logo

Bu Sahtekârlıklar Neden Önlenemiyor Veya Suçlar Neden Artıyor?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

İnsanın canı, malı, inancı, nesli, aklı, namusu, şerefi, özgürlüğü kutsaldır ve mutlaka korunmalıdır.

Devlet ve yargının öncelikli görevleri bunları korumak ve güvence altına almaktır. Sistemler ancak bu değerleri korudukları zaman Adil ve kalıcı olurlar.

Devletler ve yargı bu görevini hakkıyla yapmıyor olacak ki, bu değerlere yapılan saldırılar gittikçe artıyor.

İnsan canının ehemmiyeti, bir hayvana verilen değer kadar bile kalmamış. Kuş tüyü yataklarda yatırılan finolar –Cinolar sade etle beslenirken, çocuk ve yaşlılar aynı şehirde aç ve açıkta üşümektedirler.

Fakirlere dağıtılmak üzere Kurban bayramlarında kesilen hayvanlara verilen tepkiler; maalesef Suriye, Yemen, Afganistan, Keşmir’de yapılan katliamlara gösterilmemektedir.

Yaşadığımız ülkeye bakarsak; insanlar pimi çekilmiş bomba gibi birbirlerine sataşmak için bahane arar gibi bir hal içindedirler.

Yan baktı, yol vermedi, çarptı…

Gibi basit bahanelerle birbirlerini kurşunlamakta, bıçaklarla birbirlerini doğramaktadırlar.

Hırsızlık ve dolandırıcılık ise almış başını serbestçe yürüyor. Adamlar o kadar rahatlar ki, artık bunu açıkça televizyon ekranlarında yapıyorlar.

Adamlar, insanı en hassas olacağı sağlığı üzerinden vuruyorlar. İnsan hasta olmaya görsün, belki faydası olur diye her çareye başvurur.

Bazı sahtekârlar da işin içine biraz da “Maşallah, İnşallah” gibi hassasiyetleri katarak ‘kesin tedavi’ diye takviye gıda dedikleri mallarının reklamlarını yaparlar.

Oysa ‘İlaç’ diye satışları yasak. Ama ‘kesin tedavi’ dedikleri ilaca, gıda takviyesi deyince işin içinden sıyırıyorlar.

Ayrıca reklamlarda gösterdikleri ilacı göndermiyorlar. 60 -90 tablet gösterip, 10 tabletlik kutular gönderiyorlar.

Televizyon ekranlarında gösterilen saatin siparişini veriyorsun, ama sana gelen kargo kutusunda ‘pil’ çıkıyor.

Kargolar da ortak çalışırcasına, gelen kutuyu açtırmıyorlar.

Ücreti ödemeden kargoyu açmana müsaade etmiyorlar, paketi açıp sahtekârlığı görünce de kargo paketi geri almıyor.

Hâlbuki Kargoya düzen getirilmesiyle bu tür sahtekârlıkların önüne geçilebilir.

Ama bu sahtekârlığa ortaklık eden Televizyon ve şahıslar da mutlaka sorumlu tutulmalıdırlar.

Bir ara da ‘Devre Mülk’ satışları epey gündemdeydi. Vatandaştan dünyanın parasını topluyorlar.

İş mahkemelik olunca da yargı; satıcı firmanın hazırladığı ve imzaladığı sözleşmenin geçeriz olduğuna hükmediyor.

Tüketici mahkemelerinde açtığın davalarda haklı görülseniz bile, müteahhittin adına bir mal varlığı görülmediği için zararının üzerine oturmak zorunda kalıyorsun.

Çünkü sahtekâr topladığı malı, başkalarının adına geçirmiştir.

Ama ayın şahıs, başka bir firma adıyla ve başka projelerle insanları aldatmaya devam edebiliyor.

Oysa devlet ve yargı mutlaka bu haksız kazançların ve sahtekârlıkların önüne geçmelidir. Eğer kapıda satış dediğiniz sözleşme geçersizse, vatandaş bunu bilmez. Ama bu sözleşmeyi bilerek hazırlayan ve bu şekilde insanları aldatarak haksız kazanç sağlayan satıcı firma ve şahıslar mutlaka cezalandırılmalıdırlar.

Cebinden veya evinden paranı çalan hırsızı yakalıyorsun. Çalınan malın geri alınmadığı gibi, bazen hırsız senden önce işbaşı yapıyor.

Araba çalıyorlar, motosiklet çalıyorlar…

Ama ne yazık ki, belki üzerlerinde yakalanan dışında kalanlardan hesaba çekilmiyorlar.

