logo

Bu Sorunu Belediye Çözmeli…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Batman’da yapılan köprü çalışmaları ve yeni kavşak düzenlemeleri ile birlikte köprülü geçişlerin çoğaldığına şahitlik ediyoruz.

Birçok vatandaşımız için üst geçit yapımının yaşadıkları sorunlara çözüm olacağı beklenirken mevcut yapılan köprülü geçişlerimiz maalesef bazı engelli vatandaşlarımız, yaşlı insanlarımız ve hamile kadınlarımız için daha büyük sorun olmaya başlamıştır.

Bir süre önce tekerlekli sandalyeye bağlı olan gencimizin ve ona yardım eden yaşlı bir vatandaşımızın baro karşısında bulunan üst geçit’i kullanamadığına şahit olurken içim o kadar acıdı ki emin olunuz ki bunu tarif etmek mümkün değil.

Yürüme sorunu yaşayan engellilerimiz, yaşlılarımız ve dezavantajlı konumda bulunan hemşerilerimiz mevcut köprülerden istifade edemedikleri durumlarda karşıya geçiş yapmak için uzun bir mesafe yürümek zorunda kalıyorlar, durum bu halde seyrederken yetkililerin böyle önemli bir konuyu ihmal etmiş olmalarına da anlam vermek mümkün değildir.

Karşıya geçmek durumunda olan engelli ve dezavantajlı konumda bulunan birçok vatandaşımızın yaşadıkları bu çileye son vermek için yetkililerin çok hızlı hareket ederek mevcut köprülere bir engelli asansörü yâda yürüyen merdiven yapması yaşanılan sorunları çözmek için önemli bir adım olarak görülecektir.

Bunlara ilaveten ilimizde bulunan her köprüye imkânlar nispetinde birer görevli tahsis edilmesi, yine dezavantajlı konumda bulunan insanlarımızın yaşayacakları olası bazı sıkıntıların önüne geçmek için faydalı olacaktır.

Doğrusunu isterseniz bahse konu olan engelli asansörlerini veya yürüyen merdivenleri yapmak hem çok kolay hem de sosyal devlet anlayışının gereğidir ancak toplumsal olarak her birimizin ileride engelli adayı olabileceğimiz ihtimalini düşünemediğimiz için sorun yaşayan dezavantajlı vatandaşlarımızın problemlerine de duyarsızlaşmaya başlıyoruz.

Düşünür müsünüz lütfen? Toplum içerisine girerek sosyalleşmek isteyen ve tekerlekli sandalyeye bağlı olan bir vatandaşımız böyle büyük köprülü engeller karşısında işini nasıl çözecek ve nasıl sosyalleşecek?

Yürüme zorluğu çeken yaşlı bir büyüğümüzün torununu sevmek için dışarıya çıkacağı durumlarda sen yaşlısın, köprüden çıkamazsın diyerek onu eve hapsetmek ne kadar doğru olabilir?

Hastaneye gitmek zorunda olan hamile kadınlarımızın ve elinde çocuk taşıyan annelerimizin merdivenlerden çıkarken yaşayacakları sıkıntıların, onların ruh haline nasıl olumsuz etkiler yaşatacağını neden düşünmüyoruz yâda düşünemiyoruz?

Karşı cadde de bulunan okuluna yürümek zorunda kalan küçük çocuklarımızın, engelli vatandaşlarımızın, yaşlı insanlarımızın, hamile kadınlarımızın ve çocuklu annelerimizin kışın kaygan olan merdivenlerden yürüyemeyecek durumda olduklarını neden görmüyor ve tedbir almakta tembel davranıyoruz?

Mevcut şartlarda üst geçit merdivenlerini büyük bir gayret sarf ederek çıkan dezavantajlı konumunda ki vatandaşlarımızın merdivenleri inerken de yaşayabilecekleri sorunları neden çözmüyoruz?

Öte yandan engellileri bir araya getirerek dernekleşen bazı sivil toplum kuruluşlarının vazife alanı içinde olan bu tür olumsuz durumlarla ilgili yetkili kurumları uyarması gerekmez mi?

Sayın Başkanım,

Her zaman olduğu gibi bu konuda da ciddi bir duyarlılık göstererek dezavantajlı konumda bulunan insanlarımızın köprü geçişlerinde yaşadıkları çileleri vereceğiniz talimatlarla ortadan kaldıracağınıza ve yaşanılan bu olumsuz tabloyu bitireceğinize olan inancımız tamdır.

