gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Bu Sorunu Belediye Çözmeli…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Batman’da yapılan köprü çalışmaları ve yeni kavşak düzenlemeleri ile birlikte köprülü geçişlerin çoğaldığına şahitlik ediyoruz.

Birçok vatandaşımız için üst geçit yapımının yaşadıkları sorunlara çözüm olacağı beklenirken mevcut yapılan köprülü geçişlerimiz maalesef bazı engelli vatandaşlarımız, yaşlı insanlarımız ve hamile kadınlarımız için daha büyük sorun olmaya başlamıştır.

Bir süre önce tekerlekli sandalyeye bağlı olan gencimizin ve ona yardım eden yaşlı bir vatandaşımızın baro karşısında bulunan üst geçit’i kullanamadığına şahit olurken içim o kadar acıdı ki emin olunuz ki bunu tarif etmek mümkün değil.

Yürüme sorunu yaşayan engellilerimiz, yaşlılarımız ve dezavantajlı konumda bulunan hemşerilerimiz mevcut köprülerden istifade edemedikleri durumlarda karşıya geçiş yapmak için uzun bir mesafe yürümek zorunda kalıyorlar, durum bu halde seyrederken yetkililerin böyle önemli bir konuyu ihmal etmiş olmalarına da anlam vermek mümkün değildir.

Karşıya geçmek durumunda olan engelli ve dezavantajlı konumda bulunan birçok vatandaşımızın yaşadıkları bu çileye son vermek için yetkililerin çok hızlı hareket ederek mevcut köprülere bir engelli asansörü yâda yürüyen merdiven yapması yaşanılan sorunları çözmek için önemli bir adım olarak görülecektir.

Bunlara ilaveten ilimizde bulunan her köprüye imkânlar nispetinde birer görevli tahsis edilmesi, yine dezavantajlı konumda bulunan insanlarımızın yaşayacakları olası bazı sıkıntıların önüne geçmek için faydalı olacaktır.

Doğrusunu isterseniz bahse konu olan engelli asansörlerini veya yürüyen merdivenleri yapmak hem çok kolay hem de sosyal devlet anlayışının gereğidir ancak toplumsal olarak her birimizin ileride engelli adayı olabileceğimiz ihtimalini düşünemediğimiz için sorun yaşayan dezavantajlı vatandaşlarımızın problemlerine de duyarsızlaşmaya başlıyoruz.

Düşünür müsünüz lütfen? Toplum içerisine girerek sosyalleşmek isteyen ve tekerlekli sandalyeye bağlı olan bir vatandaşımız böyle büyük köprülü engeller karşısında işini nasıl çözecek ve nasıl sosyalleşecek?

Yürüme zorluğu çeken yaşlı bir büyüğümüzün torununu sevmek için dışarıya çıkacağı durumlarda sen yaşlısın, köprüden çıkamazsın diyerek onu eve hapsetmek ne kadar doğru olabilir?

Hastaneye gitmek zorunda olan hamile kadınlarımızın ve elinde çocuk taşıyan annelerimizin merdivenlerden çıkarken yaşayacakları sıkıntıların, onların ruh haline nasıl olumsuz etkiler yaşatacağını neden düşünmüyoruz yâda düşünemiyoruz?

Karşı cadde de bulunan okuluna yürümek zorunda kalan küçük çocuklarımızın, engelli vatandaşlarımızın, yaşlı insanlarımızın, hamile kadınlarımızın ve çocuklu annelerimizin kışın kaygan olan merdivenlerden yürüyemeyecek durumda olduklarını neden görmüyor ve tedbir almakta tembel davranıyoruz?

Mevcut şartlarda üst geçit merdivenlerini büyük bir gayret sarf ederek çıkan dezavantajlı konumunda ki vatandaşlarımızın merdivenleri inerken de yaşayabilecekleri sorunları neden çözmüyoruz?

Öte yandan engellileri bir araya getirerek dernekleşen bazı sivil toplum kuruluşlarının vazife alanı içinde olan bu tür olumsuz durumlarla ilgili yetkili kurumları uyarması gerekmez mi?

