gap başlık

logo

BİR FİNAL MAÇI BATMAN’IN KADERİNİ DEĞİŞTİRİR…


Serdal TURAN
serdalturan1993@hotmail.com

Türkiye Futbol Federasyonu’nun çiçeği burnunda başkanı ve bölgemizin yetiştirdiği önemli bir değer olan Nihat Özdemir, geçtiğimiz günlerde enerji politikaları ile ilgili bir panele katılmak üzere bir grup siyasi ve bürokrat ile beraber Batman’a geldi ve birtakım ziyaretlerde bulundu. Bölgemizin yetiştirdiği önemli değerleri şehrimizde görmek, ağırlamak bizleri de mutlu etti.

Bazı sporseverler ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri kendisinden çok yerinde ve önemli bir talepte bulundu ve ilimizde bu konu ile ilgili bir kamuoyu oluştu.

Neydi bu talep?

Batman’ın esnafı, genci, yaşlısı velhasıl tüm Batman insanı şehrimizde büyük bir futbol organizasyonun finalinin yapılmasını istiyordu.

Şüphesiz ki şehrimizin işsizlik, eğitim, sosyal alan eksikliği ve yoksulluk gibi saymakla bitmeyecek birçok problemi var.

Bu sorunların her birine çözüm aramak, istemek hepimizin görevi.

Peki, ne yapacağız?

Şehrimize gelen her yetkili kişiden, kişilerden sadece kendi şahsi istek ve ikbalimiz ile ilgili talepleri değil! Şehrimizin ekonomisine, sosyal yaşantısına, eğitimine, potansiyeline ve her türlü ihtiyacına karşılık gelen istekleri de isteyeceğiz.

Şehrimize teşrif etmiş olan TFF Başkanı Nihat Özdemir’den istenebilecek makul ölçüdeki isteklerden biride; şehrimize ekonomi ve turizm açısından çok büyük katkıları olacağına inandığım tüm ülkenin soluksuz takip edeceği ve çevre illerden takımlarını desteklemek için 15.000 (on beş bin)  kişinin şehrimize akacağı bir futbol organizasyonu ilimize getirmesini istemektir.

Bu istek TFF Başkanı olan Diyarbakırlı Nihat Abimizin kudretini aşacak bir istek değildir ve komşu illerimizde yapıldığının örnekleri var. Kendisi de konuyu değerlendireceğini belirtti, fakat konuyu takip etmek bizlere düşüyor.

BATMAN FİNALİ ÇOK İSTİYOR

Sporun gençleri kötü alışkanlıklardan alıkoymak, daha sağlıklı bireyler yetiştirmek, tanıtım, reklam gibi yapıldığı mecralara katkı sunan birçok özelliği var.

Gelişmekte olan ve gelişime açık bir kent olan Batmanımız, bölge insanının misfirperliğini bir kez daha göstermek için büyük bir organizasyon olan Türkiye kupası finaline talip.

Kupa finali, sanayisi gelişmiş, sosyal etkinlikleri bölge illerimize nazaran çok daha fazla olan, tanınıp bilinen, ekonomisi güçlü büyük batı illerine değil, bulunduğu coğrafyadan dolayı pozitif ayrımcılığa ve tanıtıma daha çok ihtiyacı olan ve bu gibi futbol organizasyonlarına aç Batman gibi, sosyal, ekonomik imkânları kısıtlı illere verilmeli.

Şehrimiz otel kapasitesi, lokantalar, 15.000 kişilik stadı, çevremizde bulunan gezilecek görülecek turistik yerler ve halkımızın misafirperverliği göz önüne alındığında bu organizasyonu çok rahat yapar.

Bu gibi organizasyonların şehrimize ekonomi ve tanıtım yönünden katacaklarının yanında sosyal yönden de çok büyük katkıları olacaktır.

Şehrimizde yapacağımız bu gibi büyük futbol organizasyonları, çok büyük yeteneklere sahip genç sporcularımıza yeni bir ufuk, yeni hedefler katacaktır.

İlimizin tek profesyonel takımı olan Batman Petrol Sporumuzun yakın dönemde Türkiye Kupasında yaptığı başarılı mücadeleler ile bütün şehri etrafında kenetlemesi ve tıka basa dolu tribünler önünde futbol oynaması şehrimizin başarıya ve büyük organizasyonlara olan isteğini net bir şekilde göz önüne serdi.