Kurulacak engelli asansörlerin, yürüyen merdivenlerin ve bu konuyla ilgili imkânlar ölçüsünde görevlendirilecek olan yardımcı personelin her bir dezavantajlı/engelli vatandaşımıza yaşatacağı rahatlığın ve mutluluğun emin olunuz ki hiçbir tarifi bulunmamaktadır.

Hepimiz bilmeliyiz ki engellilerimize, dezavantajlı konumda bulunan yaşlı insanlarımıza, hamile kadınlarımıza ve çocuklarımıza ulaşılabilir bir çevre oluşturmak bizlerin ortak sorumluluğudur.

Kalın sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
754 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Bu Sorunu Belediye Çözmeli…” için 1 yorum

 1. Cengiz : diyor ki:

  İnşallah Başkanımız bu işe el atar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uyansa Kazanacak Ama Uyanmıyor Ölüm Uykusundan

  20 Eylül 2018 Yazar Makaleleri

  CHP Maalesef üyesinden örgüt yöneticisine, delegesinden PM üyelerine kadar kendilerini garip ve anlaşılmaz şekilde Kemal Kılıçdaroğlu’na, onun seçtiği MYK sına, kararlarına mahkum hissediyor. Bu garip, rüyasında kabus görüp uyanamayan bir çocuğun yüzü gibi korku içinde uyumayı sürdürüyor. Oysa CHP genetiği itiraz genetiğidir, giderek itiraz yerini  biata, sessizliğe ve korkuya bırakmış durumda. Son dönemde yönetim şekli ile giderek Ak Parti’ye benzeyen CHP’nin, tabanında Ak Partinin halkta yarattığı korkulara benzer korkular görünüyor....
 • Saâdet-i Ebediye: Sonsuz Mutluluk

  19 Eylül 2018 Yazar Makaleleri

  Hızlı yaşamayın ve boş yaşamayı bırakın! Durgunlaşın! Kutsal Kitap Kur’an-ı Kerim’in ayetlerinin ne dediğini biliyor musunuz? Nankörlük, küfürden daha kötüdür. Küfür içinde olan insan bile minnettar olmalıdır Cenâb-ı Allah’a. Bir bilselerdi… Gerçekten de bir bilselerdi, O’na minnettar olurlardı. Onlar; o ışığı ve hakikatı engellediklerini ve karşı koyduklarını düşünüyorlar. Halbuki onların içindedir o ışık, o hakikat. Geri çeviremezler. Sanki reddedebilirler gibi görünür, ama öyle değildir. Sadece üzerini örtebi...
 • “Felsefi Derinlik” Kriteri Uydurulmuş Bir Gerekçedir

  16 Eylül 2018 Yazar Makaleleri

  Kılıçdaroğlu iletişimde Ak Parti taktikleri kullanıyor açıkça. Bir yandan, partimizi tartıştırmayalım diyor ama diğer yandan her cümlesini keskin bıçak gibi kullanarak, sözcüklerini en derin yerlere çizik atmak için kullanıyor. Bu CHP Genel Başkanına yakışmıyor, partiyi, üyelerini, ayrıştırıyor. Genel Başkanın kurultayı entrikalarla yapmamasına eleştiriler getirdiğimizde deniyor ki, bunu partinin zeminlerinde yapın, dışarıda yapmayın. Partide zemin bırakmış mı bunu yapacak? Küçük kurultaylar, danışma kurulları kaldırılmış, partinin ...
 • Milli Eğitim Özüne Dönmeli…

  13 Eylül 2018 Yazar Makaleleri

  Yıllar önce ülkemizde yaşanan eğitim sorunlarının başında okulların fiziki yetersizliği, öğretmen eksikliği ve eğitimde yaşanan ideolojik davranışların sonuçlarıyla karşılaşır ve kendimizi bu sorunların içerisinde başarısızlıkla bulurduk. Tabi ki yıllar geçti ve özellikle son on yılda genelde ülkemizde özelde ise ilimizde fiziki yetersizliğin yerini modern okullar ve akıllı sınıflar alırken, öğretmen yetersizliğinde ise büyük bir eğitim kadrosu ile karşılaşır olduk. 2018/2019 eğitim ve öğretim dönemi başlarken ve geçmişi bugünle kıyaslark...