gap başlık

logo

BÜLENT BEY UYUYOR MU, UYUTUYOR MU?  


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Geçen haftanın gündemi İyi Partinin etkin isimlerinden Ümit Özdağ’ın iddialarıydı. Önce İyi Parti içinde Fetöcü olduğundan söz etti. Daha sonra CHP, SP ve İyi Partinin HDP ile gizli görüşmelerle Anayasa Taslağı hazırladıklarını söyledi. HDP bunu reddetmedi. Ama Kılıçdaroğlu, Akşener ve Temel bey, böyle bir şeyin olmadığını söylediler. Parti içinden birilerinin itirafı ve geçmişteki bazı açıklamaları bunu teyit edince, üç parti başkanı da inkâr ettiklerini açıklamakta sıkıntıya girdiler. İşte tam da bu esnada Bay Bülent, yaptığı açıklamalarıyla bütün dikkatleri kendi üzerine çekmeyi başardı.

Bülent Bey, isim vermeden eleştirilerini sıralasaydı, hepimiz alkışlardık.

Kürtlere yapılan zulümlerden, Yargı sisteminden, işleyişinden…

Her kesimden şikâyetler var. Şahsen benim Kürt haklarıyla ilgili 30’tan fazla ve Yargı Sistemiyle ilgili onlarca Köşe yazım var. Ama Bülent Beyin zamanlaması ve mahkemeleri devam eden tartışmalı isimleri savunması, milyonlarca mağduru incittiği gibi Türkiye’nin en az yarısının tepkisine sebep oldu.

Özgül ağırlığıyla övünen ve sürekli pot kıran yılların siyasetçisi Hukukçu Bülent Bey, devam eden bir mahkeme hakkında beyanda bulunmanın, sanıkları savunmanın kanunca yasak olduğunu bilmiyor olamaz. 1970’li yıllardan beri siyasetin içinde, Refah Yol ve son 18 yıl Türkiye’yi yöneten Ak Parti içinde bulunan, Hukukçu ve “her şeyi ben bilirim” havasındaki, ‘vicdanlı’ ‘gözü yaşlı’ Bülent Bey, daha yeni mi Türkiye’de Adaletin uygulanmadığını ve Kürtlere haksızlıklar yapıldığını öğreniyor? Üstelik de Kürtlerin çoğuna göre; Kürtler arasına partizanlık sokarak çatıştıran, muhaliflerine hayat hakkı tanımayanlara taraf olan birinin Hikâye kitabından öğrendiğini ve bu kitabı herkese tavsiye ediyor.

Yılların siyasetçisi ve Hukukçusu 70 yaşlarındaki Bülent Bey, şimdiye kadar uyuyor muydu?

Demirtaş’ın kitabından önce hiç mi kitap okumadı?

Türkiye tarihini, Tek Parti icraatlarını, yüz yıldır yaşananları görmüyor, bilmiyor olabilir mi?

Kürtlerin uğradığı katliam ve zulümleri tarihi belgeleriyle yazan yüzlerce kitaptan neden hiçbirini okumadı? 45 yıldır Kürdistan’da ‘Silahlı Propaganda’ acımasızlığıyla yüz binden fazla insanın ölümüne sebep olan Örgütün lideri olan Öcalan’ın, mahkeme tutanaklarına geçen ve birçok kitapta yazılan itiraflarını bilmiyor olabilir mi?

Girilen Kozmik Oda bilgileriyle sistemin icraatlarını öğrenmedi mi? On binlerce Kürdün katledildiği, köylerinin yakıldığı Şeyh Said,  Dersim (Seyyid Rıza), Ağrı, Zilan olaylarını bilmiyor mu? İstiklal Mahkemelerinin infazlarını; Türkçe bilmediği için ‘Vatana faydası yoktur’ gerekçesiyle idam edilen çoban Kürt gencini, Erzurum’da ‘Şapka kanununa muhalefet’ gerekçesiyle idam edilen kadını bilmiyor mu?

Tek parti döneminin katliam, sürgün ve asimilasyon politikalarını bilmiyor mu? Bu zulümleri; yaşadığı Manisa, Aydın, Konya, Ankara’ya sürgün edilmiş Kürtlerden de mi öğrenmedi? Daha 1980’lara kadar Kürt ırkının inkâr edildiğini, Kürtçenin yasak olduğunu bilmiyor mu?

Peki acaba Demirtaş’ın kitabından neler öğrendi? 1970’li yıllarda revaçta olan “Ulusların Kendi Kaderini Tayin Etme Hakkı” ve Mele Mustafa Barzani liderliğindeki Kürt Ulusal mücadelesinin etkilediği Kürt gençlerinin oluşturduğu ‘DDKD, KUK, KAWA…’ hareketlerinin nasıl yok edildiğini yazıyor mu? Kürtlerin yaşadığı her karış toprağın nasıl kan gölüne dönüştürüldüğü ve her Kürt’ün ün taraf olmaya zorlandığı yazıyor mu?

