gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

BİTMEYEN HASTANE VE BİTMEYEN ÇİLE…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Kurumların ortaya koydukları projeleri zamanında tamamlayabilmeleri ve belirledikleri hedeflere ulaşabilmeleri için düzenli bir planlamaya ihtiyaç duyduklarını hatırlatmak gerekiyor.

Ortaya konulan projelerin hacmine bakılmaksızın, belirlenen planlamaya uyabilmek ve hedeflenen takvime yürüyebilmek için büyük düşünen tecrübeli kaptanlara ve bu kaptanlara yardımcı olacak mahir insanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Nüfus sayısına göre hastane yatak kapasitesinin en düşük seviyelerde seyrettiği ilimizde, bu açığı kapamak ve ülke ortalamasına ulaşabilmek için programa konulan ve 2014 yılında teslimi yapılarak 2017 yılında tamamlanması planlanan, Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, yaşanan aksaklıklar nedeniyle bir türlü tamamlanamıyor.

Uzun bir süredir kapasitesinin çok üzerine çıkarak hizmet vermeye gayret eden Eski Kadın Doğum Hastanesiyle birlikte Batman Bölge Devlet Hastanesine tedavi olmaya gelen vatandaşlarımızın yaşadıkları mağduriyetleri ortadan kaldırmak için, yetkililerin daha fazla özen göstermesi gerektiği konusundaki beklentiler artmış durumda.

Elbette ki sağlıkta beklenen fiziki iyileştirmelerle ilgili olarak Valimiz Hulusi Şahin’in Sağlık Bakanlığı nezdinde ki girişimlerini takip ediyor ve bu konuda ki çabasını takdir ediyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki 1296 yatak kapasiteli Mersin Şehir hastanesi 25 ayda bitirilmiştir; dolayısıyla valilik bu çalışmayı bir takvim modeli kabul ederek sürecin doğru yönetilmesinde ki hassasiyetin artırılmasına olumlu bir katkı sunabilir.

Batmanlıların sağlık konusunda çevre illere bağımlı hale geldiği bir süreçte, planlanan hastane projelerinin tamamlanmasıyla birlikte bu bağımlılığın azalacağını ve halkımızın yıllardır arzuladığı kaliteli hizmeti alabilmesinin önündeki engellerin kalkacağını hepimiz çok iyi biliyoruz.

Ayrıca çevre il ve ilçelerden tedavi olmak üzere ilimizdeki hastaneleri ziyaret etmek zorunda kalan vatandaşlarımızın, yoğunluk kaynaklı olarak poliklinikte sıra alırken yaşadıkları problemler ve devamında süre gelen radyolojik ve laboratuar analizleri için ileriye dönük verilen randevular, vatandaşlarımızın sağlık çilesini büyütmekte ve ekonomik olarak olumsuz etkilere maruz bırakmaktadır.

İlimizde her şeye duyarlı olduklarını iddia eden sivil toplum kuruluşlarının, tamamlanamayan hastanenin mevcudiyeti karşısında duyarsız kalmasını hayrete mucip bir durum olarak tanımlamak gerekirken, en azından bir platform oluşturularak yaşanan sorunların ortadan kaldırılması ve takip edilmesi için ciddi girişimlerde bulunabilirlerdi.

Sivil toplum kuruluşları daha fazla gecikmeden bir araya gelerek ve bir eylem planı hazırlayarak, başta il valisi olmak üzere yerel siyaseti sürükleyen isimlerle de görüşerek ve gerektiğinde basın açıklamaları düzenleyerek bir farkındalık çalışması yapmalı, gerektiğinde Ankara’ya giderek sürecin hızlandırılması için girişimlerde bulunmalıdırlar.

