gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Bu Sahtekârlıklar Neden Önlenemiyor Veya Suçlar Neden Artıyor?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

İnsanın canı, malı, inancı, nesli, aklı, namusu, şerefi, özgürlüğü kutsaldır ve mutlaka korunmalıdır.

Devlet ve yargının öncelikli görevleri bunları korumak ve güvence altına almaktır. Sistemler ancak bu değerleri korudukları zaman Adil ve kalıcı olurlar.

Devletler ve yargı bu görevini hakkıyla yapmıyor olacak ki, bu değerlere yapılan saldırılar gittikçe artıyor.

İnsan canının ehemmiyeti, bir hayvana verilen değer kadar bile kalmamış. Kuş tüyü yataklarda yatırılan finolar –Cinolar sade etle beslenirken, çocuk ve yaşlılar aynı şehirde aç ve açıkta üşümektedirler.

Fakirlere dağıtılmak üzere Kurban bayramlarında kesilen hayvanlara verilen tepkiler; maalesef Suriye, Yemen, Afganistan, Keşmir’de yapılan katliamlara gösterilmemektedir.

Yaşadığımız ülkeye bakarsak; insanlar pimi çekilmiş bomba gibi birbirlerine sataşmak için bahane arar gibi bir hal içindedirler.

Yan baktı, yol vermedi, çarptı…

Gibi basit bahanelerle birbirlerini kurşunlamakta, bıçaklarla birbirlerini doğramaktadırlar.

Hırsızlık ve dolandırıcılık ise almış başını serbestçe yürüyor. Adamlar o kadar rahatlar ki, artık bunu açıkça televizyon ekranlarında yapıyorlar.

Adamlar, insanı en hassas olacağı sağlığı üzerinden vuruyorlar. İnsan hasta olmaya görsün, belki faydası olur diye her çareye başvurur.

Bazı sahtekârlar da işin içine biraz da “Maşallah, İnşallah” gibi hassasiyetleri katarak ‘kesin tedavi’ diye takviye gıda dedikleri mallarının reklamlarını yaparlar.

Oysa ‘İlaç’ diye satışları yasak. Ama ‘kesin tedavi’ dedikleri ilaca, gıda takviyesi deyince işin içinden sıyırıyorlar.

Ayrıca reklamlarda gösterdikleri ilacı göndermiyorlar. 60 -90 tablet gösterip, 10 tabletlik kutular gönderiyorlar.

Televizyon ekranlarında gösterilen saatin siparişini veriyorsun, ama sana gelen kargo kutusunda ‘pil’ çıkıyor.

Kargolar da ortak çalışırcasına, gelen kutuyu açtırmıyorlar.

Ücreti ödemeden kargoyu açmana müsaade etmiyorlar, paketi açıp sahtekârlığı görünce de kargo paketi geri almıyor.

Hâlbuki Kargoya düzen getirilmesiyle bu tür sahtekârlıkların önüne geçilebilir.

Ama bu sahtekârlığa ortaklık eden Televizyon ve şahıslar da mutlaka sorumlu tutulmalıdırlar.

Bir ara da ‘Devre Mülk’ satışları epey gündemdeydi. Vatandaştan dünyanın parasını topluyorlar.

İş mahkemelik olunca da yargı; satıcı firmanın hazırladığı ve imzaladığı sözleşmenin geçeriz olduğuna hükmediyor.

Tüketici mahkemelerinde açtığın davalarda haklı görülseniz bile, müteahhittin adına bir mal varlığı görülmediği için zararının üzerine oturmak zorunda kalıyorsun.

Çünkü sahtekâr topladığı malı, başkalarının adına geçirmiştir.

Ama ayın şahıs, başka bir firma adıyla ve başka projelerle insanları aldatmaya devam edebiliyor.

Oysa devlet ve yargı mutlaka bu haksız kazançların ve sahtekârlıkların önüne geçmelidir. Eğer kapıda satış dediğiniz sözleşme geçersizse, vatandaş bunu bilmez. Ama bu sözleşmeyi bilerek hazırlayan ve bu şekilde insanları aldatarak haksız kazanç sağlayan satıcı firma ve şahıslar mutlaka cezalandırılmalıdırlar.

Cebinden veya evinden paranı çalan hırsızı yakalıyorsun. Çalınan malın geri alınmadığı gibi, bazen hırsız senden önce işbaşı yapıyor.

Araba çalıyorlar, motosiklet çalıyorlar…

Ama ne yazık ki, belki üzerlerinde yakalanan dışında kalanlardan hesaba çekilmiyorlar.

