gap başlık

logo

Çarşı Pazarda Bayram Bereketi

Çarşı Pazarda Bayram Bereketi

Kurban Bayramı’nın çarşı pazarlara bereket getirdiğini belirten Batman esnafı, döviz kurundaki dalgalanmalara rağmen vatandaşların alışveriş yaparak ekonomiye katkıda bulunduklarını söylediler.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte artan bayram alışverişi piyasayı da hareketlendirdi. Esnaf, döviz kurundaki yükselişe rağmen alışverişin bereketli olduğunu dile getirirken, bayramlık alışverişine çıkan vatandaş ise her türlü ihtiyacını rahatlıkla karşılayabiliyor.

Müslümanların dini bayramlarından biri olan Kurban Bayramı’na sayılı günler kalırken, ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaşları da bayram telaşı sardı. Bayramlık almak için çoluk çocuk, genç yaşlı her yaştan çarşı pazarı dolduran vatandaşların oluşturduğu hareketlilik, döviz kurundaki artışla birlikte işleri iyice düşen esnafın yüzünü güldürüyor.  İş yoğunluğu nedeniyle çarşı merkezi ve Gülistan Caddesi’nde bazı iş yerleri sabaha kadar kepenk kapatmıyor. Havanın sıcak olması nedeniyle gündüzleri dışarı çıkamayan Batmanlılar, ikindi ve akşam vakitlerinde alışverişe çıkıyor.

Gülistan Caddesi başta olmak üzere giyim dükkânlarının yoğun olduğu Elma Sokağı ve Bankalar Caddesi’nde sabaha kadar açık kalan dükkânlar ile kurulan tezgâhlar arasındaki indirim rekabeti ise her zaman olduğu gibi tüketiciye yarıyor.  Yaşanan hareketlilikten dolayı işlerinin açılmasıyla yüzleri gülen esnaf, sevinçlerini  paylaştılar.

“Dolardan etkilenmedik ve satışlarımız çok iyi”

Elma Sokağı’nda şeker satıcılığı yapan esnaf, döviz kurundaki artışa rağmen şeker fiyatlarında herhangi bir değişikliğin yaşanmadığını belirttiler.

Esnaf, “Kurban Bayramı dolayısıyla bayram hareketliliği başladı. Satışlarımız da çok iyi. Dolardan da etkilenmedik. Ürünlerimizde fazla bir fiyat artışı da yoktur. Allah’a şükürler olsun piyasa da genel olarak iyidir. Bir önceki bayramlara göre şeker fiyatlarımızda hiçbir değişiklik yok” dediler.

“Bayram sezonunun verdiği güzel bir hava var”

Konfeksiyoncu esnafı, bayramdan önce durgun olan piyasanın Kurban Bayramı’nın gelişiyle hareketlendiğini belirttiler.

Dolardaki yükselişin vatandaşın umurunda olmadığını aktaran esnaf, “Kurban Bayramı’na yaklaşmamızla birlikte piyasada bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Gerçek anlamda şu an bayram sezonunun verdiği güzel bir hava var. Yaşanan bu yoğunluk kriz çığırtkanlığı yapanların gerçeği yansıtmadıklarının açık bir göstergesidir. Allah’a çok şükür piyasada olumlu bir hava var. İnsanlarımızın dolara karşı herhangi bir tedirginlikleri yok. Biz ticaretimizi TL ile yapıyoruz. Dolar bizim umurumuzda değil. Vatandaş alışverişini yapıyor. Piyasa çok şükür iyidir.” ifadelerini kullandı.

Share
462 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