logo

BATSO Çalışmalı Yoksa… World Mar Arazisi…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Bilindiği üzere, Batman Ticaret ve sanayi odası seçimleri kritik bir sonuçla sona erdi ve mevcut başkan Sayın A. Kadir Demir, 7 sandığın 4’nünden çıkarak 4 yıl daha bu makamı yönetmeye hak kazandı…

Öncelikle sonucun ilimize ve özellikle ekonomimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, yeni yönetime giren ve mecliste yer alan bütün isimlere sonsuz başarılar diliyorum.

Tabi seçim süresince Sayın Kadir Demir’i en çok zorlayan isim, Sayın Osman Nasıroğlu oldu. Bu beklenen ve ön görülen bir durumdu.  Yani Sayın Osman Nasıroğlu’da 4’te 3 yapabilir ve başkanlık koltuğuna oturabilirdi…

Son derece zevkli, çekişmeli ve heyecanlı geçen bir seçim sürecinde benim en çok hoşuma giden demokrasinin güçlendiğini görmek, tüm adayların sağduyulu açıklamalarda bulunduklarını duymak  ve seçim atmosferini ciddi bir şekilde sadece üyelere değil tüm Batman kamuoyuna yaşatmalarıydı.

4-3 sonucunun da her iki önemli aday içinde bence en hayırlı sonuç oldu. Yani arada ciddi bir fark olmaması hem mevcut başkan için daha çok çalışma yapmasına, projeler üretmesine, sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmasına vesile olacaktır. Yani Sayın A.Kadir Demir artık şunu her zaman hissedecek; “ Çalışmasam yada üyelerime faydalı hizmetler yapamazsam, bu koltuğu kaybedebilirim çünkü ensemde çok güçlü olan isimler var.”

Sayın Osman Nasıroğlu’da doğal olarak şunu düşünecektir; “ Evet, mevcut başkanın her zaman avantajı vardır ama ben ve ekibim bu avantajı kendimize çevirebilir ve biraz daha çaba ve gayret göstererek bu görevi rahatlıkla devir alabiliriz.”

Yani Allah ömür verirde bir daha ki seçimi görürsek ve her iki adayda tekrar bu yarışa girerlerse, bu süreçte yapılanlar ve yapılmayanlar büyük bir veri olarak önümüze çıkacaktır diye düşünüyorum.

İyi ki sandık sonuçları 6-1, 5-2 veya 7-0 gibi farklı olmadı. Çünkü 4-3 her zaman kazanan için tedirginlik ve çalışmaya teşvik eder, hem de kaybeden için yeni bir umut olacaktır…

World Mar Arazisi…

Bugün değinmek istediğim diğer başka bir konuda, Worl Mar’ın önünde bulunan 300 metre karelik yerin satışıyla alakalı olacak.

Doğrusunu söylemek gerekirse sanırım ilimizde yaşayan herkes Worl Mar’ın otopark olarak kullandığı açık alanın sahiplerine ait olduğunu biliyorduk.

Meğerse bu alanın 300 metre karesi milli emlak, yani devlete aitmiş…

Bana göre milli emlak burayı satışa çıkarması her ne kadar doğal ve haksa, bunun öncelik hakkının da iş yeri sahiplerine ait olduğuna inanıyorum. Milli emlak burası için bir rayiç bedeli çıkarır ve o bedel karşılığında mülk sahibine ya kiraya verir yada satar. Olması gereken bence hukuken de, vicdanen de budur.

Şimdi bu küçük arsayı başka biri alarak iki ticari düşman yaratmanın hiçbir anlamı olmadığına inanıyorum. Rahmetli Ahmet Dinç’e ait olan bu Worl Mar’ın devlete olan yakınlığı, kepenk kapatma eylemlerine uymaması, resmi bayramlarda dev Türk bayrağı asması ve genelde fakir fukaraya işlediği hayırları göz önünde bulundurursak, milli emlak’ın yaptığı bu satışı başka birilerine vermesinin doğru olmadığını düşünüyorum.