Gerekli cezayı almadıkları gibi, çaldıkları da yanlarına kar kalıyor. Böyle olunca da cazip bir getiri olarak hırsızlık rağbet görüyor. Oysa en azından çaldıkları ve verdikleri zararları telafi etmekle sorumlu tutulsalar veya ödemedikleri zaralar için de ayrıca cezalar verilse caydırıcı olunabilir.

Son dönemlerde Batman’da motosiklet hırsızlıkları olabildiğince artmış.

Ve ilginçtir ki çalınan motosikletlerin Bismil veya Silvan’da olduğu kanaati çok yaygın.

Çalınan motosikletinin Bismil’de görüldüğü bilgisini alan vatandaş bunu Emniyete bildirdiğinde “Ancak rast gelinirse alabiliriz” cevabını alabiliyor.

Oysa Devlet ve Emniyetin öncelikli görevi halkın can ve malını korumaktır.

Yargının görevi de insana verilen zararların hesabını sormak ve Adaleti sağlamaktır. İnsan ve değerlerini korumak için, bunlara karşı yapılan saldırılara mutlaka caydırıcı cezalar verilmeli ve verilen zararlar tazmin edilmelidir…

İhsan PINAR

Share
475 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ELLERE “VAR” BİZE YOK MU ?

  18 Nisan 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İYİ Kİ “VAR”SIN Bu hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçıyla büyük tartışmalara sebep olan VAR sisteminden bahsetmek istiyorum. Yıllardır futbolumuzun hep şikayet konusu olan hakem uygulamaları ve futbolun adaletsizliği, bitmek tükenmek bilmeyen tartışmalar doğurmuş ve tartışılmıştır. VAR ile birlikte hakem hatalarını ve mağduriyeti asgari düzeye indirmek hedeflenmiştir. Fakat zaman zaman VAR’a rağmen uygulamanın yeni olması nedeniyle hatalar meydana gelmektedir. Kİ futbol, bir hatalar oyunudur. Kulüp Başkanları, yöneticiler, tekni...
 • ŞİMDİ HİZMET ZAMANI…

  15 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Seçimler yapıldı, halk tercihini yaptı. Şimdi de seçilenlerin, kendilerine oy vermiş veya vermemiş, hiçbir ayırım yapmadan bütün halka hizmet etme zamanı… Devletler, kendi sınırları içinde yaşayan ve kendisine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin ortak sermayesidir. Devletler bir parti veya ideolojinin tekelinde olamazlar, olmamalıdırlar. Tıpkı devletler gibi, kamusal alanlar ve kamuya/halka hizmet etmekle görevli makamlar da asla bir parti ve ideolojinin militanı ve esiri olmamalıdırlar. Siyaset, halkı yönetme sanatı ve hizmetidir. Si...
 • TEORİK Mİ YOKSA PRATİK Mİ? 

  11 Nisan 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  TEORİK ERSUN YANAL PRATİK FATİH TERİM Ersun Yanal iyi bir teorisyen, Fatih terim ise tecrübesi sayesinde iyi bir pratisyen, Ama maalesef her iki özellik aynı anda iki teknik adamımızda da mevcut değil. FENERBAHÇE-GALATASARAY 20 senedir Şükrü Saraçoğlu’nda kaybetmeyen Fenerbahçe mi yoksa Galatasaray mı kazanacak ? Bu iki camia için şampiyonlukla eş değerdeki maç bakalım nasıl sonuçlanacak. FENERBAHÇE Fenerbahçe, Taraftarın büyük bir desteğiyle Ali Koç başkanlığında yeni sezona başlarken büyük bir heyecan ve beklenti ya...
 • ADALET VE ÖZGÜRLÜK REHBERİ; HZ. MUHAMMED

  11 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Nisan ayıyla birlikte tabiat canlanmakta ve şenlenmektedir. Kışın kuruyan çöl ve ağaçlar, Nisan ayında renge renk çiçekler ve çimenlerle bir gelin gibi süslenmektedirler. İdeal bir yaşam için Allah’ın bize bildirdiği dinden uzaklaşan insanlar, adeta kış mevsimini yaşamaktadırlar. İnsana merhamet eden Allah, gönderdiği Resullerle insan hayatını Nisan ayı gibi güzelleştirmekte bereketlendirmektedir. Ve bir Nisan ayında hayat rehberi olarak tüm insanlığa örnek olacak Hz. Muhammed (sav)i göndermiştir. Hz. Muhammed’in peygamberlikle görevlendi...