Bu Kitap da devlet ve örgüt arasında sıkıştırılan Kürtlerin durumu, acıları yazılıyor mu? Teslim olmayan Kürtlerin katledildiği veya kaçmak zorunda bırakıldığı yazılıyor mu? Kürt köylerinde kendilerine teslim olmayan köylülerin, Köy imamı ve öğretmenlerin, kaçırılarak akıl almaz işkencelerle katledildiğini yazıyor mu?

Köy baskınlarıyla, kör mayınlarla, bombalarla, yol kesmelerle binlerce Kürdün katledildiğini yazıyor mu? Mesela:

20 Haziran 1987’de, Ömerli’nin Pınarcık köyünde 16’sı bebek ve çocuk, 6’sı kadın, 30 insanın vahşice katledildiği yazılıyor mu?

18 Ağustos 1987, Eruh’a bağlı Milan Mezrasında 3 v3 6 günlük bebeklerin bulunduğu 25 insanın barbarca katledildiği yazılıyor mu?

1992’de Silvan’ın Yolaç (Susa) köyünde, Cami basılarak yatsı namazı kılan insanların kurşuna dizildiği ve 10 köylünün katledildiği yazılıyor mu?

Diyarbakır’ın Dürümlü köyünde 16 köylünün, 15 ton bombayla patlatılan Kamyonla parça parça edildiği yazılıyor mu?

‘IŞİD’ bahanesiyle nasıl Kürt halkını olaylara tahrik ettiklerini; Amerika’dan döndükten sonra, halkı sokaklara çağırdıkları 6-8 Ekim’de yaşanan vahşetleri, Kurban Bayramında fakir halka Kurban eti dağıtan 16 yaşındaki Yasin Börü ve arkadaşlarının nasıl vahşice linç edildiğini, yaralı taşıyan Ambulanslara saldırıldığını, yaralıların hastanelerde katledildiğini yazıyor mu? İnsani bütün değerlerin katledildiği ve yaşanan onca acı ve katliamlara rağmen, kameralar karşısında ‘Mücadele ve Direniş’ demagojisiyle eylemleri kutladığını yazıyor mu? Ve IŞİD barbarlığını kat kat aşan bu vahşetler Demirtaş’ın çağrısı ve Arınç’ın partisinin iktidarı döneminde yaşandı. Ve hiçbirinde bir vicdan azabı, bir pişmanlık emaresi görülmüyor.

Aklı başında herkesin Fakir- Fukara Kürt halkının zararına olacağını gördüğü ve tecrübeli Kürt lider Mesud Barzani’nin uyarılarına rağmen, destek verdikleri Çukur-Hendek olaylarıyla; On bin civarında Kürt gencinin kazdıkları çukurlara gömülmesine, şehirlerinin harap olmasına ve Kürtlerin batıya göçmelerine sebep olduklarını yazıyor mu?

Partizanca davranarak Kürt halkını ayrıştırdıklarını; Muhaliflerinin katledilmesini meşrulaştırmak için ‘IŞİD, Ajan, İşbirlikçi…’ Gibi yalan ve iftiralarla katledilen masum insanları suçladıklarını, yakalanan katillere her türlü desteği sağladıklarını yazıyor mu? Bülent Beyin partisinden diye insanların çocuklarının gözü önünde veya kaçırılarak işkencelerden sonra infaz edildiklerini yazıyor mu acaba?

Siyasi bir Partinin lideri ve Kürt halkını ve haklarını savunduğunu iddia ettiği halde; Her insan gibi Kürtlerin en tabii hakkı olan farklı düşünce ve oluşumlara müsaade etmediklerini yazıyor mu?

Mesela Cizre’de devlet görevlilerinin müdahale etmediği, HÜDA PAR yakınlığıyla bilinen Kürtlerin evlerinin 11 saat boyunca ateş altında tutulduğunu ve kendisinin kameralar karşısında, “Ne olacak canım! Hepsi 20 evdir” gibi açıklamalarla saldırıları, katliamları, cinayetleri teşvik edici açıklamalar yaptığını yazıyor mu?

Yine Lice’ye Seçim çalışmaları için giden HÜDA PAR mensuplarının, organize edilenlerce saldırıya uğrayarak linç edilmek istendiklerini ve kendisinin de “Tabanları yok, ne işleri var orda?” açıklamalarıyla, düşünce özgürlüğüne ve partilerin en tabii hakları olan örgütlenmelerine karşı çıktıklarını yazıyor mu?

Sadece birkaç örneğini verdiğimiz olaylar, ciltlere sığmaz.

