logo

BATSO Çalışmalı Yoksa… World Mar Arazisi…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Bilindiği üzere, Batman Ticaret ve sanayi odası seçimleri kritik bir sonuçla sona erdi ve mevcut başkan Sayın A. Kadir Demir, 7 sandığın 4’nünden çıkarak 4 yıl daha bu makamı yönetmeye hak kazandı…

Öncelikle sonucun ilimize ve özellikle ekonomimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, yeni yönetime giren ve mecliste yer alan bütün isimlere sonsuz başarılar diliyorum.

Tabi seçim süresince Sayın Kadir Demir’i en çok zorlayan isim, Sayın Osman Nasıroğlu oldu. Bu beklenen ve ön görülen bir durumdu.  Yani Sayın Osman Nasıroğlu’da 4’te 3 yapabilir ve başkanlık koltuğuna oturabilirdi…

Son derece zevkli, çekişmeli ve heyecanlı geçen bir seçim sürecinde benim en çok hoşuma giden demokrasinin güçlendiğini görmek, tüm adayların sağduyulu açıklamalarda bulunduklarını duymak  ve seçim atmosferini ciddi bir şekilde sadece üyelere değil tüm Batman kamuoyuna yaşatmalarıydı.

4-3 sonucunun da her iki önemli aday içinde bence en hayırlı sonuç oldu. Yani arada ciddi bir fark olmaması hem mevcut başkan için daha çok çalışma yapmasına, projeler üretmesine, sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmasına vesile olacaktır. Yani Sayın A.Kadir Demir artık şunu her zaman hissedecek; “ Çalışmasam yada üyelerime faydalı hizmetler yapamazsam, bu koltuğu kaybedebilirim çünkü ensemde çok güçlü olan isimler var.”

Sayın Osman Nasıroğlu’da doğal olarak şunu düşünecektir; “ Evet, mevcut başkanın her zaman avantajı vardır ama ben ve ekibim bu avantajı kendimize çevirebilir ve biraz daha çaba ve gayret göstererek bu görevi rahatlıkla devir alabiliriz.”

Yani Allah ömür verirde bir daha ki seçimi görürsek ve her iki adayda tekrar bu yarışa girerlerse, bu süreçte yapılanlar ve yapılmayanlar büyük bir veri olarak önümüze çıkacaktır diye düşünüyorum.

İyi ki sandık sonuçları 6-1, 5-2 veya 7-0 gibi farklı olmadı. Çünkü 4-3 her zaman kazanan için tedirginlik ve çalışmaya teşvik eder, hem de kaybeden için yeni bir umut olacaktır…

World Mar Arazisi…

Bugün değinmek istediğim diğer başka bir konuda, Worl Mar’ın önünde bulunan 300 metre karelik yerin satışıyla alakalı olacak.

Doğrusunu söylemek gerekirse sanırım ilimizde yaşayan herkes Worl Mar’ın otopark olarak kullandığı açık alanın sahiplerine ait olduğunu biliyorduk.

Meğerse bu alanın 300 metre karesi milli emlak, yani devlete aitmiş…

Bana göre milli emlak burayı satışa çıkarması her ne kadar doğal ve haksa, bunun öncelik hakkının da iş yeri sahiplerine ait olduğuna inanıyorum. Milli emlak burası için bir rayiç bedeli çıkarır ve o bedel karşılığında mülk sahibine ya kiraya verir yada satar. Olması gereken bence hukuken de, vicdanen de budur.

Şimdi bu küçük arsayı başka biri alarak iki ticari düşman yaratmanın hiçbir anlamı olmadığına inanıyorum. Rahmetli Ahmet Dinç’e ait olan bu Worl Mar’ın devlete olan yakınlığı, kepenk kapatma eylemlerine uymaması, resmi bayramlarda dev Türk bayrağı asması ve genelde fakir fukaraya işlediği hayırları göz önünde bulundurursak, milli emlak’ın yaptığı bu satışı başka birilerine vermesinin doğru olmadığını düşünüyorum.

