logo

Bu Sorunu Belediye Çözmeli…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Batman’da yapılan köprü çalışmaları ve yeni kavşak düzenlemeleri ile birlikte köprülü geçişlerin çoğaldığına şahitlik ediyoruz.

Birçok vatandaşımız için üst geçit yapımının yaşadıkları sorunlara çözüm olacağı beklenirken mevcut yapılan köprülü geçişlerimiz maalesef bazı engelli vatandaşlarımız, yaşlı insanlarımız ve hamile kadınlarımız için daha büyük sorun olmaya başlamıştır.

Bir süre önce tekerlekli sandalyeye bağlı olan gencimizin ve ona yardım eden yaşlı bir vatandaşımızın baro karşısında bulunan üst geçit’i kullanamadığına şahit olurken içim o kadar acıdı ki emin olunuz ki bunu tarif etmek mümkün değil.

Yürüme sorunu yaşayan engellilerimiz, yaşlılarımız ve dezavantajlı konumda bulunan hemşerilerimiz mevcut köprülerden istifade edemedikleri durumlarda karşıya geçiş yapmak için uzun bir mesafe yürümek zorunda kalıyorlar, durum bu halde seyrederken yetkililerin böyle önemli bir konuyu ihmal etmiş olmalarına da anlam vermek mümkün değildir.

Karşıya geçmek durumunda olan engelli ve dezavantajlı konumda bulunan birçok vatandaşımızın yaşadıkları bu çileye son vermek için yetkililerin çok hızlı hareket ederek mevcut köprülere bir engelli asansörü yâda yürüyen merdiven yapması yaşanılan sorunları çözmek için önemli bir adım olarak görülecektir.

Bunlara ilaveten ilimizde bulunan her köprüye imkânlar nispetinde birer görevli tahsis edilmesi, yine dezavantajlı konumda bulunan insanlarımızın yaşayacakları olası bazı sıkıntıların önüne geçmek için faydalı olacaktır.

Doğrusunu isterseniz bahse konu olan engelli asansörlerini veya yürüyen merdivenleri yapmak hem çok kolay hem de sosyal devlet anlayışının gereğidir ancak toplumsal olarak her birimizin ileride engelli adayı olabileceğimiz ihtimalini düşünemediğimiz için sorun yaşayan dezavantajlı vatandaşlarımızın problemlerine de duyarsızlaşmaya başlıyoruz.

Düşünür müsünüz lütfen? Toplum içerisine girerek sosyalleşmek isteyen ve tekerlekli sandalyeye bağlı olan bir vatandaşımız böyle büyük köprülü engeller karşısında işini nasıl çözecek ve nasıl sosyalleşecek?

Yürüme zorluğu çeken yaşlı bir büyüğümüzün torununu sevmek için dışarıya çıkacağı durumlarda sen yaşlısın, köprüden çıkamazsın diyerek onu eve hapsetmek ne kadar doğru olabilir?

Hastaneye gitmek zorunda olan hamile kadınlarımızın ve elinde çocuk taşıyan annelerimizin merdivenlerden çıkarken yaşayacakları sıkıntıların, onların ruh haline nasıl olumsuz etkiler yaşatacağını neden düşünmüyoruz yâda düşünemiyoruz?

Karşı cadde de bulunan okuluna yürümek zorunda kalan küçük çocuklarımızın, engelli vatandaşlarımızın, yaşlı insanlarımızın, hamile kadınlarımızın ve çocuklu annelerimizin kışın kaygan olan merdivenlerden yürüyemeyecek durumda olduklarını neden görmüyor ve tedbir almakta tembel davranıyoruz?

Mevcut şartlarda üst geçit merdivenlerini büyük bir gayret sarf ederek çıkan dezavantajlı konumunda ki vatandaşlarımızın merdivenleri inerken de yaşayabilecekleri sorunları neden çözmüyoruz?

Öte yandan engellileri bir araya getirerek dernekleşen bazı sivil toplum kuruluşlarının vazife alanı içinde olan bu tür olumsuz durumlarla ilgili yetkili kurumları uyarması gerekmez mi?

