logo

Bu Sorunu Belediye Çözmeli…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Batman’da yapılan köprü çalışmaları ve yeni kavşak düzenlemeleri ile birlikte köprülü geçişlerin çoğaldığına şahitlik ediyoruz.

Birçok vatandaşımız için üst geçit yapımının yaşadıkları sorunlara çözüm olacağı beklenirken mevcut yapılan köprülü geçişlerimiz maalesef bazı engelli vatandaşlarımız, yaşlı insanlarımız ve hamile kadınlarımız için daha büyük sorun olmaya başlamıştır.

Bir süre önce tekerlekli sandalyeye bağlı olan gencimizin ve ona yardım eden yaşlı bir vatandaşımızın baro karşısında bulunan üst geçit’i kullanamadığına şahit olurken içim o kadar acıdı ki emin olunuz ki bunu tarif etmek mümkün değil.

Yürüme sorunu yaşayan engellilerimiz, yaşlılarımız ve dezavantajlı konumda bulunan hemşerilerimiz mevcut köprülerden istifade edemedikleri durumlarda karşıya geçiş yapmak için uzun bir mesafe yürümek zorunda kalıyorlar, durum bu halde seyrederken yetkililerin böyle önemli bir konuyu ihmal etmiş olmalarına da anlam vermek mümkün değildir.

Karşıya geçmek durumunda olan engelli ve dezavantajlı konumda bulunan birçok vatandaşımızın yaşadıkları bu çileye son vermek için yetkililerin çok hızlı hareket ederek mevcut köprülere bir engelli asansörü yâda yürüyen merdiven yapması yaşanılan sorunları çözmek için önemli bir adım olarak görülecektir.

Bunlara ilaveten ilimizde bulunan her köprüye imkânlar nispetinde birer görevli tahsis edilmesi, yine dezavantajlı konumda bulunan insanlarımızın yaşayacakları olası bazı sıkıntıların önüne geçmek için faydalı olacaktır.

Doğrusunu isterseniz bahse konu olan engelli asansörlerini veya yürüyen merdivenleri yapmak hem çok kolay hem de sosyal devlet anlayışının gereğidir ancak toplumsal olarak her birimizin ileride engelli adayı olabileceğimiz ihtimalini düşünemediğimiz için sorun yaşayan dezavantajlı vatandaşlarımızın problemlerine de duyarsızlaşmaya başlıyoruz.

Düşünür müsünüz lütfen? Toplum içerisine girerek sosyalleşmek isteyen ve tekerlekli sandalyeye bağlı olan bir vatandaşımız böyle büyük köprülü engeller karşısında işini nasıl çözecek ve nasıl sosyalleşecek?

Yürüme zorluğu çeken yaşlı bir büyüğümüzün torununu sevmek için dışarıya çıkacağı durumlarda sen yaşlısın, köprüden çıkamazsın diyerek onu eve hapsetmek ne kadar doğru olabilir?

Hastaneye gitmek zorunda olan hamile kadınlarımızın ve elinde çocuk taşıyan annelerimizin merdivenlerden çıkarken yaşayacakları sıkıntıların, onların ruh haline nasıl olumsuz etkiler yaşatacağını neden düşünmüyoruz yâda düşünemiyoruz?

Karşı cadde de bulunan okuluna yürümek zorunda kalan küçük çocuklarımızın, engelli vatandaşlarımızın, yaşlı insanlarımızın, hamile kadınlarımızın ve çocuklu annelerimizin kışın kaygan olan merdivenlerden yürüyemeyecek durumda olduklarını neden görmüyor ve tedbir almakta tembel davranıyoruz?

Mevcut şartlarda üst geçit merdivenlerini büyük bir gayret sarf ederek çıkan dezavantajlı konumunda ki vatandaşlarımızın merdivenleri inerken de yaşayabilecekleri sorunları neden çözmüyoruz?

Öte yandan engellileri bir araya getirerek dernekleşen bazı sivil toplum kuruluşlarının vazife alanı içinde olan bu tür olumsuz durumlarla ilgili yetkili kurumları uyarması gerekmez mi?

Sayın Başkanım,

Her zaman olduğu gibi bu konuda da ciddi bir duyarlılık göstererek dezavantajlı konumda bulunan insanlarımızın köprü geçişlerinde yaşadıkları çileleri vereceğiniz talimatlarla ortadan kaldıracağınıza ve yaşanılan bu olumsuz tabloyu bitireceğinize olan inancımız tamdır.