Bu arsayı alan kişinin kim olduğunu gerçekten bilmiyor ve tanımıyorum ama böylesine hassas bir konudan uzak durması gerektiğine inanıyorum.

Düşünsenize biri gelip sizin bahçenizi satın alacak ve siz onunla komşu olacaksınız…

Siz demez misiniz o arsa sahibine; “ Kardeşim satacaksan öncelik benimdir, fiyatını söyle eğer anlaşırsak ben alırım, alamazsam istediğin kişiye satarsın…”

Bilemiyorum ama bu satış gerçekten alan içinde, satan içinde hiçte hoş olmadı…

Share
854 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Batman Valiliği ve 15 Temmuz Etkinlikleri…

  13 Temmuz 2018 Yazar Makaleleri

  2016 yılının 15 Temmuz tarihinde başlayan ve ülkemizi uçuruma götürmesi için kurgulanan kirli senaryo, 80 milyon insanımızın bir ve berber olmasıyla birlikte akamete uğratılmıştır. 15 Temmuz 2016 yılında milletimizin yekvücut olması, ülkemizin yarınlarını karartmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakmış ve bu birlikte hareket etme eylemi demokratik kazanımlarımızın güçlenmesine ve gelişimine katkı sunarak ülkemizi dünyanın en güçlü ülkeleri arasına koymuştur. Dünyadaki sistem programlayıcılarının coğrafyamızda devreye koymaya çal...
 • Kur’an Anlaşılır Mı?

  12 Temmuz 2018 Yazar Makaleleri

  Toptan soru ve cevaplar, sağlıklı olmaz. Üniversite imtihanlarında bile her soru için ayrı bir cevap hakkınız var. Kur’an basit bir roman veya tarih kitabı değildir ki, ‘anlaşılır’ veya ‘anlaşılmaz’ gibi basit bir soru gibi cevaplayabilesiniz. Öncelikle şunu belirtelim ki Allah, bizi sorumlu tutacağı İmanı konuları apaçık bir şekilde anlatmıştır. Ama Kur’an sadece, bize sorulacak hesapla sınırlı değil ki. Bizim için hayat rehberi olan Kur’an; geçmiş peygamber ve kavimlerin kıssalarını anlaşılır bir şekilde anlatır. İnsan ve dünyanın yarad...
 • Ak Partinin Yeni İl Başkanı…

  12 Temmuz 2018 Yazar Makaleleri

  Ak Parti Batman il başkanlığından istifa ederek milletvekilliği adaylığına soyunan il başkanı Murat Güneştekin’in yerine kimin atanacağı parti içersin de en çok konuşulan ve merak edilen konuların başında yer alıyor… 24 Haziran genel ve başkanlık seçiminde, ikinci sırada yer alan ve seçilme şansını bana göre kıl payı kaçıran Murat Güneştekin, (Hüda Par bağımsız aday çıkarmasaydı, kesin seçiliyordu) tekrar başkanlığa atanıp atanmayacağına bizzat Sayın Erdoğan karar verecek. Tabi şuan bu makam boş olduğu için, yine Ak Partili siyasilerin bu...
 • AK Parti Batman İl Başkanlığına Kim Gelmeli…

  11 Temmuz 2018 Yazar Makaleleri

  24 Haziran seçimlerinin sonuçlanmasıyla birlikte bir süredir vekâleten yönetilen AK Parti Batman İl Başkanlığına kimin getirileceği ile ilgili çeşitli rivayetler kamuoyunu meşgul etmektedir AK Parti Genel Merkezinin hiçbir istişare yapmadan, kamuoyunun beklentilerine kulak vermeden, alternatif ve yeni isimler üretmeden, Batman il başkanlığı konusunu metal yorgunluğu olan ve minderde birçok kez mağlup olmuş olan isimlerle çözmeye çalışması düşünülemez. AK Parti Batman il teşkilatını halkın talepleri doğrultusunda değiştirmek yerine, deyim ...