Ancak bu birkaç örnek bile Demirtaş ve Bülent Beylerin, samimi olmadıklarını veya yanlış yolda olduklarını göstermektedir. Eğer Demirtaş Kürtlere sahip çıkıyorsa; Örgüt mensuplarına sahip çıktığı gibi, HÜDA PAR ve diğer siyasi Kürt örgütlenmelerine de sahip çıkmalıdır. Figen ve Kürkçü gibi şaibeli Türk solcularından önce HAK PAR, HÜDA PAR, PAK, KDP… Ve Kürt Rısipileri ile diyalog ve uzlaşma sağlamalıdır. Katillerin görüşme ve ziyaretlerine değil, katledilen masum Kürtlerin taziye ve görüşlerine gitmelidir. Ölüm ve öldürmeleri değil, yaşam ve demokratik mücadele yollarına teşvik etmelidir.

Çocuklarını özel okullarda ve Avrupalarda okutanların, Fakir-Köylü Kürtlerin çocuklarını dağa ve kavgaya yönlendirmelerine karşı çıkmalıdır. Devlete diklendiği gibi, örgütün cinayetlerine ve yanlışlarına karşı da çıkmalıdır.

Eğer Bülent Bey de samimi ise, FETÖ, Demirtaş ve Kavala’dan önce politikacı ve zengin olmayan gerçek mağdurlara sahip çıkmalıdır. Olayları belgeleriyle Ana kaynaklarından öğrenmeli ve tavsiye etmelidir. Kürtlerin (tüm vatandaşların) mağdur edilmesinden ve Yargının Adaletsizliğinden, sistemin bir parçası olan kendisi de sorumludur.

Hukukçu, iddia ettiği gibi şuurlu bir Müslüman ve 45 yıldır Siyasetin içinde önemli görevlerde bulunduğu ve haksızlıkların giderilmesine yönelik ciddi bir çaba içinde bulunmadığı için suçludur.

Olayları ve gündemi saptırdığı için suçludur. UYUDUĞU ve bizleri saf yerine koyup UYUTMAYA çalıştığı için suçludur…

Share
2666 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN EĞİTİM CAMİASI VE ETİK KURUL…

  24 Ocak 2021 Yazar Makaleleri

  "Eğitim, gerçeklerin öğretilmesi değildir. Düşünmek için aklın eğitilmesidir "diyor Albert Einstein... Peki, ne kadar doğru eğitiliyoruz? Öğrencilerimizin belli bir motivasyona ulaşabilmesi, kişisel gayretlerinin gelişmesi ve arayışlarının derinleşmesi, aileleriyle birlikte öğretmenleri tarafından doğru beslenmeleri ile mümkün olabilir. Batman eğitim camiasında görev yapan bazı yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin başta sendikal faaliyetler olmak üzere kişisel ikbal planlamalarında gösterdikleri aktiflik, öğrencilerimize aktarmaları ger...
 • BATMAN OLARAK VALİLİKTEN VE BELEDİYEDEN 2021 BEKLENTİMİZ…

  11 Ocak 2021 Yazar Makaleleri

  Birçok olumsuz gelişmelere rağmen 2020 yılını geride bırakarak 2021 yılına merhaba dedik. 2021 yılında hayata geçirilmesi öngörülen projeleri, hem Valiliğin hem de Belediyenin öncelik sırasına göre planladığını tahmin edebiliyoruz. Ancak, şehrin paydaşları olarak bu sürece hem katkı sunmak hem de beklentilerimizi hatırlatmak istiyoruz. Asbestli Su Boruları… 24 Mart 2020’de Batman Belediye başkan vekilliğine kayyım olarak atanan Vali Hulusi Şahin’in ilk olarak gündeme getirdiği ve tüm dünyada kullanılması yasak olan asbestli su boruları...
 • SİYASETİN KARA YÜZÜ…

  09 Ocak 2021 Yazar Makaleleri

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 1923 sene-i devriyesinde başlayan siyasi parti devri, devleti oluşturan olgunun millet olduğu bilinci oluşturularak, halk yönetimi esası üzerine kurulmuştu. 1945 yılında çok partili sisteme geçiş yapılmış fakat partilerin ömrü kısa olmuştur. 1970’li yıllara kadar süre gelen dönemlerde darbeler yapılmış, sıkıyönetim ilan edilmiş, sağ-sol çatışmaları başlamış, terör, anarşizm, ekonomik sorunlar, yüksek enflasyon ve eğitim sorunları büyük çapta ortaya çıkmış, ülke değerli evlatlarını siyasal teröre kurban verm...
 • NASIL BİR TÜRKİYE HAYAL EDİYORUM…

  03 Ocak 2021 Yazar Makaleleri

  12 Haziran 2020 Tarihinde yayınlanan ve Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (GGF)  tarafından ödüle layık görülen makalemi bir kez daha siz değerli okurlarımla paylaşıyor, verdiğiniz destek için sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum. NASIL BİR TÜRKİYE HAYAL EDİYORUM… Oysa corona virüsün tüm dünyayı sardığı bir ortamda, en zengininden en fakirine, devlet başkanlarından çöpçüsüne kadar, en yaşlısından en gencine kadar, kadın erkek fark etmeden herkesin ama herkesin kendisine bir ders çıkaracağını, bu süreçten sonra da yeni insani değerle...