gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

BATSO Çalışmalı Yoksa… World Mar Arazisi…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Bilindiği üzere, Batman Ticaret ve sanayi odası seçimleri kritik bir sonuçla sona erdi ve mevcut başkan Sayın A. Kadir Demir, 7 sandığın 4’nünden çıkarak 4 yıl daha bu makamı yönetmeye hak kazandı…

Öncelikle sonucun ilimize ve özellikle ekonomimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, yeni yönetime giren ve mecliste yer alan bütün isimlere sonsuz başarılar diliyorum.

Tabi seçim süresince Sayın Kadir Demir’i en çok zorlayan isim, Sayın Osman Nasıroğlu oldu. Bu beklenen ve ön görülen bir durumdu.  Yani Sayın Osman Nasıroğlu’da 4’te 3 yapabilir ve başkanlık koltuğuna oturabilirdi…

Son derece zevkli, çekişmeli ve heyecanlı geçen bir seçim sürecinde benim en çok hoşuma giden demokrasinin güçlendiğini görmek, tüm adayların sağduyulu açıklamalarda bulunduklarını duymak  ve seçim atmosferini ciddi bir şekilde sadece üyelere değil tüm Batman kamuoyuna yaşatmalarıydı.

4-3 sonucunun da her iki önemli aday içinde bence en hayırlı sonuç oldu. Yani arada ciddi bir fark olmaması hem mevcut başkan için daha çok çalışma yapmasına, projeler üretmesine, sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmasına vesile olacaktır. Yani Sayın A.Kadir Demir artık şunu her zaman hissedecek; “ Çalışmasam yada üyelerime faydalı hizmetler yapamazsam, bu koltuğu kaybedebilirim çünkü ensemde çok güçlü olan isimler var.”

Sayın Osman Nasıroğlu’da doğal olarak şunu düşünecektir; “ Evet, mevcut başkanın her zaman avantajı vardır ama ben ve ekibim bu avantajı kendimize çevirebilir ve biraz daha çaba ve gayret göstererek bu görevi rahatlıkla devir alabiliriz.”

Yani Allah ömür verirde bir daha ki seçimi görürsek ve her iki adayda tekrar bu yarışa girerlerse, bu süreçte yapılanlar ve yapılmayanlar büyük bir veri olarak önümüze çıkacaktır diye düşünüyorum.

İyi ki sandık sonuçları 6-1, 5-2 veya 7-0 gibi farklı olmadı. Çünkü 4-3 her zaman kazanan için tedirginlik ve çalışmaya teşvik eder, hem de kaybeden için yeni bir umut olacaktır…

World Mar Arazisi…

Bugün değinmek istediğim diğer başka bir konuda, Worl Mar’ın önünde bulunan 300 metre karelik yerin satışıyla alakalı olacak.

Doğrusunu söylemek gerekirse sanırım ilimizde yaşayan herkes Worl Mar’ın otopark olarak kullandığı açık alanın sahiplerine ait olduğunu biliyorduk.

Meğerse bu alanın 300 metre karesi milli emlak, yani devlete aitmiş…

Bana göre milli emlak burayı satışa çıkarması her ne kadar doğal ve haksa, bunun öncelik hakkının da iş yeri sahiplerine ait olduğuna inanıyorum. Milli emlak burası için bir rayiç bedeli çıkarır ve o bedel karşılığında mülk sahibine ya kiraya verir yada satar. Olması gereken bence hukuken de, vicdanen de budur.

Şimdi bu küçük arsayı başka biri alarak iki ticari düşman yaratmanın hiçbir anlamı olmadığına inanıyorum. Rahmetli Ahmet Dinç’e ait olan bu Worl Mar’ın devlete olan yakınlığı, kepenk kapatma eylemlerine uymaması, resmi bayramlarda dev Türk bayrağı asması ve genelde fakir fukaraya işlediği hayırları göz önünde bulundurursak, milli emlak’ın yaptığı bu satışı başka birilerine vermesinin doğru olmadığını düşünüyorum.