Sayın Başkanım,

Her zaman olduğu gibi bu konuda da ciddi bir duyarlılık göstererek dezavantajlı konumda bulunan insanlarımızın köprü geçişlerinde yaşadıkları çileleri vereceğiniz talimatlarla ortadan kaldıracağınıza ve yaşanılan bu olumsuz tabloyu bitireceğinize olan inancımız tamdır.

Kurulacak engelli asansörlerin, yürüyen merdivenlerin ve bu konuyla ilgili imkânlar ölçüsünde görevlendirilecek olan yardımcı personelin her bir dezavantajlı/engelli vatandaşımıza yaşatacağı rahatlığın ve mutluluğun emin olunuz ki hiçbir tarifi bulunmamaktadır.

Hepimiz bilmeliyiz ki engellilerimize, dezavantajlı konumda bulunan yaşlı insanlarımıza, hamile kadınlarımıza ve çocuklarımıza ulaşılabilir bir çevre oluşturmak bizlerin ortak sorumluluğudur.

Kalın sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
835 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Bu Sorunu Belediye Çözmeli…” için 1 yorum

 1. Cengiz : diyor ki:

  İnşallah Başkanımız bu işe el atar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİYASİLER, İDARECİLER NE YAPAR?

  25 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Herkesin dile getireceği gibi siyasiler, doğru ve adil bir şekilde insanları yönetmeye talip olurlar. Bunu gerçekleştirmek için de en doğru, en adil olduğuna inandıkları bazı dini, ideolojik siyasi görüşlere inanabilirler. Ancak yönetime geldikten sonra kendilerine ait parti, örgüt ve ideolojileri bir tarafa bırakıp, hiçbir ayırım yapmadan bütün halka hizmet etmekle mükelleftirler. Bütün siyasiler bu söz ve vaatlerle halktan oy isterler. Hiç kimse “Partizanlık yapacağım, ideolojik davranacağım, tarafgir davranacağım, muhaliflerime hayatı dar...
 • TOP VE OYUNDA KALDIĞI SÜRE

  25 Nisan 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Keyifli bir futbol seyri için olmazsa olmazlardan biri şüphesiz topun daha çok oyunda kaldığı müsabakalardır. Birçok ülke, altyapıdan başlayarak topu daha çok ayağında ve oyunda tutacak teknik ve fiziki donanıma sahip futbolcuları yetiştirmektedir. Topun oyunda daha fazla kalması için teknik/taktiksel beceri kadar fiziksel bir üstünlük de gerekmektedir. Çünkü 90dk’nın büyük bir bölümünde topun oyunda olması demek, ekstra efor ve güç gerektirmektedir. Tüm bunlara bütünsel bir futbol felsefesi çerçevesinden baktığımızda; hızlı oynanan...
 • BATMAN BELEDİYE BAŞKANINA AÇIK MEKTUP…

  24 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Sayın Belediye Başkanım; Mazbatanızı aldıktan sonra makamınızda ikinci haftanızı bitirdiniz, elbette ki zahmetli bir seçim sürecini başarıyla sonuçlandırdığınız için hem mutlu, hem gururlu ve hem de heyecanlısınız. Uzun bir seçim maratonundan sonra ortaya koyacağınız projelerinizle ilimizin cazibe merkezine dönüşmesine sunacağınız her katkı, şehrin paydaşları için gurur vesilesi olacaktır. Hemşerileriniz, her geçen gün büyüyen şehrimizin bitmek bilmeyen trafik, otopark, temizlik, kişi başına düşen yeşil alan, kentsel dönüşüm, iluh dere...
 • EFENDİLER! KIYMAYIN BİZE VE MEMLEKETİMİZE…

  24 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Üzülerek görüyoruz ki, bu güzelim ülkede yaşayan her birey arasında neredeyse kin, nefret ve hatta kavga eder bir toplum haline geldik. Maalesef aileler arasında bile kimsenin kimseye tahammülünün kalmadığı, sevgi ve saygının neredeyse ortadan kalktığı ve hoş görünün yok olduğu günleri yaşıyoruz... Tabi bu toplumsal kavganın çok yönlü boyutlarını ele almalıyız… İşsizlik, ekonomik sorunlar ve gelecek kaygısı taşıyan toplum bireylerini bu hale getirenlerin başında, sanırım bu konuda hepimiz hem fikiriz, şüphesiz ülkeyi yöneten veya yöne...