Dolayısıyla böyle büyük bir organizasyonun şehrimizde yapılması takımlarımız, gençlerimiz ve ekonominin direği esnafımız için hayati öneme sahip olan yeni ufuklar, yeni başlangıçlar olacak ve çok büyük katkılar sağlayacaktır.

Futbol şehri olarak bilinen şehirlere futbol turizmi ve ekonomisinin katkılarını hep beraber görüyoruz.

Kadim coğrafyamızın futbol şehri neden Batman olmasın?

Batman finali istiyor! Bize düşen gerçekten istemek. Atalarımızın da dediği gibi “İsteyenin bir, vermeyenin iki yüzü kara.”

Siyasilerimiz, mülki amirlerimiz, ilgili bürokratlarımız ve sivil toplum örgütlerimizden arzumuz, şehrimizin diğer sorunları ile beraber bu konuda da duyarlı olmaları, organizasyonu memleketimize getirmek adına gerekli kulis ve girişimleri gün geçirmeden yapmalarıdır.

Yapacaklarına inanıyoruz…

Kalın sağlıcakla.

20110629105354!Ziraat_Türkiye_Kupası_logosu kopya

Share
576 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SAĞLIKTA ÇÖZÜM ÜRETMEK ŞART…

  04 Ağustos 2020 Yazar Makaleleri

  Covid 19 salgını maalesef her geçen gün can almaya ve yeni kişilere bulaşmaya devam ediyor… Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre özellikle bölgemizde ve ilimizde vaka sayılarının korkunç derecede artması ve ölüm oranının oldukça yükselmesi,  hem bireysel olarak bizleri, hem de kamusal olarak sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıları da gözler önüne sermiş oldu. Öncelikle bireysel olarak kendi özeleştirimizi yapmak gerekirse; bu salgını maalesef herkes çok basite alıyor ve bilim kurulu başta olmak üzere il yöneticilerinin açıklamış old...
 • KORONA GÜNLERİNDE KURBAN BAYRAMI…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere yaklaşık beş aydır ülkemizde ve dünyada geniş bir alana yayılan covid-19 ile yaşamaktayız. Covid-19 virüsünden korunmak, toplumda yayılmasını azaltmak ve böylece bulaş olacak kişi sayısını asgari seviyede tutmak için genel çapta kişisel koruyucu önlemlerin artırılması gerekiyor. Mart ayında başlayan ve yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirler vaka oranlarının yönetilebilir bir oranda seyreltmesine yardımcı oluyordu. Yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirlerin akabinde 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecin...
 • ADALETİN BU MU DÜNYA? EVET…

  29 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Güvenemem servetime malıma, Ümidim yok bugün ile yarına, Toprak beni de basacak bağrına, Adaletin bu mu dünya? Ne yar verdin ne mal dünya, Kötülerinsin sen dünya, İyileri öldüren dünya… Ne insanlar gelip geçti kapından, Memnun gelip giden var mı yolundan? Kimi fakir, kim ayrılmış yârinden… Kimi Mecnun gibi dağda dolaşır, Kimisi de ölüm yokmuş gibi çalışır… Kimi meteliksiz, kimi milyona karışır… Üstad Ali Ercan’ın bu şiiri ve bu şiirdeki anlam ve öneme vurgu yapmak istiyorum. Evet, dinimizde son derece önemli bir yere sahip...
 • DEVA PARTİSİ SEÇMENDEN NASİBİNİ DE, RIZKINI DA ALIR…

  19 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Genel başkanlığını eski başbakan yardımcılarından Ali Babacan’ın yaptığı, kısa adı DEVA olan Demokrasi ve Atılım Partisinin çiçeği burnunda Batman kurucu il başkanı Avukat Melik Müjdeci, kurucu heyetinde yer alan iş insanı Sedat Erpolat, avukat Ferda Ayış, iş insanı Turan Songur ve yine iş insanı olarak tanıdığımız Veysel Tekin ile birlikte basınımızla bir araya gelerek hedeflerini, projelerini ve partisinin ülke siyasetinde izleyeceği yol haritasını kısa başlıklar halinde bizlerle paylaştı. Öncelikle siyasi arenada genç, dinamik ve heyecanl...