logo

Bayram…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Bir ay boyunca evlerimizde ve gönüllerimizde misafir ettiğimiz mübarek Ramazanı ayını gözlerimiz ve gönüllerimiz ağlar bir şekilde uğurluyoruz.

Bin aydan daha kıymetli olan kadir gecesini yani yüce kitabımızın doğum gününü içinde barındıran bu kutsal ayda tüm nefsanî duygularımıza dur diyen Ramazan, Kuran ve sünnet istikametinde yürümemizi emrederek şeytani rotadan vazgeçmemizi ve ilahi rotaya girmemizi istedi.

Evlerimizde ve gönüllerimizde konuk ettiğimiz bu ayın hikmetlerini saymak ve anlatmak elbette ki bu konunun uzmanı olan ilahiyatçılarımıza düşer ancak Kur’an-ı anlamamız gereken bir ayda maalesef abartılmış ve süslenmiş iftar sofralarının vurgularına şahit olduk.

Kalbimizde değişim yapması gereken ramazan ayında yüce kitabımızın gösterdiği istikamet yerine arzularının gösterdiği istikamete doğru yol alanların çokta azınlıkta olmadığını üzülerek müşahede ettik.

Mübarek Ramazan ayının gelmesini sevinçle bekleyen kimsesiz çocuklar, dul kadınlar ve fakir aileler bereketli israf sofralarına davet beklerken arzuladıkları mutluluğa ulaşamamanın üzüntüsünü yaşadılar.

Rahmet dolu bir ayda kadir ve kıymet bekleyen yetimlerin ve öksüzlerin gönlüne oturmak yerine şımarık sofralarda oturmayı tercih edenlerin, yüce kitabımızın gösterdiği istikameti tercih etmek yerine nefsin önerdiği istikameti tercih ettiklerine şahitlik ettik.

Öte yandan ilimizde bu yıl ilk defa amacına uygun olarak belediye tarafından organize edilen ve her gün binlerce vatandaşımızın aynı sofraya aynı heyecanla oturmalarına vesile olan iftar sofralarıyla insanlarımıza dokunmanın önemine ve yaşadıkları mutluluğa şahit olduk.

Kozluk ilçemizde yaşanan menfur saldırıyla birlikte şehit olan Aybuke öğretmenimizin ve Soner çavuşumuzun acısını yüreklerimizde hissederken onları dualarımızın ve gözyaşlarımızın refakatinde en sevgiliye doğru yolcu ettik.

Evet, misafir olduğu gönüllere açık zarfla gelen Ramazan, zarfın içini vahyin gösterdiği istikamete uygun amellerle doldurmamızı isterken bizler bunda ne kadar başarılı olduk diye kendi nefislerimizi sorgulamak mecburiyetindeyiz.

Kutsal bir ayın sonunda bu ayı idrak edenler Bayram’a ulaşacaklar.

Asrısaadette, zarfın içini vahyin gösterdiği istikamete uygun amellerle dolduranlar duydukları ortak sevinci Bayram olarak kutlarlardı.

Başka bir ifadeyle girdiği gönülleri mamur eden Ramazan, Mamur ettiği gönüllerin imanına şahitlik ederek kendi bayramını kutlardı.

Gönülleri mamur olan insanlar Ramazan bayramını kalıcı bir mutluluk olarak görüyorlardı.

Diğer yandan, Ramazan’ın rahmet ve bereket sayfalarına girmek yerine israfın zirvesi olan marketlere girenler ile bu ayın kutsiyetini anlamayanlar, yaşam hanelerine insana kattığı değerden mahrum olarak geçirdikleri bir ayı ve bu ayın içinde 83 yıla tekabül eden bir günü kaydetmek zorunda kalacaklardır.

Pek tabi olarak bu sınıftaki insanlarda kendi egolarını tatmin etmek üzere Şeker Bayramını kutlayacaklardır.

BATMAN GAP GAZETESİ AİLESİ OLARAK;

Vahyin gösterdiği istikamete uygun amel sergileyenlerin Ramazan Bayramını,

Bu değerden mahrum olanların ise Şeker Bayramını tebrik ediyoruz.

Mustafa TOPRAK

 

Share
877 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kış Geldi Kapıya Dayandı

  21 Kasım 2017 Yazar Makaleleri

  Kış geldi dayandı yine yüreğimize,  sıcacık çorbamız ve çayımızı bile yudumlarken evimizde, isyan bayraklarını çeken biz, aklımıza dışarıda kalan insanları ve hayvanları belki ayda bir kez hatırlayarak ‘’Allah yardımcıları olsun’’ diyebiliyoruz. Hep söylerim kar şehrin üzerini örtüp kapladığında, yüreğimize de yağsa lapa lapa, yüreğimiz aydınlanır mı acaba.? Evimizde pencereden dışarı seyrederken keyifle baktığımız kış manzaraları, dışarıda oynadığımız kartopu, yaptığımız kardan adamların bize verdiği mutluluğu maalesef herkese vermiyor h...
 • Beton Bariyerler Kalkmalı…

  19 Kasım 2017 Yazar Makaleleri

  Bir ülkenin özellikle dış güçlere karşı sınır güvenliği ne kadar önemliyse, ülke içinde de kamunun ve halkın can ve mal güvenliği de o kadar önemlidir. Zaman zaman ülke genelinde yaşanan bazı gelişmeler ve terör olayları güvenlik tedbirlerinin artırılmasına vesile olabilir. Bunu son derece anlayışa karşılıyorum. Ancak, bu tedbirlerin kalıcı veya çok uzun süreli olması, doğrusu beni ve benim gibi düşünen ve ülkesini seven vatandaşlarımızı bir noktadan sonra rahatsız ediyor. Şöyle ki, 15 Temmuz 2016 yılında kalleşçe yapılan FETÖ darbe gi...
 • Batman’dan Bakış “BET MEN”

  19 Kasım 2017 Yazar Makaleleri

  Sevgili okurlar içinden geçtiğimiz çatışmalı dönemde sözün çok geçerli olmadığından yazılarımı görev sırasında halkımızın gerçeğini bilmek istediği konuları sizlerle genişçe paylaşmayı istiyorum. Bu haftaki gündem BET MEN  ( Batman) dostlar sizlerde sanırım bu konuda gelişmeler yaşandığında büyük bir heyecanla takip etmişsinizdir ki etmenizde gerekiyordu. Çünkü yansımaları kentimizi ülkenizi hata kıtaları aşan bir yankı uyandırmıştı ve güzel Batmanımızı dünya gündemine oturtmuştu. Büyük reklam şansı yakalamıştık öyle ki tüm dünya basın...
 • ‘İş Kur Batman’da Ne İş Yapar’ / Yorum Hakkı ve Yoruma Karşı Cevap Hakkı

  15 Kasım 2017 Yazar Makaleleri

  8 Kasım 2017 tarihinde yayınlanan ‘İş Kur Batman’da Ne İş Yapar’ başlıklı makaleme adı geçen kurumun müdürü Besim Eviz cevap vermek yerine ilgili makalemize yorumda bulunmuştur. Makalemizi tekrar hatırlamak isteyenlerhttp://www.batmangapgazetesi.com/is-kur-batmanda-ne-is-yapar.htmllinkinden yazımızın içeriğine ve sorularımıza ulaşabilirler. Hukuka ve basın ahlak ilklerine bağlı kalarak İlgili kurum müdürünün yorumunun içeriğine hiç dokunmadan tamamını siz okuyucularımla paylaşarak devamında bu yoruma karşılık cevap hakkımızı kullanacağız....