gap başlık

logo

CENTİLMENLİK GÜZELDİR, HADİ BİZE İKİ ÇAY SÖYLE


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

FUTBOL VE KABADAYILIK

Daha önce de birçok olumsuz davranış sergileyen Fenerbahçe oyuncusu
Volkan Demirel kaleci midir ?
Yoksa badigart mıdır ?
Hatırlayacağınız üzere Fenerbahçe’nin sahasında son dakika attığı golle berabere kaldığı Trabzonspor maçının ardından Volkan Demirel, Trabzonsporlu kondisyoner Gökhan Kandemir için “Özür dilesin.
Yoksa otobüsten aldırır ben özür diletirim” beyanatında bulunmuştu.
Volkan Demirel;
Özünde iyi bir insan da olabilir fakat aldığı insani ve mesleki altyapı eğitiminin çok yetersiz olduğunu görebilmekteyiz.
PFDK, Volkan Demirel’i sportmenliğe aykırı bu hareketi ve sözleri için 3 resmî müsabakadan men ve 26 bin TL para cezasıyla cezalandırdı.

Fenerbahçe kulübüne ise, Trabzonspor maçında toplamda 260 bin TL civarında bir para cezası kesiliyor.
Peki, bu durum sorumlularından kulüp hesap sormayacak mı ?
Tüm kulüplerimiz aşağı yukarı her hafta bu cezaları almaktadır.
Biz sadece örnek olması münasebetiyle Fenerbahçe ve Volkan Demirel örneğini verdik.
Yoksa kulüplerimizin birçoğunda bu durumlar yaşanmaktadır ve aslında kulüplerimizin içler acısı durumunu ortaya koymaktadır.

KABADAYILIK LİSANSI VERELİM

Ülkemizde son yıllarda özellikle dizilerde mafya babası, kabadayı gibi tiplemeler canlandırılıyor. Çukur, Kurtlar vadisi, Ezel vs…
Mafya babası, kabadayı ya da serseri diyebileceğimiz insanların her zaman ve her ülkede kendine göre bir şekil aldığını söyleyebiliriz.
Futbolumuzda eğer bu davranış biçimleri bitmeyecekse, o zaman gelin bu kabadayılık işini bir belgeyle resmileştirelim.
Bazı Başkan, yönetici, teknik direktör, futbolcu, sporun yazılı ve görsel medyası ve taraftara “Kabadayılık Lisansı” verelim. Olsun bitsin bu iş.
Çünkü bu olumsuzlukları aşağı yukarı her hafta yaşıyoruz.

Kullandığımız dil, birbirimize üstünlük taslamaya kalkışmamız gibi davranışlar nedeniyle, futbol camiamız etkileniyor ve futbolumuzu sporun ruhundan koparıp söküp atıyor.

Hani spor dostluk barış ve kardeşlikti.
Bilenler için şampiyonluklardan çok daha kıymetli olan centilmenliktir.
Oysa hepimizin şunu çok iyi bilmesi gerekiyor:

EN BÜYÜK KABADAYILIK EFENDİLİKTİR

Kendini bilmeli insan, kendini görebilmeli, el âlemi tarttığı terazisinin bir kefesine kendini, bir kefesine de vicdanını koyabilmeli.
Evet, koyabilmeli, koyabilmeli ki; haddini, hududunu sınırını görebilmeli. Evet, görebilmeli ki; hiç te masum olmadığını anlayabilmeli.

Share
1290 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVLETİN SICAK YÜZÜ – BATMAN AÇSHM…

  07 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Devletin sosyal yardım hizmetlerinin hak sahiplerine ulaştırılması, halkın ihtiyaçlarının belirlenerek buna yönelik politikalar üretilmesi, yaşam kalitesinin artırılması, tedbir ve tedariklerle bu sürecin yürütülmesi, kamusal araçları doğru bir şekilde yönetmekle mümkün olabilir. İkinci maddesiyle birlikte Anayasamız kapsamlı sayılabilecek bir sosyal haklar kataloğuna sahiptir. Ancak geçmişte yapılan bazı ekonomik ve sosyal hatalar, bu hükmün ve bu hükme bağlı katalogların uygulanmasını sınırlandırmıştı. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazete...
 • DEVLETİN ŞEFKAT YÜZÜ – BATMAN İL SYDV…

  01 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Bir kurumun kendisini temsil etme ve tanıtmasında kurum kimliğinin büyük rolü bulunmaktadır. Kurumsal imaj ise bu süreçte çok önemli değerleri içinde barındırmaktadır. Kurumsal imaj oluşturulurken vatandaş ile duygudaşlık kurulması, onların düşünce ve eleştirilerine önem verilmesi, güçlü ilişkilerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda kamu kurumları, vatandaşın devlet kurumlarına güven konusunda üstlendikleri rolü doğru bir şekilde yürütmelidir. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazetesi başyazarı Mansur Obut’la birlikte Batman i...
 • YENİ ANAYASA…

  26 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Anayasa; Toplum düzenini kurallara bağlayan yasama, yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, bütün kanunların anayasaya uygun olacağını ve Devletin devamlılığını sağlayan temel kaynaktır. Normlar hiyerarşinin tepesinde olan anayasa da ilerleyen zaman dilimi içerisinde olumlu veya olumsuz birçok sorun vuku bulduğunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak tümden değişimi darbe ve benzeri olaylar neticesinde gerçekleşebilir. Son zamanlarda anayasa askıya alınıp ve anayasa da karşılığı olmayan KHK yönetimi s...
 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...