gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

BİTMEYEN HASTANE VE BİTMEYEN ÇİLE…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Kurumların ortaya koydukları projeleri zamanında tamamlayabilmeleri ve belirledikleri hedeflere ulaşabilmeleri için düzenli bir planlamaya ihtiyaç duyduklarını hatırlatmak gerekiyor.

Ortaya konulan projelerin hacmine bakılmaksızın, belirlenen planlamaya uyabilmek ve hedeflenen takvime yürüyebilmek için büyük düşünen tecrübeli kaptanlara ve bu kaptanlara yardımcı olacak mahir insanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Nüfus sayısına göre hastane yatak kapasitesinin en düşük seviyelerde seyrettiği ilimizde, bu açığı kapamak ve ülke ortalamasına ulaşabilmek için programa konulan ve 2014 yılında teslimi yapılarak 2017 yılında tamamlanması planlanan, Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, yaşanan aksaklıklar nedeniyle bir türlü tamamlanamıyor.

Uzun bir süredir kapasitesinin çok üzerine çıkarak hizmet vermeye gayret eden Eski Kadın Doğum Hastanesiyle birlikte Batman Bölge Devlet Hastanesine tedavi olmaya gelen vatandaşlarımızın yaşadıkları mağduriyetleri ortadan kaldırmak için, yetkililerin daha fazla özen göstermesi gerektiği konusundaki beklentiler artmış durumda.

Elbette ki sağlıkta beklenen fiziki iyileştirmelerle ilgili olarak Valimiz Hulusi Şahin’in Sağlık Bakanlığı nezdinde ki girişimlerini takip ediyor ve bu konuda ki çabasını takdir ediyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki 1296 yatak kapasiteli Mersin Şehir hastanesi 25 ayda bitirilmiştir; dolayısıyla valilik bu çalışmayı bir takvim modeli kabul ederek sürecin doğru yönetilmesinde ki hassasiyetin artırılmasına olumlu bir katkı sunabilir.

Batmanlıların sağlık konusunda çevre illere bağımlı hale geldiği bir süreçte, planlanan hastane projelerinin tamamlanmasıyla birlikte bu bağımlılığın azalacağını ve halkımızın yıllardır arzuladığı kaliteli hizmeti alabilmesinin önündeki engellerin kalkacağını hepimiz çok iyi biliyoruz.

Ayrıca çevre il ve ilçelerden tedavi olmak üzere ilimizdeki hastaneleri ziyaret etmek zorunda kalan vatandaşlarımızın, yoğunluk kaynaklı olarak poliklinikte sıra alırken yaşadıkları problemler ve devamında süre gelen radyolojik ve laboratuar analizleri için ileriye dönük verilen randevular, vatandaşlarımızın sağlık çilesini büyütmekte ve ekonomik olarak olumsuz etkilere maruz bırakmaktadır.

İlimizde her şeye duyarlı olduklarını iddia eden sivil toplum kuruluşlarının, tamamlanamayan hastanenin mevcudiyeti karşısında duyarsız kalmasını hayrete mucip bir durum olarak tanımlamak gerekirken, en azından bir platform oluşturularak yaşanan sorunların ortadan kaldırılması ve takip edilmesi için ciddi girişimlerde bulunabilirlerdi.

Sivil toplum kuruluşları daha fazla gecikmeden bir araya gelerek ve bir eylem planı hazırlayarak, başta il valisi olmak üzere yerel siyaseti sürükleyen isimlerle de görüşerek ve gerektiğinde basın açıklamaları düzenleyerek bir farkındalık çalışması yapmalı, gerektiğinde Ankara’ya giderek sürecin hızlandırılması için girişimlerde bulunmalıdırlar.

Bitirilemeyen hastane nedeniyle ve refakatçileriyle birlikte başta Diyarbakır olmak üzere il dışına çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımızı, katlandıkları maliyetlerden kurtarmak, yapamadıkları tetkik ve tedaviler için defalarca il dışına çıkmak zorunda kalmalarından dolayı yaşadıkları zaman kayıplarını tefli etmek, sorumluluk ve siyaset makamında olanların en öncelikli görevidir.