Bu arsayı alan kişinin kim olduğunu gerçekten bilmiyor ve tanımıyorum ama böylesine hassas bir konudan uzak durması gerektiğine inanıyorum.

Düşünsenize biri gelip sizin bahçenizi satın alacak ve siz onunla komşu olacaksınız…

Siz demez misiniz o arsa sahibine; “ Kardeşim satacaksan öncelik benimdir, fiyatını söyle eğer anlaşırsak ben alırım, alamazsam istediğin kişiye satarsın…”

Bilemiyorum ama bu satış gerçekten alan içinde, satan içinde hiçte hoş olmadı…

Share
780 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Erken Seçim Kime Yarar?

  19 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Doğrusunu söylemek gerekirse bir erken seçim olma ihtimali birçok çevre tarafından hep tahmin edilen bir durumdu. Lakin Ak Partinin üst düzey isimlerinin ‘kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil, seçimler tarihinde yapılacaktır.’ Şeklinde açıklama yapmaları bu ihtimalleri boşa çıkarıyordu. MHP Liderinin grup toplantısındaki erken seçim çağrısına yine ve her zaman olduğu gibi Ak Parti hemen olumlu karşılık verdi ve erken seçim kararını bizzat Sayın Erdoğan açıkladı. Hepimizi şaşırtan ise seçimin tarihi oldu. Evet, Sayın Erdoğan 24 Haz...
 • Yüreklerimiz Parçalandı…

  15 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Her gün televizyonlarda izlediğimiz katliam görüntüleri karşısında ciğerlerimiz parçalandı. İnanın artık izleme tahammülümüz kalmadı, görüntüleri sonuna kadar izleyemiyoruz. 8 yıldır Suriye’de ve daha önce Irak’ta yaşanmayan ne kötülük kaldı ki? Büyük şeytan ABD ve işbirlikçilerinin müdahalesinden sonra bütün değerlerimiz altüst oldu. Irak ve Suriye toprakları bilfiil işgal edildi. Milyonlarca insanımız öldürüldü. Suriye nüfusunun yarısı evlerini tek etmek zorunda kaldı. Amerikalı askerler ve ajanlarınca Irak cezaevlerinde her türlü insanlık...
 • Bu Sorunu Belediye Çözmeli…

  15 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Batman’da yapılan köprü çalışmaları ve yeni kavşak düzenlemeleri ile birlikte köprülü geçişlerin çoğaldığına şahitlik ediyoruz. Birçok vatandaşımız için üst geçit yapımının yaşadıkları sorunlara çözüm olacağı beklenirken mevcut yapılan köprülü geçişlerimiz maalesef bazı engelli vatandaşlarımız, yaşlı insanlarımız ve hamile kadınlarımız için daha büyük sorun olmaya başlamıştır. Bir süre önce tekerlekli sandalyeye bağlı olan gencimizin ve ona yardım eden yaşlı bir vatandaşımızın baro karşısında bulunan üst geçit’i kullanamadığına şahit olur...
 • BATSO Çalışmalı Yoksa… World Mar Arazisi…

  12 Nisan 2018 Yazar Makaleleri

  Bilindiği üzere, Batman Ticaret ve sanayi odası seçimleri kritik bir sonuçla sona erdi ve mevcut başkan Sayın A. Kadir Demir, 7 sandığın 4’nünden çıkarak 4 yıl daha bu makamı yönetmeye hak kazandı… Öncelikle sonucun ilimize ve özellikle ekonomimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, yeni yönetime giren ve mecliste yer alan bütün isimlere sonsuz başarılar diliyorum. Tabi seçim süresince Sayın Kadir Demir’i en çok zorlayan isim, Sayın Osman Nasıroğlu oldu. Bu beklenen ve ön görülen bir durumdu.  Yani Sayın Osman Nasıroğlu’da 4’te 3 y...