gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

BU NE BİÇİM FUTBOL KARDEŞİM


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

FUTBOLUMUZUN KOVBOYLARI
Rizespor – Galatasaray maçından sonra Rizespor kulübü başkanı Hasan Kartal bir TV programında canlı yayına katılıp Erman Toroğlu’na “Tabancam olsa hakemi vururdum” diyor.

düşünebiliyor musunuz?
Yüzbinleri temsil eden bir kulübün başkanı, vatanı kurtarmak için değil; amacı barışı, kardeşliği, dayanışmayı yaymak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek olan bir spor müsabakasını kazanamadığı için “silahımı çekerdim” şeklinde talihsiz cümleler kuruyor.
Oyuncularınızı ve camianızı bir maçı kazanmaya yönelik “her ne pahasına olursa olsun” diyerek bu kadar çok şartlandırırsanız, maç sonucunu kendinizde kabullenmezsiniz ve dahası camianıza da kabul ettirtemezsiniz.
Ve dolayısıyla maç öncesi yaratılan bu psikolojik gerginlik ve düşünceler de maalesef maç sonucunu demeçlere bu şekilde yansır.
Geçen haftaki yazımızda Fenerbahçe oyuncusu Volkan Demirel’i örnek vermiştik ve bu gibi davranışlara sahip birçok kulüp başkan, yönetici, futbolcu, taraftar ve yazılı / görsel medya mensubunun da olduğunu dile getirmiştik.
Maalesef ülkemizde, kazanma kültürü ve başarı elde etme arzusu her türlü sportif değerin / etiğin önüne geçmiştir.
Futbolumuzda hiç bir hafta yok ki bu şekilde centilmenlik dışı ve şiddete yönelik davranışlar görmeyelim.
Peki, Futbolumuz nereye doğru gidiyor veya götürülmek isteniyor?

KABADAYI RUHLU FUTBOLUMUZUN BELİNE SİLAH TAKALIM
Bir önceki yazımızda
Bazı kulüp başkanı, yönetici, teknik direktör, futbolcu, sporun yazılı ve görsel medya mensuplarına ve taraftara kabadayılık lisansı verelim demiştik.
Buna rağmen anladık ki bu sertifika da yeterli gelmeyecek gibi görünüyor.
O zaman bir adım daha ileri giderek bundan böyle bu saydığımız kişilere kovboylar gibi birer ruhsatlı silah verelim.
Silahı bellerine takarak futbol maçlarına gitsinler, silahları bellerinde futbol takımlarını yönetsinler. Çünkü dillerine, söylemlerine ve eylemlerine en çok bu yakışıyor.
Sportif olarak dünya ile yarışırken, sormak istiyorum;
Acaba dünyanın hangi ülke futbolunda bu kadar çirkeflik var ?
Premier Lig, Seria A ligi veya İspanya’nın La Liga’sında takımlarından herhangi birinin yöneticisi ya da oyuncusu bu tarz bir demeç verebilir mi?
Verirse ne tür yaptırımlara maruz kalır?
Tahmin edebiliyor musunuz?
Atletico Madrid’in başkanının “Hakemi vurmamak için kendimi zor tuttum” şeklinde bir demeci olduğunu hayal edebiliyor musunuz?
Hayali bile kurulamayacak kadar komik değil mi?
İşte biz bu komedinin içinde, milyon dolarlık bir ülke futbol endüstrisini hayatta tutmaya, başarılara koşturmaya çalışıyoruz.

Share
1079 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN HUZURA KİLİTLENDİ…

  19 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Malumunuz, geçen hafta ülkemiz üzücü bir terör saldırısına maruz kaldı. Özellikle sivil vatandaşların hedef alındığı böyle bir saldırının yüreklerde yarattığı sarsıntıyı anlatmanın imkânı bulunmamaktadır. Saldırı sonrasında toplumun algısını manipüle etmek isteyen bazı kesimlerin saldırıların amacı olan ülkede korku ve endişeleri yayma çabalarını hayretle izlemeye devam ediyoruz. Huzura karşıtlığı ile bilinen ve kirli akılların etkisinde kalan bazı kuruluş ile medyanın toplumun bilinçaltına yerleştirmeye çalıştığı korku imparatorluğuna...
 • KURUM MÜDÜRLERİ TEDİRGİN…

  11 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Son bir hafta içerisinde bazı bürokratlarımızı ziyaret edip, genel olarak yapılan çalışmalar, hizmetler ve bazı konular hakkında değerlendirmeler yaparak fikir alışverişinde bulundum. Öncelikle şunu ifade temek isterim ki, gerek bizzat ve gerekse telefonla görüştüğüm birçok bürokratımızda görevden alınıp alınmayacakları konusunda ciddi tedirginlik yaşadıklarını gözlemledim.   Son zamanlarda bazı kurumlarda değişiklik olacağı yönünde çıkan iddialar, Milletvekili Ziver Özdemir’in geçtiğimiz hafta düzenlemiş olduğu basın toplantısında söy...
 • EĞİTİMDE YAŞANAN BAŞARISIZLIKLARDAN DERS ALABİLDİK Mİ?

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Yıllar önce eğitimde yaşadığımız başarısızlıklar sorgulandığında okulların fiziki yapısından tutunda öğretmen yetersizliğine, derslik sayısının azlığından tutunda eğitimin ideolojik bir hale getirildiği gerçeğiyle ve haklı cevaplarıyla karşılaşır dururduk. Eğitim ve öğretimde yukarıda saydığımız sıkıntılar geçmişte yaşanmışken, bugün geçmişte yaşanan öğretmen yetersizliğinin giderildiğini, okullarımızın fiziki halinin iyileştiğini ve derslik sayısında bizleri hayretler içerisinde bırakacak kadar ciddi bir yükselişin varlığını müşahede ediyor...
 • BELEDİYEYE KAYYUM İDDİALARI…

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Belediye seçimlerini kazanan HDP’nin aday gösterdiği belediye başkanı Mehmet Demir ve eş başkan olarak tayin edilen Songül Korkmaz, göreve geldikten sonraki icraat, eylem ve söylemleri hepimizin en çok merak ettiği konuların başında yer alıyordu. Aradan geçen süre zarfında başta mali konular ve bazı personellerin durumu en çok merak edilen konuların arasında yer alıyordu... Bu konuda da belediye yönetimi açıklama yaptı ve belediyeyi toplam yaklaşık olarak 307 milyon lira borçla devir aldıklarını, şeffaf ve adil olacaklarını ve personelle...