gap başlık

logo

BU NE BİÇİM FUTBOL KARDEŞİM


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

FUTBOLUMUZUN KOVBOYLARI
Rizespor – Galatasaray maçından sonra Rizespor kulübü başkanı Hasan Kartal bir TV programında canlı yayına katılıp Erman Toroğlu’na “Tabancam olsa hakemi vururdum” diyor.

düşünebiliyor musunuz?
Yüzbinleri temsil eden bir kulübün başkanı, vatanı kurtarmak için değil; amacı barışı, kardeşliği, dayanışmayı yaymak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek olan bir spor müsabakasını kazanamadığı için “silahımı çekerdim” şeklinde talihsiz cümleler kuruyor.
Oyuncularınızı ve camianızı bir maçı kazanmaya yönelik “her ne pahasına olursa olsun” diyerek bu kadar çok şartlandırırsanız, maç sonucunu kendinizde kabullenmezsiniz ve dahası camianıza da kabul ettirtemezsiniz.
Ve dolayısıyla maç öncesi yaratılan bu psikolojik gerginlik ve düşünceler de maalesef maç sonucunu demeçlere bu şekilde yansır.
Geçen haftaki yazımızda Fenerbahçe oyuncusu Volkan Demirel’i örnek vermiştik ve bu gibi davranışlara sahip birçok kulüp başkan, yönetici, futbolcu, taraftar ve yazılı / görsel medya mensubunun da olduğunu dile getirmiştik.
Maalesef ülkemizde, kazanma kültürü ve başarı elde etme arzusu her türlü sportif değerin / etiğin önüne geçmiştir.
Futbolumuzda hiç bir hafta yok ki bu şekilde centilmenlik dışı ve şiddete yönelik davranışlar görmeyelim.
Peki, Futbolumuz nereye doğru gidiyor veya götürülmek isteniyor?

KABADAYI RUHLU FUTBOLUMUZUN BELİNE SİLAH TAKALIM
Bir önceki yazımızda
Bazı kulüp başkanı, yönetici, teknik direktör, futbolcu, sporun yazılı ve görsel medya mensuplarına ve taraftara kabadayılık lisansı verelim demiştik.
Buna rağmen anladık ki bu sertifika da yeterli gelmeyecek gibi görünüyor.
O zaman bir adım daha ileri giderek bundan böyle bu saydığımız kişilere kovboylar gibi birer ruhsatlı silah verelim.
Silahı bellerine takarak futbol maçlarına gitsinler, silahları bellerinde futbol takımlarını yönetsinler. Çünkü dillerine, söylemlerine ve eylemlerine en çok bu yakışıyor.
Sportif olarak dünya ile yarışırken, sormak istiyorum;
Acaba dünyanın hangi ülke futbolunda bu kadar çirkeflik var ?
Premier Lig, Seria A ligi veya İspanya’nın La Liga’sında takımlarından herhangi birinin yöneticisi ya da oyuncusu bu tarz bir demeç verebilir mi?
Verirse ne tür yaptırımlara maruz kalır?
Tahmin edebiliyor musunuz?
Atletico Madrid’in başkanının “Hakemi vurmamak için kendimi zor tuttum” şeklinde bir demeci olduğunu hayal edebiliyor musunuz?
Hayali bile kurulamayacak kadar komik değil mi?
İşte biz bu komedinin içinde, milyon dolarlık bir ülke futbol endüstrisini hayatta tutmaya, başarılara koşturmaya çalışıyoruz.

Share
1406 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVLETİN SICAK YÜZÜ – BATMAN AÇSHM…

  07 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Devletin sosyal yardım hizmetlerinin hak sahiplerine ulaştırılması, halkın ihtiyaçlarının belirlenerek buna yönelik politikalar üretilmesi, yaşam kalitesinin artırılması, tedbir ve tedariklerle bu sürecin yürütülmesi, kamusal araçları doğru bir şekilde yönetmekle mümkün olabilir. İkinci maddesiyle birlikte Anayasamız kapsamlı sayılabilecek bir sosyal haklar kataloğuna sahiptir. Ancak geçmişte yapılan bazı ekonomik ve sosyal hatalar, bu hükmün ve bu hükme bağlı katalogların uygulanmasını sınırlandırmıştı. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazete...
 • DEVLETİN ŞEFKAT YÜZÜ – BATMAN İL SYDV…

  01 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Bir kurumun kendisini temsil etme ve tanıtmasında kurum kimliğinin büyük rolü bulunmaktadır. Kurumsal imaj ise bu süreçte çok önemli değerleri içinde barındırmaktadır. Kurumsal imaj oluşturulurken vatandaş ile duygudaşlık kurulması, onların düşünce ve eleştirilerine önem verilmesi, güçlü ilişkilerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda kamu kurumları, vatandaşın devlet kurumlarına güven konusunda üstlendikleri rolü doğru bir şekilde yürütmelidir. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazetesi başyazarı Mansur Obut’la birlikte Batman i...
 • YENİ ANAYASA…

  26 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Anayasa; Toplum düzenini kurallara bağlayan yasama, yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, bütün kanunların anayasaya uygun olacağını ve Devletin devamlılığını sağlayan temel kaynaktır. Normlar hiyerarşinin tepesinde olan anayasa da ilerleyen zaman dilimi içerisinde olumlu veya olumsuz birçok sorun vuku bulduğunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak tümden değişimi darbe ve benzeri olaylar neticesinde gerçekleşebilir. Son zamanlarda anayasa askıya alınıp ve anayasa da karşılığı olmayan KHK yönetimi s...
 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...