logo

BATSO Çalışmalı Yoksa… World Mar Arazisi…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Bilindiği üzere, Batman Ticaret ve sanayi odası seçimleri kritik bir sonuçla sona erdi ve mevcut başkan Sayın A. Kadir Demir, 7 sandığın 4’nünden çıkarak 4 yıl daha bu makamı yönetmeye hak kazandı…

Öncelikle sonucun ilimize ve özellikle ekonomimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, yeni yönetime giren ve mecliste yer alan bütün isimlere sonsuz başarılar diliyorum.

Tabi seçim süresince Sayın Kadir Demir’i en çok zorlayan isim, Sayın Osman Nasıroğlu oldu. Bu beklenen ve ön görülen bir durumdu.  Yani Sayın Osman Nasıroğlu’da 4’te 3 yapabilir ve başkanlık koltuğuna oturabilirdi…

Son derece zevkli, çekişmeli ve heyecanlı geçen bir seçim sürecinde benim en çok hoşuma giden demokrasinin güçlendiğini görmek, tüm adayların sağduyulu açıklamalarda bulunduklarını duymak  ve seçim atmosferini ciddi bir şekilde sadece üyelere değil tüm Batman kamuoyuna yaşatmalarıydı.

4-3 sonucunun da her iki önemli aday içinde bence en hayırlı sonuç oldu. Yani arada ciddi bir fark olmaması hem mevcut başkan için daha çok çalışma yapmasına, projeler üretmesine, sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmasına vesile olacaktır. Yani Sayın A.Kadir Demir artık şunu her zaman hissedecek; “ Çalışmasam yada üyelerime faydalı hizmetler yapamazsam, bu koltuğu kaybedebilirim çünkü ensemde çok güçlü olan isimler var.”

Sayın Osman Nasıroğlu’da doğal olarak şunu düşünecektir; “ Evet, mevcut başkanın her zaman avantajı vardır ama ben ve ekibim bu avantajı kendimize çevirebilir ve biraz daha çaba ve gayret göstererek bu görevi rahatlıkla devir alabiliriz.”

Yani Allah ömür verirde bir daha ki seçimi görürsek ve her iki adayda tekrar bu yarışa girerlerse, bu süreçte yapılanlar ve yapılmayanlar büyük bir veri olarak önümüze çıkacaktır diye düşünüyorum.

İyi ki sandık sonuçları 6-1, 5-2 veya 7-0 gibi farklı olmadı. Çünkü 4-3 her zaman kazanan için tedirginlik ve çalışmaya teşvik eder, hem de kaybeden için yeni bir umut olacaktır…

World Mar Arazisi…

Bugün değinmek istediğim diğer başka bir konuda, Worl Mar’ın önünde bulunan 300 metre karelik yerin satışıyla alakalı olacak.

Doğrusunu söylemek gerekirse sanırım ilimizde yaşayan herkes Worl Mar’ın otopark olarak kullandığı açık alanın sahiplerine ait olduğunu biliyorduk.

Meğerse bu alanın 300 metre karesi milli emlak, yani devlete aitmiş…

Bana göre milli emlak burayı satışa çıkarması her ne kadar doğal ve haksa, bunun öncelik hakkının da iş yeri sahiplerine ait olduğuna inanıyorum. Milli emlak burası için bir rayiç bedeli çıkarır ve o bedel karşılığında mülk sahibine ya kiraya verir yada satar. Olması gereken bence hukuken de, vicdanen de budur.

Şimdi bu küçük arsayı başka biri alarak iki ticari düşman yaratmanın hiçbir anlamı olmadığına inanıyorum. Rahmetli Ahmet Dinç’e ait olan bu Worl Mar’ın devlete olan yakınlığı, kepenk kapatma eylemlerine uymaması, resmi bayramlarda dev Türk bayrağı asması ve genelde fakir fukaraya işlediği hayırları göz önünde bulundurursak, milli emlak’ın yaptığı bu satışı başka birilerine vermesinin doğru olmadığını düşünüyorum.

