logo

Bayram…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Bir ay boyunca evlerimizde ve gönüllerimizde misafir ettiğimiz mübarek Ramazanı ayını gözlerimiz ve gönüllerimiz ağlar bir şekilde uğurluyoruz.

Bin aydan daha kıymetli olan kadir gecesini yani yüce kitabımızın doğum gününü içinde barındıran bu kutsal ayda tüm nefsanî duygularımıza dur diyen Ramazan, Kuran ve sünnet istikametinde yürümemizi emrederek şeytani rotadan vazgeçmemizi ve ilahi rotaya girmemizi istedi.

Evlerimizde ve gönüllerimizde konuk ettiğimiz bu ayın hikmetlerini saymak ve anlatmak elbette ki bu konunun uzmanı olan ilahiyatçılarımıza düşer ancak Kur’an-ı anlamamız gereken bir ayda maalesef abartılmış ve süslenmiş iftar sofralarının vurgularına şahit olduk.

Kalbimizde değişim yapması gereken ramazan ayında yüce kitabımızın gösterdiği istikamet yerine arzularının gösterdiği istikamete doğru yol alanların çokta azınlıkta olmadığını üzülerek müşahede ettik.

Mübarek Ramazan ayının gelmesini sevinçle bekleyen kimsesiz çocuklar, dul kadınlar ve fakir aileler bereketli israf sofralarına davet beklerken arzuladıkları mutluluğa ulaşamamanın üzüntüsünü yaşadılar.

Rahmet dolu bir ayda kadir ve kıymet bekleyen yetimlerin ve öksüzlerin gönlüne oturmak yerine şımarık sofralarda oturmayı tercih edenlerin, yüce kitabımızın gösterdiği istikameti tercih etmek yerine nefsin önerdiği istikameti tercih ettiklerine şahitlik ettik.

Öte yandan ilimizde bu yıl ilk defa amacına uygun olarak belediye tarafından organize edilen ve her gün binlerce vatandaşımızın aynı sofraya aynı heyecanla oturmalarına vesile olan iftar sofralarıyla insanlarımıza dokunmanın önemine ve yaşadıkları mutluluğa şahit olduk.

Kozluk ilçemizde yaşanan menfur saldırıyla birlikte şehit olan Aybuke öğretmenimizin ve Soner çavuşumuzun acısını yüreklerimizde hissederken onları dualarımızın ve gözyaşlarımızın refakatinde en sevgiliye doğru yolcu ettik.

Evet, misafir olduğu gönüllere açık zarfla gelen Ramazan, zarfın içini vahyin gösterdiği istikamete uygun amellerle doldurmamızı isterken bizler bunda ne kadar başarılı olduk diye kendi nefislerimizi sorgulamak mecburiyetindeyiz.

Kutsal bir ayın sonunda bu ayı idrak edenler Bayram’a ulaşacaklar.

Asrısaadette, zarfın içini vahyin gösterdiği istikamete uygun amellerle dolduranlar duydukları ortak sevinci Bayram olarak kutlarlardı.

Başka bir ifadeyle girdiği gönülleri mamur eden Ramazan, Mamur ettiği gönüllerin imanına şahitlik ederek kendi bayramını kutlardı.

Gönülleri mamur olan insanlar Ramazan bayramını kalıcı bir mutluluk olarak görüyorlardı.

Diğer yandan, Ramazan’ın rahmet ve bereket sayfalarına girmek yerine israfın zirvesi olan marketlere girenler ile bu ayın kutsiyetini anlamayanlar, yaşam hanelerine insana kattığı değerden mahrum olarak geçirdikleri bir ayı ve bu ayın içinde 83 yıla tekabül eden bir günü kaydetmek zorunda kalacaklardır.

Pek tabi olarak bu sınıftaki insanlarda kendi egolarını tatmin etmek üzere Şeker Bayramını kutlayacaklardır.

BATMAN GAP GAZETESİ AİLESİ OLARAK;

Vahyin gösterdiği istikamete uygun amel sergileyenlerin Ramazan Bayramını,

Bu değerden mahrum olanların ise Şeker Bayramını tebrik ediyoruz.

Mustafa TOPRAK

 

Share
938 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Erken Seçim Kime Yarar?

  19 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Doğrusunu söylemek gerekirse bir erken seçim olma ihtimali birçok çevre tarafından hep tahmin edilen bir durumdu. Lakin Ak Partinin üst düzey isimlerinin ‘kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil, seçimler tarihinde yapılacaktır.’ Şeklinde açıklama yapmaları bu ihtimalleri boşa çıkarıyordu. MHP Liderinin grup toplantısındaki erken seçim çağrısına yine ve her zaman olduğu gibi Ak Parti hemen olumlu karşılık verdi ve erken seçim kararını bizzat Sayın Erdoğan açıkladı. Hepimizi şaşırtan ise seçimin tarihi oldu. Evet, Sayın Erdoğan 24 Haz...
 • Yüreklerimiz Parçalandı…

  15 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Her gün televizyonlarda izlediğimiz katliam görüntüleri karşısında ciğerlerimiz parçalandı. İnanın artık izleme tahammülümüz kalmadı, görüntüleri sonuna kadar izleyemiyoruz. 8 yıldır Suriye’de ve daha önce Irak’ta yaşanmayan ne kötülük kaldı ki? Büyük şeytan ABD ve işbirlikçilerinin müdahalesinden sonra bütün değerlerimiz altüst oldu. Irak ve Suriye toprakları bilfiil işgal edildi. Milyonlarca insanımız öldürüldü. Suriye nüfusunun yarısı evlerini tek etmek zorunda kaldı. Amerikalı askerler ve ajanlarınca Irak cezaevlerinde her türlü insanlık...
 • Bu Sorunu Belediye Çözmeli…

  15 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Batman’da yapılan köprü çalışmaları ve yeni kavşak düzenlemeleri ile birlikte köprülü geçişlerin çoğaldığına şahitlik ediyoruz. Birçok vatandaşımız için üst geçit yapımının yaşadıkları sorunlara çözüm olacağı beklenirken mevcut yapılan köprülü geçişlerimiz maalesef bazı engelli vatandaşlarımız, yaşlı insanlarımız ve hamile kadınlarımız için daha büyük sorun olmaya başlamıştır. Bir süre önce tekerlekli sandalyeye bağlı olan gencimizin ve ona yardım eden yaşlı bir vatandaşımızın baro karşısında bulunan üst geçit’i kullanamadığına şahit olur...
 • BATSO Çalışmalı Yoksa… World Mar Arazisi…

  12 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere, Batman Ticaret ve sanayi odası seçimleri kritik bir sonuçla sona erdi ve mevcut başkan Sayın A. Kadir Demir, 7 sandığın 4’nünden çıkarak 4 yıl daha bu makamı yönetmeye hak kazandı… Öncelikle sonucun ilimize ve özellikle ekonomimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, yeni yönetime giren ve mecliste yer alan bütün isimlere sonsuz başarılar diliyorum. Tabi seçim süresince Sayın Kadir Demir’i en çok zorlayan isim, Sayın Osman Nasıroğlu oldu. Bu beklenen ve ön görülen bir durumdu.  Yani Sayın Osman Nasıroğlu’da 4’te 3 y...