz sadece örnek olması münasebetiyle Fenerbahçe ve Volkan Demirel örneğini verdik.
Yoksa kulüplerimizin birçoğunda bu durumlar yaşanmaktadır ve aslında kulüplerimizin içler acısı durumunu ortaya koymaktadır.

KABADAYILIK LİSANSI VERELİM

Ülkemizde son yıllarda özellikle dizilerde mafya babası, kabadayı gibi tiplemeler canlandırılıyor. Çukur, Kurtlar vadisi, Ezel vs…
Mafya babası, kabadayı ya da serseri diyebileceğimiz insanların her zaman ve her ülkede kendine göre bir şekil aldığını söyleyebiliriz.
Futbolumuzda eğer bu davranış biçimleri bitmeyecekse, o zaman gelin bu kabadayılık işini bir belgeyle resmileştirelim.
Bazı Başkan, yönetici, teknik direktör, futbolcu, sporun yazılı ve görsel medyası ve taraftara “Kabadayılık Lisansı” verelim. Olsun bitsin bu iş.
Çünkü bu olumsuzlukları aşağı yukarı her hafta yaşıyoruz.

Kullandığımız dil, birbirimize üstünlük taslamaya kalkışmamız gibi davranışlar nedeniyle, futbol camiamız etkileniyor ve futbolumuzu sporun ruhundan koparıp söküp atıyor.

Hani spor dostluk barış ve kardeşlikti.
Bilenler için şampiyonluklardan çok daha kıymetli olan centilmenliktir.
Oysa hepimizin şunu çok iyi bilmesi gerekiyor:

EN BÜYÜK KABADAYILIK EFENDİLİKTİR

Kendini bilmeli insan, kendini görebilmeli, el âlemi tarttığı terazisinin bir kefesine kendini, bir kefesine de vicdanını koyabilmeli.
Evet, koyabilmeli, koyabilmeli ki; haddini, hududunu sınırını görebilmeli. Evet, görebilmeli ki; hiç te masum olmadığını anlayabilmeli.

Share
968 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KURUM MÜDÜRLERİ TEDİRGİN…

  11 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Son bir hafta içerisinde bazı bürokratlarımızı ziyaret edip, genel olarak yapılan çalışmalar, hizmetler ve bazı konular hakkında değerlendirmeler yaparak fikir alışverişinde bulundum. Öncelikle şunu ifade temek isterim ki, gerek bizzat ve gerekse telefonla görüştüğüm birçok bürokratımızda görevden alınıp alınmayacakları konusunda ciddi tedirginlik yaşadıklarını gözlemledim.   Son zamanlarda bazı kurumlarda değişiklik olacağı yönünde çıkan iddialar, Milletvekili Ziver Özdemir’in geçtiğimiz hafta düzenlemiş olduğu basın toplantısında söy...
 • EĞİTİMDE YAŞANAN BAŞARISIZLIKLARDAN DERS ALABİLDİK Mİ?

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Yıllar önce eğitimde yaşadığımız başarısızlıklar sorgulandığında okulların fiziki yapısından tutunda öğretmen yetersizliğine, derslik sayısının azlığından tutunda eğitimin ideolojik bir hale getirildiği gerçeğiyle ve haklı cevaplarıyla karşılaşır dururduk. Eğitim ve öğretimde yukarıda saydığımız sıkıntılar geçmişte yaşanmışken, bugün geçmişte yaşanan öğretmen yetersizliğinin giderildiğini, okullarımızın fiziki halinin iyileştiğini ve derslik sayısında bizleri hayretler içerisinde bırakacak kadar ciddi bir yükselişin varlığını müşahede ediyor...
 • BELEDİYEYE KAYYUM İDDİALARI…

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Belediye seçimlerini kazanan HDP’nin aday gösterdiği belediye başkanı Mehmet Demir ve eş başkan olarak tayin edilen Songül Korkmaz, göreve geldikten sonraki icraat, eylem ve söylemleri hepimizin en çok merak ettiği konuların başında yer alıyordu. Aradan geçen süre zarfında başta mali konular ve bazı personellerin durumu en çok merak edilen konuların arasında yer alıyordu... Bu konuda da belediye yönetimi açıklama yaptı ve belediyeyi toplam yaklaşık olarak 307 milyon lira borçla devir aldıklarını, şeffaf ve adil olacaklarını ve personelle...
 • GÜNDEMDEKİ KONULAR HAKKINDA KISA KISA

  04 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Gerek yerelde ve gerekse ülke genelinde o kadar çok sıcak gelişmeler yaşanıyor ki, doğrusunu hangi konuyu ele alacağım konusunda güçlük çekiyorum. Bu kadar hızlı gelişme ve olayların değerlendirmelerini kısa kısa olarak başlıklar halinde kendi yorumlarımı siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum. Kan davası nedeniyle otogar cinayetinde görevi ihmal ettikleri gerekçesiyle açığa alınmalarını sağlayan vali Hulisi Şahin’i tebrik ediyorum. Orada bulunan vatandaşlarının da bu vahşice işlenen olaya seyirci kalmalarını da da en ağır şekilde e...