logo

Bayram…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Bir ay boyunca evlerimizde ve gönüllerimizde misafir ettiğimiz mübarek Ramazanı ayını gözlerimiz ve gönüllerimiz ağlar bir şekilde uğurluyoruz.

Bin aydan daha kıymetli olan kadir gecesini yani yüce kitabımızın doğum gününü içinde barındıran bu kutsal ayda tüm nefsanî duygularımıza dur diyen Ramazan, Kuran ve sünnet istikametinde yürümemizi emrederek şeytani rotadan vazgeçmemizi ve ilahi rotaya girmemizi istedi.

Evlerimizde ve gönüllerimizde konuk ettiğimiz bu ayın hikmetlerini saymak ve anlatmak elbette ki bu konunun uzmanı olan ilahiyatçılarımıza düşer ancak Kur’an-ı anlamamız gereken bir ayda maalesef abartılmış ve süslenmiş iftar sofralarının vurgularına şahit olduk.

Kalbimizde değişim yapması gereken ramazan ayında yüce kitabımızın gösterdiği istikamet yerine arzularının gösterdiği istikamete doğru yol alanların çokta azınlıkta olmadığını üzülerek müşahede ettik.

Mübarek Ramazan ayının gelmesini sevinçle bekleyen kimsesiz çocuklar, dul kadınlar ve fakir aileler bereketli israf sofralarına davet beklerken arzuladıkları mutluluğa ulaşamamanın üzüntüsünü yaşadılar.

Rahmet dolu bir ayda kadir ve kıymet bekleyen yetimlerin ve öksüzlerin gönlüne oturmak yerine şımarık sofralarda oturmayı tercih edenlerin, yüce kitabımızın gösterdiği istikameti tercih etmek yerine nefsin önerdiği istikameti tercih ettiklerine şahitlik ettik.

Öte yandan ilimizde bu yıl ilk defa amacına uygun olarak belediye tarafından organize edilen ve her gün binlerce vatandaşımızın aynı sofraya aynı heyecanla oturmalarına vesile olan iftar sofralarıyla insanlarımıza dokunmanın önemine ve yaşadıkları mutluluğa şahit olduk.

Kozluk ilçemizde yaşanan menfur saldırıyla birlikte şehit olan Aybuke öğretmenimizin ve Soner çavuşumuzun acısını yüreklerimizde hissederken onları dualarımızın ve gözyaşlarımızın refakatinde en sevgiliye doğru yolcu ettik.

Evet, misafir olduğu gönüllere açık zarfla gelen Ramazan, zarfın içini vahyin gösterdiği istikamete uygun amellerle doldurmamızı isterken bizler bunda ne kadar başarılı olduk diye kendi nefislerimizi sorgulamak mecburiyetindeyiz.

Kutsal bir ayın sonunda bu ayı idrak edenler Bayram’a ulaşacaklar.

Asrısaadette, zarfın içini vahyin gösterdiği istikamete uygun amellerle dolduranlar duydukları ortak sevinci Bayram olarak kutlarlardı.

Başka bir ifadeyle girdiği gönülleri mamur eden Ramazan, Mamur ettiği gönüllerin imanına şahitlik ederek kendi bayramını kutlardı.

Gönülleri mamur olan insanlar Ramazan bayramını kalıcı bir mutluluk olarak görüyorlardı.

Diğer yandan, Ramazan’ın rahmet ve bereket sayfalarına girmek yerine israfın zirvesi olan marketlere girenler ile bu ayın kutsiyetini anlamayanlar, yaşam hanelerine insana kattığı değerden mahrum olarak geçirdikleri bir ayı ve bu ayın içinde 83 yıla tekabül eden bir günü kaydetmek zorunda kalacaklardır.

Pek tabi olarak bu sınıftaki insanlarda kendi egolarını tatmin etmek üzere Şeker Bayramını kutlayacaklardır.

BATMAN GAP GAZETESİ AİLESİ OLARAK;

Vahyin gösterdiği istikamete uygun amel sergileyenlerin Ramazan Bayramını,

Bu değerden mahrum olanların ise Şeker Bayramını tebrik ediyoruz.

Mustafa TOPRAK

 

Share
848 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Kız Tanıdım, Yardıma İhtiyacı Var…

  25 Eylül 2017 Yazar Makaleleri

  Geçen hafta içerisinde Hakkari’nin Çukurca ilçesine kaymakam olarak atanan, değerli devlet adamı Sayın Temel Ayça’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundum. Bu ilçemiz gerçekten son derece şirin bir yer. Benim dikkatimi çeken, bu şirin ilçemizde birçok sektörel anlamda eksiklikleri olmasına rağmen, (kasap yok, marangoz yok, oto tamircisi yok vs.)  halkın son derece eğitimli, şık giyimli ve bakımlı olmasıydı... İlçede fiziki açıdan da bazı büyük eksikler gözümden kaçmadı ama Sayın Temel Ayça’nın çalışkanlığını ve azmini yakından bildiğim için,...
 • Kurt, Kuzuyu Yemeyi Kafasına Koymuşsa!

  24 Eylül 2017 Yazar Makaleleri

  Görünen o ki Tayyip Erdoğan ve Mesut Barzani’yi yemeyi kafalarına koyan emperyalist çakallar,  çok çetrefilli ve sinsi bir planı devreye sokmuşlardır. Emperyalist şeytanların o kadar çirkef, o kadar karanlık ve yanıltıcı oyunları var ki, her hâlükârda karlı çıkıyorlar ve her hamleniz sizin ve mazlum halkın zararına oluyor. Günümüzde yaşananlar bana, Irak’ın 1990’da Kuveyt’e saldırısını hatırlatıyor. Önceleri Irak’ın Kuveyt’e saldırısına zemin hazırlayan ABD, daha sonra bunu Irak ve orta doğuyu işgal gerekçesi yaptı ve o günden sonrada bu ...
 • Kendinizi Keşfetmeye Başlayın ve Kimseleri Küçümsemeyin

  24 Eylül 2017 Yazar Makaleleri

  Hayatta alacağınız en büyük ders şu olmalıdır: Hayatınızın hiçbir alanında hiçbir şeyi ve hiçbir kimseyi küçümseme yoluna girmeyin. Kendi kendimizin kişilik elbisesini değil de, başkalarının fikirlerini, düşüncelerini, davranışlarını taklit ederek, onların kişisel olan özelliklerini bir elbiseymiş gibi üstümüze giyinip öylece bir yaşam sürdürmeye çalışıyoruz. Bu durumda da bizlere ait olmayan elbiseler daima dar ya da bol gelmektedir. Giydiğimiz bu elbiseler bir türlü bizlere uymuyor ve içerisinde rahat edemiyoruz. Yaşam boyu sürekli o...
 • Adalet

  24 Eylül 2017 Yazar Makaleleri

  Adalet; hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Haklı ile haksızın ayırt edilmesi adaletle sağlanır.. Adalet kavramı temelde hukuk kurallarına uygunluğu içerir, insanların toplum içindeki davranışlarıyla ilgili olduğundan ahlak ve din kurallarıyla da ilişkilidir ve tarih boyunca tartışmalı bir alan olmuştur.. Düşünürler eski çağlardan beri adalet kavramıyla ilgilenmişlerdir. Kutsal kitapların hepsinde adalete ve adil olmaya ilişkin bölümler bulunur. Adil sözcüğü eşit anlamına gelmez, adil; herkesin ihtiyacı olanı almasıdı...