Kurulacak engelli asansörlerin, yürüyen merdivenlerin ve bu konuyla ilgili imkânlar ölçüsünde görevlendirilecek olan yardımcı personelin her bir dezavantajlı/engelli vatandaşımıza yaşatacağı rahatlığın ve mutluluğun emin olunuz ki hiçbir tarifi bulunmamaktadır.

Hepimiz bilmeliyiz ki engellilerimize, dezavantajlı konumda bulunan yaşlı insanlarımıza, hamile kadınlarımıza ve çocuklarımıza ulaşılabilir bir çevre oluşturmak bizlerin ortak sorumluluğudur.

Kalın sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
735 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Bu Sorunu Belediye Çözmeli…” için 1 yorum

 1. Cengiz : diyor ki:

  İnşallah Başkanımız bu işe el atar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Batman Valiliği ve 15 Temmuz Etkinlikleri…

  13 Temmuz 2018 Yazar Makaleleri

  2016 yılının 15 Temmuz tarihinde başlayan ve ülkemizi uçuruma götürmesi için kurgulanan kirli senaryo, 80 milyon insanımızın bir ve berber olmasıyla birlikte akamete uğratılmıştır. 15 Temmuz 2016 yılında milletimizin yekvücut olması, ülkemizin yarınlarını karartmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakmış ve bu birlikte hareket etme eylemi demokratik kazanımlarımızın güçlenmesine ve gelişimine katkı sunarak ülkemizi dünyanın en güçlü ülkeleri arasına koymuştur. Dünyadaki sistem programlayıcılarının coğrafyamızda devreye koymaya çal...
 • Kur’an Anlaşılır Mı?

  12 Temmuz 2018 Yazar Makaleleri

  Toptan soru ve cevaplar, sağlıklı olmaz. Üniversite imtihanlarında bile her soru için ayrı bir cevap hakkınız var. Kur’an basit bir roman veya tarih kitabı değildir ki, ‘anlaşılır’ veya ‘anlaşılmaz’ gibi basit bir soru gibi cevaplayabilesiniz. Öncelikle şunu belirtelim ki Allah, bizi sorumlu tutacağı İmanı konuları apaçık bir şekilde anlatmıştır. Ama Kur’an sadece, bize sorulacak hesapla sınırlı değil ki. Bizim için hayat rehberi olan Kur’an; geçmiş peygamber ve kavimlerin kıssalarını anlaşılır bir şekilde anlatır. İnsan ve dünyanın yarad...
 • Ak Partinin Yeni İl Başkanı…

  12 Temmuz 2018 Yazar Makaleleri

  Ak Parti Batman il başkanlığından istifa ederek milletvekilliği adaylığına soyunan il başkanı Murat Güneştekin’in yerine kimin atanacağı parti içersin de en çok konuşulan ve merak edilen konuların başında yer alıyor… 24 Haziran genel ve başkanlık seçiminde, ikinci sırada yer alan ve seçilme şansını bana göre kıl payı kaçıran Murat Güneştekin, (Hüda Par bağımsız aday çıkarmasaydı, kesin seçiliyordu) tekrar başkanlığa atanıp atanmayacağına bizzat Sayın Erdoğan karar verecek. Tabi şuan bu makam boş olduğu için, yine Ak Partili siyasilerin bu...
 • AK Parti Batman İl Başkanlığına Kim Gelmeli…

  11 Temmuz 2018 Yazar Makaleleri

  24 Haziran seçimlerinin sonuçlanmasıyla birlikte bir süredir vekâleten yönetilen AK Parti Batman İl Başkanlığına kimin getirileceği ile ilgili çeşitli rivayetler kamuoyunu meşgul etmektedir AK Parti Genel Merkezinin hiçbir istişare yapmadan, kamuoyunun beklentilerine kulak vermeden, alternatif ve yeni isimler üretmeden, Batman il başkanlığı konusunu metal yorgunluğu olan ve minderde birçok kez mağlup olmuş olan isimlerle çözmeye çalışması düşünülemez. AK Parti Batman il teşkilatını halkın talepleri doğrultusunda değiştirmek yerine, deyim ...