Gerekli cezayı almadıkları gibi, çaldıkları da yanlarına kar kalıyor. Böyle olunca da cazip bir getiri olarak hırsızlık rağbet görüyor. Oysa en azından çaldıkları ve verdikleri zararları telafi etmekle sorumlu tutulsalar veya ödemedikleri zaralar için de ayrıca cezalar verilse caydırıcı olunabilir.

Son dönemlerde Batman’da motosiklet hırsızlıkları olabildiğince artmış.

Ve ilginçtir ki çalınan motosikletlerin Bismil veya Silvan’da olduğu kanaati çok yaygın.

Çalınan motosikletinin Bismil’de görüldüğü bilgisini alan vatandaş bunu Emniyete bildirdiğinde “Ancak rast gelinirse alabiliriz” cevabını alabiliyor.

Oysa Devlet ve Emniyetin öncelikli görevi halkın can ve malını korumaktır.

Yargının görevi de insana verilen zararların hesabını sormak ve Adaleti sağlamaktır. İnsan ve değerlerini korumak için, bunlara karşı yapılan saldırılara mutlaka caydırıcı cezalar verilmeli ve verilen zararlar tazmin edilmelidir…

İhsan PINAR

Share
259 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vali Hulusi Şahin’e Açık Mektup…

  09 Kasım 2018 Yazar Makaleleri

  Sayın Valim, Batman valiliğine atanmanız münasebetiyle sizleri tebrik ediyor, her yönüyle bölgemizin cazibe merkezi olan Batman'ımıza hoş geldiniz diyorum. Sizden önceki valimiz Ahmet Deniz'den bayrağı devir almanız, inanıyorum ki zat-ı âliniz tarafından önemli bir şans olarak değerlendirilecektir. Genelde bölgemizin özelde ise ilimizin içinde bulunduğu jeopolitik konum ve hassasiyetleri mutlaka bizlerden daha iyi biliyorsunuzdur. Ancak yaşatılmaya çalışılan bütün olumsuzluklara rağmen kendini korumayı bilen bir şehirde yaşıyoruz. Bu a...
 • Bu Sahtekârlıklar Neden Önlenemiyor Veya Suçlar Neden Artıyor?

  05 Kasım 2018 Yazar Makaleleri

  İnsanın canı, malı, inancı, nesli, aklı, namusu, şerefi, özgürlüğü kutsaldır ve mutlaka korunmalıdır. Devlet ve yargının öncelikli görevleri bunları korumak ve güvence altına almaktır. Sistemler ancak bu değerleri korudukları zaman Adil ve kalıcı olurlar. Devletler ve yargı bu görevini hakkıyla yapmıyor olacak ki, bu değerlere yapılan saldırılar gittikçe artıyor. İnsan canının ehemmiyeti, bir hayvana verilen değer kadar bile kalmamış. Kuş tüyü yataklarda yatırılan finolar –Cinolar sade etle beslenirken, çocuk ve yaşlılar aynı şehirde a...
 • Güle Güle Sayın Ahmet Deniz…

  03 Kasım 2018 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere Batman valisi Sayın Ahmet Deniz, çıkan son kararname ile Manisa’ya vali olarak atandı. İlimizde yaklaşık 2,5 yıl vali olarak görev yapan Sayın Ahmet Deniz, gerçekten de son derece zor ve sıkıntılı bir süreç yaşadı. Sayın Deniz, göreve başladıktan yaklaşık bir ay sonra, hain FETÖ darbe girişiminin başlattığı ülkeyi ele geçirme operasyonunda; duruşu, dirayeti, cesareti ve kararlı tavırlarıyla Batman’daki darbe girişimini, Batman halkının da dik duruşuyla, püskürtmesini başardı ve FETÖ’cülere geçit vermediğine tanıklık ettik....
 • Yerel Seçime Doğru AK PARTİ Ve HDP…

  02 Kasım 2018 Yazar Makaleleri

  30 Mart 2014 yerel seçimlerini kazandıktan sonra tüm teşkilat mensuplarıyla birlikte azimli bir şekilde halkın içerisinde olmaya ve politikasını anlatmaya çalışan HDP, önümüzde ki yerel seçimlerde başarıya ulaşmak için yine aynı azimle çalışmalarına devam ediyor. Buna mukabil AK Parti Batman teşkilatları ise halkın içinde olmak yerine daha çok protokol çalışmalarına önem vererek seçmeni ile arasındaki kimliksel ve duygusal bağının etkisini azaltmaya devam etmektedir. Bir partinin olmazsa olmazı olarak kabul edilen sokak ve mahalle örgütle...