gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Bu Sahtekârlıklar Neden Önlenemiyor Veya Suçlar Neden Artıyor?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

İnsanın canı, malı, inancı, nesli, aklı, namusu, şerefi, özgürlüğü kutsaldır ve mutlaka korunmalıdır.

Devlet ve yargının öncelikli görevleri bunları korumak ve güvence altına almaktır. Sistemler ancak bu değerleri korudukları zaman Adil ve kalıcı olurlar.

Devletler ve yargı bu görevini hakkıyla yapmıyor olacak ki, bu değerlere yapılan saldırılar gittikçe artıyor.

İnsan canının ehemmiyeti, bir hayvana verilen değer kadar bile kalmamış. Kuş tüyü yataklarda yatırılan finolar –Cinolar sade etle beslenirken, çocuk ve yaşlılar aynı şehirde aç ve açıkta üşümektedirler.

Fakirlere dağıtılmak üzere Kurban bayramlarında kesilen hayvanlara verilen tepkiler; maalesef Suriye, Yemen, Afganistan, Keşmir’de yapılan katliamlara gösterilmemektedir.

Yaşadığımız ülkeye bakarsak; insanlar pimi çekilmiş bomba gibi birbirlerine sataşmak için bahane arar gibi bir hal içindedirler.

Yan baktı, yol vermedi, çarptı…

Gibi basit bahanelerle birbirlerini kurşunlamakta, bıçaklarla birbirlerini doğramaktadırlar.

Hırsızlık ve dolandırıcılık ise almış başını serbestçe yürüyor. Adamlar o kadar rahatlar ki, artık bunu açıkça televizyon ekranlarında yapıyorlar.

Adamlar, insanı en hassas olacağı sağlığı üzerinden vuruyorlar. İnsan hasta olmaya görsün, belki faydası olur diye her çareye başvurur.

Bazı sahtekârlar da işin içine biraz da “Maşallah, İnşallah” gibi hassasiyetleri katarak ‘kesin tedavi’ diye takviye gıda dedikleri mallarının reklamlarını yaparlar.

Oysa ‘İlaç’ diye satışları yasak. Ama ‘kesin tedavi’ dedikleri ilaca, gıda takviyesi deyince işin içinden sıyırıyorlar.

Ayrıca reklamlarda gösterdikleri ilacı göndermiyorlar. 60 -90 tablet gösterip, 10 tabletlik kutular gönderiyorlar.

Televizyon ekranlarında gösterilen saatin siparişini veriyorsun, ama sana gelen kargo kutusunda ‘pil’ çıkıyor.

Kargolar da ortak çalışırcasına, gelen kutuyu açtırmıyorlar.

Ücreti ödemeden kargoyu açmana müsaade etmiyorlar, paketi açıp sahtekârlığı görünce de kargo paketi geri almıyor.

Hâlbuki Kargoya düzen getirilmesiyle bu tür sahtekârlıkların önüne geçilebilir.

Ama bu sahtekârlığa ortaklık eden Televizyon ve şahıslar da mutlaka sorumlu tutulmalıdırlar.

Bir ara da ‘Devre Mülk’ satışları epey gündemdeydi. Vatandaştan dünyanın parasını topluyorlar.

İş mahkemelik olunca da yargı; satıcı firmanın hazırladığı ve imzaladığı sözleşmenin geçeriz olduğuna hükmediyor.

Tüketici mahkemelerinde açtığın davalarda haklı görülseniz bile, müteahhittin adına bir mal varlığı görülmediği için zararının üzerine oturmak zorunda kalıyorsun.

Çünkü sahtekâr topladığı malı, başkalarının adına geçirmiştir.

Ama ayın şahıs, başka bir firma adıyla ve başka projelerle insanları aldatmaya devam edebiliyor.

Oysa devlet ve yargı mutlaka bu haksız kazançların ve sahtekârlıkların önüne geçmelidir. Eğer kapıda satış dediğiniz sözleşme geçersizse, vatandaş bunu bilmez. Ama bu sözleşmeyi bilerek hazırlayan ve bu şekilde insanları aldatarak haksız kazanç sağlayan satıcı firma ve şahıslar mutlaka cezalandırılmalıdırlar.

Cebinden veya evinden paranı çalan hırsızı yakalıyorsun. Çalınan malın geri alınmadığı gibi, bazen hırsız senden önce işbaşı yapıyor.

