logo

Bu Sorunu Belediye Çözmeli…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Batman’da yapılan köprü çalışmaları ve yeni kavşak düzenlemeleri ile birlikte köprülü geçişlerin çoğaldığına şahitlik ediyoruz.

Birçok vatandaşımız için üst geçit yapımının yaşadıkları sorunlara çözüm olacağı beklenirken mevcut yapılan köprülü geçişlerimiz maalesef bazı engelli vatandaşlarımız, yaşlı insanlarımız ve hamile kadınlarımız için daha büyük sorun olmaya başlamıştır.

Bir süre önce tekerlekli sandalyeye bağlı olan gencimizin ve ona yardım eden yaşlı bir vatandaşımızın baro karşısında bulunan üst geçit’i kullanamadığına şahit olurken içim o kadar acıdı ki emin olunuz ki bunu tarif etmek mümkün değil.

Yürüme sorunu yaşayan engellilerimiz, yaşlılarımız ve dezavantajlı konumda bulunan hemşerilerimiz mevcut köprülerden istifade edemedikleri durumlarda karşıya geçiş yapmak için uzun bir mesafe yürümek zorunda kalıyorlar, durum bu halde seyrederken yetkililerin böyle önemli bir konuyu ihmal etmiş olmalarına da anlam vermek mümkün değildir.

Karşıya geçmek durumunda olan engelli ve dezavantajlı konumda bulunan birçok vatandaşımızın yaşadıkları bu çileye son vermek için yetkililerin çok hızlı hareket ederek mevcut köprülere bir engelli asansörü yâda yürüyen merdiven yapması yaşanılan sorunları çözmek için önemli bir adım olarak görülecektir.

Bunlara ilaveten ilimizde bulunan her köprüye imkânlar nispetinde birer görevli tahsis edilmesi, yine dezavantajlı konumda bulunan insanlarımızın yaşayacakları olası bazı sıkıntıların önüne geçmek için faydalı olacaktır.

Doğrusunu isterseniz bahse konu olan engelli asansörlerini veya yürüyen merdivenleri yapmak hem çok kolay hem de sosyal devlet anlayışının gereğidir ancak toplumsal olarak her birimizin ileride engelli adayı olabileceğimiz ihtimalini düşünemediğimiz için sorun yaşayan dezavantajlı vatandaşlarımızın problemlerine de duyarsızlaşmaya başlıyoruz.

Düşünür müsünüz lütfen? Toplum içerisine girerek sosyalleşmek isteyen ve tekerlekli sandalyeye bağlı olan bir vatandaşımız böyle büyük köprülü engeller karşısında işini nasıl çözecek ve nasıl sosyalleşecek?

Yürüme zorluğu çeken yaşlı bir büyüğümüzün torununu sevmek için dışarıya çıkacağı durumlarda sen yaşlısın, köprüden çıkamazsın diyerek onu eve hapsetmek ne kadar doğru olabilir?

Hastaneye gitmek zorunda olan hamile kadınlarımızın ve elinde çocuk taşıyan annelerimizin merdivenlerden çıkarken yaşayacakları sıkıntıların, onların ruh haline nasıl olumsuz etkiler yaşatacağını neden düşünmüyoruz yâda düşünemiyoruz?

Karşı cadde de bulunan okuluna yürümek zorunda kalan küçük çocuklarımızın, engelli vatandaşlarımızın, yaşlı insanlarımızın, hamile kadınlarımızın ve çocuklu annelerimizin kışın kaygan olan merdivenlerden yürüyemeyecek durumda olduklarını neden görmüyor ve tedbir almakta tembel davranıyoruz?

Mevcut şartlarda üst geçit merdivenlerini büyük bir gayret sarf ederek çıkan dezavantajlı konumunda ki vatandaşlarımızın merdivenleri inerken de yaşayabilecekleri sorunları neden çözmüyoruz?

Öte yandan engellileri bir araya getirerek dernekleşen bazı sivil toplum kuruluşlarının vazife alanı içinde olan bu tür olumsuz durumlarla ilgili yetkili kurumları uyarması gerekmez mi?

