gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

BU NE BİÇİM FUTBOL KARDEŞİM


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

FUTBOLUMUZUN KOVBOYLARI
Rizespor – Galatasaray maçından sonra Rizespor kulübü başkanı Hasan Kartal bir TV programında canlı yayına katılıp Erman Toroğlu’na “Tabancam olsa hakemi vururdum” diyor.

düşünebiliyor musunuz?
Yüzbinleri temsil eden bir kulübün başkanı, vatanı kurtarmak için değil; amacı barışı, kardeşliği, dayanışmayı yaymak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek olan bir spor müsabakasını kazanamadığı için “silahımı çekerdim” şeklinde talihsiz cümleler kuruyor.
Oyuncularınızı ve camianızı bir maçı kazanmaya yönelik “her ne pahasına olursa olsun” diyerek bu kadar çok şartlandırırsanız, maç sonucunu kendinizde kabullenmezsiniz ve dahası camianıza da kabul ettirtemezsiniz.
Ve dolayısıyla maç öncesi yaratılan bu psikolojik gerginlik ve düşünceler de maalesef maç sonucunu demeçlere bu şekilde yansır.
Geçen haftaki yazımızda Fenerbahçe oyuncusu Volkan Demirel’i örnek vermiştik ve bu gibi davranışlara sahip birçok kulüp başkan, yönetici, futbolcu, taraftar ve yazılı / görsel medya mensubunun da olduğunu dile getirmiştik.
Maalesef ülkemizde, kazanma kültürü ve başarı elde etme arzusu her türlü sportif değerin / etiğin önüne geçmiştir.
Futbolumuzda hiç bir hafta yok ki bu şekilde centilmenlik dışı ve şiddete yönelik davranışlar görmeyelim.
Peki, Futbolumuz nereye doğru gidiyor veya götürülmek isteniyor?

KABADAYI RUHLU FUTBOLUMUZUN BELİNE SİLAH TAKALIM
Bir önceki yazımızda
Bazı kulüp başkanı, yönetici, teknik direktör, futbolcu, sporun yazılı ve görsel medya mensuplarına ve taraftara kabadayılık lisansı verelim demiştik.
Buna rağmen anladık ki bu sertifika da yeterli gelmeyecek gibi görünüyor.
O zaman bir adım daha ileri giderek bundan böyle bu saydığımız kişilere kovboylar gibi birer ruhsatlı silah verelim.
Silahı bellerine takarak futbol maçlarına gitsinler, silahları bellerinde futbol takımlarını yönetsinler. Çünkü dillerine, söylemlerine ve eylemlerine en çok bu yakışıyor.
Sportif olarak dünya ile yarışırken, sormak istiyorum;
Acaba dünyanın hangi ülke futbolunda bu kadar çirkeflik var ?
Premier Lig, Seria A ligi veya İspanya’nın La Liga’sında takımlarından herhangi birinin yöneticisi ya da oyuncusu bu tarz bir demeç verebilir mi?
Verirse ne tür yaptırımlara maruz kalır?
Tahmin edebiliyor musunuz?
Atletico Madrid’in başkanının “Hakemi vurmamak için kendimi zor tuttum” şeklinde bir demeci olduğunu hayal edebiliyor musunuz?
Hayali bile kurulamayacak kadar komik değil mi?
İşte biz bu komedinin içinde, milyon dolarlık bir ülke futbol endüstrisini hayatta tutmaya, başarılara koşturmaya çalışıyoruz.

Share
1005 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE 1.Sİ OLAN ÖĞRENCİ ÇİN’E GİDİYOR

  16 Haziran 2019 Eğitim, Sağlık, Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran uluslararası resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı konuk etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Okul Müdürü Veysi Aksoy ve Resim Öğretmeni refakatinde ziyarete gelen TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı makamında konuk etti. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen ‘Hayalimdeki Çin’ konulu resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Ümran Aydın’...
 • BATMAN KAMUOYUNDAN RİCAM VAR…

  16 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Değerli dostlarım, takipçilerim ve okurlarım… Yaklaşık 22 yıldan beri iyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla sizlere haberler yazıyor, makalelerimle gündemdeki konular hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum. Tabi beğeneniz olduğu kadar bu fikirlerime katılmayanlar da olacaktır. Buda son derece doğaldır. Saygı çerçevesinde de her görüş ve önerilere de açık olduğumu beni tanıyanlar bilir. Bugün sizlerle dertleşmek ve toplumumuzda yani halkımız arasında gördüğüm ve hiç tasvip etmediğim konularla alakalı acizane bazı öneri ve rica...
 • AK PARTİ BATMAN’DA KAYBETMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

  12 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel yönetim seçimlerinde yaşanan büyük kaybedişe rağmen AK Parti Batman il teşkilatının genel bir değerlendirme yapmak ve yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için her hangi bir çalışma içerisinde olmaması odak noktalarının farklılığı konusunda akıllarda soru işareti bırakmaktadır. AK Parti iktidarının ilimiz özelinde yapmış olduğu büyük icraat, hizmet ve yatırımlara rağmen sandıklardan alınan mağlubiyetin değerlendirmelerini sahada analiz etmek, seçmendeki yansımasını takip etmek ve yapılan hataları ayıklayarak bir sonraki seçimler...
 • GELİŞİME DOĞRU

  11 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı, insanların konuşma dışında duygu ve düşüncelerini anlatabilmek için başvurdukları, belli işaretler ve işaret sistemlerinden meydana gelmiş bir ifade vasıtasıdır. Yazı, insanoğlunun en önemli icatlarından biridir. Yazının icadı, bir kişi tarafından kısa bir zamanda olmamıştır. Yazı, insan topluluğunun ortak eseridir ve binlerce yıllık bir gelişme sonunda bugünkü şeklini almıştır. Yazı ihtiyacı, Yontma Taş Çağı insanlarından itibaren başlar. Bu çağda yaşayanlar da, başarılarını dile getirip yaşatmak, dini ya da sosyal ihtiyaçlarını belirt...