gap başlık

logo

19 Ağustos 2019

BİR GÜZEL İNSAN…


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Allah Kur’an’ı Kerim’de, insanı en güzel şekilde yarattığını, ancak yaratılış istikametinden ayrılan insanın aşağıların aşağısına yuvarlandığını beyan etmektedir.

Allah’ın kâinatı kendisi için yarattığı ve hizmetine verdiği insanoğlu, ne yazık ki bencillik, ırkçılık, kör tarafgirlik ve ideolojik sebeplerle yoldan sapmış ve birbirlerini yemektedirler. İnsani değerlerin altüst edildiği günümüzde insanlar mal varlıklarıyla, sahip oldukları mevkileriyle, işbilir dedikleri yalakalıklarıyla,  mensubu bulunduğu parti ve aşiretin gücüyle orantılı olarak itibar görmektedirler. Ancak ölümünden sonra bile olsa bazı şahsiyetlerin, bozulmamış insani hasletlerinden dolayı değer kazandıkları ve sevildikleri anlaşılmaktadır.

İşte ‘adam gibi adamın’ mercekle arandığı bu zor zamanlarda Mehmet Yavuz, insani hassasiyetleriyle kendini sevdiren adam gibi bir adamdı. Onu yalnız arkadaşları sevmiyordu, onu tanıyan herkes sevmişti. Parti Başkanlarının aday olduğu bir seçim sürecinde parti başkanlığını yaptığı kısa sürede, kendisini dinleyen herkesin dikkatini çekmişti. Düne kadar camia olarak kendilerini görmek istemeyen televizyon kanalları, kendisini programlarına davet ediyorlardı. Televizyon ekranlarında kendisini sıkıştırmak isteyenler, verdiği cevaplar karşısında mahcup veya pişman oluyorlardı. Eğer yaşasaydı, bu camianın önünü açmada önemli bir etken olacaktı.

Mehmet Yavuz, yaptıklarının hesabını vermek ve almak üzere rabbinin yanına gitti. Ancak dava arkadaşlarının Mehmet Yavuz’u sevdiren etkenler üzerinde iyi bir analiz yapıp, örnek almaları gerektiği kanaatindeyim. Çünkü davanız ne olursa olsun, doğru ve önemli olan insanların sevgi ve güvenlerini kazanmaktır. Peki, Mehmet Hocayı sevdiren neydi?

1 – Mehmet Yavuz adil bir insandı.

“Allah’ım!

Bize öyle bir duruş ver ki; hiçbir düşmanımız kendisine haksızlık yapacağımız gibi bir kaygıya düşmesin. Ve yine bize öyle bir duruş ver ki; hiçbir dostumuz kendisine iltimas geçeceğimiz gibi bir ümide kapılmasın.”

İşte Mehmet Yavuz, bu sözün sahibi ve bu söze sadık idi…

2 – Mehmet Yavuz, davasına bütün içtenliğiyle inanan gerçek bir dava adamı idi. Davalardan beslenenlerden değildi. Bilakis davasını beslemek için malını, canını feda etmekten çekinmeyen fedakâr bir insandı. Çocuklarını, geleceğini, mal ve makamı düşünmekten ziyade; İnsanlığa adalet, barış, özgürlük ve huzur getirecek olan İslam davasını düşünüyordu.

3 – İslami kardeşliğin hakkını vermeye çalışıyordu. Davası için hapis yatmış ve çıkmıştı. Ama cezaevinden çıktıktan sonra dünyalık mal ve makam peşine düşeceğine, komplolar sonucu içerde yatan arkadaşlarını ve davalarını dert edinmişti.