Sayın Başkanım,

Her zaman olduğu gibi bu konuda da ciddi bir duyarlılık göstererek dezavantajlı konumda bulunan insanlarımızın köprü geçişlerinde yaşadıkları çileleri vereceğiniz talimatlarla ortadan kaldıracağınıza ve yaşanılan bu olumsuz tabloyu bitireceğinize olan inancımız tamdır.

Kurulacak engelli asansörlerin, yürüyen merdivenlerin ve bu konuyla ilgili imkânlar ölçüsünde görevlendirilecek olan yardımcı personelin her bir dezavantajlı/engelli vatandaşımıza yaşatacağı rahatlığın ve mutluluğun emin olunuz ki hiçbir tarifi bulunmamaktadır.

Hepimiz bilmeliyiz ki engellilerimize, dezavantajlı konumda bulunan yaşlı insanlarımıza, hamile kadınlarımıza ve çocuklarımıza ulaşılabilir bir çevre oluşturmak bizlerin ortak sorumluluğudur.

Kalın sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
657 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Bu Sorunu Belediye Çözmeli…” için 1 yorum

 1. Cengiz : diyor ki:

  İnşallah Başkanımız bu işe el atar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Erken Seçim Kime Yarar?

  19 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Doğrusunu söylemek gerekirse bir erken seçim olma ihtimali birçok çevre tarafından hep tahmin edilen bir durumdu. Lakin Ak Partinin üst düzey isimlerinin ‘kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil, seçimler tarihinde yapılacaktır.’ Şeklinde açıklama yapmaları bu ihtimalleri boşa çıkarıyordu. MHP Liderinin grup toplantısındaki erken seçim çağrısına yine ve her zaman olduğu gibi Ak Parti hemen olumlu karşılık verdi ve erken seçim kararını bizzat Sayın Erdoğan açıkladı. Hepimizi şaşırtan ise seçimin tarihi oldu. Evet, Sayın Erdoğan 24 Haz...
 • Yüreklerimiz Parçalandı…

  15 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Her gün televizyonlarda izlediğimiz katliam görüntüleri karşısında ciğerlerimiz parçalandı. İnanın artık izleme tahammülümüz kalmadı, görüntüleri sonuna kadar izleyemiyoruz. 8 yıldır Suriye’de ve daha önce Irak’ta yaşanmayan ne kötülük kaldı ki? Büyük şeytan ABD ve işbirlikçilerinin müdahalesinden sonra bütün değerlerimiz altüst oldu. Irak ve Suriye toprakları bilfiil işgal edildi. Milyonlarca insanımız öldürüldü. Suriye nüfusunun yarısı evlerini tek etmek zorunda kaldı. Amerikalı askerler ve ajanlarınca Irak cezaevlerinde her türlü insanlık...
 • Bu Sorunu Belediye Çözmeli…

  15 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Batman’da yapılan köprü çalışmaları ve yeni kavşak düzenlemeleri ile birlikte köprülü geçişlerin çoğaldığına şahitlik ediyoruz. Birçok vatandaşımız için üst geçit yapımının yaşadıkları sorunlara çözüm olacağı beklenirken mevcut yapılan köprülü geçişlerimiz maalesef bazı engelli vatandaşlarımız, yaşlı insanlarımız ve hamile kadınlarımız için daha büyük sorun olmaya başlamıştır. Bir süre önce tekerlekli sandalyeye bağlı olan gencimizin ve ona yardım eden yaşlı bir vatandaşımızın baro karşısında bulunan üst geçit’i kullanamadığına şahit olur...
 • BATSO Çalışmalı Yoksa… World Mar Arazisi…

  12 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere, Batman Ticaret ve sanayi odası seçimleri kritik bir sonuçla sona erdi ve mevcut başkan Sayın A. Kadir Demir, 7 sandığın 4’nünden çıkarak 4 yıl daha bu makamı yönetmeye hak kazandı… Öncelikle sonucun ilimize ve özellikle ekonomimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, yeni yönetime giren ve mecliste yer alan bütün isimlere sonsuz başarılar diliyorum. Tabi seçim süresince Sayın Kadir Demir’i en çok zorlayan isim, Sayın Osman Nasıroğlu oldu. Bu beklenen ve ön görülen bir durumdu.  Yani Sayın Osman Nasıroğlu’da 4’te 3 y...