Sayın Başkanım,

Her zaman olduğu gibi bu konuda da ciddi bir duyarlılık göstererek dezavantajlı konumda bulunan insanlarımızın köprü geçişlerinde yaşadıkları çileleri vereceğiniz talimatlarla ortadan kaldıracağınıza ve yaşanılan bu olumsuz tabloyu bitireceğinize olan inancımız tamdır.

Kurulacak engelli asansörlerin, yürüyen merdivenlerin ve bu konuyla ilgili imkânlar ölçüsünde görevlendirilecek olan yardımcı personelin her bir dezavantajlı/engelli vatandaşımıza yaşatacağı rahatlığın ve mutluluğun emin olunuz ki hiçbir tarifi bulunmamaktadır.

Hepimiz bilmeliyiz ki engellilerimize, dezavantajlı konumda bulunan yaşlı insanlarımıza, hamile kadınlarımıza ve çocuklarımıza ulaşılabilir bir çevre oluşturmak bizlerin ortak sorumluluğudur.

Kalın sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
779 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Bu Sorunu Belediye Çözmeli…” için 1 yorum

 1. Cengiz : diyor ki:

  İnşallah Başkanımız bu işe el atar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PETROLSPOR 1 PUAN İLE DÖNÜYOR

  16 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Spor Toto 3. Lig 1. Grup temsilcimiz Batman Petrolspor deplasmanda karşılaştığı Nevşehir Belediyespor ile 1-1 berabere kalarak 1 puan ile Ligin ilk yarısını 21 puanla 16. sırada tamamladı. ...
 • GENÇLERİMİZİ KORUMAK İÇİN BATMAN VALİLİĞİYLE İŞBİRLİĞİ YAPILMALIDIR

  11 Aralık 2018 Yazar Makaleleri

  Teknoloji çağının hızla yayıldığı bir süreçle birlikte sosyal hayatta yaşanan değişimler ciddi bir hızla devam etmekte ve kendini iyice göstermektedir. Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması bilgilere kolayca ulaşabilme imkânı sağlarken gençlerimiz arasındaki iletişimi ortadan kaldırmakta ve bu şekliyle toplumsal denge üzerinde ciddi hasarlar oluşturabilmektedir. Ve yine gençlerimizin sosyal medya mecralarında bulaştığı bağımlılıklar ruhsal bozukluklara ve aile dramlarına yol açtığı gibi illegal örgütlerin normal dışı eğilimlerine ve tu...
 • TESİSLER SPORSEVERLERLE DOLUYOR

  11 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Batman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün açık ve kapalı spor tesislerinde oynanan müsabakalar sayesinde tesisler sporseverlerle dolup taşıyor. Batman Yeni Stadyumu başta olmak üzere, 19 Mayıs spor salonu, Atatürk Spor Salonu, 19 Mayıs Sentetik çim sahaları, Aydınkonak Semt Sahası, Beşiri, Kozluk ve Gercüş sentetik çim sahaları ve birçok alanda oynanan müsabakalara büyük ilgi gösteriliyor. Batmanlı sporseverler hafta sonlarını futbol, hentbol, basketbol, Voleybol, ampute futbolu, bayan futbolu ve daha birçok kategoride istediği branşı izleme fırsa...
 • JUDO TAKIMIMIZ 1.LİG’E YÜKSELDİ

  11 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Spor Toto Ümitler Judo Mix takımlar (karma) yükselme müsabakalarına katılan 1955 Batman Belediyespor Ümit Judo takımı, müsabakaları birincilikle bitirerek 1.Lig’e yükselme başarısı gösterdi. Türkiye Judo Federasyonunun Ankara’da bulunan tesislerdeki spor salonunda yapılan karşılaşmalarda 1955 Batman Belediyespor Ümit Judo takımı, final karşılaşmasında Galatasaray’ı yenerek birincilik kürsüsüne çıktı. Spor Toto Ümitler Judo Mix takımlar (karma) 1.Lig’e yükselme müsabakasındaki başarısıyla 2019 yılında 1.Lig ekipleri listesine adını yazdıran 1...