Bu arsayı alan kişinin kim olduğunu gerçekten bilmiyor ve tanımıyorum ama böylesine hassas bir konudan uzak durması gerektiğine inanıyorum.

Düşünsenize biri gelip sizin bahçenizi satın alacak ve siz onunla komşu olacaksınız…

Siz demez misiniz o arsa sahibine; “ Kardeşim satacaksan öncelik benimdir, fiyatını söyle eğer anlaşırsak ben alırım, alamazsam istediğin kişiye satarsın…”

Bilemiyorum ama bu satış gerçekten alan içinde, satan içinde hiçte hoş olmadı…

Share
885 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uyansa Kazanacak Ama Uyanmıyor Ölüm Uykusundan

  20 Eylül 2018 Yazar Makaleleri

  CHP Maalesef üyesinden örgüt yöneticisine, delegesinden PM üyelerine kadar kendilerini garip ve anlaşılmaz şekilde Kemal Kılıçdaroğlu’na, onun seçtiği MYK sına, kararlarına mahkum hissediyor. Bu garip, rüyasında kabus görüp uyanamayan bir çocuğun yüzü gibi korku içinde uyumayı sürdürüyor. Oysa CHP genetiği itiraz genetiğidir, giderek itiraz yerini  biata, sessizliğe ve korkuya bırakmış durumda. Son dönemde yönetim şekli ile giderek Ak Parti’ye benzeyen CHP’nin, tabanında Ak Partinin halkta yarattığı korkulara benzer korkular görünüyor....
 • Saâdet-i Ebediye: Sonsuz Mutluluk

  19 Eylül 2018 Yazar Makaleleri

  Hızlı yaşamayın ve boş yaşamayı bırakın! Durgunlaşın! Kutsal Kitap Kur’an-ı Kerim’in ayetlerinin ne dediğini biliyor musunuz? Nankörlük, küfürden daha kötüdür. Küfür içinde olan insan bile minnettar olmalıdır Cenâb-ı Allah’a. Bir bilselerdi… Gerçekten de bir bilselerdi, O’na minnettar olurlardı. Onlar; o ışığı ve hakikatı engellediklerini ve karşı koyduklarını düşünüyorlar. Halbuki onların içindedir o ışık, o hakikat. Geri çeviremezler. Sanki reddedebilirler gibi görünür, ama öyle değildir. Sadece üzerini örtebi...
 • “Felsefi Derinlik” Kriteri Uydurulmuş Bir Gerekçedir

  16 Eylül 2018 Yazar Makaleleri

  Kılıçdaroğlu iletişimde Ak Parti taktikleri kullanıyor açıkça. Bir yandan, partimizi tartıştırmayalım diyor ama diğer yandan her cümlesini keskin bıçak gibi kullanarak, sözcüklerini en derin yerlere çizik atmak için kullanıyor. Bu CHP Genel Başkanına yakışmıyor, partiyi, üyelerini, ayrıştırıyor. Genel Başkanın kurultayı entrikalarla yapmamasına eleştiriler getirdiğimizde deniyor ki, bunu partinin zeminlerinde yapın, dışarıda yapmayın. Partide zemin bırakmış mı bunu yapacak? Küçük kurultaylar, danışma kurulları kaldırılmış, partinin ...
 • Milli Eğitim Özüne Dönmeli…

  13 Eylül 2018 Yazar Makaleleri

  Yıllar önce ülkemizde yaşanan eğitim sorunlarının başında okulların fiziki yetersizliği, öğretmen eksikliği ve eğitimde yaşanan ideolojik davranışların sonuçlarıyla karşılaşır ve kendimizi bu sorunların içerisinde başarısızlıkla bulurduk. Tabi ki yıllar geçti ve özellikle son on yılda genelde ülkemizde özelde ise ilimizde fiziki yetersizliğin yerini modern okullar ve akıllı sınıflar alırken, öğretmen yetersizliğinde ise büyük bir eğitim kadrosu ile karşılaşır olduk. 2018/2019 eğitim ve öğretim dönemi başlarken ve geçmişi bugünle kıyaslark...