Ezcümle, Bitmeyen Hastane ve Bitmeyen Çile… 

Peki, Hastane tamamlanıncaya kadar ne yapmak gerekiyor?

Sayın valimizin sağlık kurumlarına haberli olarak değil habersiz denetimler yapması, hemşerilerimizin hastanelerde yaşadıkları sorunları yerinde tespit etmesi, tespit edilecek sorunlardan sonra vereceği talimatla sistemden ve personelden kaynaklanan aksaklıkları ve alışılmış çaresizlikleri ortadan kaldırtması, hemşerilerimizin hizmet alma kalitesine önemli bir katkı sunacaktır.

Sağlık alanında ilimizde yaşanan her türlü eksikliğin giderilmesi, değerlerinden ilham aldığını iddia eden, inançlarının verdiği güç ve destekle insanı merkeze aldığını ifade eden siyasetçilerimizin de boynunun borcudur.

Kalın sağlıcakla…

Share
619 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ELLERE “VAR” BİZE YOK MU ?

  18 Nisan 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  İYİ Kİ “VAR”SIN Bu hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçıyla büyük tartışmalara sebep olan VAR sisteminden bahsetmek istiyorum. Yıllardır futbolumuzun hep şikayet konusu olan hakem uygulamaları ve futbolun adaletsizliği, bitmek tükenmek bilmeyen tartışmalar doğurmuş ve tartışılmıştır. VAR ile birlikte hakem hatalarını ve mağduriyeti asgari düzeye indirmek hedeflenmiştir. Fakat zaman zaman VAR’a rağmen uygulamanın yeni olması nedeniyle hatalar meydana gelmektedir. Kİ futbol, bir hatalar oyunudur. Kulüp Başkanları, yöneticiler, tekni...
 • ŞİMDİ HİZMET ZAMANI…

  15 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Seçimler yapıldı, halk tercihini yaptı. Şimdi de seçilenlerin, kendilerine oy vermiş veya vermemiş, hiçbir ayırım yapmadan bütün halka hizmet etme zamanı… Devletler, kendi sınırları içinde yaşayan ve kendisine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin ortak sermayesidir. Devletler bir parti veya ideolojinin tekelinde olamazlar, olmamalıdırlar. Tıpkı devletler gibi, kamusal alanlar ve kamuya/halka hizmet etmekle görevli makamlar da asla bir parti ve ideolojinin militanı ve esiri olmamalıdırlar. Siyaset, halkı yönetme sanatı ve hizmetidir. Si...
 • TEORİK Mİ YOKSA PRATİK Mİ? 

  11 Nisan 2019 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  TEORİK ERSUN YANAL PRATİK FATİH TERİM Ersun Yanal iyi bir teorisyen, Fatih terim ise tecrübesi sayesinde iyi bir pratisyen, Ama maalesef her iki özellik aynı anda iki teknik adamımızda da mevcut değil. FENERBAHÇE-GALATASARAY 20 senedir Şükrü Saraçoğlu’nda kaybetmeyen Fenerbahçe mi yoksa Galatasaray mı kazanacak ? Bu iki camia için şampiyonlukla eş değerdeki maç bakalım nasıl sonuçlanacak. FENERBAHÇE Fenerbahçe, Taraftarın büyük bir desteğiyle Ali Koç başkanlığında yeni sezona başlarken büyük bir heyecan ve beklenti ya...
 • ADALET VE ÖZGÜRLÜK REHBERİ; HZ. MUHAMMED

  11 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Nisan ayıyla birlikte tabiat canlanmakta ve şenlenmektedir. Kışın kuruyan çöl ve ağaçlar, Nisan ayında renge renk çiçekler ve çimenlerle bir gelin gibi süslenmektedirler. İdeal bir yaşam için Allah’ın bize bildirdiği dinden uzaklaşan insanlar, adeta kış mevsimini yaşamaktadırlar. İnsana merhamet eden Allah, gönderdiği Resullerle insan hayatını Nisan ayı gibi güzelleştirmekte bereketlendirmektedir. Ve bir Nisan ayında hayat rehberi olarak tüm insanlığa örnek olacak Hz. Muhammed (sav)i göndermiştir. Hz. Muhammed’in peygamberlikle görevlendi...