Araba çalıyorlar, motosiklet çalıyorlar…

Ama ne yazık ki, belki üzerlerinde yakalanan dışında kalanlardan hesaba çekilmiyorlar.

Gerekli cezayı almadıkları gibi, çaldıkları da yanlarına kar kalıyor. Böyle olunca da cazip bir getiri olarak hırsızlık rağbet görüyor. Oysa en azından çaldıkları ve verdikleri zararları telafi etmekle sorumlu tutulsalar veya ödemedikleri zaralar için de ayrıca cezalar verilse caydırıcı olunabilir.

Son dönemlerde Batman’da motosiklet hırsızlıkları olabildiğince artmış.

Ve ilginçtir ki çalınan motosikletlerin Bismil veya Silvan’da olduğu kanaati çok yaygın.

Çalınan motosikletinin Bismil’de görüldüğü bilgisini alan vatandaş bunu Emniyete bildirdiğinde “Ancak rast gelinirse alabiliriz” cevabını alabiliyor.

Oysa Devlet ve Emniyetin öncelikli görevi halkın can ve malını korumaktır.

Yargının görevi de insana verilen zararların hesabını sormak ve Adaleti sağlamaktır. İnsan ve değerlerini korumak için, bunlara karşı yapılan saldırılara mutlaka caydırıcı cezalar verilmeli ve verilen zararlar tazmin edilmelidir…

İhsan PINAR

Share
412 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-2…

  22 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel seçimleri ile ilgili bazı siyasi partiler il, ilçe ve beldelerimizin adaylarını açıklarken, belediyecilik anlayışına dair uygulayacakları projeleri ise halen açıklamış değiller. Açıklanan başkan adayları ve mensup oldukları siyasi partilerin, öncelikle il, ilçe ve beldelerimizin mevcut potansiyellerini doğru planlayarak şehircilik değişimi için önemli projelerin üretilmesine azami çaba sarf etmesi önemli bir beklentidir. Bunlara ilaveten toplumsal olarak birlik ve beraberliğimizin pekişmesi için tüm adaylarımızın ve seçilece...
 • FUTBOL VE GEREKİRSE HERŞEY

  20 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları; Öncelikle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum..   Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Mansur Obut’un uzun süreden beri yazmamdaki ısrarını değerlendirdim ve sonunda evet deyip yazmaya karar verdim.   Bundan böyle vakit ve imkân buldukça her Cuma günü siz değerli gazete okurlarıyla birlikte olacağım… Ülkemiz, Bölgemiz ve ilimiz Batman’ın tüm spor ve diğer sorunlarıyla ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşacağım…   Siz sorun ben cevaplayayım… Facebook- Twitter - Adre...
 • AK PARTİ, 11’İN, KAÇINI ALIR?

  20 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Ak Parti Geçtiğimiz Cumartesi günü 31 Mart yerel seçimlerinde ilçe ve belde belediye başkan adaylarını Batman kamuoyuna tanıttı… Buna göre; 31 Mart yerel seçimlerinde Ak Partinin Kozluk adayı; Veysi IŞIK, Sason adayı; Muzaffer ASLAN, Gercüş adayı; Gündüz GÜNAYDIN, Beşiri adayı; Hüsamettin AKIN, Hasankeyf adayı; A. Vahap KUSEN, Balpınar adayı; Hüseyin GEYLANİ, İkiköprü adayı; Yakup KIYANÇ, Kayapınar adayı; Abdülmüttalip BADEMCİ, ve Yücebağ adayı; Abdullah BİL, olarak açıklandı. Tabi isimler açıklandıktan sonra, doğal olarak b...
 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-1…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

    Batman’da 31 Mart 2019 seçim çalışmalarını daha önceki seçimlerle karşılaştırdığımızda seçime katılan partilerin ve açıklanan başkan adaylarının seçim çalışmalarının arzu edilen seviyede olmadığını hep birlikte müşahede ediyoruz.   İsterseniz partilerin ve adayların mevcut durumunu hep birlikte inceleyelim.   AK Parti ilimizde belediyeyi kazanmak istiyorsa söylemlerinde, yerel politikalarında ve saha çalışmalarında mutlaka ciddi değişiklikler yapması gerekiyor. Özellikle kendini ötekileştirmiş olarak gören sadık ...