4 – Birleştirici idi, ayrımcılık oyununa karşı uyanıktı. “Ey Müslüman! Seni öldürmeye gelen sende dirilsin” sözüne uygun hareket ediyordu. Ayrıştırmıyordu, ayrıştırma ve çatışmanın İslam ve insanlık düşmanı emperyalistlerin oyunu olduğunun bilincinde, kendisine saldıranlara da dostluk elini uzatıyordu. Başkalarının gazına gelerek kendisine düşmanlık yapan vicdan ehli insanlar bile, onu tanıdıkça seviyor ve iddiaların kara bir propaganda olduğunu anlıyorlardı. ‘Kürtlük’ üzerinde kendilerine yöneltilen suçlamalara kanan bazıları, Mehmet Yavuz ve benzerlerini tanıdıkça; bunların kendilerini suçlayanlardan çok daha fazla adil, özgürlükçü, halkçı, farklılıklara ve insan haklarına saygılı, Kürt ve Kürdistan’ın hak ve hukukunun müdafi iyi insanlar olduğuna şahit oluyorlardı. Kendisini Kürtlük üzerinde eleştirenlere Kürtçe dersi veriyordu. Seçim sürecinde çıktığı bir televizyon programında konuştuğu fesih Kürtçesiyle, “Seçime katılan partiler arasında Kürtçeyi anadili gibi konuşan tek başkan olduğunu” söylüyordu.

5 – Okuyan, araştıran bilgili ve İyi bir hatipti.

6 – Alçak gönüllüydü, sabırlı, cesaretli ve kanaatkârdı. Kendilerine saldıranların çokluğu onu yıldırmadığı gibi, özellikle partileşmeden sonra çevresinde oluşan kalabalıklar, parti sözcülüğü ve başkanlığı onu asla şımartmadı, ayağını kaydırmadı. Siyasete girmesine ve parti başkanlığı yapmasına rağmen alçak gönüllülüğünü ve hayâsını kaybetmedi.

7 – Güler yüzlüydü. Hatiplik ve dava adamlığını, güler yüzlülüğüyle bir güzel süslemişti. Bu da onu sevdiren en belirgin özelliğiydi.

Bu güzel insanı anlatmaya sayfalar yetmez. Kapitalist çıkarcılığın ve batıl ideolojilerin insanı insan olmaktan çıkardığı çağımızda, belki de ‘kirlenmesin’ diye Rabbim onu yanına aldı. O ve onun gibi güzel insanların gittikleri yerde mutlu olduklarına inanıyorum. Ama bizim bir dost, bir arkadaş, bir kardeş, bir öğretmen ve davetçi olarak fıtratını bozmamış bu güzel insanlara ihtiyacımız var.

Senin gittiğin yerde mutlu olduğundan şüphemiz yok; ama gönül seni arıyor Güzel İnsan…

Share
2179 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVLETİN SICAK YÜZÜ – BATMAN AÇSHM…

  07 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Devletin sosyal yardım hizmetlerinin hak sahiplerine ulaştırılması, halkın ihtiyaçlarının belirlenerek buna yönelik politikalar üretilmesi, yaşam kalitesinin artırılması, tedbir ve tedariklerle bu sürecin yürütülmesi, kamusal araçları doğru bir şekilde yönetmekle mümkün olabilir. İkinci maddesiyle birlikte Anayasamız kapsamlı sayılabilecek bir sosyal haklar kataloğuna sahiptir. Ancak geçmişte yapılan bazı ekonomik ve sosyal hatalar, bu hükmün ve bu hükme bağlı katalogların uygulanmasını sınırlandırmıştı. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazete...
 • DEVLETİN ŞEFKAT YÜZÜ – BATMAN İL SYDV…

  01 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Bir kurumun kendisini temsil etme ve tanıtmasında kurum kimliğinin büyük rolü bulunmaktadır. Kurumsal imaj ise bu süreçte çok önemli değerleri içinde barındırmaktadır. Kurumsal imaj oluşturulurken vatandaş ile duygudaşlık kurulması, onların düşünce ve eleştirilerine önem verilmesi, güçlü ilişkilerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda kamu kurumları, vatandaşın devlet kurumlarına güven konusunda üstlendikleri rolü doğru bir şekilde yürütmelidir. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazetesi başyazarı Mansur Obut’la birlikte Batman i...
 • YENİ ANAYASA…

  26 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Anayasa; Toplum düzenini kurallara bağlayan yasama, yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, bütün kanunların anayasaya uygun olacağını ve Devletin devamlılığını sağlayan temel kaynaktır. Normlar hiyerarşinin tepesinde olan anayasa da ilerleyen zaman dilimi içerisinde olumlu veya olumsuz birçok sorun vuku bulduğunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak tümden değişimi darbe ve benzeri olaylar neticesinde gerçekleşebilir. Son zamanlarda anayasa askıya alınıp ve anayasa da karşılığı olmayan KHK yönetimi s...
 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...