logo

Bayram…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Bir ay boyunca evlerimizde ve gönüllerimizde misafir ettiğimiz mübarek Ramazanı ayını gözlerimiz ve gönüllerimiz ağlar bir şekilde uğurluyoruz.

Bin aydan daha kıymetli olan kadir gecesini yani yüce kitabımızın doğum gününü içinde barındıran bu kutsal ayda tüm nefsanî duygularımıza dur diyen Ramazan, Kuran ve sünnet istikametinde yürümemizi emrederek şeytani rotadan vazgeçmemizi ve ilahi rotaya girmemizi istedi.

Evlerimizde ve gönüllerimizde konuk ettiğimiz bu ayın hikmetlerini saymak ve anlatmak elbette ki bu konunun uzmanı olan ilahiyatçılarımıza düşer ancak Kur’an-ı anlamamız gereken bir ayda maalesef abartılmış ve süslenmiş iftar sofralarının vurgularına şahit olduk.

Kalbimizde değişim yapması gereken ramazan ayında yüce kitabımızın gösterdiği istikamet yerine arzularının gösterdiği istikamete doğru yol alanların çokta azınlıkta olmadığını üzülerek müşahede ettik.

Mübarek Ramazan ayının gelmesini sevinçle bekleyen kimsesiz çocuklar, dul kadınlar ve fakir aileler bereketli israf sofralarına davet beklerken arzuladıkları mutluluğa ulaşamamanın üzüntüsünü yaşadılar.

Rahmet dolu bir ayda kadir ve kıymet bekleyen yetimlerin ve öksüzlerin gönlüne oturmak yerine şımarık sofralarda oturmayı tercih edenlerin, yüce kitabımızın gösterdiği istikameti tercih etmek yerine nefsin önerdiği istikameti tercih ettiklerine şahitlik ettik.

Öte yandan ilimizde bu yıl ilk defa amacına uygun olarak belediye tarafından organize edilen ve her gün binlerce vatandaşımızın aynı sofraya aynı heyecanla oturmalarına vesile olan iftar sofralarıyla insanlarımıza dokunmanın önemine ve yaşadıkları mutluluğa şahit olduk.

Kozluk ilçemizde yaşanan menfur saldırıyla birlikte şehit olan Aybuke öğretmenimizin ve Soner çavuşumuzun acısını yüreklerimizde hissederken onları dualarımızın ve gözyaşlarımızın refakatinde en sevgiliye doğru yolcu ettik.

Evet, misafir olduğu gönüllere açık zarfla gelen Ramazan, zarfın içini vahyin gösterdiği istikamete uygun amellerle doldurmamızı isterken bizler bunda ne kadar başarılı olduk diye kendi nefislerimizi sorgulamak mecburiyetindeyiz.

Kutsal bir ayın sonunda bu ayı idrak edenler Bayram’a ulaşacaklar.

Asrısaadette, zarfın içini vahyin gösterdiği istikamete uygun amellerle dolduranlar duydukları ortak sevinci Bayram olarak kutlarlardı.

Başka bir ifadeyle girdiği gönülleri mamur eden Ramazan, Mamur ettiği gönüllerin imanına şahitlik ederek kendi bayramını kutlardı.

Gönülleri mamur olan insanlar Ramazan bayramını kalıcı bir mutluluk olarak görüyorlardı.

Diğer yandan, Ramazan’ın rahmet ve bereket sayfalarına girmek yerine israfın zirvesi olan marketlere girenler ile bu ayın kutsiyetini anlamayanlar, yaşam hanelerine insana kattığı değerden mahrum olarak geçirdikleri bir ayı ve bu ayın içinde 83 yıla tekabül eden bir günü kaydetmek zorunda kalacaklardır.

Pek tabi olarak bu sınıftaki insanlarda kendi egolarını tatmin etmek üzere Şeker Bayramını kutlayacaklardır.

BATMAN GAP GAZETESİ AİLESİ OLARAK;

Vahyin gösterdiği istikamete uygun amel sergileyenlerin Ramazan Bayramını,

Bu değerden mahrum olanların ise Şeker Bayramını tebrik ediyoruz.

Mustafa TOPRAK

 

Share
686 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TP’nin Kararını, Tanımıyoruz…

  22 Temmuz 2017 Yazar Makaleleri

  Geçtiğimiz hafta sonu inanmak istemediğim bir istihbarat bilgisi ulaştı elime… İddia şuydu; “ Türkiye Petrolleri yönetim kurulu, Batman Petrolspor Derneği bünyesinde bulunan spor dallarının borçlarının bildirilmesine ve ardından derneğin kapatılmasına...” Kararı aldığıydı. Batman sevdalısı ve sporun içerisinden gelmiş biri olarak böyle bir iddiayı araştırmak üzere hemen telefon trafiği yaptım, bazı üst düzey yöneticilerle temasa geçtim. Üzülerek ifade etmeliyim ki, görüştüğüm bu üst düzey yöneticiler bu iddianın doğru olduğunu ve TP yönet...
 • Kamu Hastanesinde Yeni Dönem…

  20 Temmuz 2017 Yazar Makaleleri

  Hiç şüphe yok ki, sağlık alanında kamu birliğinin kurulmasıyla birlikte önemli değişim ve dönüşümler yaşandı. Kamu hastaneler birliğinde ilk görev yapan Dr. Faruk Günak’ın ardından bu göreve atanan Dr. Hakan Pamukçu, görev yaptıkları süre boyunca gerçekten önemli ve başarılı hizmetlere imza attılar. Mali açıdan son derece büyük rakamların döndüğü bu sektörde ne Sayın Faruk Günak, ne de Sayın Hakan Pamukçu’nun isimlerinin hiçbir şaibeye bulaşmaması bana göre çok önemliydi. Tabi iç siyasette kısır çekişmeler ve ağır baskı kimi zaman büro...
 • 15 Temmuz’u Anmak…

  15 Temmuz 2017 Yazar Makaleleri

  Büyük bir mutabakat… Uzlaşma, ortaklaşma, ortak değerler etrafında buluşma… Birlik ve beraberlik ruhunun gerçekleşmesidir…15 Temmuz. Darbeye, fitneye, işgal ve her türlü hain girişime karşı bir direniş sembolüdür… 15 Temmuz. Yıl dönümü nedeniyle bir hafta boyunca ülke genelinde anma programları yapılıyor. Ülkelerin, milletlerin tarihinde önemli dönüm noktaları vardır. 15 Temmuz… Ülkemiz için, işte o çok önemli dönüm noktalarından biri olarak tarihe geçmiştir. Tarihini bilmeyen milletler, geleceklerini iyi okuyamazlar. ...
 • Karanlığa Başkaldırış: 15 Temmuz Darbe Gecesi

  14 Temmuz 2017 Yazar Makaleleri

  Yazımı kaleme almadan önce şunu belirtmek istiyorum: Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşamakta olan tüm halklar olarak varlığımızı güçlendiren, geleceğimizi en güzel şekilde aydınlığa kavuşturan, inançlı, sorumlu bir o kadar da duyarlı mücadeleci duruşlarıyla bizlere örnek olan tüm annelerimizi, kadınlarımızı, erkeklerimizi, kardeşlerimizi, yaşlılarımızı, gençlerimizi bir kez daha kutluyorum. Bunun yanında tüm 15 Temmuz Aziz Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu şekilde gelecekte de aynı bilinç ve kararlılıkla Yüce Milletimizin iradesine, to...