gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

CENTİLMENLİK GÜZELDİR, HADİ BİZE İKİ ÇAY SÖYLE


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

FUTBOL VE KABADAYILIK

Daha önce de birçok olumsuz davranış sergileyen Fenerbahçe oyuncusu
Volkan Demirel kaleci midir ?
Yoksa badigart mıdır ?
Hatırlayacağınız üzere Fenerbahçe’nin sahasında son dakika attığı golle berabere kaldığı Trabzonspor maçının ardından Volkan Demirel, Trabzonsporlu kondisyoner Gökhan Kandemir için “Özür dilesin.
Yoksa otobüsten aldırır ben özür diletirim” beyanatında bulunmuştu.
Volkan Demirel;
Özünde iyi bir insan da olabilir fakat aldığı insani ve mesleki altyapı eğitiminin çok yetersiz olduğunu görebilmekteyiz.
PFDK, Volkan Demirel’i sportmenliğe aykırı bu hareketi ve sözleri için 3 resmî müsabakadan men ve 26 bin TL para cezasıyla cezalandırdı.

Fenerbahçe kulübüne ise, Trabzonspor maçında toplamda 260 bin TL civarında bir para cezası kesiliyor.
Peki, bu durum sorumlularından kulüp hesap sormayacak mı ?
Tüm kulüplerimiz aşağı yukarı her hafta bu cezaları almaktadır.
Biz sadece örnek olması münasebetiyle Fenerbahçe ve Volkan Demirel örneğini verdik.
Yoksa kulüplerimizin birçoğunda bu durumlar yaşanmaktadır ve aslında kulüplerimizin içler acısı durumunu ortaya koymaktadır.

KABADAYILIK LİSANSI VERELİM

Ülkemizde son yıllarda özellikle dizilerde mafya babası, kabadayı gibi tiplemeler canlandırılıyor. Çukur, Kurtlar vadisi, Ezel vs…
Mafya babası, kabadayı ya da serseri diyebileceğimiz insanların her zaman ve her ülkede kendine göre bir şekil aldığını söyleyebiliriz.
Futbolumuzda eğer bu davranış biçimleri bitmeyecekse, o zaman gelin bu kabadayılık işini bir belgeyle resmileştirelim.
Bazı Başkan, yönetici, teknik direktör, futbolcu, sporun yazılı ve görsel medyası ve taraftara “Kabadayılık Lisansı” verelim. Olsun bitsin bu iş.
Çünkü bu olumsuzlukları aşağı yukarı her hafta yaşıyoruz.

Kullandığımız dil, birbirimize üstünlük taslamaya kalkışmamız gibi davranışlar nedeniyle, futbol camiamız etkileniyor ve futbolumuzu sporun ruhundan koparıp söküp atıyor.

Hani spor dostluk barış ve kardeşlikti.
Bilenler için şampiyonluklardan çok daha kıymetli olan centilmenliktir.
Oysa hepimizin şunu çok iyi bilmesi gerekiyor:

EN BÜYÜK KABADAYILIK EFENDİLİKTİR

Kendini bilmeli insan, kendini görebilmeli, el âlemi tarttığı terazisinin bir kefesine kendini, bir kefesine de vicdanını koyabilmeli.
Evet, koyabilmeli, koyabilmeli ki; haddini, hududunu sınırını görebilmeli. Evet, görebilmeli ki; hiç te masum olmadığını anlayabilmeli.

Share
921 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ZİLAN’IN GÖZYAŞLARI DİNDİ Mİ?

  15 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  Allah’ın kulları olan bütün insanların Allah’ın arzında, Adalet ve Barış içinde bir arada yaşamaları taraftarıyız. İnsanların konuşarak, uzlaşarak, adalet içinde sorunlarını çözmelerini isteriz. Ancak kendisini yaratan ve bunca nimetler veren Rabbine karşı nankörlük ve isyan eden insan, güç bulduğu zaman zayıf gördüğü insanlara neler yapmaz ki? Hakkın kontrolünden çıkan güç, azar ve çevresine zarar vermeye başlar. İstemediğimiz, onaylamadığımız halde haksızlıklar yapılıyor ve bunun neticesinde isyan ve kavgalar oluyor. Evet insanın olduğu yer...
 • SİZ KİMDEN YANASINIZ?

  08 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  Bu ne kinmiş arkadaş? Rahmetli Muhammed Mursi şehit edileli bir ayı geçti ama hala birileri sosyal medya üzerinden kinlerini kusuyorlar. Hiçbir ilişkileri olmadığı halde, insanlıktan nasipsiz bu vicdansızların kinlerinin sebebi ne olabilir? İslam ve insanlık düşmanları genellikle masum maskeler altında düşmanlıklarını yürütmektedirler. Size suni düşmanlar gösterirken, gizliden gizliye defterinizi dürtmektedirler. Savaş cephelerinde ve açık düşmanlıklarda ağır zayiatlar veren ve yenilen düşman, farklı hilelerle sizi içten çürüterek istedikleri...
 • MİLLİ EĞİTİMDE ÜST KADEME YÖNETİCİLER KOLTUKLARINDA KALMALI MI?

  04 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  2018/2019 eğitim ve öğretim dönemi başlarken ve geçmişi bugünle kıyaslarken ortadan kaldırılmış bunca devasa sorunlara rağmen Batman’ın ülke sıralamasında arzu edilen başarıya ulaşamamış olmasının verdiği can sıkıntısını dile getiren bir makale yazmıştım. Her yıl yapılan liseye geçiş ve üniversite yerleştirme sınavlarında ortaya çıkan sonuçlar da iller arasındaki başarımızda büyük problemlerin devam ettiğini ve il milli eğitim müdürlüğünün masa başında ortaya koyduğu hedeflerin sahadaki performansla boy ölçüşemediğini ifade etmiştim. LGS ...
 • CHP NASIL KAZANDI?

  02 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  CHP, daha önce kendisine kaybettiren nedenleri çantasına koyarak kazandı. CHP, alışageldiğimiz klasik ayrıştırıcı, kibirli, kavgacı, halka üstten bakıcı, halkın inanç ve değerleriyle kavgalı tavırları sergilemediği için halktan destek gördü. Ve dikkat ederseniz, bu gibi tavırlarıyla şovmenlik yapan vekil ve temsilciler seçim süreci boyunca pek ortalıkta görünmediler. Sanırım CHP stratejisini belirleyenler kadar Ekrem İmamoğlu’nun da bu yönde isteği olmuştur. Halkın inanç ve değerleriyle kavga etmek her zaman kaybettirir. Ekrem İmamoğlu, şahsı...