Bitirilemeyen hastane nedeniyle ve refakatçileriyle birlikte başta Diyarbakır olmak üzere il dışına çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımızı, katlandıkları maliyetlerden kurtarmak, yapamadıkları tetkik ve tedaviler için defalarca il dışına çıkmak zorunda kalmalarından dolayı yaşadıkları zaman kayıplarını tefli etmek, sorumluluk ve siyaset makamında olanların en öncelikli görevidir.

Ezcümle, Bitmeyen Hastane ve Bitmeyen Çile… 

Peki, Hastane tamamlanıncaya kadar ne yapmak gerekiyor?

Sayın valimizin sağlık kurumlarına haberli olarak değil habersiz denetimler yapması, hemşerilerimizin hastanelerde yaşadıkları sorunları yerinde tespit etmesi, tespit edilecek sorunlardan sonra vereceği talimatla sistemden ve personelden kaynaklanan aksaklıkları ve alışılmış çaresizlikleri ortadan kaldırtması, hemşerilerimizin hizmet alma kalitesine önemli bir katkı sunacaktır.

Sağlık alanında ilimizde yaşanan her türlü eksikliğin giderilmesi, değerlerinden ilham aldığını iddia eden, inançlarının verdiği güç ve destekle insanı merkeze aldığını ifade eden siyasetçilerimizin de boynunun borcudur.

Kalın sağlıcakla…

Share
789 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE 1.Sİ OLAN ÖĞRENCİ ÇİN’E GİDİYOR

  16 Haziran 2019 Eğitim, Sağlık, Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran uluslararası resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı konuk etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Okul Müdürü Veysi Aksoy ve Resim Öğretmeni refakatinde ziyarete gelen TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencisi Ümran Aydın’ı makamında konuk etti. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen ‘Hayalimdeki Çin’ konulu resim yarışmasında Türkiye 1.si olan TOBB Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Ümran Aydın’...
 • BATMAN KAMUOYUNDAN RİCAM VAR…

  16 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Değerli dostlarım, takipçilerim ve okurlarım… Yaklaşık 22 yıldan beri iyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla sizlere haberler yazıyor, makalelerimle gündemdeki konular hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum. Tabi beğeneniz olduğu kadar bu fikirlerime katılmayanlar da olacaktır. Buda son derece doğaldır. Saygı çerçevesinde de her görüş ve önerilere de açık olduğumu beni tanıyanlar bilir. Bugün sizlerle dertleşmek ve toplumumuzda yani halkımız arasında gördüğüm ve hiç tasvip etmediğim konularla alakalı acizane bazı öneri ve rica...
 • AK PARTİ BATMAN’DA KAYBETMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

  12 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel yönetim seçimlerinde yaşanan büyük kaybedişe rağmen AK Parti Batman il teşkilatının genel bir değerlendirme yapmak ve yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için her hangi bir çalışma içerisinde olmaması odak noktalarının farklılığı konusunda akıllarda soru işareti bırakmaktadır. AK Parti iktidarının ilimiz özelinde yapmış olduğu büyük icraat, hizmet ve yatırımlara rağmen sandıklardan alınan mağlubiyetin değerlendirmelerini sahada analiz etmek, seçmendeki yansımasını takip etmek ve yapılan hataları ayıklayarak bir sonraki seçimler...
 • GELİŞİME DOĞRU

  11 Haziran 2019 Yazar Makaleleri

  Yazı, insanların konuşma dışında duygu ve düşüncelerini anlatabilmek için başvurdukları, belli işaretler ve işaret sistemlerinden meydana gelmiş bir ifade vasıtasıdır. Yazı, insanoğlunun en önemli icatlarından biridir. Yazının icadı, bir kişi tarafından kısa bir zamanda olmamıştır. Yazı, insan topluluğunun ortak eseridir ve binlerce yıllık bir gelişme sonunda bugünkü şeklini almıştır. Yazı ihtiyacı, Yontma Taş Çağı insanlarından itibaren başlar. Bu çağda yaşayanlar da, başarılarını dile getirip yaşatmak, dini ya da sosyal ihtiyaçlarını belirt...