logo

BATSO Çalışmalı Yoksa… World Mar Arazisi…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Bilindiği üzere, Batman Ticaret ve sanayi odası seçimleri kritik bir sonuçla sona erdi ve mevcut başkan Sayın A. Kadir Demir, 7 sandığın 4’nünden çıkarak 4 yıl daha bu makamı yönetmeye hak kazandı…

Öncelikle sonucun ilimize ve özellikle ekonomimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, yeni yönetime giren ve mecliste yer alan bütün isimlere sonsuz başarılar diliyorum.

Tabi seçim süresince Sayın Kadir Demir’i en çok zorlayan isim, Sayın Osman Nasıroğlu oldu. Bu beklenen ve ön görülen bir durumdu.  Yani Sayın Osman Nasıroğlu’da 4’te 3 yapabilir ve başkanlık koltuğuna oturabilirdi…

Son derece zevkli, çekişmeli ve heyecanlı geçen bir seçim sürecinde benim en çok hoşuma giden demokrasinin güçlendiğini görmek, tüm adayların sağduyulu açıklamalarda bulunduklarını duymak  ve seçim atmosferini ciddi bir şekilde sadece üyelere değil tüm Batman kamuoyuna yaşatmalarıydı.

4-3 sonucunun da her iki önemli aday içinde bence en hayırlı sonuç oldu. Yani arada ciddi bir fark olmaması hem mevcut başkan için daha çok çalışma yapmasına, projeler üretmesine, sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmasına vesile olacaktır. Yani Sayın A.Kadir Demir artık şunu her zaman hissedecek; “ Çalışmasam yada üyelerime faydalı hizmetler yapamazsam, bu koltuğu kaybedebilirim çünkü ensemde çok güçlü olan isimler var.”

Sayın Osman Nasıroğlu’da doğal olarak şunu düşünecektir; “ Evet, mevcut başkanın her zaman avantajı vardır ama ben ve ekibim bu avantajı kendimize çevirebilir ve biraz daha çaba ve gayret göstererek bu görevi rahatlıkla devir alabiliriz.”

Yani Allah ömür verirde bir daha ki seçimi görürsek ve her iki adayda tekrar bu yarışa girerlerse, bu süreçte yapılanlar ve yapılmayanlar büyük bir veri olarak önümüze çıkacaktır diye düşünüyorum.

İyi ki sandık sonuçları 6-1, 5-2 veya 7-0 gibi farklı olmadı. Çünkü 4-3 her zaman kazanan için tedirginlik ve çalışmaya teşvik eder, hem de kaybeden için yeni bir umut olacaktır…

World Mar Arazisi…

Bugün değinmek istediğim diğer başka bir konuda, Worl Mar’ın önünde bulunan 300 metre karelik yerin satışıyla alakalı olacak.

Doğrusunu söylemek gerekirse sanırım ilimizde yaşayan herkes Worl Mar’ın otopark olarak kullandığı açık alanın sahiplerine ait olduğunu biliyorduk.

Meğerse bu alanın 300 metre karesi milli emlak, yani devlete aitmiş…

Bana göre milli emlak burayı satışa çıkarması her ne kadar doğal ve haksa, bunun öncelik hakkının da iş yeri sahiplerine ait olduğuna inanıyorum. Milli emlak burası için bir rayiç bedeli çıkarır ve o bedel karşılığında mülk sahibine ya kiraya verir yada satar. Olması gereken bence hukuken de, vicdanen de budur.

Şimdi bu küçük arsayı başka biri alarak iki ticari düşman yaratmanın hiçbir anlamı olmadığına inanıyorum. Rahmetli Ahmet Dinç’e ait olan bu Worl Mar’ın devlete olan yakınlığı, kepenk kapatma eylemlerine uymaması, resmi bayramlarda dev Türk bayrağı asması ve genelde fakir fukaraya işlediği hayırları göz önünde bulundurursak, milli emlak’ın yaptığı bu satışı başka birilerine vermesinin doğru olmadığını düşünüyorum.

Bu arsayı alan kişinin kim olduğunu gerçekten bilmiyor ve tanımıyorum ama böylesine hassas bir konudan uzak durması gerektiğine inanıyorum.

Düşünsenize biri gelip sizin bahçenizi satın alacak ve siz onunla komşu olacaksınız…

Siz demez misiniz o arsa sahibine; “ Kardeşim satacaksan öncelik benimdir, fiyatını söyle eğer anlaşırsak ben alırım, alamazsam istediğin kişiye satarsın…”

Bilemiyorum ama bu satış gerçekten alan içinde, satan içinde hiçte hoş olmadı…

Share
926 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PETROLSPOR 1 PUAN İLE DÖNÜYOR

  16 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Spor Toto 3. Lig 1. Grup temsilcimiz Batman Petrolspor deplasmanda karşılaştığı Nevşehir Belediyespor ile 1-1 berabere kalarak 1 puan ile Ligin ilk yarısını 21 puanla 16. sırada tamamladı. ...
 • GENÇLERİMİZİ KORUMAK İÇİN BATMAN VALİLİĞİYLE İŞBİRLİĞİ YAPILMALIDIR

  11 Aralık 2018 Yazar Makaleleri

  Teknoloji çağının hızla yayıldığı bir süreçle birlikte sosyal hayatta yaşanan değişimler ciddi bir hızla devam etmekte ve kendini iyice göstermektedir. Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması bilgilere kolayca ulaşabilme imkânı sağlarken gençlerimiz arasındaki iletişimi ortadan kaldırmakta ve bu şekliyle toplumsal denge üzerinde ciddi hasarlar oluşturabilmektedir. Ve yine gençlerimizin sosyal medya mecralarında bulaştığı bağımlılıklar ruhsal bozukluklara ve aile dramlarına yol açtığı gibi illegal örgütlerin normal dışı eğilimlerine ve tu...
 • TESİSLER SPORSEVERLERLE DOLUYOR

  11 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Batman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün açık ve kapalı spor tesislerinde oynanan müsabakalar sayesinde tesisler sporseverlerle dolup taşıyor. Batman Yeni Stadyumu başta olmak üzere, 19 Mayıs spor salonu, Atatürk Spor Salonu, 19 Mayıs Sentetik çim sahaları, Aydınkonak Semt Sahası, Beşiri, Kozluk ve Gercüş sentetik çim sahaları ve birçok alanda oynanan müsabakalara büyük ilgi gösteriliyor. Batmanlı sporseverler hafta sonlarını futbol, hentbol, basketbol, Voleybol, ampute futbolu, bayan futbolu ve daha birçok kategoride istediği branşı izleme fırsa...
 • JUDO TAKIMIMIZ 1.LİG’E YÜKSELDİ

  11 Aralık 2018 Spor, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  Spor Toto Ümitler Judo Mix takımlar (karma) yükselme müsabakalarına katılan 1955 Batman Belediyespor Ümit Judo takımı, müsabakaları birincilikle bitirerek 1.Lig’e yükselme başarısı gösterdi. Türkiye Judo Federasyonunun Ankara’da bulunan tesislerdeki spor salonunda yapılan karşılaşmalarda 1955 Batman Belediyespor Ümit Judo takımı, final karşılaşmasında Galatasaray’ı yenerek birincilik kürsüsüne çıktı. Spor Toto Ümitler Judo Mix takımlar (karma) 1.Lig’e yükselme müsabakasındaki başarısıyla 2019 yılında 1.Lig ekipleri listesine adını yazdıran 1...