Bu arsayı alan kişinin kim olduğunu gerçekten bilmiyor ve tanımıyorum ama böylesine hassas bir konudan uzak durması gerektiğine inanıyorum.

Düşünsenize biri gelip sizin bahçenizi satın alacak ve siz onunla komşu olacaksınız…

Siz demez misiniz o arsa sahibine; “ Kardeşim satacaksan öncelik benimdir, fiyatını söyle eğer anlaşırsak ben alırım, alamazsam istediğin kişiye satarsın…”

Bilemiyorum ama bu satış gerçekten alan içinde, satan içinde hiçte hoş olmadı…

Share
989 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİYASİLER, İDARECİLER NE YAPAR?

  25 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Herkesin dile getireceği gibi siyasiler, doğru ve adil bir şekilde insanları yönetmeye talip olurlar. Bunu gerçekleştirmek için de en doğru, en adil olduğuna inandıkları bazı dini, ideolojik siyasi görüşlere inanabilirler. Ancak yönetime geldikten sonra kendilerine ait parti, örgüt ve ideolojileri bir tarafa bırakıp, hiçbir ayırım yapmadan bütün halka hizmet etmekle mükelleftirler. Bütün siyasiler bu söz ve vaatlerle halktan oy isterler. Hiç kimse “Partizanlık yapacağım, ideolojik davranacağım, tarafgir davranacağım, muhaliflerime hayatı dar...
 • TOP VE OYUNDA KALDIĞI SÜRE

  25 Nisan 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Keyifli bir futbol seyri için olmazsa olmazlardan biri şüphesiz topun daha çok oyunda kaldığı müsabakalardır. Birçok ülke, altyapıdan başlayarak topu daha çok ayağında ve oyunda tutacak teknik ve fiziki donanıma sahip futbolcuları yetiştirmektedir. Topun oyunda daha fazla kalması için teknik/taktiksel beceri kadar fiziksel bir üstünlük de gerekmektedir. Çünkü 90dk’nın büyük bir bölümünde topun oyunda olması demek, ekstra efor ve güç gerektirmektedir. Tüm bunlara bütünsel bir futbol felsefesi çerçevesinden baktığımızda; hızlı oynanan...
 • BATMAN BELEDİYE BAŞKANINA AÇIK MEKTUP…

  24 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Sayın Belediye Başkanım; Mazbatanızı aldıktan sonra makamınızda ikinci haftanızı bitirdiniz, elbette ki zahmetli bir seçim sürecini başarıyla sonuçlandırdığınız için hem mutlu, hem gururlu ve hem de heyecanlısınız. Uzun bir seçim maratonundan sonra ortaya koyacağınız projelerinizle ilimizin cazibe merkezine dönüşmesine sunacağınız her katkı, şehrin paydaşları için gurur vesilesi olacaktır. Hemşerileriniz, her geçen gün büyüyen şehrimizin bitmek bilmeyen trafik, otopark, temizlik, kişi başına düşen yeşil alan, kentsel dönüşüm, iluh dere...
 • EFENDİLER! KIYMAYIN BİZE VE MEMLEKETİMİZE…

  24 Nisan 2019 Yazar Makaleleri

  Üzülerek görüyoruz ki, bu güzelim ülkede yaşayan her birey arasında neredeyse kin, nefret ve hatta kavga eder bir toplum haline geldik. Maalesef aileler arasında bile kimsenin kimseye tahammülünün kalmadığı, sevgi ve saygının neredeyse ortadan kalktığı ve hoş görünün yok olduğu günleri yaşıyoruz... Tabi bu toplumsal kavganın çok yönlü boyutlarını ele almalıyız… İşsizlik, ekonomik sorunlar ve gelecek kaygısı taşıyan toplum bireylerini bu hale getirenlerin başında, sanırım bu konuda hepimiz hem fikiriz, şüphesiz ülkeyi yöneten veya yöne...