logo

Bayram…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Bir ay boyunca evlerimizde ve gönüllerimizde misafir ettiğimiz mübarek Ramazanı ayını gözlerimiz ve gönüllerimiz ağlar bir şekilde uğurluyoruz.

Bin aydan daha kıymetli olan kadir gecesini yani yüce kitabımızın doğum gününü içinde barındıran bu kutsal ayda tüm nefsanî duygularımıza dur diyen Ramazan, Kuran ve sünnet istikametinde yürümemizi emrederek şeytani rotadan vazgeçmemizi ve ilahi rotaya girmemizi istedi.

Evlerimizde ve gönüllerimizde konuk ettiğimiz bu ayın hikmetlerini saymak ve anlatmak elbette ki bu konunun uzmanı olan ilahiyatçılarımıza düşer ancak Kur’an-ı anlamamız gereken bir ayda maalesef abartılmış ve süslenmiş iftar sofralarının vurgularına şahit olduk.

Kalbimizde değişim yapması gereken ramazan ayında yüce kitabımızın gösterdiği istikamet yerine arzularının gösterdiği istikamete doğru yol alanların çokta azınlıkta olmadığını üzülerek müşahede ettik.

Mübarek Ramazan ayının gelmesini sevinçle bekleyen kimsesiz çocuklar, dul kadınlar ve fakir aileler bereketli israf sofralarına davet beklerken arzuladıkları mutluluğa ulaşamamanın üzüntüsünü yaşadılar.

Rahmet dolu bir ayda kadir ve kıymet bekleyen yetimlerin ve öksüzlerin gönlüne oturmak yerine şımarık sofralarda oturmayı tercih edenlerin, yüce kitabımızın gösterdiği istikameti tercih etmek yerine nefsin önerdiği istikameti tercih ettiklerine şahitlik ettik.

Öte yandan ilimizde bu yıl ilk defa amacına uygun olarak belediye tarafından organize edilen ve her gün binlerce vatandaşımızın aynı sofraya aynı heyecanla oturmalarına vesile olan iftar sofralarıyla insanlarımıza dokunmanın önemine ve yaşadıkları mutluluğa şahit olduk.

Kozluk ilçemizde yaşanan menfur saldırıyla birlikte şehit olan Aybuke öğretmenimizin ve Soner çavuşumuzun acısını yüreklerimizde hissederken onları dualarımızın ve gözyaşlarımızın refakatinde en sevgiliye doğru yolcu ettik.

Evet, misafir olduğu gönüllere açık zarfla gelen Ramazan, zarfın içini vahyin gösterdiği istikamete uygun amellerle doldurmamızı isterken bizler bunda ne kadar başarılı olduk diye kendi nefislerimizi sorgulamak mecburiyetindeyiz.

Kutsal bir ayın sonunda bu ayı idrak edenler Bayram’a ulaşacaklar.

Asrısaadette, zarfın içini vahyin gösterdiği istikamete uygun amellerle dolduranlar duydukları ortak sevinci Bayram olarak kutlarlardı.

Başka bir ifadeyle girdiği gönülleri mamur eden Ramazan, Mamur ettiği gönüllerin imanına şahitlik ederek kendi bayramını kutlardı.

Gönülleri mamur olan insanlar Ramazan bayramını kalıcı bir mutluluk olarak görüyorlardı.

Diğer yandan, Ramazan’ın rahmet ve bereket sayfalarına girmek yerine israfın zirvesi olan marketlere girenler ile bu ayın kutsiyetini anlamayanlar, yaşam hanelerine insana kattığı değerden mahrum olarak geçirdikleri bir ayı ve bu ayın içinde 83 yıla tekabül eden bir günü kaydetmek zorunda kalacaklardır.

Pek tabi olarak bu sınıftaki insanlarda kendi egolarını tatmin etmek üzere Şeker Bayramını kutlayacaklardır.

BATMAN GAP GAZETESİ AİLESİ OLARAK;

Vahyin gösterdiği istikamete uygun amel sergileyenlerin Ramazan Bayramını,

Bu değerden mahrum olanların ise Şeker Bayramını tebrik ediyoruz.

Mustafa TOPRAK

 

Share
904 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Uydurulan Din” Uydurukçularına Reddiye – 2

  18 Şubat 2018 Yazar Makaleleri

  Toplumumuzda anlatılan meşhur bir hikâye var: Adam, uzun süre görmediği askerlik arkadaşını ziyarete gider. Günün güzel yemeklerinden nohut yenildikten sonra sohbete başlarlar. Bir ara ev sahibi gayri ihtiyari gaz kaçırır. Batı toplumlarında ve Tıpça da bir rahatlama olarak normal görülen gaz çıkarma, her nedense bizde hoş karşılanmaz ve ayıplanır. Ev sahibi bu mahcubiyetle küçük oğluna bir tokat atarak “Ayıptır oğlum, bir daha yapma!” diyerek çocuğu azarlar. O günün çocukları bugünün çocukları gibi yetiştirilmediklerinden “ Ne vuruyor...
 • Yaşanılan Çağın En Etkili Hastalığı “EGO”

  16 Şubat 2018 Yazar Makaleleri

  Yaşadığımız çağın en büyük ve en etkili hastalığı EGO’dur. Freud’un sözüyle, “EGO, şahlanmış bir at üzerindeki şovalye gibidir.” EGO, bencilliğin anasıdır. Kişinin kendi çıkarını ve yaşamını göz önünde bulundurması durumudur. Kişi ve kişilerin rahatlığa ve doyuma ulaşması için her yolu mubah görmekte olanların durumudur. EGO sahibi insanlar, kendi hayatlarının her noktasında gereğinden fazla acılar ve omuzlarına gereğinden fazla yük bindirenlerdir. EGO, insan yaşamının her noktasında yıkıcı bir durum teşkil etmektedir. EGO, yaşanılan çağı...
 • Batman’da AK Parti ve Seçmenlerle İletişim…

  12 Şubat 2018 Yazar Makaleleri

  Siyasi görüşleri paylaşan kişilerin bir ülkenin yönetiminde söz sahibi olmak üzere kurdukları örgütlere Siyasi Parti denir. Tüm şehirlerde teşkilatlanarak örgütlenmelerini tamamlayan siyasi partiler ülke yönetiminde neden söz sahibi olmaları gerektiğiyle ilgili propagandalar yaparak bütün seçmenleri bilgilendirmek zorundadırlar. Kılcal damarlara kan taşıyan kalbin vücuttaki organları beslemesi  gibi siyasi partiler de sistematik olarak seçmene ulaştıklarında başarıya ulaşma şanslarını göreceli olarak artırmaya başlarlar. Hepimiz çok iy...
 • Bir Kazanın Ardından…

  11 Şubat 2018 Yazar Makaleleri

  Zamanla yaşanan tecrübeler insana çok şey öğretir. Halkını ve insanlığı düşünüp bu tecrübelerden ders alanlar; eksikliklerini tespit edip bu doğrultuda kanun ve yasalarını güncelleştiren halklar, ülkeler kalkınırlar. Ama maalesef toplum olarak da, devlet olarak da yaşananlardan dersler çıkarmıyor, canımız yanmadan ses çıkarmıyoruz. Her şeyin düzeltilmesini ve mükemmelliği devletten ve idarecilerden bekliyoruz. Ama devleti yöneten idarecilerin aramızdan çıktığını hep göz ardı ediyoruz. Evet, esas sorumluluk devleti idare edenlere aittir am...